Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

SUV compact (sau mic)?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postcobi1, on 13 noiembrie 2016 - 19:58, said:

Pt drumuri scurte nu merita o hardughie ( decat daca esti snob ) .

Posted Image  daca iti permiti, si mai ales pentru siguranta copiilor, mergi si cu tancul pe cele mai scurte drumuri!


CX-5, Forester, mie imi place si GLA, x3.... in banii aia ai foarte multe optiuni....primele 2 sunt de fanboy :P

#20
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
E ceva incoerent in cererea ta. Pe de o parte dimensiunea, ceea ce pot sa inteleg, ca primeaza cum se "lipeste" modelul de suflet, dar pe de alta parte calitatea masinilor. Dupa cum inteleg bugetul este destul de flexibil, asa ca singurul sfat pe care pot sa ti-l dau este sa ramai la o masina premium, ca pe langa ce se vede exista si ceea ce nu se vede dar in timp se simte.Chiar sa sari de la X3 la Sportage .... !!!
Vorbeam astazi cu un coleg si-mi spunea ca Touaregul are niste reduceri in perioada asta f. mari.
BTW, am vazut si eu astazi in premiera Ateca. Frumusel.

#21
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
juke nu e 4x4

#22
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Juke e si 4x4, am verificat aici.
Mufasa - da, vad ca in RO sunt super preturi la Touareg - masina e OK insa sotia a spus PAS...am avut Touareg 4 ani (modelul anterior), i se pare mult prea mare pentru nevoile ei. Da, e greu sa alegi intre un premium si altceva, dar e OK pentru noi, trebuie sa iti placa masina cu adevarat.
Asadar azi:
- revazut XC60 - taiat de pe lista - motor, interior
- Audi - eliminat Q3, prea mic in spate, Q5 - pret foarte bun la vechiul Q5 dar nu mai au aproape niciuna - noul Q5 cam scump
- Kia - clar Sportage e o masina foarte "rotunda", raport bun calitate/pret - mergem la drive test sa vedem motorizarea 1.6 T-GDI. Mie mi-a placut Sorento - preturile aici par cu mult mai prietenoase decat in RO - dar e cam mare.
Subaru XV - am mers un pic cu una, mi-a placut cum se misca, o sa facem un drive test cu ea. La fel si Forester.
Probabil insa ca va fi ca la alegerea ultimelor noastre masini - am sfarsit orin a cumpara-o pe prima care ne-a picat cu tron, restul de drive tests etc au fost doar ca sa justifice alegerea...mai avem ceva timp de gandire, 1-2 luni pana primim actele de rezidenta altfel nu pot inmatricula.
Multumesc pentru sugestii.

#23
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Daca-ti place Juke poti sa te uiti si pe Toyota C-HR.

#24
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
da, C-HR e pe lista, ne-a placut cum arata, calitatea finisarilor, asteptam sa o vedem la test drive, am vazut doar niste masini pre-productie, nu erau inmatriculate inca. Singura problema e ca va veni cu motorasul de 1.2 litri ca sa fie 4x4...118CP - sa vedem cum se misca - cica la sfarsit de noiembrie aduc primele masini la test drive

#25
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
In ro lexus da 6 ani si 200.000 km garantie, iar pentru oras 300h ala mi se pare ideal dpdv al fiabilitatii si consumului in oras. Plus ca arata foarte bine. Cred ca asta ar fi prima mea alegere pt suv de oras.

Te mai poti uita la rav 4 hybrid care in 30 de mii e foarte bine dotata.

#26
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Nu inteleg de ce pe lista nu a fost niciun moment un of road-er adevarat, Toyota Land Cruiser? Dar in schimb ati pus glume gen Sorento and shit :)

#27
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View PostOctavian_SK, on 14 noiembrie 2016 - 20:08, said:

Nu inteleg de ce pe lista nu a fost niciun moment un of road-er adevarat, Toyota Land Cruiser? Dar in schimb ati pus glume gen Sorento and shit Posted Image
Fiindca e condus de o femeie si cred ca Land Cruiser iese din buget.

#28
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Land Cruiser e o sufragerie pe roti, e foarte capabila offroad, insa e foarte mare.

#29
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
e mare dar te gandesti mai intai la siguranta copiilor, eu asa am inteles

LE plus ca atunci cand mergi la cumparaturi nu-ti faci probleme cu spatiul :)

Edited by Octavian_SK, 14 November 2016 - 20:21.


#30
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Eu sunt de acord cu tine, insa nu stiu daca doamna si bugetul alocat sunt de aceeasi parere cu noi :lol:

#31
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
cam scump Land Cruiser. L-am testat cateva zile bune acum cativa ani. Pentru mine - perfect de bagat prin noroaie la joaca. Dieselul in 4 cilindri insa...zgomotos si agricultural pentru o doamna. Am incercat cateva saptamani si un Wrangler. Perfect la joaca prin padure. Neplacut insa ca masina de zi cu zi. M-am dat si cu un Jimny - nebunie - dar bun ca a 3a masina. Cat pe ce sa aduc si 2 Willys in tara - astea raman insa pentru mai tarziu...if ever...Nu ne trebuie urmatorii ani un 4x4 adevarat, un SUV compact e suficient.

#32
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
daca nu mai vrei X3 mergi pe RAV-4 si n-ai cum sa gresesti; poti sa o iei pe benzina, nu consuma mult

#33
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
da, uitasem de XV :)

#34
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
preturi bune intr-adevar la Touareg in RO, masini de pe stoc. Ma astept chiar sa mai scada, din ce spune dealerul masina nu se mai vinde chiar asa bine ca inainte, apare si modelul nou...masina e insa cam mare pentru nevoi si cumparatul din RO complica enorm lucrurile...ne gandim.

#35
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
GLA 200 d 4MATIC ?

Attached Files



#36
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
https://www.olx.ro/o...html#b90af2ee0c

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate