Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Amazon Echo - inceputul asistentului virtual din casa ta

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#91
SmartMedia

SmartMedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.02.2006

View PostAlinmadalin2017, on 26 iulie 2017 - 19:32, said:

Va salut!Eu am alte intrebari.Detin un broadlink RM 2 si am in plan achizitionarea unui termostat wireles pt centrala termica.Aveti idee pot comanda prin broadlink centrala de la distanță astfel in cat sa nu mai fiu nevoit sa cumpăr un termostat wifi care este in jur de vreo 600 de lei si sa iau doar un simpu termostat wireless ?

Recomandarea mea, vis a vis de termostat pentru centrala ar fi asta: Honeywell RTH6580WF --> http://smartthermost...ble-thermostat/

1. NU, nu merge comandat de la distanta cu Broadlink (nici nu as face asta, chiar daca ar merge)
2. Este ieftin si facut de o firma care "asta face" (ieftin in contextul preturilor la termostate inteligente) https://www.zipy.ro/...810608/#wrapper
3. DA, merge comandat de Alexa (este pe lista oficiala Amazon)
4. DA, merge legat la router si este wi-fi (nu RF, I hate RF !! ... :-) ... am si eu RF-uri unde "nu e important sa mearga tot timpul", pot sa dea eroare ca nu pica cerul pe mine)
5. DA, merge comandat de oriunde (nu din spatiu, dar pe planeta aci, mere !)
6. DA, are aplicatie si pt. IOS si pt. Android, free
7. DA, poate sa pice net-ul si chiar si router-ul si centrala isi va face treaba in continuare si casa mea va fi "safe and cozy" ...

“- Alexa !, set the bedroom temperature to "22" degrees”
“- Alexa !, raise the temperature by 2 degrees.”
“- Alexa !, set the ‘<thermostat name>’ to 25 degrees”

Cauta-i filmuletele de instalare/operare pe youtube. Mai sunt o multime, dar alte preturi, alte socoteli ... Bafta !

Edited by SmartMedia, 28 July 2017 - 10:30.


#92
Alinmadalin2017

Alinmadalin2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.05.2017

View PostSmartMedia, on 28 iulie 2017 - 10:11, said:

Recomandarea mea, vis a vis de termostat pentru centrala ar fi asta: Honeywell RTH6580WF --> http://smartthermost...ble-thermostat/
  Mulțumesc mult de tot pentru toate aceste informații! Cam asa ceva era ce imi doream!

Edited by ggelu, 29 July 2017 - 06:43.
citarea inutila a mesajului anterior


#93
SmartMedia

SmartMedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.02.2006
A aparut noul Skill (v1.2) : YOUTUBE for Alexa

1. Skill-ul permite redarea continutului audio a videoclipurilor de pe Youtube, prin ... Alexa
2. A fost modificat conform "Terms & Conditions" ale Amazon.com (care spun ca ai voie sa faci transfer de 1GB gratis, apoi platesti 0,09$/1GB)
3. Noul skill. te anunta cind ai ajuns la limita de 1GB si te intreaba daca vrei sa continui (trebuie sa-i confirmi vocal Alexei un cod de continuare), codul este ZERO ZERO ZERO DESTRUCT ZERO
4. 1GB de trafic (audio) echivaleaza cam cu 15-18 ore. Repet, 1GB pe luna este gratuit. Daca nu continui, astepti pina trece luna si ti se mai da voie la inca 1GB ... si tot asa.
5. Skill-ul este free si poate fi urmat pas cu pas de aici : https://github.com/F...nton/alexa-tube

#94
Alinmadalin2017

Alinmadalin2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.05.2017
Revin cu o intrebare despre Honeywell RTH6580WF Inteleg ca el (termostatul de camera) trebuie sa fie legat cu fire de centrala?Daca e asa si nu e wireless pt mine e foarte anevoios deoarece camera copilului unde vreau termostatul de camera este f departe de centrala .Sunt camere diametral opuse.Daca e asa care este o alta varianta de termostat wireless wi-fi  si care merge cu Alexa?

#95
doomduke

doomduke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 15.02.2010
Amazon Rolls Out Alexa Device Messaging and Calling to U.K. and Germany. Pentru a configura setup_ul aplicatiei imi cere sa introduc numarul de telefon, fac asta si imi spune ca numarul este deja folosit. Oare trebuie sa imi cumpar un SIM cu numar de UK pentru a face aceasta optiune activa ?

#96
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Cum ati comandat amazon echo de afara?
Nu livreaza nici USA nici Uk in Romania.

#97
SmartMedia

SmartMedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.02.2006

View Postdoomduke, on 04 octombrie 2017 - 10:14, said:

Amazon Rolls Out Alexa Device Messaging and Calling to U.K. and Germany. Pentru a configura setup_ul aplicatiei imi cere sa introduc numarul de telefon, fac asta si imi spune ca numarul este deja folosit. Oare trebuie sa imi cumpar un SIM cu numar de UK pentru a face aceasta optiune activa ?

Mda. Eu cind "rog" Alexele sa sune pe cineva din agenda, si cele din UK si cele din US spun ca serviciul e valabil doar pt. numere de telefon din US. Asta poate pt. ca contul meu de Amazon pe care le am inregistrate, e pe US.


View Postsergiuhusca, on 07 octombrie 2017 - 18:45, said:

Cum ati comandat amazon echo de afara?
Nu livreaza nici USA nici Uk in Romania.

Am "comandat" de pe OLX. Cu mentiunea ca am cumparat doar de la persoane care le-au folosit inainte, nu noi. Amazon UK trimite in Romania, doar ca nu toti.

#98
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Cele noi, pot fi raportate ca furate?
As vrea sa iau unul nou...intrucat este mai ieftin decat unul dupa olx.

#99
SmartMedia

SmartMedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.02.2006

View Postsergiuhusca, on 07 octombrie 2017 - 18:58, said:

Cele noi, pot fi raportate ca furate?
As vrea sa iau unul nou...intrucat este mai ieftin decat unul dupa olx.

DA, au si fost, multe. Pe OLX este Alexa "mare" in jurul a 400, vre-o 3 anunturi chiar acum.

#100
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Pai, de unde le fura sau cum ajung sa fie raportate furate?
Ma gandeam la o varianta sa iau una noua din UK.

#101
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,646
  • Înscris: 28.11.2001

View PostSmartMedia, on 07 octombrie 2017 - 19:05, said:


DA, au si fost, multe. Pe OLX este Alexa "mare" in jurul a 400, vre-o 3 anunturi chiar acum.
Pe ălea îmi clipoceau și mie ochii.

#102
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
si nu gasim o varianta sa luam via UK?
Despre google ce parere aveti?

#103
SmartMedia

SmartMedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.02.2006

View Postsergiuhusca, on 07 octombrie 2017 - 21:01, said:

Pai, de unde le fura sau cum ajung sa fie raportate furate?
Ma gandeam la o varianta sa iau una noua din UK.

Unul din scenarii ar fi asa:

Doi sau mai multi baieti de baieti, ... da baieti nu ca noi, ... :-) ... din aia de cinta Mafia si Parazitii despre ei, aia cu palosul gros, de strada i-a crescut, cartierul i-a f*tut, nimic n-au avut, nimeni nu le-a dat, numai lor le-a luat ... tovarasii i-au alinat ... etc, stii tu, ... au iesit de dupa blocurile gri (din UK) si au dat cu piatra intr-un geam de magazin cu electrocasnice, televizoare si cu de-astea, gadgeturi de-astea, ... de-astea de nu stie ei la ce trebuie, da scrie Amazon pe ele si ala e mare in US deci tre sa fie scumpe frate, si e mici si pot fi luate multe odata.
Si a doua zi, cind vine managerele si vede ditai spartura, i se lasa gura si dupa ce trece sperietura, suna la baietii cu ochi albastri, aia de UK, care vine, vede, scrie si raporteaza peste tot si ajunge si la Amazon beleaua. Astia, baieti destepti, finuti, cu unghiile taiate, au implementat aceeasi treaba de-a facut-o Apple ... BAN dupa MAC Address (codul cela unic, harware wired in fiecare chipset WAN) si acele "Alexa", degeaba e virgine, ca nu mai au voie pe piatza muncii niciunde. Baietzii rai nu stie de-astea, iar baietzii buni si muncitori ca mine si ca tine afla cind o desigileaza de pe OLX, ... e noua frate !, cind aud, fug, pai nu mai bine stau si astept pina gasesc un entuziast care s-a saturat de ea si vrea s-o dea? ... ba da.


View Postsergiuhusca, on 07 octombrie 2017 - 21:14, said:

si nu gasim o varianta sa luam via UK?
Despre google ce parere aveti?

Ba da, daca cauti pe Amazon UK vei gasi alti selleri care dau si in Romania, nu Amazon per se ... dar nu agreez varianta pt. ca sunt scumpe, de banii aia imi iau toate intrerupatoarele SMART, dar aici e subiectiva treaba. Rabdare si vine pe OLX si la noi, aia au oferte de Black Friday nu ca noi si mai sunt bisnitari care le speculeaza.
Daca chiar vreti sa cumparati, eu de obicei cumpar de pe Amazon, nu conteaza ce si de unde si de la cine, prin https://www.eshopwedrop.ro/
Iti vine acasa si platesti cat ai plati Fan Curier-ul sa-ti aduca din tara ceva.

Despre Google am o parere buna, si daca vrei sa ma intrebi cine o sa fie king ... ei, google, ... e normal, e un gigant si va implementa Google Home peste tot. Dar pe moment raman la Alexa pt. ca acum, cind vorbim aici, aria si acceptul si implementarea cu 3rd party apps si furnizori de echipamente este mult mai mare in favoarea Amazon. Pe viitor, normal ca le voi avea pe amandoua side by side. Alexa pentru simplitate si faptul ca nu ma enerveaza cind raspunde cu acel OK (Google tine neaparat sa pronunte cuvinte fara rost dupa efectuarea comenzilor) si 2, am o varsta si apelativul ala cretin " Hei Google ! ", isi pierde farmecul cind petreci ceva vreme cu el, pe cand "Alexa" suna mai omeneste, daca nu chiar serios as putea spune. Dar o sa-l am si pe ala, pe viitor.

Bafta ! ... :-)

#104
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Foarte tare.
Am rasfoit acum forumul si am vazut de eshopwedrop.A, vazut deasemenea ca ai dat comanda de un Alexa prin ei.Ti-a ajuns?Plata cum o faci?Online sau la livrarea produselor acasa?
Thx a lot :)

As vrea o Alexa pt ca am un sistem smartthings, un hue si un broadlink, care mai nou functioneaza cu Alexa si as vrea sa le integrez pe toate...
You know... :)

#105
SmartMedia

SmartMedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.02.2006
Da, am dat, aveam o Alexa mica (Echo Dot 2, Alba) si gasisem pe Amazon, Alexa refurbished, cea mare, ALB. Mi s-a parut super frumusica si am zis ca la banii aia, merita, era cu vre-o 100 lei mai scumpa ca pe OLX. Am zis ca o data iau una sa o am pe alb. Plate se face cu cardul, cind apesi butonul BUY din shopping cart-ul de pe Amazon, deci platesti instant produs + transport catre ADRESA celor de pe ESHOPWEDROP din UK. De acolo pina aici, in cazul meu, au mai trecut 2 zile si am platit 20 lei. Au venit la usa, mi se pare ca prin DPD, dar lucreaza cu mai multi curieri. Eu mi-am facut un cont separat, cu adresa de e-mail separat, care are la delivery address, adresa celor de pe eshopwedrop. Chiar o sa incep iarasi sa ma uit, pentru ca acum 5 zile, Amazon a lansat o gama noua de "Alexe", una mai frumusica ca cealalta ... :-)



ECHO PLUS ... care acum are built in SMART HUB

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61YtKM-SwhL._SL1000_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



ECHO SPOT

[ https://i.ytimg.com/vi/_DAUmz188l8/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



NEW AMAZON ECHO ... ex ALEXA

[ https://boygeniusreport.files.wordpress.com/2017/09/new-amazon-echo.jpg?quality=98&strip=all - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://cdn0.tnwcdn.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2017/09/echo-colors-796x249.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#106
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
O sa ma uit de BlackFirday...
Am mai vazut si niste becuri pe la currys...6 becuri 50 lire.

#107
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Am incercat sa o testez pe Alexa, in echosim.io insa nu am reusit...
Idei?

#108
SmartMedia

SmartMedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.02.2006

View Postsergiuhusca, on 08 octombrie 2017 - 17:08, said:

Am incercat sa o testez pe Alexa, in echosim.io insa nu am reusit...
Idei?

Nu inteleg intrebarea. (adica nu inteleg ce legatura are obiectul "Echo Alexa" cu echosim). Platforma respectiva este la dispozitia oricui are un cont de Amazon Developer, fara ca individul sa fie nevoit sa aiba cumparat vre-un dispozitiv Alexa. Testai eu adineaori.

1. Ma logai pe echosim.io
2. Intinsai gherutza pina pe noptiera unde sta Alexa si apasai botonul de "mute".
3. Revenind la site, dadui "Accept" cind ma intreba daca are voie sa foloseasca microfonul
4. Dadui click si tinui apasat pe microfonul ala mic, albastru de pe ecran
5. "Alexa virtuala (de pe ecran)" trecu in listening mode si ... intrebai : - Alexa, ask BigSky how is the weather ?
6. Peste 2 secunde, sistemul audio al camerei (la care e legat calculatorul) ma bubui cu prognoza meteo, ca uitasem de volumul la el, sa-l dau mai incet
7. Treaz de-a binelea, intrai aci si scrisai fugutza cele de mai sus !

Bafta ! ... :-)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate