Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Olympus E-M1 II

- - - - -
  • Please log in to reply
1540 replies to this topic

#1513
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
"am cele mai tari scule" nici nu-i asa rau. Prin zona avem si "nici o scula nu se ridica la nivelul cerintelor".

#1514
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Avem un inginer foarte bun in domeniul tehnic, nu prea talentat la arta, inteleg ca asta trebuie sa taca si numa sa se uite la forum ca nu-i credibil in nici un aspect tehnic.
Avem un maestru, artist talentat, foloseste 10% din optiunile aparatului de fotografiat, isi prinde urechile daca intra mai adanc in meniuri, chestii tehnice, dar cu cat foloseste face fotografii faine. Inteleg ca ingineru trebuie sa asculte 100% de artist si in aspectele tehnice ale aparatului de fotografiat.

#1515
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Un mic search pe youtube dupa interviuri cu diversi artisti fotografi o sa arate ca in general nu stiu toate aspectele tehnice. Asta nu ii impiedica sa fie artisti. Si nici nu e nevoie sa stie scorurile  DXO sau ce "pixel pitch" are x si y camera. Cei mai multi stiu cat au nevoie.

Edited by idaho333, 03 March 2018 - 11:43.


#1516
dramer4you

dramer4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.09.2006

View PostTS030, on 03 martie 2018 - 11:07, said:

Daca "argumentul" este "am cele mai tari scule", credibilitatea e oricum zero indiferent daca are sau nu ce arata.

Toți avem cele mai tare scule - ochi, minte/creier/gândire și spirit/suflet. Nu este niciun aparat mai performant decât noi. Asta vreau să priceapă toți, că suntem cea mai cea mașinărie fotografică care există. Restul e așa, ca să ne dea impresia că nu putem mai mult. ;)

Părerea mea. :)

#1517
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005
Vestea proasta e ca  99% din cei de aici nu sunt nici ingineri buni pe foto, nici artisti fotografi.

Asa cum s-a mai scris, pictorul nu strebuie sa stie neaparat compozitia vopselelor pe care le foloseste, iar pianistul nu trebuie sa stie cum a fost construit pianul sau sintetizatorul.
Daca e vreo discutie despre pian, e mai relevant sa-l ascult pe artistul care il foloseste, decat pe inginerul care l-a proiectat si construit.

Edited by katran, 03 March 2018 - 17:56.


#1518
dramer4you

dramer4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.09.2006
Și iarăși cu M1 și cu 300mm Posted Image

Attached Files



#1519
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,985
  • Înscris: 08.06.2005

View Postcrokodilu, on 02 martie 2018 - 16:19, said:

Acu' sa nu exageram, da!

PS: dece le-ai inghesuit in margine pe saracele pasari? (ma refer la #1 si #4)
https://www.google.r...iw=1254&bih=692

Sunt sigur ca stiai Posted Image

@dramer4you
Fotografiile tale sunt bune.

Te invit sa ramai pe aici si te asigur ca toti membrii vechi de pe aici apreciaza o fotografie buna. Chiar daca sunt ingineri :)

Edited by mircea812, 03 March 2018 - 20:32.


#1520
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006
Negativ negativ..dar nici chiar asa de negativ...noul coleg pare prea negativ.

Edited by crokodilu, 03 March 2018 - 20:58.


#1521
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postmircea812, on 03 martie 2018 - 20:27, said:

Bre, eu sunt mai inginer de fel (am o diploma pe undeva pe care scrie ca am absolvit Politehnica). Asa ca sunt sigur ca ratez eu magia si misterul.

Da m-am uitat pe pozele din link-ul tau, m-am uitat peste pozele colegului dramer4you , m-am uitat peste pozele din link, m-am uitat peste pozele colegului... si ceva nu pusca.
Asa ca am pus batraneste mana pe o foaie si un pix si am inceput sa notez. Si ce am obtinut e cam asa:

1) In majoritatea pozelor care au un subiect in posibila miscare (barca, pasare, om...), subiectul merge spre spatiul negativ. Ba mai mult, in pozele in care subiectul este static, orientarea acestuia este spre spatiul negativ (ca un fel de a spune ca dupa spatiul acela se afla ceva, ceva ce noi nu stim dar e de interes pentru subiect).

2) In pozele in care subiectul e static (floare, fruct, scaun samd), exista un contrast intre subiect si spatiul negativ (floarea mov pe fundal negru, scaunul monocrom pe fundalul "curcubeu", lamaile galbene pe fundal albastru). Acest contrast poate fi si unul de textura (tricoul uniform portocaliu peste peretele care are toate nunatele de portocaliu posibile in toate directiile).

3) In multe din pozele cu spatiu negativ pe care le gasesc reusite si in care nu se aplica acel contrast, exista o linie (reala sau imaginara), care conduce privitorul in acel spatiu. O linie care il face constient de prezenta acestuia. Fie ca e pur si simplu privirea sau forma subiectului. (revin un pic la 1) Posted Image).

Dupa ce am facut toate acestea, m-am reintors la pozele colegului. Si tot ceva nu pusca. Asa ca am facut testul cu pisica...erm, stai, ca testul cu pisica se face la Dacii. Am facut testul cu mainile: am mascat pe poza diverse zone, incercand sa vad daca lipsa acestora fac poza mai slaba sau mai buna. In majoritatea cazurilor, poza ramane la fel, chiar daca acoper 50% din cadru.

Evident, a se lua cu un gram de sare, ca eu is inginer si scriu si de pe un laptop cu monitor varza, intr-o camera iluminata prost.

Edited by StefanSC, 03 March 2018 - 22:02.


#1522
dramer4you

dramer4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.09.2006
Am avut la un moment dat o discuție cu un cuplu căruia le-am prezentat portofoliul de fotografie de nuntă. La un moment dat, El spune că el instalează centrale și că, pe scurt, cam fur curent.

Da, de obicei fur curent. Și o fac constant. Și cu pasiune. Și cu foi, și fără foi.

Și până la urmă, suntem în cadrul unei discuții despre Olympus OM-D E-M1 Mark II. Pot să am plăcerea de a vedea fotografii realizate de cei de aici cu acest aparat?

Ca să iau și eu, bătrânește o foaie și să bifez lucruri despre care să vorbesc. Așa, ca între colegi.

Edited by dramer4you, 03 March 2018 - 22:04.


#1523
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
AFAIK, singurul de pe aici care are E-M1 II e katran. Cred ca in topicul Pasari il vei gasi postand cel mai mult.

Edited by StefanSC, 03 March 2018 - 22:18.


#1524
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@draamer, foarte faine si originale cadrele postate mai sus.
Cu fotografia si arta stii cum e, chestie de gust :D
Imi place insa cand unii isi consuma energia luand la judecat ceea ce simte sa faca cineva intr-un anumit domeniu. :D

#1525
dramer4you

dramer4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.09.2006
1/20, din mână, cu 300mm și cu 1.4X-ul atașat, distanță focală 840mm echivalent cadru întreg de 35mm

Attached Files


Edited by dramer4you, 03 March 2018 - 22:37.


#1526
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Doar 1/20 ? Spunea cineva ca face 5 secunde din mana cu Em1 :))))   Lasand gluma, cred ca se putea mai bine la cadrul asta, celelalte sunt  faine.

#1527
dramer4you

dramer4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.09.2006

View Postnicolaie, on 04 martie 2018 - 00:42, said:

Doar 1/20 ? Spunea cineva ca face 5 secunde din mana cu Em1 Posted Image)))   Lasand gluma, cred ca se putea mai bine la cadrul asta, celelalte sunt  faine.

Se pot obține rezultate utilizabile și la timpi mai lungi, dar nu am testat pentru că nu m-a interesat  și nu făcea parte din ce voiam să știu despre aparat. Totuși, rămâne de văzut dacă se pot aplica timpi lungi de expunere la 840mm :).

Sunt multe fotografii pe care le-am făcut fără o valoare deosebită. Ele au fost doar pentru a testa limitele combinației pe care am avut-o (și mi-o doresc). Aceasta cu luna este una dintre ele, pentru că era beznă atunci când am făcut-o :))). Am vrut să anexez ORF-ul, dar nu mi-a dat voie paznicul forumului. Doar ca să o puteți studia.

#1528
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Posibil ca depaseste dimensiunea maxima admisa. Daca cineva e curios poti atasa un link de wetransfer, valabil 7 zile.

#1529
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdramer4you, on 03 martie 2018 - 21:58, said:

Și până la urmă, suntem în cadrul unei discuții despre Olympus OM-D E-M1 Mark II.....
Deci cand discutam de aparate defapt importanta este fotografia, cand discutam de incadrari defapt suntem pe un topic despre aparate. Deci?

#1530
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
... pai, noi mai latini asa ... nu nemti, deh.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate