Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Centrale de bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#289
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

 mahatma4g, on 03 octombrie 2016 - 16:36, said:

Faza este ca am inceput tarziu.. Blocul este izolat..Iarna de regula platim pentru caldura  cheltuieli la asociatie mai putin decat cei care au centrala.. avem repartitoare in cele 2 camere - copil mic 2 ani- caldura iarna 22...23.. dar.. aruncam la apa calda..la Wc.. in prostie.. pt ca in fapt vine apa rece.. si stam la parter.. asadar am vrea sa folosim centrala mai mult pentru apa calda.. si pt ca in baie si buc. nu avem calorifer vom monta acolo calorifer de la centrala.. urmand ca anul viitor sa cerem efectiv o debransare..


Ti.am raspuns recent intr.un la finalul discutiei
in cazul asta in care esti multumit de caldura de la COLTERM iti recomand sa ramai cu..ei .dar ceva imi spune ca totusi nu e asa...cunosc multi cu repartitoare care mi-au spus ca le e frica sa le deschida ca-i rupe la cheltuieli..acum vezi tu astia se lauda ca dau gigacaloria la 252 de lei cost subventionat masiv(nu ca in Bucuresti unde-i minte cu 150.chiar 100 in trecut)cost real de productie si transport in jur de 400 ron ...pana la urma minciuna asta se va sparge deja ,toate aceste companii sun in faliment total datorita managemantului defectos,furtului,, a tehnologiei invechite(zeci chiar sute de km de tevi care in pproportie de 80%sunt vechi ,pierderilor masive din sistem etc)dar ce e mai deranjant e ca prin tot felul de tertipuri incearca sa-si tina clientii cu forta in sistem..Ministerul Energiei este actionar majoritar la ELCEN (detine ceturile care produc agentul)asa ca ce s-au gandit ei dam o lege care sa-i  tina pe toti in sistem vor nu vor dau legea aia a energiei 325/2006 dupa care in 2007 da un ordin care e in contradictie cu propria lege speriati de ritmul alert al debransarilor..pe masura ce problemele astora se vor agrava si atunci ritmul debransarilor va creste omul va cauta solutii alternative ca vorbim de centrale pe gaz,electrice panouri infrarosii ,pompe de caldura etc

 iancuMIC, on 03 octombrie 2016 - 16:55, said:

Bineinteles ca blocul e contorizat; m-am deconecat de la sistemul centralizat, au fost taiate si sudate tevile catre calorifere (la cca 5-6cm de conducta principala de alimentare),  pe care le-am inlocuit, fiind si foarte vechi, iar toata mizeria din ele s-ar fi dus in centrala. Odata cu instalarea centralei a fost configurat sistemul de alimentare interior; incalzire si apa calda.
Ma rog, decat sa stau si sa ma rromesc si sa caut articole de legi, am preferat varianta propusa de furnizor, da' sa nu am bataie de cap.
In orice caz, in actele ce mi-au fost intocmite cu ocazia debransarii, sunte invocate niste legi; nu cred ca au facut asta fara suport legal. Mi-e lene sa caut hartiile alea ca v-as spune mai exact Posted Image


conform legilor pe care ti-e lene sa le cauti daca in blocul in care stai nu aveai  debransati inaintea lui 2007 cand a intrat in vigoare celebrul oridn dat de ANRE (e suficient un debransat) nu mai aveai voie sa te debransezi..trebuia sa inghiti in sec si sa ramai pe viata la aia..tu ce crezi ca am facut noi cei care nu avem debransati in bloc inainte de 2007?crezi ca am inghitit in sec?

Edited by dentra, 03 October 2016 - 19:50.


#290
mahatma4g

mahatma4g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.03.2009
Concluzie de final?
Din data de 04.10.2016..colterm spunea ca da drumul la caldura.. Unde locuiesc este o avarie..asadar de 10 zile sunt fara caldura.
Am ales sa imi pun centrala!
Situatii? - Pai avem acordul vecinului de sus si din dreapta.. sa imi pun centrala.
Urmeaza sa merg din usa in usa pentru un alt acord.--inca nu stiu la ce se refera..pentru ca noi avem deja ceas de gaz separat.
Am vorbit cu cei care au montat repartitoarele..spuneau ca data vin cu o adresa semnata de presedinta/asociatie prin care arat faptul ca nu mai ma incalzesc de la colterm, ei nu imi mai calzuleaza caldura. Asadar.. urmeaza sa dau jos caloriferele si sale mut in balcon, dupa care o chem pe administratoare..sa imi semneze adresa catre ISTA. Daca nu imi semneaza adresa..cand vin sa citeasca caldura de la repartitor vor citit extact 0..cata caldura intra pe balcon..
Cineva o parere? Procedez bine? Poate cineva sa imi traga vreo amenda?
O zi buna.

#291
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

 mahatma4g, on 14 octombrie 2016 - 09:59, said:

Concluzie de final?
Din data de 04.10.2016..colterm spunea ca da drumul la caldura.. Unde locuiesc este o avarie..asadar de 10 zile sunt fara caldura.
Am ales sa imi pun centrala!
Situatii? - Pai avem acordul vecinului de sus si din dreapta.. sa imi pun centrala.
Urmeaza sa merg din usa in usa pentru un alt acord.--inca nu stiu la ce se refera..pentru ca noi avem deja ceas de gaz separat.
Am vorbit cu cei care au montat repartitoarele..spuneau ca data vin cu o adresa semnata de presedinta/asociatie prin care arat faptul ca nu mai ma incalzesc de la colterm, ei nu imi mai calzuleaza caldura. Asadar.. urmeaza sa dau jos caloriferele si sale mut in balcon, dupa care o chem pe administratoare..sa imi semneze adresa catre ISTA. Daca nu imi semneaza adresa..cand vin sa citeasca caldura de la repartitor vor citit extact 0..cata caldura intra pe balcon..
Cineva o parere? Procedez bine? Poate cineva sa imi traga vreo amenda?
O zi buna.
Daca ai acordul vecinilor cu pereti alaturati urmatorul pas e sa o chemi pe administratoare si pe presedinta de bloc sa constate ca nu mai esti bransat la ei si sa te scoata de la incalzire plus un procent ce tre sa-l platesti pentru spatiile comune,cu aia de la Colterm nu pierde timpul cu cereri ca nu au ce sa-ti faca .Succes!

#292
mahatma4g

mahatma4g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.03.2009
Dap..astazi ma duc la ea..sa o anunt ca scot caloriferele pe balcon..De la PMT robuland..trebuie ceva acord? Sa.i informez?

#293
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
Ce ai contract cu Roibu:))dupa hotararea aia lor de cosiliu ei ar trebui sa trimita niste inspectori de la biroul energetic si sa-ti dea 1000 de lei amenda..cam cate amenzi crezi ca au dat pana acum? 0 ei stiu ca se pot sterge undeva cu Hcl ala..in justitie nu au nicio sansa,asa ca merg pe cartea fricii si a dezinformarii.Omul ce zice,decat sa sjung prin tribunale mai bine inghit ce vor astia..

#294
mahatma4g

mahatma4g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.03.2009
Gata.. Centrala este montata..de cateva zile bune ma bucur de apa calda cu clor..si caldura.. la buton..

#295
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

 SheHateMe, on 24 septembrie 2016 - 17:53, said:

Se vezi ce o sa sa iti dea pensionarii 300 euro pentru centrala cand unii dintre ei nu iau atat la pensie. :))
Asta-i frumusetea statului la bloc: la gramada lefteri, cu  oameni cu venituri ok.

#296
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 mahatma4g, on 23 noiembrie 2016 - 16:09, said:

Gata.. Centrala este montata..de cateva zile bune ma bucur de apa calda cu clor..si caldura.. la buton..
Felicitari! Posted Image
Sa te bucuri de ea cat mai mult timp, fara probleme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate