Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#991
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cred ca trebuie amandoua. Factura ti-o da vanzatorul codul il primesti de la Microsoft.
Daca iei din Store atunci probabil ca tot Microsoft emite si o factura separata.

#992
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

View Posteiffel, on 07 martie 2019 - 15:10, said:

Pai cred ca trebuie amandoua. Factura ti-o da vanzatorul codul il primesti de la Microsoft.
Daca iei din Store atunci probabil ca tot Microsoft emite si o factura separata.

Da.

#993
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Ei - problema care apare la licentele astea ieftine ca mailul cu serialul nu provine de la Microsoft ci de la un revanzator.

#994
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

View Posteiffel, on 07 martie 2019 - 15:15, said:

Ei - problema care apare la licentele astea ieftine ca mailul cu serialul nu provine de la Microsoft ci de la un revanzator.

Da. Dar tu ca si cumparator ai dreptul sa iti alegi de la cine sa cumperi. Si daca ai variante mai ieftine, de ce sa nu incerci.

Ideea e sa cumperi macar de la cineva care iti da o factura ca asa olx e plin de licente luate de pe ebay si revandute ca fiind originale cand ele de fapt sunt generate de dezvoltatori si sunt ilegale, nu ai voie sa le vinzi. Asa daca iei cu factura, vanzatorul isi asuma intreaga responsabilitate.

#995
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu postati chei de activare .
Chiar daca sunt ok, vor fi invalidate instant - vor fi incercate de mai multi utilizatori.

#996
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,637
  • Înscris: 14.10.2004
Am cumparat si eu o licenta de oe un site sambata.
Daca tot am luat un ssd pentru laptopul fetei am zis sa intru in "legalitate".


PS Si bomboana pe coliva un abonament la office 365. La 43 lei/luna pentru 6 pc si cate 1TB cloud este ok.

#997
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Dacă luați licențe ieftine singurul lucru negativ e că dacă aveți vreo problemă cu ea, Microsoft nu acordă suport, fiind procurată din altă parte.
Vînzătorul e cel care trebuie să asigure suportul tehnic, în cazul licențelor ieftine nu veți avea suport.

#998
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Si in cazul licentelor scumpe luate din alte magazine se ofera suport, nu? Doar pt ca sunt scumpe nu?

#999
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Pretul standard e cel scump și îți garantează tot suportul tehnic de la MS.
Licențele ieftine sunt furnizate de terți, din diferite surse neverificabile de cumpărător, cam ca la second hand.
Prețurile reale sunt cele de la vendorii autorizați de MS.

#1000
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Suport tehnic pe dracu. Poate pentru firmele mari, pe noi ne albeste cu update-urile astea facute parca de indieni.

#1001
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
La firme suportul e pe bani dupa ce au trecut 30 de zile de la achizitionare.
La persoane fizice nu este, dar... daca pici peste un indian e cam naspa.
Chestii marunte gen activare sau drivere te rezolva. Daca le zici ca ai o problema din cauza unui bug... ai pus-o.

#1002
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,637
  • Înscris: 14.10.2004
Vad ca a tras din card 48,64 lei pentru windows. Daca nu am probleme un an sunt ok.
Am primit si un fel de factura pe mail. Poate gresesc dar pentru acasa este ok.
Va tin la curent daca apar probleme sa nu cumpere si alti colegi de acolo


Seara buna.

#1003
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

View Postvgabi, on 14 martie 2019 - 09:28, said:

Dacă luați licențe ieftine singurul lucru negativ e că dacă aveți vreo problemă cu ea, Microsoft nu acordă suport, fiind procurată din altă parte.
VĂŽnzătorul e cel care trebuie să asigure suportul tehnic, ĂŽn cazul licențelor ieftine nu veți avea suport.

Depinde de unde le iei, ce tip de licente sunt si ce primesti la ele. Daca sunt licente d-alea de pe ebay de tip volume generate de dezvoltatori, nu ai suport. Daca sunt licente retail si ai si factura, nu sunt probleme.

View Postvgabi, on 14 martie 2019 - 11:13, said:

Pretul standard e cel scump și îți garantează tot suportul tehnic de la MS.
Licențele ieftine sunt furnizate de terți, din diferite surse neverificabile de cumpărător, cam ca la second hand.
Prețurile reale sunt cele de la vendorii autorizați de MS.

Nu stiu ce sa iti zic despre asta... poate sa fie si un vanzator care vinde la preturi mari si sa fie licente ilegale. Si daca sunt ilegale si ai dat 900 lei pe o licenta de Pro ce faci? Le spui astora de la Microsoft ca ai platit 900 de lei si ca vrei suport? Sa nu mai zic ca eMAG, Flanco, Mediagalaxy, evomag si alti vanzatori mari nici macar nu apar in lista de reselleri autorizati Microsoft. Ai suport nelimitat garantat daca cumperi licente legale, fie ele retail sau oem. Nu ai suport la mizeriile alea de pe ebay la 2$-3$.

View Posteiffel, on 14 martie 2019 - 16:23, said:

La firme suportul e pe bani dupa ce au trecut 30 de zile de la achizitionare.
La persoane fizice nu este, dar... daca pici peste un indian e cam naspa.
Chestii marunte gen activare sau drivere te rezolva. Daca le zici ca ai o problema din cauza unui bug... ai pus-o.

Asta chiar nu stiam. E ciudat... de unde stie Microsoft ca tu ai cumparat licentele alea pentru firma?

View Postxymzar, on 14 martie 2019 - 19:12, said:

Vad ca a tras din card 48,64 lei pentru windows. Daca nu am probleme un an sunt ok.
Am primit si un fel de factura pe mail. Poate gresesc dar pentru acasa este ok.
Va tin la curent daca apar probleme sa nu cumpere si alti colegi de acolo


Seara buna.

40 si ceva de lei pentru Windows si Office, clar nu sunt licente legale. Mai ales la Office 6 PC-uri... alea sunt coduri/conturi generate de dezvoltatori MSDN/TechNet, nu sunt legale si pentru firme mai rau faci daca iei asa ceva. Licentele legale trebuie sa vina insotite de o factura si sa le poti verifica la Microsoft pe live support.

Poti sa verifici licenta de PC usor, intri in command prompt si scrii: slmgr -dli (vezi la description ce apare la final, daca apare VOLUME_MAK CHANNEL, inseamna ca e licenta care activeaza pana la 20 de PC-uri si este ilegala).

Pot sa te sfatuiesc eu de unde sa iei la pret bun si legale cu factura si tot ce trebuie. Le poti verifica si la Microsoft pe live support ca sa vezi ca sunt ok, asta daca vrei o licenta care sa te tina pe viata si nu cateva luni sau 1 an.

Edited by alxalexander, 14 March 2019 - 19:43.


#1004
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,637
  • Înscris: 14.10.2004
Doar windows a fost atat.

Pentru office am facut abonament lunar la Microsoft.
Alti bani alta distractie.

42.95 pentru office 365.
Banuiesc ca trag singuri din card lunar ca la Netflix.

Pe mine ma intereseaza clodul in special.

PS Am cutit mesajul dar sunt prin oras iti raspund maine.

Edited by xymzar, 14 March 2019 - 21:02.


#1005
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

View Postxymzar, on 14 martie 2019 - 21:00, said:

Doar windows a fost atat.

Pentru office am facut abonament lunar la Microsoft.
Alti bani alta distractie.

42.95 pentru office 365.
Banuiesc ca trag singuri din card lunar ca la Netflix.

Pe mine ma intereseaza clodul in special.

Aa, am inteles. Credeam ca ai cumparat tot de la aia si Office.
La Windows e simplu sa vezi ce licenta ai, ti-am scris mai sus, intri in command prompt si scrii: slmgr -dli

#1006
myhaycracyun

myhaycracyun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.04.2012

View Posteiffel, on 07 martie 2019 - 15:15, said:

Ei - problema care apare la licentele astea ieftine ca mailul cu serialul nu provine de la Microsoft ci de la un revanzator.

1.Nu cred ca este nicio problema cu licentele de la revanzator atata timp cat nu sunt volume sau oem. Daca iti da licenta retail si se activeaza atunci totul este ok.
2. De ce sa dea Microsoft serial number pe factura unui revanzator ? Sau de ce sa dea Microsoft serial number si factura sa o dea revanzatorul ? Revanzatorul ala si a negociat niste preturi la achizitie, si a facut niste calcule, etc. Cine revinde da factura si serial number si isi asuma. E clar ca daca REVINDE inseamna ca a ACHIZITIONAT ceva pe care a facut intrare in firma lui, apoi FACE IESIRE adica facura. Asadar produsul facturat este serialul number care I-A NTRAT in firma, pe care l-a achizitionat.
Am vorbit pe chat la Microsoft si am verificat niste licente "ieftine". I-am dat serialele si tipa a fost amabila si mi le a verificat, cu toate ca mi-a zis: " I can check in the system to see if the licenses appear. Usually we only check them if there is a problem with the Windows Activation." Deci, pe scurt : daca ai luat licenta "ieftina" si activat o inseamna ca e primul pas spre bine. Pasul doi : se intra in command prompt si se tasteaza: slmgr -dli , apoi enter. Daca ceea ce apare spune ca este Retail, atunci esti posesorul unei licente "ieftine" si bune. :)

#1007
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,637
  • Înscris: 14.10.2004
Salut, asta arata la slmgr -dli:

Attached Files


Edited by xymzar, 16 March 2019 - 10:25.


#1008
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

View Postxymzar, on 16 martie 2019 - 10:25, said:

Salut, asta arata la slmgr -dli:
Da, e OEM, s-a legat de placa de baza (bios) si nu va mai putea fi mutata. Ar trebui sa fie ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate