Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Amazon Echo - inceputul asistentului virtual din casa ta

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#127
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 SmartMedia, on 23 noiembrie 2017 - 08:45, said:


Si eu am rupt sigiliul de pe un Echo, nou noutz, iar acum il foloseste un prieten pe post de boxa bluetooth ... si mai avem colegi care au rupt sigilii de pe device-uri Echo noi noutze dar care erau "reported lost or stolen."
Adica, am mai scris ... vine unu, da cu piatra in vitrina magazinului, o sparge, ... mai apar 2 si toti 3 iau ce apuca (obiecte mici dar scumpe de obicei) si dispar in ceatza (in UK ceatza is at home). Apoi a doua zi, magaziul raporteaza ce "s-a luat", isi ia banii de la asigurator, iar device-urile Echo aflate pe lista ... get blacklisted ... si la fel cum iPhoanele blacklisted de-abia asteapta o gura de net sa se lege la servere si sa se auto-blocheze, asa si astea.

In fine, daca e adus din UK si este cumparat cu factura (legal), poti sa iei legatura cu Amazon Service (avem colegi pe forum care au facut-o) si sa ceri deblocare. Daca este adus din UK cumparat pe sub mina, slabe sperante.
Imi pare rau, sper sa nu fie cazul la tine.

Este motivul pentru care insist si bat toba cam pe fiecare pagina de aici, ca atunci cind cumparati device-uri Echo, sau sa le luati noi, dar din magazine (nu de la "baietzi"), sau second, dar probate inainte si "unregistered" de pe contul fostului utilizator. Ale mele, 1 este nou (trimis de afara), 4 sunt cumparate de pe OLX, exclusv folosite si rugat proprietarul ca daca vrea sa vinda, sa trimita poza din aplicatia Alexa cum ca device-ul este "registered" pe contul lui ... dupa care poate sa-i de "unregister" si sa-l puna la curier.

Din pacate nu stiu provenienta lui in UK, adica de unde la luat amicul meu. Vorba ta, putea fi luat pe sub mana si a vrut si el sa faca un gest ulterior. Cu toate astea, eroarea nr2 a aparut doar o data...ceeaa ce ma dispera pe mine, este ca  eroarea nr1, care, apare de fiecare data cu orice cont incerc eu sa-l inregistrez. Am intrat si in setarile routerului (g-pon) de la rds care avea setarile corecte( WPA2, AES, fara particularitati de securitate deosebite). Apoi in routerul meu(tp-link, gigabit 1042) setarile erau la fel doar ca erau pe automatic si nu exact pe AES. Am legat si un IP de mac-ul Alexei (binding) si tot degeaba. Mereu aceeasi eroare. Cnad ma conectam din PC cu contul amazon pe alexa.amazon.com si urmam pasii respectivi, ma conectam la alexa, si ulterior cand trebuia sa o conectez pe ea la wifi-ul meu dadea mereu eroarea asta 12:2:15:10:1. Run out of options.

#128
SmartMedia

SmartMedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.02.2006
Despre eroarea 12:2:15:10:1 citesc pe Google si observ ca sunt destui care, avand aceasta problema, au luat legatura nu cu Amazon service ci cu Amazon Customer Support, care i-a ajutat destul de repede se pare, legand sau inregistrand respectivul device, pe contul utilizatorului, direct din call center.

Maybe you could try and do the same ?

#129
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Tocmai am incheiat convorbirea cu un asistent de la amazon Uk si mi- a confirmat in baza seriei dsn ca produsul este furat sau pierdut si ca nu poate sa mi-l inregistreze.

#130
Ralecsandra01

Ralecsandra01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.12.2017
Buna ,am achiziționat de curând o boxa echo dot(2nd generation) ..totul functioneaza mai putin sincronizarea contactelor in aplicatie . A mai pățit cineva ? Si daca da , cum ați rezolvat problema?

#131
DumitruPaul2017

DumitruPaul2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.12.2017
Buna !

Am achizitionat de curand 2 amazon echo plus si cat de cat am reusit sa înțeleg cititind review-utile SmartMedia legate de Amazon Echo ca ar trebuie cont pe SUA sau UK.

Întrebarea mea ar fi una relativ simpla !

După ce ma înregistrez cum fac setările sa pot folosi Uber ca și aplicație pe Amazon Echo plus ( dacă e posibil desigur pe București pentru ca îmi vede adresa de SUA )

Iar ca setări rămân setările de state ( adică vremea in grade kelvin și celelalte măsuri cum ar fi distantele Inch mile etc )

As dori sa știu dacă ma poate ajuta cineva sa îl folosesc ( desigur cât se poate de mult pe Romania pe aplicații românești ) !

La fel folosesc produse din Franța și America cum ar fi :

Skybell HD
Netatmo Presence
Netatmo Welcome
Netamo termostat
Ultraloq UL3
Samsung doorlock SHP-DP728
Philips Hue
WiWo

.... si multe alte dispozitive de Smart house !

Cum as putea sa le integrez sa le folosesc cu Amazon Echo plus !

Au rămas setările de SUA și îmi Creează probleme la localizare !

#132
DumitruPaul2017

DumitruPaul2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.12.2017

 SmartMedia, on 12 noiembrie 2017 - 11:33, said:



Uite aici, postul #52 (pe la jumatatea paragrafului) :

https://forum.softpe...2#entry21346317


... acum suntem in legatura si pe messenger (ti-am dat accept la "add friend" request-ul de pe facebook).


Buna !

Am achizitionat de curand 2 amazon echo plus si cat de cat am reusit sa înțeleg cititind review-utile SmartMedia legate de Amazon Echo ca ar trebuie cont pe SUA sau UK.

Întrebarea mea ar fi una relativ simpla !

După ce ma înregistrez cum fac setările sa pot folosi Uber ca și aplicație pe Amazon Echo plus ( dacă e posibil desigur pe București pentru ca îmi vede adresa de SUA )

Iar ca setări rămân setările de state ( adică vremea in grade kelvin și celelalte măsuri cum ar fi distantele Inch mile etc )

As dori sa știu dacă ma poate ajuta cineva sa îl folosesc ( desigur cât se poate de mult pe Romania pe aplicații românești ) !

La fel folosesc produse din Franța și America cum ar fi :

Skybell HD
Netatmo Presence
Netatmo Welcome
Netamo termostat
Ultraloq UL3
Samsung doorlock SHP-DP728
Philips Hue
WiWo

.... si multe alte dispozitive de Smart house !

Cum as putea sa le integrez sa le folosesc cu Amazon Echo plus !

Au rămas setările de SUA și îmi Creează probleme la localizare !
Reply « <» >


#133
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Salut,

Din pacate Uber si alte servicii asociate locatiilor din Romania, cum ar fi vreme, magazine, cafenele, trafic and so on din proximitate nu o sa le poti folosi cu Echo, in veci.Cel putin nu acum.
Echo in Romania se limiteaza la controlul casei, la Ask Big Sky sa-ti zica vremea, reminderuri si alarme.In rest e dumb rau...Nu poti nici macar sa-ti faci cont pe Amazon Music, adica le dai bani sa asculti si tu niste muzica...nu te lasa efectiv indiferent unde ai asociat contul, USA sau UK.Georestricted.
Pentru ce vrei tu, singura solutie e Google Home.Le am in casa pe amandoua si pentru piata noastra G Home e muuult mai user friendly.Poti afla vremea, poti cauta magazine in apropiere, poti sa chemi uber,poti sa faci subscriptie la music play, etc.
Este mai limitata compatibilitatea cu anumite smart deviceuri, dar numele mari le regasesti in lista fara probleme.

#134
DumitruPaul2017

DumitruPaul2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.12.2017

 sergiuhusca, on 03 decembrie 2017 - 15:16, said:

Salut,

Din pacate Uber si alte servicii asociate locatiilor din Romania, cum ar fi vreme, magazine, cafenele, trafic and so on din proximitate nu o sa le poti folosi cu Echo, in veci.Cel putin nu acum.
Echo in Romania se limiteaza la controlul casei, la Ask Big Sky sa-ti zica vremea, reminderuri si alarme.In rest e dumb rau...Nu poti nici macar sa-ti faci cont pe Amazon Music, adica le dai bani sa asculti si tu niste muzica...nu te lasa efectiv indiferent unde ai asociat contul, USA sau UK.Georestricted.
Pentru ce vrei tu, singura solutie e Google Home.Le am in casa pe amandoua si pentru piata noastra G Home e muuult mai user friendly.Poti afla vremea, poti cauta magazine in apropiere, poti sa chemi uber,poti sa faci subscriptie la music play, etc.
Este mai limitata compatibilitatea cu anumite smart deviceuri, dar numele mari le regasesti in lista fara probleme.


Merci mult !

Spune-mi te rog aplicația uber mai merge pe google home ?

Am înțeles ca a fost scoasă pe teritoriul României !

#135
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
In Focsani nu avem Uber.
Imi spune ca e unsuported in this region.
Ar trebui incercat in Bucuresti.

#136
DumitruPaul2017

DumitruPaul2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.12.2017
Merci mult !

#137
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Incepand de astazi se poate selecta locatia deviceurilor Echo pe Romania.

#138
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 sergiuhusca, on 10 decembrie 2017 - 10:55, said:

Incepand de astazi se poate selecta locatia deviceurilor Echo pe Romania.
Si odata cu asta toate facilitatile pe care le are UK-ul sau tot limitat?

#139
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
Livrarea in Romania se va face doar de pe amazon.de . Pe Amazon.uk nu livreaza in Ro si iti indica sa comanzi de pe .de .
Eu am comandat de pe amazon.uk cu livrare in uk ( de BF) si apoi cu un intermediar  pana sa fie disponibila livrarea in Ro si pretul in GBP era mai bun decat in EUR mai ales dupa conversia in RON.
Ca si parere despre produs ,intelege majoritatea cuvintelor dar continutul pentru RO este ca si inexistent.Am activat skill-urile google si youtube , pentru youtube nu intelege cand solicit artisti romani si melodii locale ( a mers doar la Smiley... ) .Posturi de radio ascult cu TuneIn , la fel si aici  tb sa soliciti un post local cu denumire internationala , nu am reusit sa ascult Radio Romania Actualitati.
Pe partea de smarthome am 3 dispozitive integrate prin soft-ul lor , functioneaza bine , urmeaza altele.
Acum mi-ar tb cateva echo dot pt celelalte camere ... odata microbul intrat ...







#140
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 sergiuhusca, on 10 decembrie 2017 - 10:55, said:

Incepand de astazi se poate selecta locatia deviceurilor Echo pe Romania.

Interesant. Acum 2-3 zile au zis ca incep sa livreze Alexa in mai multe tari din Eu, dar Romania nu era in lista.
https://www.neowin.n...-more-countries

SI din cate am inteles Echo e legat de Alexa.

L.E. Am intrat si eu pe Amazon.de - nu livreaza decat in Germania si Austria.
Doar daca dai sa vezi de ce ( Learn More ) te baga pe o pagina de unde se livreaza 3 produse - alte versiuni - asa zise Internationale. la preturi mai mari.

#141
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
Tot de Amazon este livrat produsul dar la pret intreg : 59.99 eur  ( info Amazon.de ).

#142
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
aveti idee daca eAlexa e compatibil si cu deviceuri de electrocasnice smart? sau ar trebui verificat la producător electrocasnice?

Edited by plimbaretul, 12 December 2017 - 23:18.


#143
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 george_c_ro, on 12 decembrie 2017 - 11:57, said:

Livrarea in Romania se va face doar de pe amazon.de . Pe Amazon.uk nu livreaza in Ro si iti indica sa comanzi de pe .de .
Eu am comandat de pe amazon.uk cu livrare in uk ( de BF) si apoi cu un intermediar  pana sa fie disponibila livrarea in Ro si pretul in GBP era mai bun decat in EUR mai ales dupa conversia in RON.
Ca si parere despre produs ,intelege majoritatea cuvintelor dar continutul pentru RO este ca si inexistent.Am activat skill-urile google si youtube , pentru youtube nu intelege cand solicit artisti romani si melodii locale ( a mers doar la Smiley... ) .Posturi de radio ascult cu TuneIn , la fel si aici  tb sa soliciti un post local cu denumire internationala , nu am reusit sa ascult Radio Romania Actualitati.
Pe partea de smarthome am 3 dispozitive integrate prin soft-ul lor , functioneaza bine , urmeaza altele.
Acum mi-ar tb cateva echo dot pt celelalte camere ... odata microbul intrat ...
Eu nu gasesc skill-uri cu youtube sau google pe aplicatia Amazon Alexa, android. Cum le-ai gasit, sau mai bine zis cum le-ai implementat?

#144
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
am creat eu skill-urile cu ajutorul informatiilor regasite pe pag 2 si 3 ale acestui topic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate