Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 

IMEI block now on Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
edit

edit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.12.2002
"Vodafone is the next GSM network in Australia to introduce handset (or IMEI/serial number) blocking for its customers. This will mean that any GSM mobile handset that is registered as lost or stolen and used on the Vodafone network will not be able to make/receive calls and SMS messages (or TXT).

IMEI number blocking is a network security feature controlled from the mobile network operator's side. Since there is nothing that can be possibly done on the actual phone once it is lost or stolen, this is where the phone's serial (IMEI) number becomes that much more important.

Any Vodafone customer that may have lost of have their mobile phone stolen should call customer service as soon as possible (1555 from a Vodafone handset, or via the toll-free number 1300 650 410). The Vodafone representative will undertake an extensive customer verfication procedure to ensure that the correct handset IMEI is blocked. If you are unsure of your handset's IMEI number, the representative can check this for you as well.

If you manage to recover your handset after its IMEI was blocked, call Vodafone customer service once again to have the block removed. All block/unblock procedures will be performed within 24 hours of receiving the customer's request. "

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
E si asta o treaba, poate ca la ei o sa tina, fiind mai civilizati. :P

Pentru cine nu stie, la aproape toate telefoanele mobile se poate schimba IMEI-ul prin metode neortodoxe, singura problema este in a "nimeri" unul care nu este deja utilizat, ca sa nu intrati pe lista "neagra sau "gri" a operatorului.

(Cel putin eu la S45-ul meu pot sa pun IMEI si de Nokia daca vreau, duh, blasfemie, doamne ce-am zis.. :drac: )

Sa definim putin listele "albe", "grii" si "negre" detinute de catre operatorii GSM, acestea fiind definite prin IMEI-urile telefoanelor.

Lista "alba": terminale care sunt OK din punct de vedere tehnic in primul rand si apoi cele cumparate oficial de pe piatza.

Lista "gri": terminale cu probleme tehnice, salt de pe frecventa, erori emisie, etc, sau IMEI-uri care se repeta la mai multe telefoane, semn ca au fost decodate, deci provenienta lor este incerta, sau altfel spus sunt sub observatie;

Lista "neagra": terminale furate la care nici macar nu s-a schimbat IMEI-ul pentru noul proprietar, telefoane cu grave probleme de emisie si care deranjeaza reteaua.

Quote

The equipment identity register (EIR): The EIR is a database that contains a list of all valid mobile station equipment within the network, where each mobile station is identified by its international mobile equipment identity (IMEI). The EIR has three databases:
- White list: for all known, good IMEIs
- Black list: for bad or stolen handsets
- Grey list: for handsets/IMEIs that are uncertain


Greets,
Speedo

#3
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003
Daca nu exista o conventie intre operatorii de pe aceiasi piata sa procedeze la fel, nu prea influenteaza mult situatia. Pentru ca astfel, un tel furat si blocat pe Vodafone va putea fi folosit in reteaua concurenta.

#4
cinrazvan

cinrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 18.09.2003
http://news.softpedi...uary/7191.shtml

#5
ONeill

ONeill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 16.12.2003
Eu nu cred ca e valabila chestia asta. Daca s-ar implementa cel mai corect, legal mi s-ar parea sa inchida doar telefoanele care sunt anuntate furate prin plangere la politie si dupa incheierea anchetei politiei (si stim toti cum se finalizeaza o astfel de ancheta - au scrisorile alea standard pe care la trimit dupa ce trec 3 luni sau 6 dupa reclamarea furtului). Treaba cu deblocarea telefonului.... e o aberatie. Si sa fie blocate doar alea la care se aduce si factura cu care s-a cumparat telefonul.  Dupa toata procedura asta.    Insa la noi cred ca 10-20%, daca nu mai mult au telefoane decodate nu tocmai legal, telefoane furate (nu neaparat de la noi din tara).

#6
kinezu

kinezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 28.11.2001
In UK este de un an deja chestia asta. Baietii isi declara telefonul pierdut, isi iau banii de la asigurare si il vand in Europa de Est sau ii schimba IMEI-ul.

#7
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Nu am nici un telefon "gri". Toate sint luate cu acte in regula, de la Dialog/Orange. Oricum, nu mi se pare normal sa aplice asta retroactiv. Pot incepe cu abonamentele/cartelele preplatite activate de la o anumita data si NUMAI pentru telefoanele declarate furate in Romania si dovedite cu acte si facturi ca fiind in proprietatea reclamantului.

#8
sigquit

sigquit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.08.2002
interesul oricarui operator e sa aiba un revenue cat mai mare din servicii...ori ala care foloseste un telefon furat baga in el tot un card prepaid sau un abonament de la connex/orange => bani in buzunarul operatorului. de ce si-ar da interesul sa le blocheze? :)

#9
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by sigquit
de ce si-ar da interesul sa le blocheze? :)


De exemplu, pentru a stimula vinzarile (si asa uriase) de telefoane cu sonerii polifonice si ecran color!  :)

#10
Casual

Casual

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.11.2003

Quote

Originally posted by Allex
De exemplu, pentru a stimula vinzarile (si asa uriase) de telefoane cu sonerii polifonice si ecran color!  :)


Cine cumpara telefoane decodate o face pentru ca nu are bani de unul nou, din magazin, deci nu cred ca ar stimula prea mult vanzarile...

#11
sigquit

sigquit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

Originally posted by Allex
De exemplu, pentru a stimula vinzarile (si asa uriase) de telefoane cu sonerii polifonice si ecran color!  :)


interesul principal al unui operator e sa-si vanda abonamentele si serviciile, nu telefoane :)
plus ca e cel putin ilar sa crezi ca in targetul connexului pt telefoane de 100$+, se afla amarati care-si cumpara mobile 2nd hand, furate, din targu vitan...

#12
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by sigquit
interesul principal al unui operator e sa-si vanda abonamentele si serviciile, nu telefoane :)


Telefoane cu noi facilitati (pe linga ecranul color si soneriile polifonice - WAP, MMS, GPRS etc.) = posibilitatea de a utiliza noi servicii, adica cheltuieli mai mari pentru abonati si venituri mai mari pentru operator.  ;)

Operatorii si producatorii de echipamente de telecomunicatii au acelasi scop - sa-si mareasca profitul. Unul fara celalalt nu pot actiona. Facilitatile telefonului si serviciile operatorilor tind sa se completeze.

#13
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Ar fi aberanta treaba asta cu inchisul telefoanelor.Eu unul l-am luat la mana a doua,adus din Anglia ca marea majoritate.Chiar si in tara,as putea cumpara de la cineva un telefon la care a trecut anul respectiv de garantie,iar persoana in cauza nu mai are acte la el din diferite metode.
Imi aduc aminte cand din putinul timp liber mi-am alocat o parte pentru stirile de la t.v.,aseara,si am vazut poanta aia tare cu cresterea accizelor pentru masinile importate de afara.Dupa ce au pus restrictia cu Euro X,mai nou maresc si accizele.In cazul asta ce sa cumpar?Dacia?Mersi,nu!
Am fost putin off-topic,dar se cam aseamana.In felul asta,oricine ar putea sa-si bata joc de cumparator,asa cum a zis cineva,il vinzi apoi il declari furat,etc.
Am impresia ca in tara asta nu o sa iti mai poti "permite" decat lucruri la prima mana :mad:
Ce-i drept este singurul lucru luat la mana a doua din simplu fapt ca nu eram nebun sa dau 28.000.000 lei pe un telefon :P

#14
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
@bogdan: daca telefonul tau, pe care ai dat cateva sute de $, ar fi furat, cum ai gandi? nu ti-ai dori ca, macar, nimeni sa nu mai fie capabil sa-l foloseasca?

daca tu cumperi un produs furat in cunostinta de cauza, esti complice, stiai asta?

#15
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Nu se va intampla niciodata in Romania, ar da faliment operatorii fara jumatate din telefoane :)

#16
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Daca se va aplica de exemplu de la 1 decembrie 2005 ... corect ar fi sa blocheze telefoanele furate in Romania dupa aceasta data, si la care se poate dovedi posesorul prin acte, etc ...

ar fi aberant sa importe o lista de milioane de numere de IMEI din alte tari si pur si simplu sa le blocheze.
Hai sa fim seriosi. Daca unul din operatorii romani, suspenda 500.000 de telefoane ... pierde o groaza de bani pe care nu ii va recupera din vanzari de telefoane noi.
Si in acelasi timp apare concurenta cu o "solutie" ... deh ... farmecul concurentei.

Si ar mai fi si litigii legale. Si eu am un telefon de import (SPV - aici nu se vinde) ... l-am luat de la cineva care are acte in regula, dar daca ma trezesc intro- zi cu telefonul blocat ... inseamna denuntarea contractului din partea lor.

Si hai sa fim seriosi ... cam 60% din utilizatorii de mobile din Romania, rabda de foame ca sa tina o cartela si un telefon ieftin ... nu au aia bani de telefoane.
Stiu asta de la sora-mea. Mama ce morala ii tin colegele ca suna pe alta retea si ii manca X centi si alte lungi discutii de genul : "Suni pe Zapp? Tu stii cat credit itzi consuma?" ... ei nu inteleg ca uni chiar tin un telefon pentru a-l folosi.

#17
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
In legatura cu telefonul meu:l-am cumparat second hand,nu mi-a spus respectivul "Vezi ca l-am furat si vreau sa-l vand".Exista posibilitatea sa fie furat,dar daca vrei sa desfacem firul in patru,iti dau un exemplu tare de tot!
Am un amic care a cumparat un telefon de pe bursa, (nu asta de la softpedia),si a avut niste probleme cu el.L-a sunat pe om,si l-a schimbat cu altul.La doua saptamani,a fost sunat de o domnisoara,pentru a-l intreba ce-s cu numerele alea de telefon :)
El cand s-a dus si a schimbat telefonul,nu a mai sters si numerele din agenda ;)
Intrebare:de unde crezi ca a cumparat tipa telefonul?Din COCOR,de la un dealer Connex,parca :P
Legat de activarea sau nu a acestui serviciu,avand in vedere ca noi romanii suntem mai inventivi,avem destule exemple bune si rele (bun,in opinia mea,Connex Busola si rau,tot in opinia mea si sunt convins ca nu numai a mea,Orange Wap (un)LIMITED - l-am prezentat tot ca o inovatie pentru ca este total diferit de legile "fizicii" - ),mi-e teama ca se va activa.
Pe de alta parte asa cum a spus moartea si exosyphen,ar insemna sa-si taie craca de sub picioare.
Acum legat de intrebarea daca mi s-ar fura telefonul si nu as vrea sa se mai poata folosi:cine nu ar vrea asa ceva?Dar as fi de acord sa se activeze doar pentru telefoanele din .ro ;)
Si inca o chestie:daca tot vor sa activeze acest serviciu,au pus si ei la dispozitie un site,ceva,unde sa ma duc sa vad care este treaba cu imei-ul ala?Bag imei-u' si-mi spune "Este OK!",sau "piata gri/neagra/mov,etc".Nu sunt contra,dar avand in vedere ca multa lume cumpara la mana a doua,si in mare parte de afara,as vrea sa fim informati,nu?

#18
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Hai sa itzi dau o informatie generala din inside.
In ultimii ani, datorata saturarii pietei de tehnologie, fiecare cauta metode inovative de a face bani.

Fara a particulariza aici, iti pot da cateva exemple rapide : Cate modele de telefoane scoate un producator pe an, comparativ cu acum 3-4 ani? Si sa nu imi spuna cineva ca asta se numeste progres tehnic.

Adica eu scot mobilul :
- exosyphen X123 - 1.000.000 de clienti cumpara (eu vreau mai multi bani).

scot modelul exosyphen X1234 in care mai adaug niste optinuni la soft ... etc, dar nu ofer upgrade de firmware de la X123 ... asa ca 500.000 de clienti mai cumpara si noul model de telefon doar pentru o chestie care se putea rezolva prin update de firmware.

Hai sa trecem la exemple concludente. Cate telefoane Nokia /SE sunt defapt acelasi lucru in carcasa diferita???
Pur si simplu scot un model nou, nu mai ofer suport pentru cel vechi, si ii fortez pe toti sa cumpere telefoane noi.

Chestia cu IMEI este o poveste frumoasa menita sa abureasca oamenii cumsecade si de a mai vinde cateva milioane de mobile pe piata mondiala.
De ce credeti ca in afara telefoanele sunt pe bani de nimic (pe abonament) ... pentru ca nu au cui sa vanda.

Un lucru cert pot sa spun. In Romania se va face un studiu de catre operatorii GSM si vor vedea daca va fi "rentabila" aceasta miscare. Daca este ... se va face.

Nici nu stiti ce tehnici avansate se ascund in spatele marketingului modern.
Hai ca am sa ma dau pe mine de exemplu.

Client : exosyphen
Telefon : lista neagra (presupunere ... am telefon ok).

Profil : abonamente mari, 3 sim-uri, platite la timp, 4 telefoane cumparate de la operator in 2 ani ... il taiem, si asa isi va cumpara alt telefon imediat
(ei stiu ce model am ... scump, etc)

Rezultat : il suspendam.

Exemplul 2 :
Client : x-ulescu
Telefon : lista neagra

Profil : Cartela prepay incarcata de 2 ori pe an (cheltuieli minime)

Rezultata : nu il taiem. ca pe asta il pierdem sigur.

Un lucru va spun sigur. Nu se va introduce in masa chestia asta. va fi la nivel de client. Cum am mai spus. Nimeni nu risca, sa fuga 1.000.000 de clienti la concurenta pentru ca la aia nu ii blocat telefonul in retea.

Credeti ce am spus mai sus. O spun din experienta si din lucruri concrete pe care le-am vazut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate