Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Donald Trump - presedintele SUA (2017)

* * * * - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24674 replies to this topic

#17857
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postg_force, on 22 februarie 2018 - 14:24, said:

E un pic diferit de cum crezi ca stii tu.
O scoala poate angaja agenti de paza sau chiar politisti in timpul lor liber dar solutia cu permiterea profesorilor certificati sa poarte armele scuteste bani seriosi.

Fiindca tot a facut misto Tsunnnami de armele din avion, pilotii au voie sa isi poarte armele cu ei, desigur dupa ce sunt verificati si acceptati in aceasta categorie. Nu vad de ce profesorii nu ar avea voie sa fie la nivelul pilotilor.

Pentru ca invatamantul e la pamant si cu ocazia asta pentru training si vanzari de arme, vor fi bani, pentru profesori, nu, pentru ca asa e intr-o societate civilizata.
Se investesc bani de taxe, se plateste NRA-ul care conduce tara asta.
Stii cu ce fac analogia cu Romania?
NRA-ul face din America ceea ce face biserica cu Romania. Efectiv, ce vor. Si ambele "religii" lasa educatia la sfarsit.
In ce tara civilizata s-a mai auzit grozavia asta? SIncer, eu n-am auzit. Si nu urmaresc nici CNN si nici FOX, sunt "independent", chiar daca azi (fara ironie, chiar se intampla), Trump imi baga in buzunar $1,000.00.
:)

#17858
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Clar asta-i solutia. Fiecare scoala sa aiba propria unitate militara. In timpul pauzelor, patrule de cate doi soldati vor asigura linistea. La poarta ghiozdanele copiilor vor fi cercetate, iar elevii vor fi trecuti prin detectoare de metale. Totul sub ocrotirea si indrumarea militarilor arondati apararii scolii respective.

Sau pot sa treaca in randu' tarilor normale.. neah, n-ar mai fi 'murica daca ar fi normali la cap[din punctul asta de vedere].

Edited by Alecsandru010, 22 February 2018 - 17:57.


#17859
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostTsunnnami, on 22 februarie 2018 - 17:40, said:

Pentru ca invatamantul e la pamant si cu ocazia asta pentru training si vanzari de arme, vor fi bani, pentru profesori, nu, pentru ca asa e intr-o societate civilizata.
Se investesc bani de taxe, se plateste NRA-ul care conduce tara asta.
Stii cu ce fac analogia cu Romania?
NRA-ul face din America ceea ce face biserica cu Romania. Efectiv, ce vor. Si ambele "religii" lasa educatia la sfarsit.
In ce tara civilizata s-a mai auzit grozavia asta? SIncer, eu n-am auzit. Si nu urmaresc nici CNN si nici FOX, sunt "independent", chiar daca azi (fara ironie, chiar se intampla), Trump imi baga in buzunar $1,000.00.
Posted Image


HA, ha, ha, cum sa conduca NRA -ul tara? "Achiesezi" prea mult la BS-ul MSM. Posted Image
NRA a contribuit financiar la campanii politice doar o fractiune din cat au contribuit d-alde Planet Parenthood( aia care vand organele fetusilor) sau Sindicatele.
Problema este ca nu se permite ca profesorii sa aiba arme in scoli, nu ca ar trebui nu stiu ce fonduri sa isi permita profesorii training-ul.

Dincolo de controversa daca scolile ar trebui sa aibe indivizi capabili sa intervina in caz de necesitate, in cazul Floridei problema este complet alta, o multime de LEA nu si-au facut treaba, in ciuda multiplelor si vizibilelor indicii ca asa ceva urma sa se intample.

Edited by g_force, 22 February 2018 - 18:19.


#17860
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,277
  • Înscris: 23.07.2014

View PostTsunnnami, on 22 februarie 2018 - 17:40, said:

daca azi (fara ironie, chiar se intampla), Trump imi baga in buzunar $1,000.00.
Posted Image

Ah chiar, cum e, deci inteleg ca nu platesti mai mult impozit?

#17861
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003

View PostEpdm, on 22 februarie 2018 - 11:36, said:

putinisti sunt acei care au senzatia ca statul trebuie sa aibă grija de fiecare espect al vieții,
Nu, sunt aia care cred ca statul conduce oamenii... intr-o tara libera oamenii sunt cei care formeaza statul.

View PostAlecsandru010, on 22 februarie 2018 - 17:57, said:

Clar asta-i solutia. Fiecare scoala sa aiba propria unitate militara. In timpul pauzelor, patrule de cate doi soldati vor asigura linistea. La poarta ghiozdanele copiilor vor fi cercetate, iar elevii vor fi trecuti prin detectoare de metale. Totul sub ocrotirea si indrumarea militarilor arondati apararii scolii respective.
Amuzant... :)

Edited by andreic, 22 February 2018 - 18:49.


#17862
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postg_force, on 22 februarie 2018 - 18:19, said:

HA, ha, ha, cum sa conduca NRA -ul tara?

Ce-a cautat NRA la "conferinta" de aseara?
De ce nu a fost prezent si Zuckenberg, si Bill Gates, si mama Tereza?

Exact ca si popii din parlament.

Inarmarea nu e normala intr-o tara civilizata

View PostSorinGT, on 22 februarie 2018 - 18:20, said:

Ah chiar, cum e, deci inteleg ca nu platesti mai mult impozit?

Dac-am zis ca imi da $1,000 aia inseamna ca mi-a dat o data. Ca mi se ia impozit pentru asta e altceva

#17863
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,277
  • Înscris: 23.07.2014
Am inteles gresit poate. Ma refeream ca vorbisem pe la inceputul anului de finele lui februarie, daca vine efectul reformei fiscale si daca la acelasi brut platesti ca angajat mai mult, la fel, sau mai putin impozit (ziceai ca ne spui...fara detalii, bineiteles....cu titlu informativ).

Edited by SorinGT, 22 February 2018 - 19:54.


#17864
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013
Un supravietuitor al atacului de la liceul Columbine din 99 sustine ideea ca profesorii sa fie inarmati ,dar nu neaparat profesorii cat scolile pot fi pazite de angajati inarmati ,adica suanezii au facut 20 de trilioane datorie din care vreo 3 trilioane numai in razboaiele din Afganistan si Irak si nu au bani sa angajeze garzi inarmate sa pazeasca scolile ,leftistii sunt malefici au instituit asa zisele “ gun free zones” in jurul scolilor ,cel mai sigur intentionat au facut asta dar nu ca sa protejeze copiii ci ca sa fie vulnerabili si sa poata fi posibile atacuri armate in cadrul scolilor .

Ca sa citez un comentariu de la un articol .
TH30PH1LUS   Jack Bannermana day ago


Banks = armed security
Jewelry stores = armed security
Celebrities = armed security
Politicians = armed security
America’s children get a “gun free zone” sign.
The only message that can be gleaned is that our kids are not valuable to us. We protect that which is valuable with firearms.

bancile ,magazinele ,celebritatile,politicienii au bodygarzi cu arme ,numai scolile sunt gun free zones .

Edited by ARPA, 22 February 2018 - 20:26.


#17865
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSorinGT, on 22 februarie 2018 - 19:52, said:

Am inteles gresit poate. Ma refeream ca vorbisem pe la inceputul anului de finele lui februarie, daca vine efectul reformei fiscale si daca la acelasi brut platesti ca angajat mai mult, la fel, sau mai putin impozit (ziceai ca ne spui...fara detalii, bineiteles....cu titlu informativ).
Da, am verificat.
E mai binisor.

#17866
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,074
  • Înscris: 04.03.2014

View Postg_force, on 22 februarie 2018 - 18:19, said:




HA, ha, ha, cum sa conduca NRA -ul tara? "Achiesezi" prea mult la BS-ul MSM. Posted Image
NRA a contribuit financiar la campanii politice doar o fractiune din cat au contribuit d-alde Planet Parenthood( aia care vand organele fetusilor) sau Sindicatele.
Problema este ca nu se permite ca profesorii sa aiba arme in scoli, nu ca ar trebui nu stiu ce fonduri sa isi permita profesorii training-ul.

Dincolo de controversa daca scolile ar trebui sa aibe indivizi capabili sa intervina in caz de necesitate, in cazul Floridei problema este complet alta, o multime de LEA nu si-au facut treaba, in ciuda multiplelor si vizibilelor indicii ca asa ceva urma sa se intample.

Sa fim seriosi, ca e direct NRA sau indirect putin conteaza, in US industria armelor pentru civili e ENORMA. Nu cred ca avem cum compara interventia lor in politica cu cea a unor NGO-uri.

Quote


Banks = armed security
Jewelry stores = armed security
Celebrities = armed security
Politicians = armed security
America’s children get a “gun free zone” sign.
The only message that can be gleaned is that our kids are not valuable to us. We protect that which is valuable with firearms.

bancile ,magazinele ,celebritatile,politicienii au bodygarzi cu arme ,numai scolile sunt gun free zones .

Slogan prostesc, in toata lumea civilizata bancile, politicienii, vedetele and co sunt paziti cu arme, chiar si scolile pot fi pazite de firme de paza, da de aici pana la tampenii de a arma profesorii e cale lunga...

P.s. Eu sunt pro-arme si cred ca e normal ca o persoana intreaga la cap si apta sa aiba dreptul de a detine arme ACASA.

#17867
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostSorinGT, on 22 februarie 2018 - 16:46, said:

@ain, Epdm a spus asa:

"N U prea, putinisti sunt acei care au senzatia ca statul trebuie sa aibă grija de fiecare espect al vieții, sa se implice in tot și-n toate, sa controleze, sa reglementeze, sa taxeze șamd. Imbecili, mai roșii chiar decat Stalin."

Cam asa si e. Mentalitatea ca statul tatuc face tot, tu nu ai nevoie nici sa te aperi ca de-asta e politia (care ajunge si ea cand poate, ca nu are teleportator), tu tre sa fugi, daca poti, daca esti singur si-ti permiti sa fugi, sau sa-i astepti cu toporul in piept ca ei sa ia amprente, e mai aproape de gandirea supusilor putinisti.

Cat despre glontul in cap, tu ce faci, imi bati obrazul ca am empatie zero pentru un criminal chitit sa impuste cati apuca? Treaba ta, eu nu sunt vreun soi de pretins "zân"....oi fi mai pacatos, am suflet de drac.
Sorin,
Respectand logica promovata cu sarg, ce sa inteleg? Ca e firesc ca un cetatean oarecare sa nu lase pe grija statului apararea proprie. I se nazare ca coreenii se uita chioras la el, asa ca e datoria lui sa-si faca rost de tanc, de rachete nucleare, sa nu bazeze pe grija statului, ca el e libertarian si nu vrea sa se ocupe statul de problemele lui. Sau politica externa, sau protectia mediului.

Orice om cu pretentii barimi vagi de rationalitate poate sa inteleaga ca exista un motiv, poate chiar 2, pentru care cineva vrea sa aiba arme de asalt  de uz militar: fie are pitici gravi pe creier, fie incearca sa compenseze o lipsa grava din chiloti. Unul cu arme automate de asalt nu vrea sa se apere, ci vrea sa poata ataca.

Daca nu ma inseala memoria, partidul preferat al geniului foarte stabil tocmai a usurat accesul la arme, inclusiv cele de asalt:
https://edition.cnn....arry/index.html
caci, nu-i asa, deregularizarea e buna. Statul nu trebuie sa se amestece in modul in care criminalii isi procura sau utilizeaza armele de asalt.

View Postionutzitaly, on 22 februarie 2018 - 20:40, said:

P.s. Eu sunt pro-arme si cred ca e normal ca o persoana intreaga la cap si apta sa aiba dreptul de a detine arme ACASA.
Ce fel de arme? Aici e discutia. Arme de aparare sau de asalt.

#17868
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,074
  • Înscris: 04.03.2014

View Postain, on 22 februarie 2018 - 21:44, said:


Ce fel de arme? Aici e discutia. Arme de aparare sau de asalt.

De toate, pe modelul din multe tari din Europa. Atentatul pe care l-a facut ultimul psihopat din US  il putea face pa fel de bine cu un Benelli M3 cu 8 cartuse (ba mai mult nici nu trebuia sa ochiasca de la cativa metri)

E o clasificare improprie si atehnica. Arme de aparare vs arme de asalt in cazurile astea.

Edited by ionutzitaly, 22 February 2018 - 21:53.


#17869
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,277
  • Înscris: 23.07.2014

View Postain, on 22 februarie 2018 - 21:44, said:

Sorin,
Respectand logica promovata cu sarg, ce sa inteleg? Ca e firesc ca un cetatean oarecare sa nu lase pe grija statului apararea proprie. I se nazare ca coreenii se uita chioras la el, asa ca e datoria lui sa-si faca rost de tanc, de rachete nucleare, sa nu bazeze pe grija statului, ca el e libertarian si nu vrea sa se ocupe statul de problemele lui. Sau politica externa, sau protectia mediului.

Sa nu exageram, nu-i vorba de asta. Vorbind, bineinteles de chestia cu procuratul de tancuri, rachete, fregate si mai stiu eu ce.

Apararea proprie e...ei bine...autoaparare...deci e absolut normal ca nu o poti lasa cu totul in grija statului, ca autunci nu mai e "auto". Politia, cum spuneam, ajunge cand se poate si pina atunci se poate intampla orice. Sper ca nu incepem cu bullshituri gen "cursuri de autoaparare".

Btw....prin Europa in general mai mult de saracie de-aia de spray de piper nu prea ai voie. Pina si o chestie gen baton extensibil e duda mare si nu e voie.

Edited by SorinGT, 22 February 2018 - 22:15.


#17870
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View Postionutzitaly, on 22 februarie 2018 - 20:40, said:

Sa fim seriosi, ca e direct NRA sau indirect putin conteaza, in US industria armelor pentru civili e ENORMA. Nu cred ca avem cum compara interventia lor in politica cu cea a unor NGO-uri.



Slogan prostesc, in toata lumea civilizata bancile, politicienii, vedetele and co sunt paziti cu arme, chiar si scolile pot fi pazite de firme de paza, da de aici pana la tampenii de a arma profesorii e cale lunga...

P.s. Eu sunt pro-arme si cred ca e normal ca o persoana intreaga la cap si apta sa aiba dreptul de a detine arme ACASA.

Pai sa fim seriosi. Ai idee ce este NRA si care este scopul  existentei sale? Ce legatura poate fi intre NRA si industria armamentului?  "Industria" nu este doar autohtona ci sunt si importuri de nu ai idee, de la AKM romanesti si bulgaresti( care trag doar foc cu foc - semiautomate car'v'azica) pana la HK-urile nemtesti. Ai impresia ca NRA este organizatia malefica ce supervizeaza tot acest comert? :D

View Postain, on 22 februarie 2018 - 21:44, said:

Sorin,
Respectand logica promovata cu sarg, ce sa inteleg? Ca e firesc ca un cetatean oarecare sa nu lase pe grija statului apararea proprie. I se nazare ca coreenii se uita chioras la el, asa ca e datoria lui sa-si faca rost de tanc, de rachete nucleare, sa nu bazeze pe grija statului, ca el e libertarian si nu vrea sa se ocupe statul de problemele lui. Sau politica externa, sau protectia mediului.

Orice om cu pretentii barimi vagi de rationalitate poate sa inteleaga ca exista un motiv, poate chiar 2, pentru care cineva vrea sa aiba arme de asalt  de uz militar: fie are pitici gravi pe creier, fie incearca sa compenseze o lipsa grava din chiloti. Unul cu arme automate de asalt nu vrea sa se apere, ci vrea sa poata ataca.

Daca nu ma inseala memoria, partidul preferat al geniului foarte stabil tocmai a usurat accesul la arme, inclusiv cele de asalt:
https://edition.cnn....arry/index.html
caci, nu-i asa, deregularizarea e buna. Statul nu trebuie sa se amestece in modul in care criminalii isi procura sau utilizeaza armele de asalt.


Ce fel de arme? Aici e discutia. Arme de aparare sau de asalt.

Poate pentru tine nu-i firesc, dar exact asta spune in Constitutia americana, ca acest drept(life) nu iti este dat de guvern si este deci inalienabil.

Stii sa descrii ce este o arma de asalt? Pentru ca din ce postezi iti spun ca faci confuzii.

#17871
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postionutzitaly, on 22 februarie 2018 - 21:52, said:

De toate, pe modelul din multe tari din Europa. Atentatul pe care l-a facut ultimul psihopat din US  il putea face pa fel de bine cu un Benelli M3 cu 8 cartuse (ba mai mult nici nu trebuia sa ochiasca de la cativa metri)
E o clasificare improprie si atehnica. Arme de aparare vs arme de asalt in cazurile astea.
Ideea e, totusi, clara. In EU nu este permisa detinerea de arme automate. Una e sa ataci cu prastia, alta cu arme automate.

#17872
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,074
  • Înscris: 04.03.2014

View Postg_force, on 22 februarie 2018 - 22:03, said:



Pai sa fim seriosi. Ai idee ce este NRA si care este scopul  existentei sale? Ce legatura poate fi intre NRA si industria armamentului?  "Industria" nu este doar autohtona ci sunt si importuri de nu ai idee, de la AKM romanesti si bulgaresti( care trag doar foc cu foc - semiautomate car'v'azica) pana la HK-urile nemtesti. Ai impresia ca NRA este organizatia malefica ce supervizeaza tot acest comert? :D


Nu, e o organizatie cu un budget destul de bunicel si reprezinta interesele unui grup care face bani seriosi din vanzarea+servicii de arme civililor.

Chinezesti, romanesti, bulgaresti nu prea conteaza daca te uiti pe value-chain valoarea adaugata in US e mare.

View Postain, on 22 februarie 2018 - 22:05, said:


Ideea e, totusi, clara. In EU nu este permisa detinerea de arme automate. Una e sa ataci cu prastia, alta cu arme automate.

Nici in US, sau ma rog, armele automate sunt ultra-restrictionate si sunt o nisa, un Ak47 civil semiautomat e vreo 500-1000 usd in functie de provenienta, unu' automat e ceva de colectie de 20 de ori mai scump, daca nu mai bine.  Tampeniile astea in scoli nu s-au facut cu arme automate, in multe cazuri cu arme care se incadreaza fara probleme la arme de vanatoare/aparare, "shotguns".

Edited by ionutzitaly, 22 February 2018 - 22:13.


#17873
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostSorinGT, on 22 februarie 2018 - 21:57, said:

Sa nu exageram, nu-i vorba de asta.
O fi vorba, atunci, de:
Cat despre glontul in cap, tu ce faci, imi bati obrazul ca am empatie zero pentru un criminal chitit sa impuste cati apuca? Treaba ta, eu nu sunt vreun soi de pretins "zân"....oi fi mai pacatos, am suflet de drac.
ca referire la colegul cu virgula intre subiect si predicat care spunea:
Exact, un glonț in cap si gata, un stângist mai putin.
Deci, criminalul deranjat cu capul, despre care constitutia insista ca are voie cu arme automate, fiind - in explicatia ta - un "leftist", adica un liberal. Nu prea am auzit de liberali care sa militeze pentru accesul tuturor imbecililor la arme, dar daca zici tu, aproape ca te cred.

View Postg_force, on 22 februarie 2018 - 22:03, said:

Poate pentru tine nu-i firesc, dar exact asta spune in Constitutia americana, ca acest drept(life) nu iti este dat de guvern si este deci inalienabil.
Eu as fi in stare sa bag mana in foc ca cei care redactau constitutia aia se refereau la dreptul inalienabil al cetatenilor de a detine arme chimice sau nucleare. Ca sunt si ele arme.

#17874
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cred ca limba engleza inca este un mister pentru unii...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate