Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Amazon Echo - inceputul asistentului virtual din casa ta

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Intr-un final apare si un gadget de genu... din 28 Septembrie se vor incepe vanzarile la jucaria asta:

Mai multe informatii aici: https://www.amazon.c...pf_rd_i=desktop

Sincer ma tenteaza rau jucaria asta, sa nu mai zic ca poti achizitiona si un pachet de 6 Echo Dots care sa le "imprastii" prin casa si sa poti da comenzi vocale de prin orice camera... idee excenta si cred ca va prinde bine la public.
Ramane de vazut cat de bine va sta la recunoasterea vocala.

Attached File  echo.JPG   67.8K   72 downloads   Attached File  echo dot.JPG   64.87K   67 downloads

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,493
  • Înscris: 30.10.2003
Bun pentru admini: "Alexa, baneaza-l pe Galeo :lol:"

Mda, ce sa facem cu el daca trebuie sa vb cu el in engleza :(
E bun la stingerea luminilor, numai trebuie sa ma dau jos din pat.

#3
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Echo e super :)

Edited by ZIGZAG20, 15 September 2016 - 15:09.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004
Postasem altceva, dar  am confundat - Alexa a fost disponibila dar numai in anumite conditii pana acum.
( puteai sa faci un dispozitiv Alexa bazat pe Raspberyy Pi )

Asta e primul dispozitiv pus pe piata de Amazon.

Ptr UK si am inteles si Germania va fi ok.
Ptr restul nu exista suport.

In US au fost disponibile de anul trecut.

#5
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Din ce am citit ar fi generatia a 2-a dar cu mai multe imbunatatiri in mod special conectivitate si comunicare. Ma uitam serios la echipamentele Sonos dar baietii astia de la amazon nu vin doar cu audio ci si cu o gramada de alte functii pe langa... pana maine tre sa ma decid daca imi I-au una bucata jucarie... mai ales ca e cu reducere pt membri Prime.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004
https://en.wikipedia...iki/Amazon_Echo

Doar Echo Dot e produs nou.

Si vezi ca mai are si ceva probleme.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Uh, asistentul ce?! Implineste 2 ani in state si e o chestie cu un ordin de marime mai nesemnificativa decit Kindle Fire sau Apple Watch ...

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 Engineer_xxl, on 15 septembrie 2016 - 14:48, said:

Intr-un final apare si un gadget de genu...
OFF
genu' masculin sau feminin?

ON
E minunat pînă-ți pică netu'. Dupa aia e bun doar să nu-ți ia vîntul hîrtiile.
Și ar fi bine sa ai casa dotată doar cu sisteme compatibile.
Și, în general, jucăriile legate de gardul unui fabricant/furnizor sînt de ocolit.
Alexa, start Netflix.
Err, sorry, only Amazon Prime...

#9
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Only amazon Prime era inainte... acum cica e compatibil cu o multitudine de furnizori si se tot adauga...

#10
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Am observat gadgetul asta in mr robot , ultimul episod. Credeam ca e ceva inventat pt serial :lol: .

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
Va avea doar suport engleza si germana din cate am inteles, iar dintr-un test citit pe internet cica este unul dintre cele mai bune produse care iti recunosc vocea cu un senzor extrem de bun.

Singura mea problema este ca mi se pare o prostie. Pentru 180€ sa dau comenzi unui aparat este o prostie, pentru ca viata devine mult prea comoda. In curand o sa ne asezam pe o canapea si o sa spunem: "Alexa adu-mi o bere", "Alexa aprinde televizorul pe canalul X", "Alexa vreau un blow-job".

Pentru oameni lenesi ...

#12
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

 business11, on 15 septembrie 2016 - 18:54, said:

Va avea doar suport engleza si germana din cate am inteles, iar dintr-un test citit pe internet cica este unul dintre cele mai bune produse care iti recunosc vocea cu un senzor extrem de bun.

Singura mea problema este ca mi se pare o prostie. Pentru 180€ sa dau comenzi unui aparat este o prostie, pentru ca viata devine mult prea comoda. In curand o sa ne asezam pe o canapea si o sa spunem: "Alexa adu-mi o bere", "Alexa aprinde televizorul pe canalul X", "Alexa vreau un blow-job".

Pentru oameni lenesi ...

Ai dreptate intr-o anume masura si depinde cum privesti lucrurile... faptul ca ma ridic sa sting lumina nu il pot considera sport sau ca tre sa butonez sa caut o melodie specifica... leneveala poate fi considerate in cu totul alte circumstante, dar nu neg ca tehnologia se indreapta spre o "usurare" a efortului fizic... dar totul depinde pana unde esti dispus sa mergi pt ca astfel de gadgeturi iti pot iferi timpul extra in care sa mergi sa dai o tura de alergat prin parc... Oricum asta e alta discutie.

#13
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Daca nu face si cafea... tot geaba. Eu tot n-am inteles ce tre sa faca jucarica asta. Daca-i spun sa gateasca, chiar asa s-o intampla? e chiar culmea. Am impresia ca functiile sunt limitate.

#14
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Un review interesant cu PRO si Contra:

http://www.bassheads...on-echo-review/

#15
doomduke

doomduke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 15.02.2010
Am cumparat din UK si folosesc in Romania un Amazon Echo Dot (2nd Generation) si functioneaza foarte bine.

[ https://cnet1.cbsistatic.com/img/20-gMCLydj1LiW1CHX-Jzw4wFrw=/1170x0/2016/09/29/25e69ef0-1367-4036-9df4-1c9d6924afed/new-echo-dot-product-photos-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.cnet.com...o-brainer-ever/

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,493
  • Înscris: 30.10.2003
Si ce faci cu el?

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 Engineer_xxl, on 18 octombrie 2016 - 17:09, said:

Un review interesant cu PRO si Contra:
Mai pune ceva la contra - Alexa te ascultă tot timpul. Eu nu mi-aș băga în casă un obiect care ascultă non-stop, are capacitatea de a transmite înregistrarea unei terțe părți pe care nu o pot controla.

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 radunic, on 27 martie 2017 - 14:21, said:

un obiect care ascultă non-stop, are capacitatea de a transmite înregistrarea unei terțe părți pe care nu o pot controla.

Aici de fapt intra orice laptop, tableta sau telefon (eventual si smartTV daca are monitor), presupunind ca nu ruleaza vreun OS (incluzind orice posbil firmware) open source.

Alexa poate sa fie ok :-)

[ https://imgs.xkcd.com/comics/listening.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



https://imgs.xkcd.co...s/listening.png

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate