Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Eu in UK (Anglia)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Felicitari @x17g19. Eu am un bun amic care lucreaza in UK de 1 an si ceva. Salariu 3000+.... Constat ca Ro e jalnica...
Bravo.
PS: sper sa ajungi cat mai curand la un salariu decent.

Edited by bumpocbum, 06 September 2016 - 18:45.


#74
x17g19

x17g19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.09.2016

View Postaazz, on 06 septembrie 2016 - 18:02, said:

mai e si posibilitatea sa ai un accident si sa devi handicapat, sa te paraseasca iubita, sa traiesti din ajutorul social ....

Exista si posibilitatea ca nevasta ta sa se culce cu cel mai bun prieten al tau dar de ce sa ajung la off-topic? Bafta!

Chiar imi pare rau ca din toate astea, asta ai inteles tu. Eu sper ca oamenii sa fie mai obiectivi cateodata, mai seriosi si sa incerce sa se ajute mai mult. Din cauza multora carcotasi unii nu au curajul, refuza sa spuna ce-i apasa sau sa-si exprime gandurile si sentimentele.

View PostMizu, on 06 septembrie 2016 - 16:43, said:

Asa suntem obisnuiti.
Si eu am un prieten in Franta, s-a dus sa stranga bani de apartament. Dar el avea afacere ce mergea in Romania, in aia 2-3 ani putea s-o creasca si zic eu ca era mai castigat. Asa sparge pereti de dimineata pana seara. Si ma oftica pe mine mentalitatea lui, asta e problema.

Ce ma mai oftica e ca x17g19 tot foloseste verbul "a salva" cand e vorba de economisit bani, s-a lipit tare repede limba engleza de el.

Cred ca daca citesti tot ce am scris de la inceput ai sa observi ca am folosit 99% doar limba Romana, nu am folosit termeni englezi decat unde era cazul si chiar am evitat sa o dau in "englezisme", a salva este in limba Romana, nu inteleg ce te deranjeaza pe tine faptul ca eu asa ma exprim. Da, am folosit verbul a salva incercand sa spun a economisii, puse in acelasi context nu vad diferenta.

View PostSteetch, on 06 septembrie 2016 - 15:53, said:

Cum dracu' se face ca de cate ori apare un roman mai rasarit (precedent colegu' @Casualties) care isi descrie experienta personala privind Anglia traind acolo, apar alti 2-3-10 romanasi care ii sar la beregata, de zici ca le-a furat capatuitu' locu' (de veci) sau ceva?

Nu inteleg, daca omu' considera ca ii este bine cu 1400 de lire in Anglia, care e smenu' in a ironiza ca bua-ha-ha, castigi de-abia 300 de lire pe saptamana?

Probabil de asta foarta multa lume alege sa taca. Incerci sa dai niste sfaturi iar unele persoane in loc sa vina cu ceva constructiv incep sa despice in 4 unele parti care chiar nu au o importanta prea mare si asa deviaza discutia foarte mult de la subiect.

#75
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,022
  • Înscris: 20.10.2015

View Postx17g19, on 06 septembrie 2016 - 18:51, said:

Probabil de asta foarta multa lume alege sa taca. Incerci sa dai niste sfaturi iar unele persoane in loc sa vina cu ceva constructiv incep sa despice in 4 unele parti care chiar nu au o importanta prea mare si asa deviaza discutia foarte mult de la subiect.

Nu trebuie sa fii atent la comantariile celor de pe margine

#76
revillz

revillz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.08.2016
a venit Pelikanu' cel care vrea sa-si cumpere masina de 40.000 de mii de euro sa dea lectii de viata unor oameni care se vad constransi de viata sa plece in alta tara sa munceasca pentru un ban. Nu toti avem firme, nu toti facem evaziune, nu toti suntem pesti sa ne perimitem vile si masini de lux de zeci de mii de euro. Nu toti mancam BIO ca tine asa ca vezi-ti lungul nasului.

Initiator, imi pare bine pentru tine si pentru faptul ca ai facut acest ghid. Nu baga in seama pe toti astia care se cred ajunsi si ca ce bine e in R romania

#77
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Sunt mulți impresioniști pe-aici care sunt tare în ”clanță”,doar din fața tastaturii,că deh! munca-i grea peste tot dar atunci când nu ajung la struguri....Am muncit peste 10 ani în Italia în șantiere de construcții și foraje petroliere,dar nu mi-a fost rușine să mă îmbrac cu haine SH,să-mi cumpăr mâncare de unde găseam mai ieftin și urmăream tot felul de oferte,pliante șamd.,pentru că în definitiv economiseam banii pentru familia mea,nicidecum nu mă gândeam să-mi întrețin ego-ul personal !!!.Felicit autorul acestui topic pentru că am fost cândva în pielea lui și știu ce înseamnă străinătatea cu bune și cu rele,nu trebuie să le răspundă unor cârcotași care n-ar avea curaj să-și părăsească ”bârlogul” călduț din România,din considerente patriotice și naționaliste (nevoie mare !),iar unii trăiesc bine mersi din veniturile părinților,de ce ar trebui să mai muncească ???. Eu sunt dintr-o zonă mono industrială,bazată pe mineritul de cărbune care este pe picior de dispariție,grație celor care ne conduc la dezastru economic și tâlhăresc această țară de peste 26 de ani și oare ce ar fi trebuit să fac,dacă în această zonă nu există posibilitatea găsirii unui loc de muncă pentru calificarea mea ??? ,nu cumva unii care vă credeți mari patrioți naționaliști trăiți doar din vise ceaușiste ???.Milioanele de români care au luat drumul occidentului,hrănind la rândul lor alte câteva milioane de guri rămase acasă,dacă nu ar fi avut această posibilitate,atunci mă băieți eu nu vedeam România decât ca o țară din lumea a 3-a dirijată spre un genocid uman,la ce șobolani penali ne-au condus țara în cei aproape 27 de ani de distrugere națională !!!.Posted Image

#78
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,022
  • Înscris: 20.10.2015

View PostViorelsolar, on 06 septembrie 2016 - 23:47, said:

Sunt mulți impresioniști pe-aici care sunt tare în ”clanță”,doar din fața tastaturii,că deh! munca-i grea peste tot dar atunci când nu ajung la struguri....Am muncit peste 10 ani în Italia în șantiere de construcții și foraje petroliere,dar nu mi-a fost rușine să mă îmbrac cu haine SH,să-mi cumpăr mâncare de unde găseam mai ieftin și urmăream tot felul de oferte,pliante șamd.,pentru că în definitiv economiseam banii pentru familia mea,nicidecum nu mă gândeam să-mi întrețin ego-ul personal !!!.Felicit autorul acestui topic pentru că am fost cândva în pielea lui și știu ce înseamnă străinătatea cu bune și cu rele,nu trebuie să le răspundă unor cârcotași care n-ar avea curaj să-și părăsească ”bârlogul” călduț din România,din considerente patriotice și naționaliste (nevoie mare !),iar unii trăiesc bine mersi din veniturile părinților,de ce ar trebui să mai muncească ???. Eu sunt dintr-o zonă mono industrială,bazată pe mineritul de cărbune care este pe picior de dispariție,grație celor care ne conduc la dezastru economic și tâlhăresc această țară de peste 26 de ani și oare ce ar fi trebuit să fac,dacă în această zonă nu există posibilitatea găsirii unui loc de muncă pentru calificarea mea ??? ,nu cumva unii care vă credeți mari patrioți naționaliști trăiți doar din vise ceaușiste ???.Milioanele de români care au luat drumul occidentului,hrănind la rândul lor alte câteva milioane de guri rămase acasă,dacă nu ar fi avut această posibilitate,atunci mă băieți eu nu vedeam România decât ca o țară din lumea a 3-a dirijată spre un genocid uman,la ce șobolani penali ne-au condus țara în cei aproape 27 de ani de distrugere națională !!!.Posted Image

Viorele..., esti mare mah, bravo

#79
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostMizu, on 06 septembrie 2016 - 16:43, said:

Asa suntem obisnuiti.
Si eu am un prieten in Franta, s-a dus sa stranga bani de apartament. Dar el avea afacere ce mergea in Romania, in aia 2-3 ani putea s-o creasca si zic eu ca era mai castigat. Asa sparge pereti de dimineata pana seara. Si ma oftica pe mine mentalitatea lui, asta e problema.

Ce ma mai oftica e ca x17g19 tot foloseste verbul "a salva" cand e vorba de economisit bani, s-a lipit tare repede limba engleza de el.

1. ala ti-e prieten, ai alta legatura cu el.

2. Gandeste-te ca luna august a fost luna repatrierii italienilor si spaniolilor. Care, in orasul meu, vorbesc amestecat/alternativ. Ce facem, sarim sa le luam beregata, ca ne deranjeaza?

Edited by Steetch, 07 September 2016 - 07:06.


#80
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
chestia e ca unii vb intentionat amestecat, ca sa stie lumea cine este si pe unde umbla. iar cel mai penibil este cand ii vezi ca si in acea limba tot gresit vb. adica se vede de la o posta ca unii se chinuie sa vb amestecat. ori sa vb cu accent. iar asta e chestia care mie nu-mi place, adica nu conteaza unde mergi, dar nu mai stii dupa 3 ani limba care ai vorbit-o 20 de ani? asta e cocalareala romaneasca.

#81
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Din experienta mea de 3 ani si jumatate in Germania pot sa spun urmatoarele legate de limba:
- Sigur nu am capatat vreun accent ciudat eu sau copiii. Inca am convingerea ca vorbesc bine limba romana, fara englezisme sau germanisme. Dar asta e valabil la mine si la sotie, cu copiii e alta poveste.
- Fiindca la munca folosesc engleza, acasa romana si in rest germana...e o amestecatura in capul meu si uneori imi vine prima data in cap cuvantul in germana sau romana. Asa ca se poate ca uneori din greseala sa mai scapi cate un cuvant. Si nu am 20 de ani, ci cu destul de mult mai multi
- Copiii au foarte mari dificultati cu limba romana. Au ajuns aici cand aveau 7 si 8 ani. Acum la 10, respectiv 11 ani vorbesc doar in Germana intre ele, si si cu noi de cele mai multe ori o iau pe germana. Gasesc greu cuvintele in romana, nu se pot exprima cum trebuie, iar la scris e dezastru. Scriu in romana cuvintele dar "cu litere germane", gen "sch" in loc de ș, etc. Asta pentru ca practic nu au facut scoala in Romania sa invete gramatica si in general scrisul. Au citit ceva carti in romana, dar le prefera pe cele in germana. Cand mergem in tara sunt multe cuvinte care nu le mai vin in cap in romana, si le amesteca pe alea germane in propozitiile romanesti. Fiica-mea cea mica se enerveaza cand ii spun sa vorbesca in romana, ca ii vine greu.

Probabil peste 10 ani copiii mei, desi au trait in Romania primii 7-8 ani de viata si vorbeau evident bine limba Romana, vocabularul lor si exprimarea s-a oprit din dezvoltare cand le-am luat din mediul romanesc si le-am bagat intr-un mediu german. Acum si ce stiau se degradeaza pentru ca e normal. O limba pe care nu o vorbesti se uita. Se uita si daca o vorbesti doar in casa pentru ca nu-i acelasi lucru. Nu o auzi la altii.

Evident, peste cativa ani cand o sa mergem prin tara si lumea ne aude copiii vorbind in germana sau pe noi facand o mica greseala...o sa ne puna desigur eticheta de cocalar. Dar sincer nu-mi pasa. Criticile de genul asta de la oameni care nu au trecut prin experienta emigrarii cativa ani sa stie cu ce se mananca sunt complet nule.

#82
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
cum am scris mai sus, e vb de a vb intentionat cu amestecaturi din alta limba. ori sa te chinui sa pui accent in vorbire.

lucrand in mediul tehnic de ani de zile, si mie mi se intampla sa vb cu altii in engleza despre termenii tehnici, pt ca e dificil sa le gasesti echivalent in romana pt a exprima corect ce vrei sa spui, fiind vb si de programe CAD, nu ii poti spune cuiva care nu stie prea bine engleza, fa un tipar pe axa x. ca ala o sa se uite ca la ozn-uri. daca ii spui sa faca un pattern, va intelege, pt ca stie comenzile.

asadar sunt chestii care intra in reflex. dar aici sunt cazuri specifice, poate si cazul tau chiar. de aceea am diferentiat mai sus cazurile care le-am catalogat ca si cocalarism.

cat despre ai tai copii, e si normal, pt ca asta e varsta si asta au apucat sa invete. iar un om sanatos la cap, ar trebui sa poata diferentia si el acest lucru. adica cine ar spune ceva rau de copii, clar nu are habar

#83
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostDany_Darke, on 07 septembrie 2016 - 08:43, said:

chestia e ca unii vb intentionat amestecat, ca sa stie lumea cine este si pe unde umbla. iar cel mai penibil este cand ii vezi ca si in acea limba tot gresit vb. adica se vede de la o posta ca unii se chinuie sa vb amestecat. ori sa vb cu accent. iar asta e chestia care mie nu-mi place, adica nu conteaza unde mergi, dar nu mai stii dupa 3 ani limba care ai vorbit-o 20 de ani? asta e cocalareala romaneasca.

Ce sa zic, am auzit mama vorbind cu sora-sa in romana si cu copilul propriu in spaniola. Am auzit copii vorbind cu al meu in romana si cu ta-su in franceza sau spaniola. Nu i-am catalogat ca fiind cocalari.

Edited by Steetch, 07 September 2016 - 11:20.


#84
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
de 25 de ani prin lume. sot-sotie vorbim romaneste si alte limbi cand nu vrem romanii sa ne inteleaga. nu am folosit engleza in familia. copii erau peste 11 ani cand am plecat. nu am vorbit cu ei niciodata englezeste sau alte limbi decat cele 2 native (romaneste si inca una). acum au terminat universitati de mare prestigiu si vorbesc romaneste, cateodata mai comic. noi nu avem nici un accent. toata familia scrie si vorbeste romaneste.
nu este vorba ca se vorbeste cu copii in spaniola, etc ci ca in 5-6 ani unii emigranti incep sa vorbeasca cu accent cand folosesc romana. care o fii cauza ca in asa scurt timp unii deja au accent neromanesc ?
nu este vorba ca in vorbirea tehnica se folosesc alte limbi ci, repet, ca in 5-6 ani se vorbeste romaneste cu accent.
sa fie ceva legat de gradul de educatie/cultura ?

#85
x17g19

x17g19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.09.2016
Mda, e pacat de tot acest off-topic (fara suparare), din pacate se cam pierde din esenta topicului daca nu reusim sa stam cat de cat la subiect.

Maine am programarea la NINo si intre timp am reusit sa aplic si pt. CARD, spre surprinderea mea, teoretic il puteam obtine demult fara nici-un act oficial in afara de buletin. Desi tot incurajat de oamenii cu ani multi in spate in Anglia care mi-au spus ca fara chirie pe numele tau si asa mai departe nu se poate. (Da, e adevarat la unele banci, dar nu se aplica peste tot).

In weekend o sa actualizez si prima postare cu NINo si banca mai detaliat. Bafta!

#86
eatmyshit

eatmyshit

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.09.2015
Sincere felicitari! Bravo!

La ce banca ti-ai deschis contul? Din ce te-ai interesat tu, ce banci ai recomanda? Din ce m-am interesat eu, la majoritatea bancilor pentru un cont basic ai nevoie doar de buletin/pasaport. Banuiesc ca in unele cazuri nu este asa. Cred ca conteaza mult cu cine intri in dialog si sa fii perseverent.

PS: Noi suntem un cuplu care vrem sa emigram in Marea Britanie la inceputul anului viitor. Postarile tale sunt de un mare ajutor atat pentru noi cat si pentru altii, sunt convins. Sper ca atunci cand ajungem in Londra sa ne vedem la o bere.

Edited by eatmyshit, 08 September 2016 - 20:22.


#87
eatmyshit

eatmyshit

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.09.2015
PS2: Cred ca pe langa NINO si CARD, ar fi interesant sa dezvolti cum ai reusit sa gasesti chirie ca si nou venit UK.

#88
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,022
  • Înscris: 20.10.2015

View Posteatmyshit, on 08 septembrie 2016 - 20:54, said:

PS2: Cred ca pe langa NINO si CARD, ar fi interesant sa dezvolti cum ai reusit sa gasesti chirie ca si nou venit UK.

A si zis, cu alutorul unor romani
Bravo

#89
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Adevarul este ca ne-am cam saturat de topicurile astea gen jurnal de bord al noului venit, cand de fapt plecarea din Romania se bazeaza pe ajutorul unor prieteni care iti ofera cazare pana te pui pe picioare si te invata mersul acolo. Din cei care se gandesc sa plece peste 90% nu concretizeaza/renunta pt. ca nu au punct de start cand ajung acolo. E un mare avantaj pe care autorul il "minimizeaza la maxim". Altfel care e scofala: daca ai unde sa stai pt. inceput, vii in UK, aplici pt. Insurance Number si rupi usile la agentii ca de oferte de munca nu se plange nimeni.
Altfel, sa ne spuna autorul. dar sincer daca se poate, daca nu avea la cine sa stea pt. inceput, absolut nici un ajutor, informatii numai de pe internet, ar fi plecat din Romania?

LE: Poate autorul sa ne spuna cum primeste salariul? Nu cumva in contul unui prieten (sau al firmei lui) deja in UK? Altfel cum rezolva cineva fara nici un ajutor urmatorul cerc vicios: ajungi in UK - nu gasesti cazare/adresa pt. ca nu ai de munca, gasesti de munca dar nu poti lucra pt. ca nu ai cont in banca sa iti primesti banii, nu poti deschide cont in banca pt. ca nu ai dovada de adresa. Toate astea trebuie rezolvate rapid, ca nou ajuns nu iti permiti luxul sa astepti luni de zile.

Edited by saxx, 09 September 2016 - 14:48.


#90
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsaxx, on 09 septembrie 2016 - 14:31, said:

daca nu avea la cine sa stea pt. inceput
Inchiria undeva, intr-o localitate mai mica, unde nu e cerere si proprietarii nu fac atatea nazuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate