Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

IMEI block now on Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by maiself
Si cu cei fara contract (prepay) ce se fac?


Cine a spus ca la prepay nu exista un contract??? :confused:
Probabil sloganul "Fara contract, fara factura!" a indus in eroare.
Exista un contract pe care il poti solicita in forma completa operatorului. Prevederile principale din acest contract se afla in pliantele pe care le primesti o data cu SIM-ul.

Clientii prepay reprezinta o categorie foarte importanta pentru operatorii din Romania, asa ca va exista in mod sigur o oferta si pentru acestia.  :)

#38
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Allex
Cine a spus ca la prepay nu exista un contract??? :confused:  
Probabil sloganul "Fara contract, fara factura!" a indus in eroare.
Exista un contract pe care il poti solicita in forma completa operatorului. Prevederile principale din acest contract se afla in pliantele pe care le primesti o data cu SIM-ul.

Scuze, m-am exprimat gresit   :rolleyes:
Voiam sa spun ca nu exista in mod explicit o prevedere ca aceea citata de tine si pe pliantele acelea.
Numai in contract. Sau ma insel?

#39
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
chestia asta ar trebuii impusa de guvern sau cineva tare in tara, operatorii sa fie obligati sa faca treaba asta. ca asa, cu lasa'ma sa te las tipic ro, se ajunge unde se ajunge... no surprise.

e anormal ca un telefon furat de oriunde in lume sa ajunga in tara lu peste ro unde se poate folosi...  ca doara acolo se poate face orice... nu?

#40
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Exista sigur si in contractul pentru serviciile prepay.
Avantajul la prepay este ca poti renunta oricind la utilizarea serviciului, riscind doar blocarea/pierderea creditului neconsumat si a numarului.
In rest, sint cam aceleasi prevederi legate de utilizarea serviciului.
Ei se obliga sa... sa... , iar tu esti obligat sa respecti punctele A, B, C....X  ;)

Dupa aplicarea acestei masuri va fi interesant de vazut unde se vor indrepta telefoanele contrafacute, pentru ca interesele sint de fapt cu totul altele. Principalul scop este resuscitarea industriei din domeniu. De ce sa nu vinda anul acesta producatorii de terminale cu cel putin 30% mai mult (in Romania)? De fapt, nu s-a gindit nimeni la clientul pagubit, caruia i s-a furat telefonul...

Posibilitatea blocarii telefoanelor contrafacute exista de la inceput, insa nu s-a pus niciodata aceasta probelma decit la modul "este posibil". Aplicarea acestei masuri se va face treptat, printr-un acord - cel mai probabil secret - intre producatorii de terminale si operatori, astfel ca interesele ambelor parti sa fie satisfacute:
- producatorii de terminale ofera reduceri si noi facilitati pentru terminale;
- operatorii elimina treptat telefoanele "pirat" si obtin profit de pe urma noilor servicii aplicabile pentru noile modele de terminale.

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,375
  • Înscris: 07.02.2003
Nici nu o sa se aplice... e de ochii lumii.
Iti dai seama cate procese vor fi.

Si nu cred ca tocmai Orange dupa ce s-a chinuit sa aiba peste 3 mil clienti, vrea sa faca downgrade tocmai acuma...  :D

Pai tu de ce crezi acest paradox cu telefoanele la romani, ca foarte muti au mobile... ca sunt multi cartelisti... pai tocmai ca sunt furate multe din ele... ca multi cartelisti mai ales nu au bani de telefon nou la cit costa...

#42
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
Da, nu o sa se intample asa ceva in Romania, si in mod sigur nu retroactiv, ar fi pierderi si legal issue prea mari pentru operatori daca s-ar intampla.

Pe de alta parte e si foarte greu tehnic sa starpesti terminalele furate sau cu IMEi clonat, de exemplu eu la S45i-ul meu pot sa scriu mii de IMEI-uri pana nimeresc unul bun, so, la fel se poate si la Nokia, la fel si la SE, aproape la toate. O sa apara generatoare de IMEI si mergi la baieti si te rezolva...

Eu cred ca cineva de la Jurnalul a citit forumul si fiindca tot era spatiu liber in ziar si-au zis sa promoveze un mic scandal... :)

Greets,
Speedo

#43
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Bun,vor sa introduca treaba asta.Felicitari,sunt de acord!
DAR,vreau sa stiu care este starea telefonului pe care il am din noiembrie,si pe care am dat 400 de coco.Unde sa ma duc sa vad istoria lui?Chiar vreau sa stiu,pentru ca tocmai mi-am facut un upgrade de soft,la un service autorizat,si parca imi venea sa-i intreb daca pot afla ceva de imei-ul meu.
Ce fac,sun la Orange,Connex,sau Cosmorom sa-i intreb?

#44
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by bogdan1978buc
vreau sa stiu care este starea telefonului pe care il am din noiembrie,si pe care am dat 400 de coco.Unde sa ma duc sa vad istoria lui? (...) Ce fac,sun la Orange,Connex,sau Cosmorom sa-i intreb?


"Deocamdata , Asociatia GSM (ce reuneste cei mai mari producatori de celulare si operatori de telefonie mobila) incearca sa alcatuiasca  un registru electronic international in care sa fie pastrate toate codurile de identifiacre IMEI ale telefoanelor produse pe intreg globul. Astfel, o firma romaneasca de telefonie va putea verifica  daca telefonul dumneavoastra mobil este original sau a fost furat din Londra ori produs pe un vapor in Mediterana".

Pentru moment initiativa se afla in etapa de proiect...  :thinking:

#45
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003
A propos, vedeti ca blacklistarea este standard gsm,
din cite stiu la nivel national.
Deci (cel putin) aparatele declarate furate si pentru care
operatorul poseda inregistrarea unui IMEI valid ar putea fi dezactivate.
Problema este insa de vointza si de putilintza, ca de obicei.

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,375
  • Înscris: 07.02.2003
Si ar mai fi o chestie interesanta... cati isi declara telefoanele furate ? Unii uita de el si gata. Ca operator nu poti inchide un telefon pe vorbe, fara un document... ca risti sa gresesti si sa inchizi telefoane valide  ;) Iti face unu o gluma, declara ca i s-a furat telefonul si da IMEI-ul tau...  :cool:

Asa ca sistemul chiar daca e standard, naste controverse multe.

#47
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Si ar mai fi o chestie interesanta... cati isi declara telefoanele furate ? Unii uita de el si gata. Ca operator nu poti inchide un telefon pe vorbe, fara un document... ca risti sa gresesti si sa inchizi telefoane valide  ;) Iti face unu o gluma, declara ca i s-a furat telefonul si da IMEI-ul tau...  :cool:  

Asta e ceva mai greu (dar NU imposibil), trebuie sa stie multe
din datele tale de identificare.

#48
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Miine-poimiine auzim ca s-a infiintat Registrul GSM (dupa modelul Registrul Auto Roman)... ;) Si atunci sa te tii inscrieri, radieri etc.

#49
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Nu este exclus sa se infiinteze. Atata timp cat va fi un pretext ca firma lui X-ulescu sa construiasca sediul pe banii bugetului, sa mai angajam 1000 de nepoti si nepoate ... se va face.

#50
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
ce vor face, daca eu, voi capta cateva IMEI-uri de la vre-o 15-20 de 3310 vandute cu abonament Connex si le bag la toti baietii cu 3310 sparlite. Isi blocheaza propriile telefoane vandute in promotie ca sa-i elimine pe baietzasii la care le-am scris eu acelasi IMEI?

#51
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by AirBoy
ce vor face, daca eu, voi capta cateva IMEI-uri de la vre-o 15-20 de 3310 vandute cu abonament Connex si le bag la toti baietii cu 3310 sparlite. Isi blocheaza propriile telefoane vandute in promotie ca sa-i elimine pe baietzasii la care le-am scris eu acelasi IMEI?


Ii "localizeaza" cu ajutorul "busolei", ii amendeaza si le confisca telefoanele!  :lol:

#52
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by Allex
Ii "localizeaza" cu ajutorul "busolei", ii amendeaza si le confisca telefoanele!  :lol:


si la modul serios?

#53
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Terminalul functioneaza cu o combinatie de "chei" IMEI - serie SIM. Se blocheaza toate combinatiile care nu corespund in acel moment perechii IMEI - serie SIM inregistrata in baza de date a operatorului. S-au gindit si la varianta asta, stai fara grija! ;)

#54
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
nope, nu este posibil, adica daca cumpar un telefon promotional cu abonament, si mai scriu si la baieti imei-ul respectiv......eu daca bag cartela vecinului sa dea si el un telefon va merge nu. :))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate