Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Donald Trump - presedintele SUA (2017)

* * * * - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24674 replies to this topic

#17875
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,334
  • Înscris: 23.07.2014
@ain, revenim la aceeasi chestie pe care tot am mai tocat-o si care e perfect adevarata. Daca crezi ca un criminal/un psihopat chitit sa rada un grup de insi se impiedica de legalitatea procurarii armei, ii dreptul tau.

In rest, am completat in ce constau exagerarile...fara rost, nu e cazul.

Edited by SorinGT, 22 February 2018 - 22:21.


#17876
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postg_force, on 22 februarie 2018 - 22:03, said:

, de la AKM romanesti si bulgaresti( care trag doar foc cu foc - semiautomate car'v'azica) pana la HK-urile nemtesti.
Nu-i asa ca n-ai tunut o arma adevarata in mana? AK47 e automata. Iti spune unul care a tras cu asa ceva.

View PostSorinGT, on 22 februarie 2018 - 22:19, said:

@ain, revenim la aceeasi chestie pe care tot am mai tocat-o si care e perfect adevarata. Daca crezi ca un criminal/un psihopat chitit sa rada un grup de insi se impiedica de legalitatea procurarii armei, ii dreptul tau.
Stai ca nu inteleg: daca legea ar pedepsi inclusiv vanzarea unei arme de asalt, crezi ca un dezaxat ar mai putea procura tot atat de usor o astfel de arma. Iar atacul ar produce acelasi numar de victime?

View PostSorinGT, on 22 februarie 2018 - 22:19, said:

In rest, am completat in ce constau exagerarile...fara rost, nu e cazul.
Sorin, ce faci? Adica teroristul e leftist. Fara exagerare, pentru ca liberalii promoveaza acesul la arme? Eu zic ca tu cam exagerezi.

Edited by ain, 22 February 2018 - 22:32.


#17877
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014

View Postain, on 22 februarie 2018 - 22:21, said:


Nu-i asa ca n-ai tunut o arma adevarata in mana? AK47 e automata. Iti spune unul care a tras cu asa ceva.

Chiar am fost pe la poligon.  
Ma refeream la A47 and co. in versiunea civila, in varianta semiautomata si incarcator limitat pentru US si Europa.

http://www.iltiro.co...1=1&c2=2&ida=57

Exemplu

http://www.armeriaea...roducts_id=1313

Edited by ionutzitaly, 22 February 2018 - 22:31.


#17878
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postionutzitaly, on 22 februarie 2018 - 22:29, said:

Chiar am fost pe la poligon.  
Ma refeream la A47 and co. in versiunea civila, in varianta semiautomata si incarcator limitat pentru US si Europa.

http://www.iltiro.co...1=1&c2=2&ida=57

Exemplu
Sper ca ai observat ca am raspuns unuia care se referea la variantele romanesti. Una cu care chiar am tras, stiu ce spun.

#17879
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014

View Postain, on 22 februarie 2018 - 22:31, said:


Sper ca ai observat ca am raspuns unuia care se referea la variantele romanesti. Una cu care chiar am tras, stiu ce spun.

Si Romania exporta arme de tipul Ak47, Akm in versiunea civila, chiar le-am vazut intr-un magazin, nu le zice ak47 ci ceva de genul "Wasrxx".

#17880
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postain, on 22 februarie 2018 - 22:31, said:


Sper ca ai observat ca am raspuns unuia care se referea la variantele romanesti. Una cu care chiar am tras, stiu ce spun.
Se observa ca stii:
https://en.wikipedia...R-series_rifles

#17881
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,334
  • Înscris: 23.07.2014

View Postain, on 22 februarie 2018 - 22:28, said:

Sorin, ce faci? Adica teroristul e leftist. Fara exagerare, pentru ca liberalii promoveaza acesul la arme? Eu zic ca tu cam exagerezi.

ma refeream la divagatiile tale cu americanul care isi procura tanc si mai stiu eu ce nucleare.

Nu stiu daca in cazul asta particular a fost leftist, nu stiu ce convingeri politice avea. Au fost si leftisti...ala de a tras in senatorii republicani de exemplu.

Consumam prea mult timp cu discutii aiurea. Nu se va intampla chestia cu restrictionatul in SUA. Nici de detinere, nici de port. Trump zicea ceva de ridicarea varstei la 21 de ani si alte chestii. A zis-o foarte probabil pentru distragerea atentiei, nu poate, e neconstitutional. Ar trebui schimbata constitutia, referendum probabil si dupa aia se poate incepe discutia.

View Postain, on 22 februarie 2018 - 22:28, said:

Stai ca nu inteleg: daca legea ar pedepsi inclusiv vanzarea unei arme de asalt, crezi ca un dezaxat ar mai putea procura tot atat de usor o astfel de arma. Iar atacul ar produce acelasi numar de victime?

again, ma indoiesc ca pentru unul chitit sa faca asa ceva "usor", "mai usor", "mai putin usor" ii asa important. Nu e magazinul de arme ultima lui solutie.

In Rom^nia au cocalarii ce nu are politia, fara vreo urma de amendament 2.

Edited by SorinGT, 22 February 2018 - 22:44.


#17882
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postdexterash, on 22 februarie 2018 - 22:34, said:

Se observa ca stii sa citesti. Discutia era despre AK(M)47.

#17883
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,334
  • Înscris: 23.07.2014
.

Edited by SorinGT, 22 February 2018 - 22:43.


#17884
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostSorinGT, on 22 februarie 2018 - 22:37, said:

ma refeream la divagatiile tale cu americanul care isi procura tanc si mai stiu eu ce nucleare.
Am inteles. Tu consideri ca acea constitutie trebuie sa sa limiteze la ceva. Tu zici ca la tancuri. OK. Inseamna ca inalienabil are un caracter relativ.

View PostSorinGT, on 22 februarie 2018 - 22:37, said:

Nu stiu daca in cazul asta particular a fost leftist, nu stiu ce convingeri politice avea. Au fost si leftisti...ala de a tras in senatorii republicani de exemplu.
In postul https://forum.softpe...0#entry22497862 colegul cu virgula intre subiect si predicat spunea:
Trump added: “An attack has lasted, on average, about three minutes. It takes five to eight minutes for responders, for the police to come in, so the attack is over. If you had a teacher who was adept at firearms, they could very well end the attack very quickly.”
Exact, un glonț in cap si gata, un stângist mai putin.
La echivocarea stangist-terorist, tu nu doar ca ai dat like, dar si ai adaugat:
Cat despre glontul in cap, tu ce faci, imi bati obrazul ca am empatie zero pentru un criminal chitit sa impuste cati apuca? Treaba ta, eu nu sunt vreun soi de pretins "zân"....oi fi mai pacatos, am suflet de drac.
E adevarat, ai dreptul la opinie, insa nu orice declaratie e onorabila.

View PostSorinGT, on 22 februarie 2018 - 22:37, said:

Consumam prea mult timp cu discutii aiurea.
Asta e chiar definitia discutiilor pe forum.

View Postionutzitaly, on 22 februarie 2018 - 22:34, said:

Si Romania exporta arme de tipul Ak47, Akm in versiunea civila, chiar le-am vazut intr-un magazin, nu le zice ak47 ci ceva de genul "Wasrxx".
Discutia era despre AK(M)-47 care cica nu sunt nici automate, nici de asalt.
https://en.wikipedia.org/wiki/AKM
Or ele sunt si automate si de asalt.

Edited by ain, 22 February 2018 - 22:52.


#17885
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,334
  • Înscris: 23.07.2014

View Postain, on 22 februarie 2018 - 22:50, said:

E adevarat, ai dreptul la opinie, insa nu orice declaratie e onorabila..

Nu ma intereseaza ce considera X sau Y ca e "onorabil" din ceea ce spun. Nu traiesc pentru asteptarile altora. Remember...oi fi mai pacatos din fire.

#17886
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,981
  • Înscris: 20.10.2015
Ce-a cautat NRA-ul aseara la discutia aia?
E dovada de coruptie sau nu?
Astia de criticati coruptia in Romania. Sincer, nu inteleg de ce nu aplicati acelasi principiu peste tot?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sXTxJyQAyVM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aseara trebuia sa fie o discutie, societatea civila si politic/guvern.
Sincer, cine poate explica ce a cautat NRA la discutii?
Mai e ceva de adaugat?

#17887
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,692
  • Înscris: 15.01.2017

View Postain, on 22 februarie 2018 - 23:00, said:




Discutia era despre AK(M)-47 care cica nu sunt nici automate, nici de asalt.
https://en.wikipedia.org/wiki/AKM
Or ele sunt si automate si de asalt.

Discuția era despre Donald Trump, in caz ca nu te-ai prins. Despre arme, putin mai la vale. Ai putea sa încerci si aria medicală.

#17888
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

Quote


Trump added: “An attack has lasted, on average, about three minutes. It takes five to eight minutes for responders, for the police to come in, so the attack is over. If you had a teacher who was adept at firearms, they could very well end the attack very quickly.”

Armed school resource officer stayed outside as Florida shooting unfolded, sheriff says

Deci inca o data se dovedeste ca Trump vorbeste-n dodii, cand vine vorba de situatii reale, nu povesti teoretice.
Ala care era inarmat si se presupunea ca e pregatit sa apere scoala, nici macar nu a intrat in scoala cand se tragea.
Asta ca sa subliniem si mai mult absurdul propunerii ca profesorii sa poarte arme (pe care am inteles ca a retractat-o intre timp). Nici macar cu aia pregatiti teoretic sa raspunda nu poti fi sigur ca faci treaba, ce sa mai vorbim de profesori.

View PostSorinGT, on 22 februarie 2018 - 22:37, said:


Nu stiu daca in cazul asta particular a fost leftist, nu stiu ce convingeri politice avea.

Daca ne luam dupa declaratiile celor care l-au cunoscut, nu e greu de intuit.

He belonged to a white nationalist group
The leader of a group called Clearwater Republic of Florida said Cruz belonged to one of their cells and took part in some of their militia's activities involving the use of weapons.
The group wants Florida to become its own white ethno-state. Jordan Jereb said Cruz acted "solely on his own behalf".

#17889
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,692
  • Înscris: 15.01.2017

View PostCris007, on 23 februarie 2018 - 07:47, said:



pe care am inteles ca a retractat-o intre timp.





Ai inteles greșit.

#17890
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,981
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCris007, on 23 februarie 2018 - 07:47, said:


Armed school resource officer stayed outside as Florida shooting unfolded, sheriff says

Deci inca o data se dovedeste ca Trump vorbeste-n dodii, cand vine vorba de situatii reale, nu povesti teoretice.
Ala care era inarmat si se presupunea ca e pregatit sa apere scoala, nici macar nu a intrat in scoala cand se tragea.
Asta ca sa subliniem si mai mult absurdul propunerii ca profesorii sa poarte arme (pe care am inteles ca a retractat-o intre timp). Nici macar cu aia pregatiti teoretic sa raspunda nu poti fi sigur ca faci treaba, ce sa mai vorbim de profesori.


Nu cred.
Tu ce-ai fi facut?

Problema este CUM DE A INTRAT ALA IN CLADIRE?, Nu ca ala nu a intrat in cladire dupa ce a inceput razboiul.
"Die hard" e doar un film

#17891
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View PostTsunnnami, on 23 februarie 2018 - 13:35, said:


Nu cred.
Tu ce-ai fi facut?

Problema este CUM DE A INTRAT ALA IN CLADIRE?, Nu ca ala nu a intrat in cladire dupa ce a inceput razboiul.
"Die hard" e doar un film
Pai poate si eu as fi facut la fel.
Tocmai asta e problema.

Trump zice ca daca profesorii sunt inarmati asta va salva vieti. Defapt, chiar si inarmati, profesorii vor reactiona la fel, ascunzandu-se in timp ce elevii sunt ucisi.

Asta care avea misiunea sa apere scoala si era inarmat, avea chiar pregatire militara la cv.

#17892
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,981
  • Înscris: 20.10.2015
Lasa, aia e o prostie.

Imi pare rau ca nu se merge la CAUZA problemei si incearca sa se "repare" efectul.
Unii pe de o parte vor sa nu mai existe arme (recunosc ca si eu doresc asta), altii sa inarmam copiii si profesorii, eventual si copiii de gradinita.

CAUZA ESTE EDUCATIA.
Din pacate nimeni nu atinge problema asta. In plus propunerea Trump, care joaca cum ii fredoneaza NRA-ul, vrea sa scoata mai multi bani de la educatie.
Dar asta e afacerea, capitalismul dus la extrem, diferenta dintre bogati si saraci cat mai mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate