Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

SUV compact (sau mic)?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Salutare

A venit vremea sa ne uitam dupa o masina pentru sotie - vrea un SUV, 4x4, cutie automata. Aici unde locuim iarna e mai lunga decat in RO, zapada ceva mai multa, zilnic duce copiii la scoala pe un drum foarte ingust, cu sant stanga dreapta, destul de des ajunge cate o masina in sant.
In trecut a avut un X3. Am primit o super oferta la X3 (nou) - per total cam cu 10,000 Eur mai putin decat am dat in Romania pe ea in 2012. Avantajul este ca stie masina. Lipseste insa factorul "Wow" - parca am incerca si altceva.
Pana acum am vazut:
- Lexus NX 200t/300h (ne-a picat cu tronc - in Romania era mult mai scump, nu mi-am pus vreodata problema sa ma uit, iese pe la 38k Eur la oferta, o varianta rezonabil dotata)
- Seat Ateca - foarte OK, la 30-32k Eur iei una bine dotata, dureaza insa in jur de 6 luni livrarea
- Qashqai/Xtrail - ne plac, dar nu au automata si 4x4; Juke e OKish...cam mica totusi.
- Tiguan - nu ne-a placut
- Mazda CX-5 - ne-a placut, am mers cu 2.0 benzina, timp de livrare mare, 5-6 luni; CX-3 - draguta, cam jos pozitia la condus
- Toyota CH-R - foarte frumoasa, bine finisata, nu poti lua 4x4 decat pe motorasul de 118CP - pare cam mic; Rav4 - OK, dar cam plictisitoare
- BMW X1 - nu ne-a placut, platforma de Mini si ceva economii la suspensii - nu face banii cred (o conduce de 3-4 saptamani, e sensibil mai rigida decat X3)
- Mini - a picat la capitolul interior, nu i-a placut.

Urmeaza sa vedem Kia Sportage, Hyndai Tucson, Noua Kuga, XC60 (au preturi bune la motorul si cutia veche, D4 2.4 AWD). Pe mine ma tenteaza si un Touareg luat din Romania (unde au niste promotii acum si e mai ieftin sensibil) dar sotiei i se pare prea mare. Kodiaq arata bine, minim 6 luni insa - plus ca e cam mare.

Asa ca pana una alta am ramas pe lista scurta cu X3, Lexus NX, Mazda CX-5. Ideal o benzina sau hybrid (nu plugin insa) - drumuri in general scurte. E ceva ce ar trebui sa pun oare pe lista? Nu excludem nici un SH daca noua masina respectiva sare de 40-42k Eur. Multumesc.

#2
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Vitara S.

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Vezi si Audi Q5/Q3 si Mercedes GLC/GLA, ambele mi se pare mai interesante decat X3/X1 iar la restul nu m-as uita daca ai bani de Mercedes/BMW/Audi.

Edited by Kroghy, 13 November 2016 - 19:12.


#4
AladinArdeal

AladinArdeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 25.10.2016
noul Tucson sau Santa Fe.

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
Opel Mokka ? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P7gHDV-EY84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Va apare in curind si faceliftul Mokka X
Eu am una de vreo luna benzina+GPL, 4x4, motor 1.4 turbo, 140 CP, sunt foarte multumit, este exact ca aceea din filmulet, dar fara navigatie.

#6
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Ramai la X3

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
X3 daca e neluat cu muuuulte optiuni are un interior extrem de plictisitor si low key.
Daca e buget, as zice GLC.
Nu inteleg cum iti poate placea Ateca si nu Tiguan cand sunt aproape aceeasi marie. Ford Edge nu e o varianta? Mi se pare sensibil mai frumos decat Kuga si poate gasesti si un ecoboost acolo unde esti.

#8
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Toyota e Toyota la 4x4!

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015
Daca si un suv din asta te scoate iarna din sant, eu imi iau 10. :)

Vezi VW Touareg, are preturi bune si acuma sunt si ceva reduceri. Ca urmeaza noul model pe platforma MBQ/MQB parca ce e folosita si pe golf si pe vw up... doar ca va fi alungita si se cam duce vw in jos.

#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Pt drumuri scurte nu merita o hardughie ( decat daca esti snob ) .

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015

 cobi1, on 13 noiembrie 2016 - 19:58, said:

Pt drumuri scurte nu merita o hardughie ( decat daca esti snob ) .

Un Touareg e mult mai calitativ si mai "premium" decat un Tiguan. Alea parca sunt facute low-cost. Touaregul si Phaetonul sunt singurele masini de la VW care sunt adevarate, la restul s-au cam facut economii in ultima perioada.

#12
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Daca ai nevoie de 4X4 potent, uita-te si la un Subaru Forester.

#13
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 danX, on 13 noiembrie 2016 - 19:50, said:

X3 daca e neluat cu muuuulte optiuni are un interior extrem de plictisitor si low key.
Nu prea inteleg ideea, da ce poti avea mai mult de o navigatie cu tot ce implica asta? niste Chip and Dale? pana la urma tot un rahat de fiare cu roti e indiferent de marca' cand conduci singurul lucra care trebuie sa- itipese e sa conduci; macar BMW e un brand, initiatorul are pe lista inclusiv Tucson

#14
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Brandul conteaza la ce?

#15
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 danX, on 13 noiembrie 2016 - 20:10, said:

Brandul conteaza la ce?
La increderea in aplicarea sistemului calitatii, in aceeasi bani intre Dacia si BMW alegi, ghici ce si de ce :)

#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
C'mon Tavi, asta era momeala pentru Kroghy. Sincer cred ca brandul conteaza pentru bragging rights mai mult decat orice.
Cand la 40k EUR poti sa cumperi Toyota, Lexus, Skoda, BMW, Mercedes, VW, Jaguar, Audi, Ford, Infinity. Conteaza ce vrei de la masina, daca ai doar valori masurabile (si nu, nu ne referim la cm in plus sub buric) atunci alegerile se simplifica. Dar noi suntem fiinte emotionale.

Edited by danX, 13 November 2016 - 20:56.


#17
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc. E o problema intr-adevar faptul ca e masina sotiei dar eu o consiliez...inevitabil o indrept spre ce vreau eu. Cateva chestiuni, pe rand:
- Mercedes GLC iese din buget, e inca scump. Plus ca nu prea ne place cum arata asa ca nici n-am mers sa il vedem
- nu ne trebuie 4x4 potent. X3 isi facea treaba de minune pentru ce aveam nevoie inainte (o casa cu acces mai greu unde fara 4x4 te cam chinuiai sa iesi)
- Mokka e pe lista intr-adevar, o sa mergem sa vedem noul Mokka X
- X3 e o alegere solida pentru noi, mai ales ca am trecut in 2012 prin acelasi proces decizional si am aterizat la X3
- navigatia e absolut optionala, n-am vazut inca una care sa bata Waze.
- Edge e scump, noua ne place, am condus mai multe variante in ultimii 3-4 ani, dar in Europa e prea scump
- Santa Fe - buna idee, am mers cu modelul nou in US si a fost relativ OK
- da, sa cari ditamai hardughia zi de zi - asa e, insa e mai important peace of mind pentru noi, daca o pozitie mai inalta si gandul ca tractiunea integrala de poate ajuta candva sunt importante pentru sotie - asta vom lua
Stiu ca am amestecat Juke cu X3 si Lexus cu Kia dar pentru noi e important sa ne placa masina, in bugetul dat, am avut si BMW si Tico si VW si Volvo etc - asa ca marca e mai putin importanta, conteaza ce se "lipeste" de noi pana la urma.

P.S. Si aici vanzatorii auto sunt ca la noi - stiu cu mult mai multe decat ei despre masinile pe care le vand (mai putin preturile...). Habar n-au despre detalii: suspensii, motoare etc. Eu unul, pasionat de masini (p'afarist de altfel), ma uit la 20-30 de reviews pe saptamana, le recit pe dinafara arhitectura masinii, recalls pe modelul respectiv, producatorii de subansamble, cum functioneaza AWDurile lor...varza frate...ce ma uimeste ca majoritatea masinilor sunt mai ieftine in Polonia decat in RO, desi TVAul e de 23% (probabil volumuld e vanzari mai mare. Sunt insa si exceptii - Touareg de exemplu.

#18
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,201
  • Înscris: 13.07.2005

 adilushu, on 13 noiembrie 2016 - 18:55, said:

..
A venit vremea sa ne uitam dupa o masina pentru sotie - vrea un SUV, 4x4, cutie automata. ......
....Ideal o benzina sau hybrid (nu plugin insa) - drumuri in general scurte. E ceva ce ar trebui sa pun oare pe lista? ....

 RealThing, on 13 noiembrie 2016 - 20:04, said:

Daca ai nevoie de 4X4 potent, uita-te si la un Subaru Forester.

Daca ai nevoie de un SUV compact / mic, te poti uita si la un Subaru XV 2.0 benzina automat.
Are garda la sol si tractiunea integrala a Foresterului, dar este mai ieftin cu cca. 5000 Euro pentru motorizare similara.
Nici nu-i o hardughie mare pe care sa o cari degeaba pe drumuri inguste si fataiala prin oras ...

Da, nu are dotarile si feelingul premim de la BMW sau Lexus, dar este o masina solida, competenta si placuta la condus. Si e mai ieftina cu cca. 10k Euro.
Mai e ceva ce ar putea da cu "-" - este destul de rigida !
Merita totusi aruncat un ochi si in directia asta - mai ales ca te-ai uitat si la Nissan, Hyundai, Kia, Mazda. Daca era in discutie doar BMW si Lexus, nu-ti faceam aceasta sugestie ....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate