Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Centrale de bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#271
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

 maximg, on 30 septembrie 2016 - 21:12, said:

Hai ca sintem pe linga subiect ...
Offff , nu intelegi nimic , desi chiar si  tu ai cazut in plasa !
sa explic .
Faci reclama negativa unui produs , desi te bucuri de beneficiile lui .. Procesul este oarecum pe dos , dar publicul tinta , este convins ca minti , ca vrei sa fi in exclusivitate ,etc ... si ca in realitate produsul este ok , si mai multi vor cumpara acel produs . serviciu ....
daca ma provoci ...
esti un geniu al vanzarilor,americanii sunt pistol cu apa fata de tine,predictibilitatea ta ma plictiseste folosesti tactici psihologice de comunicare depasite ..actuale poate pentru un neavenit..intelegi ce vreau sa spun nu?esti complex nu ai cum sa nu intelegi:)

Edited by dentra, 30 September 2016 - 21:30.


#272
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
1. Nu este corect , si softul trebuia sa interzica editarea dupa o noua postare sau un like ....
2. ma bucur ca esti o persoana avizata , si am dedus asta din alte mesaje ...
3.tacticile nu sint chiar asa de vechi , dar culmea , sint mai bune acum decit la inceputuri , si asta din cauza scaderii nivelului de evaluare personala a nevoilor individului .( in mare spus )
Bonus , mai ai un like .

#273
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
problema e ca in ambele variante nu iesi bine..in varianta in care folosesti intentionat psihologia inversa in realizarea unui scop prin propagarea unui mesaj care nu corespunde realitatii obiective se cheama ca folosesti manipularea psihologica care e amendabila in relatia cu ceilalti ,in mod subtil inseamna ca nu-i respecti ..in a doua varianta in care mesajul pe care il emiti nu corespunde realitatii obiective in care traiesti dar emiti mesaje care sa creeze impresia inversa(te folosesti de benificile unei centrale individuale dar te manifesti prin mesaje impotriva folosirii ei ) si crezi in mod constient si deliberat  in aceste mesaje se cheama ca esti ..spune tu?cat despre like ..si mai am un amendament gramatical,am obs ca scrii gresit anumite  cuvinte sinteti-sunteti,  nu sint chiar-nu sunt chiar

Edited by dentra, 30 September 2016 - 22:32.


#274
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
http://www.poezie.ro...1758/index.html te lamuresti citind ...

#275
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
lasa tu poezia...ca nu scrii in versuri aici ..vrei sa-ti dau link din DEX?

#276
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
ca o concluzie propun moderatorului acestui topic, un sondaj care sa inceapa cu intrebarea Ce solutie de incalzire preferati?  (daca ar fi sa alegeti intre cele enumerate mai jos )
1.sistem centralizat vechi (gen RADET)
2.centrala pe bloc
3. centrala individuala pe gaz
4.centrala individuala electrica

#277
mahatma4g

mahatma4g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.03.2009
Am si eu o intrebare.. Daca a mai fost imi cer iertare. Sunt bransat la Eon separat..si doresc sa imi pun centrala de apartament acum.. octombrie 2016, DAR, fara sa ma debransez de la Colterm. Timisoara. Am nevoie de aprobare de la colterm? In cele doua camere voi folosi caldura de la ei..

Am si eu o intrebare.. Daca a mai fost imi cer iertare. Sunt bransat la Eon separat..si doresc sa imi pun centrala de apartament acum.. octombrie 2016, DAR, fara sa ma debransez de la Colterm. Timisoara. Am nevoie de aprobare de la colterm? In cele doua camere voi folosi caldura de la ei..

#278
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Ai nevoie de 'blindarea" caloriferelor din camerele unde urmeaza sa le incalzesti cu centrala; pentru asta iti trebuie PV, incheiat de un reprezentat al furnizorului de agent termic.
In perioada asta nu cred ca se mai pot face cerere de debransare partiala.
Din ce inteleg, sunteti conectat individual la reteaua de gaze; si in cazul acesta va trebuie proiect, avize, etc si executia propriu-zisa conf. normativelor in vigoare.
Deci, dureaza. Cam tarziu te-ati hotarat.

#279
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 mahatma4g, on 02 octombrie 2016 - 14:24, said:

....... Sunt bransat la Eon separat..si doresc sa imi pun centrala de apartament acum.. octombrie 2016, DAR, fara sa ma debransez de la Colterm. Timisoara. Am nevoie de aprobare de la colterm? In cele doua camere voi folosi caldura de la ei..
Daca ai contor separat de gaze , actele  pt centrala se fac rapid , nu este problema .
N-am idee cum este cu debransarile la Timisoara , si daca se cere proiect . La Bucuresti , o debransare este mai stufoasa decit  instalarea gazului .
Totusi , ce faci cu centrala , daca vrei sa folosesti caldura de la aia ????

Edited by maximg, 02 October 2016 - 18:33.


#280
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

 mahatma4g, on 02 octombrie 2016 - 14:24, said:

Am si eu o intrebare.. Daca a mai fost imi cer iertare. Sunt bransat la Eon separat..si doresc sa imi pun centrala de apartament acum.. octombrie 2016, DAR, fara sa ma debransez de la Colterm. Timisoara. Am nevoie de aprobare de la colterm? In cele doua camere voi folosi caldura de la ei..

Am si eu o intrebare.. Daca a mai fost imi cer iertare. Sunt bransat la Eon separat..si doresc sa imi pun centrala de apartament acum.. octombrie 2016, DAR, fara sa ma debransez de la Colterm. Timisoara. Am nevoie de aprobare de la colterm? In cele doua camere voi folosi caldura de la ei..
nu-ti trebuie nicio aprobare de la firma falimentara COLTERM..iti vorbesc in cunostiinta de cauza,multi cad in capcana asta din lipsa de informare si sunt multi care si platesc o taxa fantasmagorica de 500 lei ilegala de altfel pt debransare..se bazeaza ei pe un HCL local neconstitutonal si pe mai o lege din 2007 legea energiei care precevede ca daca nu ai debransati in bloc inainte de 2007 trebuie sa ramai pe viata la Colterm...tu nu ai nicio relatie contractuala directa cu COLTERM deci nu ai ce sa le ceri lor voie sa faci ceva ,limita lor de competenta si propietate se opreste la contorul lor pus pe bloc ce e dupa..e treaba voastra a propietarilor... nu ai voie sa aduci modificari instalatiei comune(nu ai voie sa tai coloane daca trec pe la tine in apartament)anunti administratia sa te scoata de la cheltuieli si se stabileste o cota parte prin care vei platii caldura din spatiile comune. dar tu vrei sa-ti pui centrala si sa ramai la Colterm..care-i faza?

Edited by dentra, 02 October 2016 - 18:58.


#281
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
La Galati pentru debransare a fost necesar proiect, debransare propriu-zisa, blindare, si pv. de sigilare. Cu actul asta m-am dus la asociatie; nici n-a vrut sa auda administratorul de scoatere de la intretinere fara pv.
Si eu am pus problema in care o pui d.ta si mi s-a spus ca nu e permisa debransarea haotica; furnizorul trebuie sa cunoasca nr. apartamentelor debransate, pentru a stii ce necesar caloric asigura in iarna (contract cu producatorul de energie termica local).
Nu mi-a convenit, dar tind sa le dau dreptate; nostim a fost ca vecinii care au ignorat calea cu acte, alergau anul trecut in toamna in gat sa se puna in legalitate, pentru ca la asociatie nu li se accepta cuvantul de pionier ca s-au debransat.

Edited by iancuMIC, 02 October 2016 - 19:15.


#282
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

 iancuMIC, on 02 octombrie 2016 - 19:14, said:

La Galati pentru debransare a fost necesar proiect, debransare propriu-zisa, blindare, si pv. de sigilare. Cu actul asta m-am dus la asociatie; nici n-a vrut sa auda administratorul de scoatere de la intretinere fara pv.
Si eu am pus problema in care o pui d.ta si mi s-a spus ca nu e permisa debransarea haotica; furnizorul trebuie sa cunoasca nr. apartamentelor debransate, pentru a stii ce necesar caloric asigura in iarna (contract cu producatorul de energie termica local).
Nu mi-a convenit, dar tind sa le dau dreptate; nostim a fost ca vecinii care au ignorat calea cu acte, alergau anul trecut in toamna in gat sa se puna in legalitate, pentru ca la asociatie nu li se accepta cuvantul de pionier ca s-au debransat.
aveti contor pe scara pt caldura si apa calda?ce ti-a blindat ,ca doar nu caloriferul..nu stai cu un calorifer pentru centrala si unul pentru aia.. ti-a bindat teava de tur retur ..administratorii astia in general sunt prieteni cu astia de la companiile astea,unui admin nu prea ii convine chestia asta cu centrale ,ca nu are de unde sa mai ciupeasca si el ceva..la mine mi-a zis clar ca singurii care ma pot da in judecata sunt vecinii daca aduc modificari instalatiei..la ce legalitate te referi ca alergau vecinii respectivi?maine poimaine o sa dea si astia Eon o lege ca daca vrei sa pleci de la ei iti trebuie aprobare...sa spunem ca ai o instalatie de gaz comuna pe bloc pentru aragaz si unul din propietari vrea electric,dar EON ii spune stai ma ca tre sa stai pe gaz ca vrem noi(avem contract cu asociatia si te obligam ca vrem noi)....debransarea nu e haotica din moment ce adminul impreuna cu presedintele de bloc poate face constatarea ca doar nu e o filozofie si sa transmita alora pe ce cascaval sa se bazeze,ce cauta aia la mine in casa sa-mi dea aprobari?

Edited by dentra, 02 October 2016 - 19:55.


#283
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 iancuMIC, on 02 octombrie 2016 - 19:14, said:

La Galati pentru debransare a fost necesar proiect, debransare propriu-zisa, blindare, si pv. de sigilare. Cu actul asta m-am dus la asociatie; nici n-a vrut sa auda administratorul de scoatere de la intretinere fara pv.
Si eu am pus problema in care o pui d.ta si mi s-a spus ca nu e permisa debransarea haotica; furnizorul trebuie sa cunoasca nr. apartamentelor debransate, pentru a stii ce necesar caloric asigura in iarna (contract cu producatorul de energie termica local).
Nu mi-a convenit, dar tind sa le dau dreptate; nostim a fost ca vecinii care au ignorat calea cu acte, alergau anul trecut in toamna in gat sa se puna in legalitate, pentru ca la asociatie nu li se accepta cuvantul de pionier ca s-au debransat.

corect, legal vorbind, pentru asta trebuie sa faci o notificare  care nu e vorba sa fie aprobata sau nu
din pacate pe la noi e bagata pe gat poveste cu aprobare debransare si ori urmezi betele in roate si capcanele puse in cale, ori cauti dreptate prin judecata
ambele cai la fel de stufoase..

#284
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

 aeon, on 02 octombrie 2016 - 19:32, said:

corect, legal vorbind, pentru asta trebuie sa faci o notificare  care nu e vorba sa fie aprobata sau nu
din pacate pe la noi e bagata pe gat poveste cu aprobare debransare si ori urmezi betele in roate si capcanele puse in cale, ori cauti dreptate prin judecata
ambele cai la fel de stufoase..
problema e mult mai simpla decat pare...in judecata ei stiu ca nu te pot da ma refer la firmele astea gen COLTERM ,RADET, dar se bazeaza pe manipulare in masa....tu te debransezi frumos notifici administratia(daca adminul face pe nebunul aminteste-i ca e doar un angajat care poate fi concediat oricand daca propietarii decid asta) si iti vezi de treaba..te asigur ca nu o sa te cheme nimeni in instanta poate doar un vecin care trebuie sa aiba motive intemeiate..gen i-ai stricat jucaria si nu mai are caldura din cauza ta...in Timisoara toate debransarile actuale se fac conform legii adica cum am spus eu..ca aia de la firma au alt interes e prb lor si fac tot felul de tertipuri ilegale e problema lor..ei spun ca daca nu ai debransari in bloc inainte de 2007 nu ai voie sa te debransezi,asa cred ei ca pot supravietui...realiatea din teren este exact alta..singurul lucru care ii mai opreste pe oameni de la debransare este lipsa banilor pt nvestitia intr-o centrala,la mine in bloc din 20 de ap ne-am debransat 12 ap..restul aduna bani..

Edited by dentra, 02 October 2016 - 19:59.


#285
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
legea energiei art 30
(2) Deconectarea unui consumator de energie termică dintr-un condominiu se face cu respectarea următoarelor condiţii cumulative:
a) acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontală, cât şi pe verticală;
Posted Image acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin hotărârea adunării generale, asupra intenţiei de realizare a unui sistem individual de încălzire;
c) anunţarea, în scris, a operatorului care are şi calitatea de furnizor, cu cel puţin 30 de zile înainte.
cnf acestei legi( atacata la CCR pentru ca incalca dreptul consumatorului) chiar si in forma asta  ... arata clar ca o companie gen RADET sau COLTERM nu are nicio treaba cu aprobarea  debransarii....legea asta a energiei e data tot cu cantec la aliniatul a)  spune ca-ti trebuie doar acordul celor cu care ai pereti comuni,dar la al (b spune cai ai nevoie indirect si de acordul asociatiei ....si mai are un art. abuziv in care spune ca operatiunea de debransare se poate face doar de RADET contra unei taxe daca ai indeplinit primele 2 puncte.(nu tine cont de faptul ca  Radet are contract cu asociatia si singura debransare pe care o poate face e cea de la contorul de scara,prin 2006 blocurile nu erau contorizate si au profitat de asta in lege)..adica baga zazanie intre vecini si te lasa la mana asociatiei de parca asociatia iti plateste tie facturile...asa ca cei care au avut ghinion de vecini care sa se puna de-a curmezisul au reclamat la OPC si in instanta   si ce sa vezi au avut castig de cauza...si peste legea asta mai exista asta
Ordinul nr. 91/2007 al președintelui ANRSC conform căruia deconectările individuale nu se pot executa în acele condominii în care nu s-au produs deconectări anterioare intrării în vigoare a prezentului......curat romanesc nu un ordin care se bate cu o lege si asa vai de capul ei...ordin preluat pe plan local prin tot felul de HCL -uri care nu au nicio treaba cu legea...pentru cei interesati ..
http://www.gds.ro/Lo...ebransarea-cap/

Edited by dentra, 02 October 2016 - 21:58.


#286
mahatma4g

mahatma4g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.03.2009
Faza este ca am inceput tarziu.. Blocul este izolat..Iarna de regula platim pentru caldura  cheltuieli la asociatie mai putin decat cei care au centrala.. avem repartitoare in cele 2 camere - copil mic 2 ani- caldura iarna 22...23.. dar.. aruncam la apa calda..la Wc.. in prostie.. pt ca in fapt vine apa rece.. si stam la parter.. asadar am vrea sa folosim centrala mai mult pentru apa calda.. si pt ca in baie si buc. nu avem calorifer vom monta acolo calorifer de la centrala.. urmand ca anul viitor sa cerem efectiv o debransare..

 dentra, on 02 octombrie 2016 - 18:57, said:

nu-ti trebuie nicio aprobare de la firma falimentara COLTERM..iti vorbesc in cunostiinta de cauza,multi cad in capcana asta din lipsa de informare si sunt multi care si platesc o taxa fantasmagorica de 500 lei ilegala de altfel pt debransare..se bazeaza ei pe un HCL local neconstitutonal si pe mai o lege din 2007 legea energiei care precevede ca daca nu ai debransati in bloc inainte de 2007 trebuie sa ramai pe viata la Colterm...tu nu ai nicio relatie contractuala directa cu COLTERM deci nu ai ce sa le ceri lor voie sa faci ceva ,limita lor de competenta si propietate se opreste la contorul lor pus pe bloc ce e dupa..e treaba voastra a propietarilor... nu ai voie sa aduci modificari instalatiei comune(nu ai voie sa tai coloane daca trec pe la tine in apartament)anunti administratia sa te scoata de la cheltuieli si se stabileste o cota parte prin care vei platii caldura din spatiile comune. dar tu vrei sa-ti pui centrala si sa ramai la Colterm..care-i faza?
Ti.am raspuns recent intr.un la finalul discutiei

#287
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

 dentra, on 02 octombrie 2016 - 19:26, said:

aveti contor pe scara pt caldura si apa calda?ce ti-a blindat ,ca doar nu caloriferul..nu stai cu un calorifer pentru centrala si unul pentru aia.. ti-a bindat teava de tur retur ..administratorii astia in general sunt prieteni cu astia de la companiile astea,unui admin nu prea ii convine chestia asta cu centrale ,ca nu are de unde sa mai ciupeasca si el ceva..la mine mi-a zis clar ca singurii care ma pot da in judecata sunt vecinii daca aduc modificari instalatiei..la ce legalitate te referi ca alergau vecinii respectivi?maine poimaine o sa dea si astia Eon o lege ca daca vrei sa pleci de la ei iti trebuie aprobare...sa spunem ca ai o instalatie de gaz comuna pe bloc pentru aragaz si unul din propietari vrea electric,dar EON ii spune stai ma ca tre sa stai pe gaz ca vrem noi(avem contract cu asociatia si te obligam ca vrem noi)....debransarea nu e haotica din moment ce adminul impreuna cu presedintele de bloc poate face constatarea ca doar nu e o filozofie si sa transmita alora pe ce cascaval sa se bazeze,ce cauta aia la mine in casa sa-mi dea aprobari?
Bineinteles ca blocul e contorizat; m-am deconecat de la sistemul centralizat, au fost taiate si sudate tevile catre calorifere (la cca 5-6cm de conducta principala de alimentare),  pe care le-am inlocuit, fiind si foarte vechi, iar toata mizeria din ele s-ar fi dus in centrala. Odata cu instalarea centralei a fost configurat sistemul de alimentare interior; incalzire si apa calda.
Ma rog, decat sa stau si sa ma rromesc si sa caut articole de legi, am preferat varianta propusa de furnizor, da' sa nu am bataie de cap.
In orice caz, in actele ce mi-au fost intocmite cu ocazia debransarii, sunte invocate niste legi; nu cred ca au facut asta fara suport legal. Mi-e lene sa caut hartiile alea ca v-as spune mai exact Posted Image

Edited by iancuMIC, 03 October 2016 - 16:57.


#288
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 iancuMIC, on 03 octombrie 2016 - 16:55, said:

In orice caz, in actele ce mi-au fost intocmite cu ocazia debransarii, sunte invocate niste legi; nu cred ca au facut asta fara suport legal. Mi-e lene sa caut hartiile alea ca v-as spune mai exact
Acum intelegi pe ce mizeaza ei? Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate