Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#1027
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

View PostSRWP28, on 21 martie 2019 - 18:33, said:


...pentru 5€ licenta am zis ca e OK / il folosesc de mult timp si nu sunt probleme , ma enerva mesajul cu win neactivat sau ce scria pe acolo si in plus mai aveai citeva chestii la care nu puteai umbla ...

Eu nu sustin licentele de pe eBay la 5€ sau chiar si mai ieftine.

Sunt licente ilegale care nu au ce cauta la vanzare.

Unii au noroc si le merg mai mult, altii nu prea sunt asa norocosi.

Prefer sa mai dau 70-80 lei in plus si sa iau una cu factura si tot ce trebuie si sa stau linistit. Sa nu ma trezesc cu vreo licenta Volume care e vanduta de 20 de ori.

Mai rau e ca sunt si firme de pe eMAG care vand licente d-alea luate de pe eBay... am scris si mai sus, azi am aflat de o firma Digital Muresan care vinde licente invalide si nefunctionale pe eMAG si nu prea returneaza banii si nici nu inlocuieste licentele.

Deci mare grija de unde luati. Intrebati inainte.

Edited by alxalexander, 21 March 2019 - 18:38.


#1028
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015
...eu fac plata prin PayPal si in cazul unei eventuale probleme primesc banutzii inapoi,deocamdata nu a fost cazul si am activat si windows ul de pe PC urile juniorilor ...

#1029
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

View PostSRWP28, on 21 martie 2019 - 19:32, said:

...eu fac plata prin PayPal si in cazul unei eventuale probleme primesc banutzii inapoi,deocamdata nu a fost cazul si am activat si windows ul de pe PC urile juniorilor ...
Chargeback-urile prin PayPal se pot face in maxim 30-60 zile, si atunci mai apar discutii si trebuie sa vii cu dovezi, sellerul la fel, e bataie de cap.
Problemele ori apar la activare, ori dupa cateva luni sau 1-2 ani, depinde de norocul fiecaruia.

Cum am zis si mai devreme, e alegerea fiecaruia sa ia de pe eBay sau de pe eMAG sau mai stiu eu de unde. Ideea e ca e putin complicat sa iei ceva calumea pentru ca chiar si la noi sunt probleme.

Dovada, firma aia de pe eMAG care vinde licente invalide si alte produse dubioase. OLX-ul care este plin de anunturi cu produse de pe eBay doar ca mai scumpe. Foarte foarte putini ofera factura si foarte putini spre deloc stiu ca trebuie pe factura sa treaca licentele si sa ofere si garantie. Doar 2-3 firme de pe eMAG ofera garantie, una cateva luni, alta doar la persoane fizice si alta 1 an.

In functie de ce ti se ofera, stii si tu daca sunt ok sau nu. Cel mai bine e sa le verifici la Microsoft sa vezi ce zic si ei sau sa intrii in command prompt si sa dai o comanda: slmgr -dli sa vezi macar ce tip de cheie e.

Daca totusi vrei sa iei pe viitor de la o sursa sigura, la bani ok si care sa iti ofere tot ce ai nevoie, ma anunti si iti recomand cu drag.

#1030
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015
...adica activezi licenta si vin ei dupa nush cit timp ca nu i buna ? Posted Image  + isi face update uri Posted Image nu merge asa Posted ImageStai linistit ca tot de la prieteni IT isti am primit pontul,exista niste legi pe aici ,eBay.de +PayPal imi da garantia ca platesc ceva OK sau se returneaza banii Posted Image , mersi oricum de recomandare dar si alti prieteni mi au recomandat acum 1 de unde pot cumpara cu 5€ licenta si vad ca functioneaza,isi face update uri,etc...Dovezile de cumparare a unei astfel de licente exista intotdeauna,se specifica clar cand faci plata cu PayPal despre ce tranzactie este vorba si in plus vanzatorul este agreat de eBay Deutschland de unde am cumparat,daca era vorba de ceva site uri fantoma sau gen  gearbest din China unde chiar nu mi as face cont dar mai sa imi inregistrez vreun card de plata pe acolo ...

Edited by SRWP28, 21 March 2019 - 22:40.


#1031
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

View PostSRWP28, on 21 martie 2019 - 22:30, said:

...adica activezi licenta si vin ei dupa nush cit timp ca nu i buna ? Posted Image  + isi face update uri Posted Image nu merge asa Posted Image
Sunt licente generate de catre dezvoltatori (MSDN, TechNet).
Sunt exact ca cele reale, pot fi activate de oricine, doar ca sunt pentru testari, nu pentru a fi utilizate dpdv comercial.
90% din ele sunt VOLUME (poti sa aflii ce tip de cheie ai daca intri in command prompt si scrii: slmgr -dli).

Primesti update-uri fara probleme.

"About MSDN or TechNet Product Keys
They are genuine Microsoft product keys but they are intended for a particular product channel either the Microsoft Software Developer Network (MSDN) or TechNet for IT Professionals who pay a subscription fee. The main purpose is for evaluation purposes. The great thing about them, unlike trial Microsoft software, MSDN or TechNet keys don't expire. Because the agreement under which the subscription is provided is a single license, none of the software should be distributed outside of it. Even though its $50,000 worth of licenses, it is for one person only to use and no one else. Unfortunately, regardless of the licensing terms, persons still abuse the program, either giveaway product keys or resell it on auction sites. Microsoft licenses it in good faith that customers won't do so, but I guess human nature wins out."

Cam asta cumperi de pe eBay... de aceea pot fi si anulate dupa un timp, pentru ca provin de la dezvoltatori si in momentul in care Microsoft detecteaza ca s-a facut abuz de o cheie sau inchid aia contul de dezvoltator, dispar si licentele, e simplu.

Si mai e si explicatia asta: "MSDN keys technically belong to someone else. They are part of an MSDN (Microsoft Developer Network) Subscription that guarantees the subscriber access to all Microsoft products for development purposes only. Transferring MSDN keys is against the ToS and if found doing so, those keys will be revoked (so you will have wasted your money) and the subscriber banned."

Edited by alxalexander, 21 March 2019 - 22:38.


#1032
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015
...ia sa vedem Posted Image

Attached Files



#1033
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017
Sunt 2 tipuri de licente VOLUME_MAK:

- cele generate de Microsoft
- cele generate de dezvoltatori

in ambele cazuri tot nu e bine pentru ca licentele VOLUME nu sunt de VANZARE!

"KMS Client and Volume MAK product keys, are volume license keys that are not-for-resale. They are issued by organizations for use on client computers associated in some way with the organization. Volume license keys may not be transferred with the computer if the computer changes ownership. This form of licensing typically applies for business, government and educational institutions, with prices for volume licensing varying depending on the type, quantity and applicable subscription-term. A volume license key (VLK) denotes the product key used when installing software licensed in bulk, which allows a single product key to be used for multiple installations. For example, the Windows Enterprise edition is activated with a volume license key."

Practic ai ori o licenta ilegala (generata de dezvoltatori) care activeaza pana la 20 de PC-uri sau o licenta obtinuta ilegal (generata de Microsoft) care activeaza pana la 10 PC-uri.

[ https://i.gyazo.com/a31b84428f6e69c97f72ca9db87195e7.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa trebuie sa arate in cazul unei licente Retail. Cele de care ziceam si eu mai sus ca iti pot recomanda sa iti iei si sa ai si factura si tot ce trebuie ca sa fii in legalitate si sa fie totul ok.

#1034
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 08.11.2016
Uite aici de pe ebay cu 5 dolari:
Attached File  Capture.JPG   26.79K   59 downloads

#1035
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

View PostBombalurina, on 21 martie 2019 - 23:32, said:

Uite aici de pe ebay cu 5 dolari:
Attachment Capture.JPG

Ce ai tu acolo este cheia generica a Windows-ului 10 Pro. Cel mai probabil ti-ai reinstalat sistemul de operare si s-a activat cu cheia standard.

VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T (https://www.tenforum...0-editions.html)

Asta este licenta activa pe PC-ul tau acum.

Poti descarca ShowKeyPlus si o sa vezi fix licenta de mai sus ca este activa la tine pe PC.

Tot din ShowKeyPlus poti lua licenta de pe eBay si o bagi la "Check product key" si acolo iti arata ce tip de licenta ai.

P.S: NU este exclus sa gasesti si chei de tip Retail pe eBay dar care sa provina tot de pe platformele de dezvoltatori Microsoft.

Edited by alxalexander, 21 March 2019 - 23:38.


#1036
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015
...sincer nu prea imi bat capul, 2 PC uri vor pleca pe bucati cum au plecat sau au venit de fiecare data si automat se vor duce si licentele ,acum daca a trecut mai bine de 1 an de cand am cumparat 2 si inca functioneaza eu zic ca e OK,daca erau la alt pret nu ma bagam,probabil ca traiam si cu win10 neactivat  Posted Image , a3a am cumparat o in sept2018 si este OK si aia ...

#1037
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

View PostSRWP28, on 21 martie 2019 - 23:42, said:

...sincer nu prea imi bat capul, 2 PC uri vor pleca pe bucati cum au plecat sau au venit de fiecare data si automat se vor duce si licentele ,acum daca a trecut mai bine de 1 an de cand am cumparat 2 si inca functioneaza eu zic ca e OK,daca erau la alt pret nu ma bagam,probabil ca traiam si cu win10 neactivat  Posted Image , a3a am cumparat o in sept2018 si este OK si aia ...
Fiecare isi poate alege cum vrea sa isi foloseasca Windows-ul acasa. Asa cum unii folosesc Windows cu activator, altii folosesc Windows activat cu licente generate de dezvoltatori. Exista un risc, poti sa ai noroc sa iti mearga mult si bine, poti sa ai ghinion si sa ti se dezactiveze Windows-ul si dupa cateva luni.

In cazul firmelor (persoanelor juridice) nu se poate. Pentru firme daca nu ai factura si nu iti apar si licentele pe factura, nu ai ce sa faci cu ele.

Si ce e si mai tare e ca eu am fost contactat de cineva care voia sa cumpere facturi ca sa vanda licente luate de pe eBay cu 2$-3$ pentru ca nimeni nu da factura pe eBay. Ca sa vedeti si voi cat de rau au ajuns unii.

Edited by alxalexander, 21 March 2019 - 23:46.


#1038
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 22.10.2007
cand o sa inteleaga si romanii ca nu exista chilipiruri?
treaba cu licentele alea e ca incalca 100% EULA, adica termenii de folosire a acelei licente, cat timp codul nu e cumparat de la un vanzator agreat de microsoft sunt fix egale cu un activator.
daca tot piratati windowsul macar luati licentele de pe ebay sau alte site-uri unde sunt maxim de ieftine, sa dai aproape 200 lei pe nimic e teapa secolului.

#1039
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

View Post_-livio-_, on 22 martie 2019 - 01:50, said:

cand o sa inteleaga si romanii ca nu exista chilipiruri?
treaba cu licentele alea e ca incalca 100% EULA, adica termenii de folosire a acelei licente, cat timp codul nu e cumparat de la un vanzator agreat de microsoft sunt fix egale cu un activator.
daca tot piratati windowsul macar luati licentele de pe ebay sau alte site-uri unde sunt maxim de ieftine, sa dai aproape 200 lei pe nimic e teapa secolului.

Unde scrie pe Microsoft.com ca esti obligat sa cumperi de la un vanzator agreat Microsoft ca sa respecti termenii si conditiile?

Sau unde scrie ca licentele la 100 lei nu respecta Termenii si Conditiile Microsoft?

Hai sa nu mai cumparam nici de la eMAG (nu parteneri eMAG), nici PCGarage, nici Flanco, nici Mediagalaxy si orice alt mare vanzator pentru ca nu apare niciunul in lista de reselleri autorizati Microsoft.

Si pe langa asta, sa facem "pipi" pe toate legile europene si internationale care reglementeaza revanzarea de software. Acele legi care spun ca orice software poate fi revandut de cate ori se vrea iar furnizorul de software (ex: Microsoft) nu mai are niciun drept asupra softului odata ce a "plecat" de la ei.

Iar licentele alea de aproape 200 de lei, care de fapt sunt 100 lei, se pot verifica la Microsoft fara probleme.
Acum depinde si de la cine iei, ca daca iei de la unu ca Digital Muresan care vinde licente invalide pe eMAG, atunci te-ai ars.

Daca ai nevoie si de dovezi, iti trimit conversatia intreaga cu un reprezentant Microsoft in care verifica o licenta de la PCGarage de 900 de lei si una de la mine de 100 de lei si sa vezi ce zice.

Daca stii de unde sa iei, te asigur eu ca o sa fie ok. Indiferent de cine e producatorul de software.

Edited by alxalexander, 22 March 2019 - 01:58.


#1040
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Post_-livio-_, on 22 martie 2019 - 01:50, said:

cand o sa inteleaga si romanii ca nu exista chilipiruri?
Niciodata. Nu's construiti sa plateasca, asa cum nu's construiti sa castige. La fel cum nu's construiti sa respecte contracte (daca sunt facute in limita legii, desigur).

Se plang ca le merge rau, ca au probleme, ca mar-car, dar, in acelasi timp, fac tot posibilul ca sa nu-i respecte pe altii. No, cel mai fain e ca se intoarce si ii musca fix pe ei de popou... iete na, soarta, vinerea neagra, pisica albastra etc etc. In lumea lor, o lume aparte, sunt siguri ca pot ciordales-mo/fura, dar pe ei nu-i fura nimeni (=vecin, amic, prieten, sora). Speciali, as putea spune.

Edited by dexterash, 22 March 2019 - 02:04.


#1041
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 22.10.2007
@alxalexander: pune mana si citeste EULA.
ca sa nu mai zic ca de fapt nu intelegi ce inseamna acea licenta, altfel ti-ai da seama de ce nu intra sub incidenta legilor alora.
softul nu e al tau ci al lui microsoft, licenta iti da dreptul sa il folosesti, dar el ramane 100% proprietatea micromoale, de aici si conditiile alea din EULA (e chestia aia la care ii dai next fara sa o citesti), asadar le incalci, licenta nu e valida, ca merge si asa e altceva, dar nu inseamna ca e ok.

Edited by _-livio-_, 22 March 2019 - 02:38.


#1042
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,508
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am luat ieftina (nu de pe ebay) RETAIL W10 Pro pe la 30 EUR...

#1043
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 22.10.2007
daca nu e de la partener MS cu factura pe numele tau, e ca alea de mai sus, singura chestie e ca daca chiar e retail sunt sanse foarte mici sa ti-o invalideze.

#1044
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,508
  • Înscris: 19.04.2009
Nope.

EULA MS e destul de vagã. Depinde unde locuiești.

O licența retail in EU/MENA/US necesita factura (nu musai pe numele tãu pentru ca e transmisibilã)

Aceiași licența in LATAM (latin America) nu necesita factura și e valida.

In Mexic de exemplu nu se factureazã decât strict pentru firme. Nu ai firma nu Primești factura! (Și la început m-am certat cu o clinica ca aveam nevoie pentru asigurarea din RO, aparent au știut chestia ca nu îmi dau ãștia factura fãrã sa am firma)

Edited by Lex404, 22 March 2019 - 07:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate