Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Centrale de bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#253
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postdentra, on 29 septembrie 2016 - 09:14, said:

si cum iti explici tu ca pretul acm e mai mic vara decat iarna in aceleasi conditii?

Mda, se pare ca cineva este prostit pe fata in baza unor calcule fanteziste, "Aprox 93% pentru încălzire respectiv 7% pentru apă caldă (e o formulă de calcul în spatele acestor proporții)", formula de calcul de altfel foarte eleborata, asa de elaborata incit este prea greu de inteles de muritori de rind si drept urmare nu poate fi facuta publica, deoarece oricum nu intelege lumea ce-i cu ea.

Vara se pare ca preturile sunt normale deoarece apa calda este consumata doar cei care locuiesc in bloc si este si normal sa le vina doar un 50 lei/apartament, pentru ca asta este consumul real pentru ACM. La iarna in schimb, colegului bobalex18 o sa i se cere sa plateasca 225 lei pentru mai putina apa calda consumata (iarna de regula se consuma mai putina apa calda fata de cit se consuma vara), adica cu minim 175 lei in plus fata de cit ar fi normal si real. Oare de ce ? Nu cumva este o minciuna faptul ca toata lumea plateste caldura, chiar si viitori proprietari a apartamentelor goale ? Eu zic ca da. Eu cred ca iarna se umfla pretul la apa calda si din bani aia sunt acoperite pierderile cu caldura pentru spatiile nelocuite. Asta este pina la urma minunata formula de calcul ultra elaborata stiintific. .

#254
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
La ap nevandute spune ca plateste banca care le detine si se pare ca nu caraie probabil isi scoate parleala din vanzare..

#255
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
De ce ar detine banca un complex rezidential?
Ca sa ce? Sau banca respectiva e dezvoltator imobiliar?

#256
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 18.06.2007

View Postflorin71_skoda, on 29 septembrie 2016 - 13:19, said:

Mda, se pare ca cineva este prostit pe fata in baza unor calcule fanteziste, "Aprox 93% pentru încălzire respectiv 7% pentru apă caldă (e o formulă de calcul în spatele acestor proporții)", formula de calcul de altfel foarte eleborata, asa de elaborata incit este prea greu de inteles de muritori de rind si drept urmare nu poate fi facuta publica, deoarece oricum nu intelege lumea ce-i cu ea.

Vara se pare ca preturile sunt normale deoarece apa calda este consumata doar cei care locuiesc in bloc si este si normal sa le vina doar un 50 lei/apartament, pentru ca asta este consumul real pentru ACM. La iarna in schimb, colegului bobalex18 o sa i se cere sa plateasca 225 lei pentru mai putina apa calda consumata (iarna de regula se consuma mai putina apa calda fata de cit se consuma vara), adica cu minim 175 lei in plus fata de cit ar fi normal si real. Oare de ce ? Nu cumva este o minciuna faptul ca toata lumea plateste caldura, chiar si viitori proprietari a apartamentelor goale ? Eu zic ca da. Eu cred ca iarna se umfla pretul la apa calda si din bani aia sunt acoperite pierderile cu caldura pentru spatiile nelocuite. Asta este pina la urma minunata formula de calcul ultra elaborata stiintific. .

View Postdentra, on 29 septembrie 2016 - 13:51, said:

La ap nevandute spune ca plateste banca care le detine si se pare ca nu caraie probabil isi scoate parleala din vanzare..

View Postericmario, on 29 septembrie 2016 - 14:32, said:

De ce ar detine banca un complex rezidential?
Ca sa ce? Sau banca respectiva e dezvoltator imobiliar?

banca deține complexul pentru că a credit construcția și pe urmă a preluat complexul de la dezvoltator.

banca nici măcar o singură dată nu a avut ceva de comentat legat de plăți. imediat cum se afișează lista de plată, ei virează (este o bancă cu 4-6 angajați în România).

pe de o parte, este normal ca iarna să fie mai mult de plată pentru apa caldă deoarece pierderea de temperatură pe timpul iernii este mult mai mare....iar pe de altă parte, vara sunt concedii și lumea nu declară neapărat că pleacă pentru a fi scoși de la întreținere în timp ce iarna nu este același fenomen. (cred că am fost destul de explicit). Nu am spus că la noi este situația ideală și nu înțeleg de ce toți faceți pe deștepții aici. eu mă retrag și vă las în perfecțiunea voastră.

Credeți că le știți pe toate, dar nu e chiar așa....

#257
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
nu înțeleg de ce toți faceți pe deștepții aici.....la centrala mea si iarna si vara tot atat gaz consuma sa produca un metru cub de apa calda...o sa-ti amintesti de noi peste o anumita perioada de timp pana atunci ,,sa te incalzesti ieftin"si nu uia sa lasi geamurile deschise...iarna ma refer...

#258
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eh, strict vorbind de consum gaz, iarna centrala consuma mai mult de gaz pentru incalzirea unui mc de apa deoarece la intrare in centrala apa vine mai rece din conducte. :)
ca nu e diferenta prea mare, e alta poveste

#259
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

View Postaeon, on 29 septembrie 2016 - 16:02, said:

eh, strict vorbind de consum gaz, iarna centrala consuma mai mult de gaz pentru incalzirea unui mc de apa deoarece la intrare in centrala apa vine mai rece din conducte. Posted Image
ca nu e diferenta prea mare, e alta poveste
diferenta e infima de fapt

#260
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postdentra, on 29 septembrie 2016 - 15:57, said:

nu înțeleg de ce toți faceți pe deștepții aici.....la centrala mea si iarna si vara tot atat gaz consuma sa produca un metru cub de apa calda............

Ti-ai dat singur cu  ..... in fasole !

#261
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

View Postmaximg, on 29 septembrie 2016 - 21:06, said:

Ti-ai dat singur cu  ..... in fasole !
nu mai spune..ai stat tu la panda  si ai descoperit ca platesti cu un ,,1 ban" mai mult la gazul consumat pe acm iarna fata de vara  ..vezi ca s-ar putea sa sara pe tine aia de sar in fasole..

Edited by dentra, 29 September 2016 - 21:23.


#262
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postdentra, on 29 septembrie 2016 - 21:15, said:

nu mai spune..ai stat tu la panda  si ai descoperit ca............
N-am descoperit eu , ci altii ...eu doar am invatat !

#263
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

View Postmaximg, on 29 septembrie 2016 - 21:18, said:

N-am descoperit eu , ci altii ...eu doar am invatat !
am vazut eu ce-ai invatat tu...sa fii duplicitar..te folosesti de o centrala individuala, traiesti dintr-o afacere conexa acestor centrale dar dai sfaturi pe aici de cat de bun e sistemul centralizat si ataci pe cei care sustin ca o centrala individuala e de preferat unui sistem comun ,si  mai ai si accese de grandomanie tu esti alfel decat romanii primitivi care nu inteleg ce bine e sa fii la comun,tu esti occidental,ai face cariera in politica...

#264
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Dupa cum ma gandesc io is 2 situatii:
1-centrala cu boiler setat la 50+C: ai consum de gaz mai mare iarna fata de vara datorita diferentei de temperatura pe apa rece.
2-centrala de tip instant: aici datorita modului de utilizare gresit/setari ii posibil sa ai cam acelasi consum. Majoritatea seteaza apa calda la temperaturi mai mari decat poate incalzi centrala la debit maxim si nu au nici un reglaj de limitare a debitului (inafara ce restrictoarele din centrala). Sa zicem ca setezi ACM la 45C si vara obtii temperatura asta pentru debit maxim, cu modulatia la gaz la 100%. Iarna, cand temperatura apei reci scade, centrala nu mai poate incalzi apa la 45C la debit maxim, da reuseste sa scoata 40C cu modulatia pe gaz 100%. In ambele cazuri consumi aceeasi cantitate de gaz pentru aceeasi cantitate de apa incalzita, singura diferenta fiind ca iarna apa calda nu are temperatura dorita si o sa reduci sau inchizi total apa rece de amestec din baretie. Daca ai si baterii fara limitare de debit ii foarte posibil sa te gasesti in situatia asta destul de des.

Edited by gabyxm, 29 September 2016 - 21:45.


#265
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

View Postgabyxm, on 29 septembrie 2016 - 21:43, said:

Dupa cum ma gandesc io is 2 situatii:
1-centrala cu boiler setat la 50+C: ai consum de gaz mai mare iarna fata de vara datorita diferentei de temperatura pe apa rece.
2-centrala de tip instant: aici datorita modului de utilizare gresit/setari ii posibil sa ai cam acelasi consum. Majoritatea seteaza apa calda la temperaturi mai mari decat poate incalzi centrala la debit maxim si nu au nici un reglaj de limitare a debitului (inafara ce restrictoarele din centrala). Sa zicem ca setezi ACM la 45C si vara obtii temperatura asta pentru debit maxim, cu modulatia la gaz la 100%. Iarna, cand temperatura apei reci scade, centrala nu mai poate incalzi apa la 45C la debit maxim, da reuseste sa scoata 40C cu modulatia pe gaz 100%. In ambele cazuri consumi aceeasi cantitate de gaz pentru aceeasi cantitate de apa incalzita, singura diferenta fiind ca iarna apa calda nu are temperatura dorita si o sa reduci sau inchizi total apa rece de amestec din baretie. Daca ai si baterii fara limitare de debit ii foarte posibil sa te gasesti in situatia asta destul de des.
diferenta de consum e insesizabila ,deci nu poate fii luata in calcul din punct de vedere al economiei vara versus iarna

#266
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
In cazu utilizarii normale consumul de energie ar creste cu vreo 10-15% iarna, da acuma depinde si cat ii diferenta de temperatura pe apa rece vara-iarna.
Cu vreo 5-10lei diferenta nu cred ca faci avere.

#267
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
In cazu utilizarii normale consumul de energie ar creste cu vreo 10-15% iarna- ai specificat bine asta,in cazul meu aceasta crestere ar insemna cam 2 lei si am bagat si gazul pentru gatit acolo..utilizatorii de centrale stiu ca adevaratele costuri cu o centrala le vezi pe caldura.

#268
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postdentra, on 29 septembrie 2016 - 21:32, said:

..... traiesti dintr-o afacere conexa acestor centrale dar dai sfaturi pe aici de cat de bun e sistemul centralizat ........tu esti occidental,ai face cariera in politica...
Bingo ! Nota 10 ....si asta pe bune .
Desi pare ilogica actiunea mea , e foarte bine calculata si logica ! Greu de explicat aici , dar este rezultatul unor cursuri mai speciale . ...si da rezultat .Posted Image

#269
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
,,Greu de explicat aici , dar este rezultatul unor cursuri mai speciale . ...si da rezultat ".  da  stiu ai tu o misiune speciala in Romania si cum te vad perseverent cred ca o sa reusesti ,in maxim zece ani strategia asta a ta secreta va da roade,milioane de romani isi vor arunca centralele individuale pe geam si vor opta pentru sistem centralizat..

#270
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postdentra, on 30 septembrie 2016 - 20:51, said:

,,Greu de explicat aici , dar este rezultatul unor cursuri mai speciale . ...si da rezultat ".  da  stiu ai tu o misiune speciala in Romania si cum te vad perseverent cred ca o sa reusesti ,in maxim zece ani strategia asta a ta secreta va da roade,milioane de romani isi vor arunca centralele individuale pe geam si vor opta pentru sistem centralizat..
Hai ca sintem pe linga subiect ...
Offff , nu intelegi nimic , desi chiar si  tu ai cazut in plasa !
sa explic .
Faci reclama negativa unui produs , desi te bucuri de beneficiile lui .. Procesul este oarecum pe dos , dar publicul tinta , este convins ca minti , ca vrei sa fi in exclusivitate ,etc ... si ca in realitate produsul este ok , si mai multi vor cumpara acel produs . serviciu ....
daca ma provoci ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate