Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

IMEI block now on Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,712
  • Înscris: 07.02.2003
In viitor se va pune si la noi dar nu va avea efect pozitiv... o sa scada dramatic... peste 30%...

Cit despre telefoanele decodate, acolo pot sa-i atac in justitie pentru ca una, e telefonul meu, stau 1 an sau cit e contractul la aia si dupa aia fac ce vreau cu el... nu au voie sa-l blocheze, este al meu cumparat fi folosit conform contractului.

#20
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004
pentru telefoanele furate si reclamate de client la operator sunt de acord , dar cu conditia ca  clientul sa fie primul cumparator al telefonului.

#21
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Si daca esti al doilea,sa nu beneficiezi de aceleasi drepturi?Jeez!
As fi de acord,si o vor introduce si fara acordul nostru,dar asa cum am spus,sa fim protejati cei care cumparam la mana a doua.Sa ne ducem la un sediu/dealer/orice si sa ne spuna care este "povestea" lui,pentru ca sa fim seriosi,romanii cumpara la mana a doua nu numai niste simple telefoane,si si masini,apartamente,orice,deci sa nu fim uitati,asta este tot.

#22
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004
am spus doar in caz ca telefonul este furat?

#23
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Pai si daca tu il cumperi in regula,cu acte,la mana a doua,si ti se fura,ca despre furat este vorba,sa nu ai dreptul asta?

#24
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
intr-o zi am sa plec din tara asta ... altceva decat tentative deplorabile de a fura bani din buzunarul omului, nu vad. Oare cand cineva chiar va face afaceri onorabile in tara asta, si sa castige banii intr-un mod onorabil.
Nu zic ... sunt si exceptii.

La ultimul vot public & anonim, 95% din persoane au votat serviciile firmei noastre ca find excelente. De pe propria mea piele pot sa spun ... daca stii sa iti tratezi clientul, bani ies si mai auzi si afirmatii de genul :

"desi competitia avea un produs ceva mai bun, aici va pasa de mine si dupa ce am platit."

Oare cand se va gandi si in tara asta la fel ?

#25
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Din pacate lucrul asta nu l-au invatat nici firmele mari (dau exemplu pe Orange,am motivele mele ;) ).Ce-i drept,cum ai zis si tu sunt si exceptii,dar sunt multe de invatat.Mai este si vorba ca pestele de la cap se impute.O sa vina probabil si replica ca "Da!Dar se curata de la coada!" ;p

#26
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Personal imi place Orange. Pana acum am fost multumit de serviciile oferite de ei.

Stiu ca pe tine te deranjeaza mult chestia cu WAP unlimited, dar eu vin cu 2 argumente aici :

1. Nu mi se pare mult $4 ca itzi citesti mailul, niste stiri, sa itzi mai scoti ceva continut pentru telefon,etc.

2. Atata timp cat pentru romani un serviciu nelimitat inseamna : hai sa il folosim la maxim sa facem paguba ... si nu : pot sa folosesc cat am nevoie ... vor exista restrictii.

Hai sa itzi spun o statistica reala a unui ISP care ofera linii personale DSL in SUA : latime de banda utilizitata in total : 1% din maximul cat ofera compania !!! americanul daca are broadband cu banda nelimitata ... pentru el inseamna 2 lucruri : pot sa obtin informatia rapid si de cate ori vreau eu.
Pentru roman : 24/7 Kazaa si download.

Si nu ma contrazice aici. Cand romani vor invata sa fie rationali ... vor avea si chestii unlimited.

Dute la orange.co.uk si uitate ca este Internet prin GPRS unlimited! Dar si o steluta care spune : Subject to FAIR usage. Adica este ok sa navighezi cat ai nevoie ... dar daca te prinde cu download 24/7 ... te taie.

Exemplu elocvent : Orange Happy Sunday ... tot ce am auzit aici pe forum ... fiecare cu ce viteza facea download si un singur individ care a spus : acest forum se incarca destul de repede pe GPRS.

Apropo ... daca vrei sa descarci un fisier mare prin WAP unlimited ...poti sa imi dai o copie sparta in bucati mici si o gazduiec cu placere.

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
hai sa va pun nitel la curent cu procedura
valabila in toate retelele GSM din UK
este vorba bineanteles de anglia... cand cumperi o cartela prepay nu o poti folosi pana nu o activezi... pentru activare tre sa dai telefon la ei si dai nume, adresa, o parola si IMEI-ul telefonului in care folosesti cartela... daca e un IMEI care ridica semne de intrebare sau unul inventat (care defapt nu exista)> ne pare rau dar echipamentul dumneavoastra nu poate fi folosit in reteaua noastra... scurt!... cand faci contract (abonament) obligat e trecut si IMEI ul telefonului care de cele mai multe ori e gratuit... daca pe langa abonament mai platesti si o prima de asigurare iti inlocuiesc telefonul in caz de pierdere, furt, distrugere, etc... apropo... si cartelele prepay se pot bloca... ca sa blochezi un telefon e deajuns sa suni la ei sa zici cum te cheama, cand te-ai nascut si parola si gata... telefoanele le mai blocheaza operatorii in caz de neplata abonamentului daca a fost luat gratis
acum sa trecem la blocarea telefonului... daca telefonul a fost in prealabil unlocked si folosit in alta retea sau trimis spre alte zone geografice... totul e OK... daca au prins telefonul in reteaua lor la revedere... ce IMEI ce fleacuri... telefonul e mort... nu mai zice nici macar insert sim... se aprinde doar ecranul si atat... poti baga ce sim vrei tu nici vorba sa mai ajungi la agenda sau sa te mai joci sau altceva... intamplator sunt fericitul posesor a 6 astfel de telefoane (blocate), numai unu si unu (poate ati intrat la vodafone, orange, T-mobile, si O2 UK sa vedeti ce telefoane au la oferte) si sunt interesat daca se mai poate face ceva pentru a fi recuperate

#28
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
si ca sa revin un pic la topik...
mentalitati complet diferite si management la fel
operatorii investesc in dezvoltarea si productia de terminale care astfel le revin foarte ieftine... isi permit sa oferteze telefoane de ultima generatie la preturi derizorii(gratis de foarte multe ori) chiar si la pachete prepay... in aceste conditii, de ce boala sa sufere userii ca sa dea bani pe terminale?
iar daca operatorii blocheaza telefoane sa zicem... credeti ca pierd ceva financiar vorbind?... nicidecum... clientul ramane si isi va procura un alt telefon... mi se pare cel mai de bun simt...
metoda asta cu blocatul va fi adoptata global de catre toti operatorii daca asa se va considera necesar pentru a intruni conditii impuse de uniunea europeana
in legatura cu localizarea terminalelor GSM englezii stau foarte prost... daca formezi 999 chiar daca inchizi telefonul ulterior te trezesti cu garda la usa sau pe campuri sau in munti dupa caz dupa care si salvarea sau pompierii sau descarcerarile tot dupa caz si va asigur ca nu e SF
pentru operatori, terminalele au valoare minima si cred ca este in totalitate recuperata de la asigurari, iar progentajul de terminale blocate este si el foarte mic
si nu vad motivul pentru care un user lipsit de mijloace materiale caruia i-a fost blocat un telefon nu poate sa se duca sa-si ia altul aproape gratis... si sa nu uitam ca pe piata gri inca se mai gasesc telefoane ieftine... sau nu?... ca io nu mai stiu  :D

#29
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
"Telefoanele furate isi traiesc ultimele zile

Cat de curand, celularele furate sau produse "pe vapor" vor deveni inutilizabile. Producatorii si operatorii retelelor de telefonie au incheiat un acord care va permite blocarea acestora de la distanta .

Potrivit Ministerului Comunicatiilor, in Romania existau 6,3 milioane de telefoane mobile active la inceputul acestui an. Numai ca aproape 30% din numarul total al aparatelor folosite in tara noastra nu sunt originale . Ori sunt furate din strainatate si aduse in tara de retele bine organizate, ori sunt fabricate pe vapor si introduse pe teritoriul nostru de contrabandisti. Cel putin asa rezulta din estimarile producatorilor de celulare.

Altii stau mai rau

Vazand ca fenomenul ia amploare, producatorii de celulare si operatorii de telefonie mobila s-au hotarat sa-i "scoata din afacere" pe hoti si pe falsificatori.

Principiul este destul de simplu: fiecare mobil are un cod unic de inregistrare (IMEI), pe care puteti sa-l verificati si dumneavoastra tastand *#06#. Firmele de telefonie pot vedea in ce telefon se afla o anumita cartela SIM, cu ajutorul acestui cod. Atunci cand cineva va incerca sa foloseasca un telefon mobil neinregistrat (furat sau produs pe vapor), operatorul retelei de telefonie va bloca accesul.

Registrul telefoanelor

Deocamdata, Asociatia GSM (ce reuneste cei mai mari producatori de celulare si operatori de telefonie mobila) incearca sa alcatuiasca un registru electronic international in care sa fie pastrate toate codurile de identifiacre IMEI ale telefoanelor produse pe intreg globul. Astfel, o firma romaneasca de telefonie va putea verifica daca telefonul dumneavoastra mobil este original sau a fost furat din Londra ori produs pe un vapor in Mediterana.

Procedura seamana cu cea folosita de politie, atunci cand verifica seria si numarul caroseriei unui automobil, numai ca este mult mai eficienta: telefoanele vor putea fi verificate de la distanta atunci cand sunt activate.

Falsuri

O treime din mobilele din Romania sunt ori furate, ori falsuri. La aceasta concluzie s-a ajuns comparand numarul de aparate importate cu numarul de utilizatori de telefonie mobila din tara noastra. Rezultatul a fost sumbru: doua milioane de celulare au fost introduse in Romania ilegal. Aceste aparate nu prezinta nici un fel de garantii din punct de vedere al calitatii.

Primii pasi

Motorola, NEC, Nokia, Panasonic, Sony Ericsson, Sagem si Siemens au incheiat deja un acord cu Orange, Vodafone, O2, Telecom Italia Mobile si T-Mobile pentru implementarea tehnologiei care va permite blocarea mobilelor furate. "Daca la nivelul Orange se va dori adoptarea unei astfel de solutii, vom analiza introducerea ei si in Romania", spun reprezentantii companiei".

Sursa: Jurnalul National http://www.jurnalul....rticle&sid=1873

Se pare ca tot clientii Orange risca primii sa ramina "pe intuneric"...  :drac:

#30
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Allex

Se pare ca tot clientii Orange risca primii sa ramina "pe intuneric"...  :drac:

Nu mi se pare corect- si cred ca nici nu este legal- sa aplice
retroactiv treaba asta.
Poate de aici incolo.

#31
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by maiself
Nu mi se pare corect- si cred ca nici nu este legal- sa aplice
retroactiv treaba asta. Poate de aici incolo.


Dupa identificarea codurilor IMEI "clonate" operatorii vor sustine ca respectivele terminale nu sint de calitate si ca afecteaza functionarea normala a retelei (vezi cele citeva paragrafe din contract!).

In cel mai bun caz, in functie de facturile fiecarui client in parte, se va acorda un termen in care sa fie schimbat telefonul. Cine stie, poate cu aceasta ocazie vor lansa si o campanie masiva de schimbare a telefoanelor, la preturi rezonabile, acordind proprietarului o reducere importanta pentru predarea terminalului contrafacut...

#32
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Fii sigur :)

#33
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Si eventual, inainte sa inchida telefonul care mi-a fost furat, sa-i transmita lu hotu' un mesaj in care sa-i spuna: Stat-iar in gat baaaaa!!! Nah ca nu ai muncit pentru el, nu ai parte de el.

#34
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Allex
Dupa identificarea codurilor IMEI "clonate" operatorii vor sustine ca respectivele terminale nu sint de calitate si ca afecteaza functionarea normala a retelei (vezi cele citeva paragrafe din contract!).

Si cu cei fara contract (prepay) ce se fac?
Ii opresc pur si simplu?
No way...

#35
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Allex
In cel mai bun caz, in functie de facturile fiecarui client in parte, se va acorda un termen in care sa fie schimbat telefonul. Cine stie, poate cu aceasta ocazie vor lansa si o campanie masiva de schimbare a telefoanelor, la preturi rezonabile, acordind proprietarului o reducere importanta pentru predarea terminalului contrafacut...

De acord. Ca se va exploata momentul, asta e clar din capul locului.

#36
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Ar fi extrem de benefica introducerea acestei optiuni de a bloca telefoanele furate. Doar ce-mi aduc aminte ca acum 1 an prietena a ramas fara un C55 luat de 1 saptamana...

S-a intamplat.. asta e. DAR nu am putut sa fac nimic. Operatorul mi-a zis ca NU are ce sa faca. Nu mi se pare corect. Aveam IMEI-ul (e scris pe cutie) si as fi putut sa fac acel telefon imposibil de folosit in retele din .ro.

Chestia asta m-ar fi facut foarte fericit  :D

Sper sa introduca cat mai curand aceasta metoda desi mi-e teama de balcanismul acut manifestat de CNX si Orange in ultimul timp  :(

In loc sa faca EI clientii sa se adapteze la ei ... se adapteaza ei la "cerintele pietei" din .ro. This sucks !

probabil doar o alianta CNX-Orange ar putea sa faca treaba asta sa mearga. Si oricum, nu ar fi prima data in istorie cand ar iesi cu o "oferta" comuna :D:D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate