Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

KIT pentru BICICLETĂ CU MOTOR pe benzină

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1087 replies to this topic

#271
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Si cei care nu au permis ce fac?

#272
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postct10dre, on 28 mai 2018 - 03:54, said:

Corectati-ma daca gresesc , dar scopul unei biciclete nu e tocmai acela de a face efort pentru a te mentine sanatos ?  Ca na , pentru deplasari pe distante mici medii, avem scutere , motociclete. , mopede   , dracovenii din alea pe baterii .
Știi ... unii își cumpără telefon mobil ptr a comunica cu prietenii (familia). Corect ?
Alții ptr a face poze !
(Dar parcă s-au inventat camerele foto ptr poze. Greșesc ?!)
Alții ptr a naviga pe internet !
Dar ptr trafic de net este PC-ul, Laptopul ... Greșesc ?
Alții îl folosesc ca "block notes", dar ptr așa ceva erau agendele, parcă ! Greșesc ?
Să mai continui ?
Deci dacă eu am un ban, și-mi cumpăr "ceva cu el" ... care-i problema ?
Iau bicicleta ptr agrement (merg cu ea prin parc, la pescuit sau la munte ). Trebuie aprobarea cuiva ca să o folosesc într-un scop sau altul ?

Eu personal stau la aproape 20 km de oraș.
Ca să merg la oraș am 3 variante.
1- cu microbuzul (7 lei dus + 7 lei întors).
2 - cu bicicleta, dînd la pedale. 60-90 min, depinde din ce parte bate vîntul.
3- Sau cu bicicleta motorizată. 45 min . Cu 5 lei mă duc și mă întorc.

Ptr celelalte vehicule motorizate din fabrică, pe 2,3, sau 4 roți, s-a inventat "carnetul de conducere" ! Iar cine nu-l deține ... stă și se uită !
Te-ai prins ?!

View PostArizona, on 27 mai 2018 - 08:14, said:

Cauciucul din față are cumva sens de rotație? E pus corect?
Am verificat .
Nu are sensul desenat pe el.
Acum este pus pe dos.
Am schimbat furca de pe față.
(Am avut un accident anul trecut.)
Iar cînd am montat roata, așa s-a potrivit mai bine.
Ar trebui centrată din nou și mutată janta puțin mai într-o parte, dar n-am chef acum.
Oricum furca nouă nu-mi place. Vreau să o schimb din nou.

#273
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Nu știu de ce , nu găsesc nici o explicație, dar văd mereu filtrul de aer ud de ulei !
De ce ?
La voi e la fel ?
Iese gaz de la țeava de eșapament prin filtrul de aer ?

Attached File  20180528_141634.jpg   345.32K   16 downloads Attached File  20180528_151024.jpg   320.2K   17 downloads

Am pus azi mîna pe ciocan și am încercat să turtesc cadrul din față.
Era vorba de 1 mm.
I-am tras una cu ciocanul de 2 kg, s-a turtit de parcă era coajă de ou de rață.
Pînă și coaja de la nucă este mai tare decît cadrul acela.
În loc să-l turtesc 1 mm, l-am turtit 5-6 mm.
Și cu ciocanul de 2 kg pe dos (țineam contra) , iar cu cel de 1 kg , l-am modelat frumos.
E, acum se așează și la mine motorul pe cadru, fără distanțier.
Țeava de la toba de eșapament este așa de dură. Am bătut la ea de m-am plictisit, ca să o îndoi 2 mm și tot n-am reușit. M-am lăsat păgubaș.
Iar cadrul acesta e așa de moale !

#274
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
si la mine in zona filtruluyi este ud motorul!am sa desfac filtrul sa vad cum este buretele in el!
cand iese fum pe el?cand opresti motorul?

#275
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View Postct10dre, on 28 mai 2018 - 03:54, said:

Corectati-ma daca gresesc , dar scopul unei biciclete nu e tocmai acela de a face efort pentru a te mentine sanatos ?  Ca na , pentru deplasari pe distante mici medii, avem scutere , motociclete. , mopede   , dracovenii din alea pe baterii .
  Te corectez eu. Scopul principal al unei biciclete a fost si este  de a te deplasa.  La fel ca si scopul unei masini. Daca sunt masini care participa la raliuri nu inseamna ca scopul de baza ala masinilor este sa participi la raliu.   Ca nici masina si nici bicicleta nu s-au inventat din nevoia de agrement ci din nevoia de deplasare mai  usoara si mai rapida.     Ca altfel pun si eu intrebarea. Ai masina? De ce ti-ai luat masina daca nu participi la raliu?

#276
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Filtru este la fel si la mine !ud!si benzina iese pe la cuiul de sprit'!

#277
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postemilmihai, on 29 mai 2018 - 15:05, said:

si benzina iese pe la cuiul de sprit'!
Partea asta n-am prea înțeles-o !

#278
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Eu asa ii  zic la dracia aia pe care apesi sa vina benzina in carburator!ai vazut ca, cand se umple carburatorul curge benzina pe langa el?!

#279
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Am făcut motorul bucăți, bucățele.
Rulmentul de pe ambielaj intră/iese f ușor.
Vechii rulmenți cu care a venit motorul probabil că erau mult mai ficși !
Probabil că de aici se trage și ciocăneala.
Am schimbat rulmenții, dar nu văd nici o îmbunătățire.
Trebuie comandat alt ambielaj. :(

Attached File  20180529_150733~01.jpg   185.66K   30 downloads

#280
Piciu3

Piciu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 22.09.2007
Salutare , mi-am facut si eu un paraiac de genu' si ma lovesc de o problema : are un scartait urat de tot cand merg cu bicicleta normal , fara motor , cu ambreiajul tras . acel sunet nu este de la lant , face figura si fara lant si nu se aude din motor odata ce este decuplat de ambreiaj . ce poate fi ? rulment stricat de nou ? precizez ca am invartit de pinion cu cheia de bujie si scartaie la fel .
Link cu video in care apare scartaitul --->  https://1drv.ms/v/s!...Fx3qkzyoeThSWrw

Lasand problema deoparte putin , am sa va spun si parerea mea dupa 1 saptamana de folosire .
In primul rand este periculoasa o astfel de bicicleta . de ce? pai te poti frige si apoi te poti dezechilibra si buf pe jos ... daca mai esti si in trafic , ai julit bastonul cu maisnile . pana acum m-am fript de 4 ori destul de urat ... am ajuns ca polzii aia de 10 ani care sunt juliti mereu prin genunchi de la fotbal.
In al 2 lea rand zgomotul este aiurea , murdaresti incaltamintea de ulei de pe toba , hainele miros a fum .
Ar mai fi si problema cu vibratiile , personal am mainile amortite de la un drum de 15 km .
Trebuie avut mare grija in trafic cu asa ceva ... e foarte usor sa uiti sa tragi ambreiajul si sa pui frana , in cazul asta franezi degeaba si te duci gramada ...
Ma mai enerveaza ca motorul nu merge frumos , rotund si ca trebuie sa pedalez mereu sa nu fiu sub 10km/h ca sa mearga motorasul , sa nu se opreasca...
Pe viitor ma voi orienta catre o electrica si o baterie babana pt o autonomie mai mare . in felul acesta scap de problema cu fripturile si de zgomot , si de miros si de ulei / negreala pe incaltaminte .
Am facut si un  mic accident din care a rezultat o zgarietura la genunchi ca-n vremurile copilariei . de ce? am vrut sa ma uit la telefon si am luat un bolovanas mic care m-a dezechilibrat si apoi buf Posted Image . mare grija si la aspectul asta , bicicleta nu este stabila la peste 20-30 km / h si , din cauza vibratiilor , este mult mai usor sa te dezechilibrezi ....deci fara mers cu o mana sau cu ochii la telefoane Posted Image eu am avut bafta de nu mi-am rupt vre-un oscior .... sa nu mai zic ca mi-am spart si sticla la telefon Posted Image alta gaura in buget ...
Daca aveti bafta sa cadeti , trebuie sa luati in calcul si fripturile ce vor urma dupa tranta ....

Edited by Piciu3, 03 June 2018 - 15:11.


#281
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
1;de cand il am nu m-am fript!2:nu este normal sa faca urat sub 10km?ai am,breiaj!folosestel!3:al meu nu scoate fum si nici nu miroase langa bicicleta!poate daca pun nasul langa toba o sa miroasa!cumpara ulei de la benzinarie pt motoare  in 2 timpi si pune 20ml la 1000ml benzina!
astazi am fost la targ si la intoarcere este usoara panta!2 smecheri m-au vazut si au incepur sa pedaleze sa ma prinda din urma si intreaca!i-am lasat!mergand cu 25km la ora vreo 4-5km,dupa am accelerat si am trecut pe langa ei!au incercat  sa se tina dupa mine dar dupa 1-2 km au renuntat!i-ti dai seama ce limba au scos aia sau ce mandri erau cand m-au intrecut!

Edited by emilmihai, 03 June 2018 - 15:35.


#282
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

View Postmcjohn, on 03 iunie 2018 - 14:07, said:

Am schimbat rulmenţii, dar nu văd nici o îmbunătăţire.
Trebuie comandat alt ambielaj. Posted Image
de unde comanzi?stiu un magazin la noi!rulment 18lei ambielaj120lei!

#283
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View Postmcjohn, on 03 iunie 2018 - 14:07, said:

Am făcut motorul bucăţi, bucăţele.
Rulmentul de pe ambielaj intră/iese f uşor.
Vechii rulmenţi cu care a venit motorul probabil că erau mult mai ficşi !
Probabil că de aici se trage şi ciocăneala.
Am schimbat rulmenţii, dar nu văd nici o îmbunătăţire.
Trebuie comandat alt ambielaj. Posted Image

Attachment 20180529_150733~01.jpg
Ia un punctator bun si puncteaza de jur imprejur zona unde intra rulmetul. Incearca sa fie cat de cat uniform. In felul asta rulmetul va strange mai bine pe ax.

#284
Piciu3

Piciu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 22.09.2007
motorul merge in suturi daca viteza de deplasare este prea mica . daca se depaseste pragul de 10km/h merge ok . nu se poate pune 20ml ulei la 1 l benzina . producatorul spune 50ml iar in rodaj 65. folosesc ulei pt scutere in 2 t de la ravenol fabricat in germania .

#285
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
cauta pe net sa vezi cat este procentul de amestec la motoare 2t!am piaggio SI si pe capac la rezervor are scris 2%!is mai prosti italieni ca orezari?

pe sticla de ulei scrie 50:1http://www.stenustoo.../info-utile/-39

#286
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View PostPiciu3, on 03 iunie 2018 - 15:10, said:

Salutare , mi-am facut si eu un paraiac de genu' si ma lovesc de o problema : are un scartait urat de tot cand merg cu bicicleta normal , fara motor , cu ambreiajul tras . acel sunet nu este de la lant , face figura si fara lant si nu se aude din motor odata ce este decuplat de ambreiaj . ce poate fi ?
Hai să te ajut și pe tine, că eu am rezolvat-o !
Desfaci capacul de la lanț.
În interiorul roți dințate este un ax și o bilă.
Le scoți, bagi puțină vasilină în interior, apoi dai cu vasilină și pe capătul celălalt al bolțului și gata.
I-ai luat piuitul.

La problema cealaltă ...
Te murdărești primii kilometri, apoi numai.

Cu căzutul ...
Fiecare cum se descurcă !
Eu am povestit anul trecut ...
Am intrat cu bicicleta într-o mașină. Am zburat peste ea. După mine am zburat 4-5 m prin aer.
M-am sculat de jos fără nici o rană.
La o săptămână după am constatat că am o coastă ruptă.
Acum 5 zile am aflat că individul tamponat de mine era un traficant de droguri. Motiv ptr care, am fost arestat de mascați.
L-am sunat pe băiat să plătească factura radiografiei.
Acesta a avut telefonul pus sub observație, iar mascații au crezut că l-am sunat să comand heroină sau cocaină ... ce o fi vîndut el.
A fost o zi foarte tensionată !
Eu știu doar atit !
Dumnezeu a fost cu mine și atunci și acum.
"Psalmii 91:
11 Căci El va porunci îngerilor Săi să te păzească în toate căile tale;
12 și ei te vor duce pe mâini, ca nu cumva să-ți lovești piciorul de vreo piatră.
14 "Fiindcă Mă iubește — zice Domnul — de aceea îl voi izbăvi; îl voi ocroti, căci cunoaște Numele Meu.
15 Când Mă va chema, îi voi răspunde; voi fi cu el în strâmtorare, îl voi izbăvi și-l voi proslăvi."

Deci, in caz de accidente ... fiecare se descurcă cum poate !


https://alfred.camera/tv/HJtKavTyQ
https://alfred.camera/tv/rk0c6wTyQ


View PostPoeOvidiu, on 03 iunie 2018 - 17:27, said:


Ia un punctator bun si puncteaza de jur imprejur zona unde intra rulmetul. Incearca sa fie cat de cat uniform. In felul asta rulmetul va strange mai bine pe ax.
Mulțumesc mult.
Nu m-am gîndit la așa ceva !

View Postemilmihai, on 03 iunie 2018 - 15:29, said:

dupa 1-2 km au renuntat! i-ti dai seama ce limba au scos aia sau ce mandri erau cand m-au intrecut!
Ce tare !
Foarte amuzat !
:), :) , :)

#287
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Da!aia la tine bat in geam?

#288
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postemilmihai, on 03 iunie 2018 - 16:30, said:


de unde comanzi?stiu un magazin la noi!rulment 18lei ambielaj120lei!
Nu știu !
Nu m-am gîndit !
Cred că se unde mi-ai pus link-ul data trecută. Să văd dacă găsesc la Roco.
Rulmenți am luat cu 30 lei eu, iar mecanicul mi-a luat tot cu 18 lei. Italieni.
Dar nu cred că mai comand alții ! Am 6 buc deja.
Am să încerc cu dornul prima dată.
Dacă dispare bătaia îl și comand
M-am gîndit să-i trag cîteva puncte de sudură (5-6) puncte, apoi să le polizez.
Săptămâna asta voi comanda și kit-ul acela , ptr carburator.
Dacă nu scade consumul ... comand kit de 60 cc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate