Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Eu in UK (Anglia)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#109
x17g19

x17g19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.09.2016
Acum am putin timp liber si o sa va raspund la intrebari fara nici-o problema.

@saxx, multumesc de raspuns, foarte constructiv chiar si e bine ca ai intrebat. Moral si motivul pt. care am venit aici au fost prietenii care m-au cazat o perioada foarte, foarte scurta de timp, Chirie imi gaseam si singur, gasesti foarte rapid la romani si relativ ieftin daca lucrezi. Acesta a fost tot ajutorul meu primit.  

Tot ce mi-au spus prietenii mei si tot ce am gasit pe net parea foarte mult mai greu decat in realitate. Motivul pt. care am deschis acest topic este ca pt. mine a fost foarte usor. Usor in sensul ca singurul lucru de care am avut nevoie a fost vionta, nimic nu a  fost imposibil iar toate povestile de pe net pt. mine au fost fabule.

M-am speriat aiurea pt. nimic, am facut acte de care nu aveam nevoie, puteam sa obtin unele chestii mult mai rapid doar ca m-am orientat dupa povestile lui X si Y si ce scria pe net si totul parea mult mai complicat.

Daca nu rezolvam totul pe pielea mea nu as fi avut curajul / decenta sa deschid acest topic. Eu n-am primit nici macar un nr. de taxi de la vreun prieten, dar mai sa vina cu mine in X si Y locuri sa-mi arate ce si cum. Mi-am pus cheia la gat si am plecat pe strada de unul sigur, cam asa e toata povestea de pana acum si tot asa merge si acum.

Pt. tine Saxx o sa fac un rezumat mai pe scurt, am scris mult, poate nu ai citit tot: Am iesit pe usa, am intrat in prima agentie, mi-au cerut o adresa, puteam sa dau absolut orice adresa din Anglia pt. ca nimeni nu ma verifica, eu am dat adresa prietenilor mei in cazul in care primeam acolo ceva scrisori, etc. Teoretic oriunde te duci sa stai, chiar si la romani la "negru" poti da adresa respectiva, de la agentia de lucru nu verifica nimeni.

Banii nu i-am primit prin cont bancar, nu a fost necesar, banii i-am ridicat sub forma de cec  de la  sediul agentiei si ulterior i-am convertit in bani la un Western Union, teoretic aceasta "tactica" merge la orice agentie, nu este obligatoriu sa ai un cont bancar. Ce e drept, daca ai vreun prieten care sa te ajute e mai bine deoarece nu mai pierzi bani cand schimbi cec-ul in bani (pierzi destul de mult) dar eu nu am avut pretentia de la prieteni sa-mi ofere contul lor bancar, desi poate daca le ceream se ofereau sa ma ajute. Eu am incercat sa depind cat mai putin de toata lumea mai ales ca nimic nu a fost imposibil.

Chiria, am scris destul de clar, practic am trecut prin toate etapele, prieteni / la romani (pe naspa cum se zice) / chirie proprie (de la proprietar) , am punctat destul de clar, la agentie nu aveam nici-o sansa sa obtin, acolo da, chiar au insistat pe card, etc.

Loc de munca  = nu ai nevoie de chirie cu acte / folosesti ce adresa vrei pe riscul tau (riscuri minime)
Salariu = nu ai nevoie de card, varianta cu cec-ul e foarte simpla doar ca pierzi putin timp si ceva bani
Chirie = nu ai nevoie de card, loc de munca, trebuie sa ai bani, asta daca nu ai pretentia la contract din prima zi.

Puteam sa-mi iau chirie fara acte foarte usor, mi-au cerut plata in avans pe 6 luni si 1000 de lire depozit, lucru pe care l-am refuzat mai ales ca era vb. de o suma relativ mare si intr-un sharehouse , plus durata era foarte mare, eu eram la inceput si nimic nu era stabil, nu puteam sa ma arunc cu capul inainte si dupaia sa fiu limitat de locatia respectiva pt. jumate de an.

View Postsaxx, on 09 septembrie 2016 - 14:56, said:

Unde nu e cerere pt. chirii trebuie sa faci si naveta cel putin 20 de mile/sens pana la lucru, plus ca nu o sa te treaca pe biluri sa iti deschizi cont in banca.

Am chirie in centrul orasului direct de la proprietar  in zona principala a orasului , singura dovada care a contat a fost referinta de la locul de munca, o cerere banala dar pt. care a trebuit sa insist sa se faca mai rapid. Plata o fac din mana, direct in contul proprietarului.  

Cu siguranta daca ai un cont bancar te ajuta, si mie mi-au cerut dar i-am explicat situatia si a spus bine...

NINo / Card = o banala formalitate

Cu siguranta cei care au plecat acum ceva vreme au avut ceva de tras dar se pare ca nu mai este asa de greu ca inainte, le-am obtinut foarte usor.

Contul la banca = toate actele de care am avut nevoie au fost o referinta de la locul de munca sa ateste ca eu lucrez si in care este specificiata adresa unde  stau, cum am mai spus si mai sus, la agentia de la locul de munca puteam sa dau orice adresa din UK doar ca e bine sa dati o adresa unde stiti ca puteti accesa corespondenta deoarece card-ul si pin-ul de exemplu o sa vina cel mai probabil prin posta. + Pasaport sau buletin.

Totul a fost o banala formalitate, un asa zis interviu pe care l-am facut absolut pe loc fara nici-o programare dinainte (desi am inteles ca se aplica la unele bani) . Barclays mi-au cerut foarte multe acte, inclusiv nino, contract, etc dar in schimb la TSB unde am eu sau HSBC nu se cere decat un act de identitate plus o referinta de la locul de munca.


____

NINo, nu stiam la ce sa ma astept mai ales ca am avut prieteni care mi-au spus ca au fost refuzati in trecut, problema este ca ei au venit acum foarte multi ani si probabil erau alte reguli. Pe site e drept ca se cer multe chestii dar stiu prieteni care s-au dus acolo doar cu buletinul si l-au obtinut. Eu am fost destul de pregatit, in mare am avut cam tot ce se cerea insa, tot ce mi-au cerut a fost dovada unei adrese si un act de identitate, printre altele, aveam referinta de la banca si au zis ca aia e foarte OK.

Pe scurt, se poate sa obti toate actele + loc de munca fara sa ai vreo chirie cu acte doar ca desigur, odata ce ai toate actele este mai usor pt. tine si cu siguranta ai mai multe posibilitati.

Edited by x17g19, 11 September 2016 - 23:27.


#110
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsaxx, on 11 septembrie 2016 - 11:56, said:

Gasesti masini ok pt. naveta si cu 400-500 lire, dar arata-mi tu mie un roman care a aterizat ieri si isi ia masina cu 500 si plateste +2000 asigurarea.
De fapt totul e o aritmetica foarte simpla: masina + asigurarea trebuie sa coste mai putin decat diferenta la chirie, calculata pe un an.

#111
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
@Michidoo: scuze, trebuia sa bolduiesc "ieri".
@x17g19: ai procedat ca o persoana care stie pt. ce a venit, in plus s-au mai aliniat si planetele in cazul tau. Nu cred ca sunt asa multe agentii care sa te trimita la munca fara Insurance number si cont bancar. E drept nu ai altceva de facut decat sa umbli din usa in usa, sau sa cunosti pe cineva care sa te trimita la usa care trebuie ;). Nu am vrut sa subliniez decat ca ai avut un pic de ajutor acolo, respectiv prietenii, un mic detaliu ce poate face diferenta intre a pleca din Romania, sau nu.
@karhu: cam asa e, daca ai nevasta care nu conduce+copii nici macar aritmetica nu iti mai trebuie

#112
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Sclavi.

http://www.diasporar...faca-sclavi-uk/

#113
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpelikanu, on 16 septembrie 2016 - 11:36, said:


€50 pe zi castiga la o spalatorie in UK
Pai e de 2 ori mai mult decat un doctor in Romania
Unde e sclavia?
In Romania sau UK?

#114
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostTsunnnami, on 16 septembrie 2016 - 12:47, said:


€50 pe zi castiga la o spalatorie in UK
Pai e de 2 ori mai mult decat un doctor in Romania
Unde e sclavia?
In Romania sau UK?

mai si minti
scrie 40 lire/ 12h
sa lucrezi tu asa

#115
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Ia duceti-va si vedeti in ce conditii lucreaza si cat se castiga in spalatoriile din Romania.

#116
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Se castiga bine la noi la spalatorie deoarece lasa snobii bacsis.  Cred ca faci minim 2000 in mana. Conditiile si programul sunt asa cum sunt, nu e munca de birou dar nici nu sapi santuri.
In UK lasa lumea bacsis in astfel de cazuri?

#117
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMizu, on 16 septembrie 2016 - 14:16, said:

Se castiga bine la noi la spalatorie deoarece lasa snobii bacsis.  Cred ca faci minim 2000 in mana. Conditiile si programul sunt asa cum sunt, nu e munca de birou dar nici nu sapi santuri.
In UK lasa lumea bacsis in astfel de cazuri?

Cred ca da, dar nu "da bine" la articol.
Eu aici las in jur de $3 si nu mi-o face cum mi-o aranja in Romania
In Romania parca era vreo 25 de lei exterior/interior.
Pentru acelasi lucru aici as lasa peste $80

View Postoverseas, on 16 septembrie 2016 - 12:51, said:


mai si minti
scrie 40 lire/ 12h
sa lucrezi tu asa

£40 stiam ca e €50
12h stiam ca sunt mai putine decat o zi.
Nu vad nici minciuna si nici nu inteleg de unde vine agresivitatea, mai ales ca postul nu era destinat tie
Poti explica?

Eu am lucrat si eu asa la o licitatie auto din Canada.
$70 CAD care e cam tot atat, 12 ore, de 2 ori pe saptamana.
M-as puitea plange ca veneam si sambata la munca, dar pentru asta aveam liber miercuri si mie nu-mi place sa ma plang.
Nu imi convine, plec nu caut ziare sa ma mieun

#118
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postoverseas, on 16 septembrie 2016 - 12:51, said:



nu e cazul sa fii asa agresiv. cu calm, ca aici nu tipam unul la altul.

#119
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postx17g19, on 11 septembrie 2016 - 23:25, said:

Acum am putin timp liber si o sa va raspund la intrebari fara nici-o problema.

@saxx, multumesc de raspuns, foarte constructiv chiar si e bine ca ai intrebat. Moral si motivul pt. care am venit aici au fost prietenii care m-au cazat o perioada foarte, foarte scurta de timp, Chirie imi gaseam si singur, gasesti foarte rapid la romani si relativ ieftin daca lucrezi. Acesta a fost tot ajutorul meu primit.  

Tot ce mi-au spus prietenii mei si tot ce am gasit pe net parea foarte mult mai greu decat in realitate. Motivul pt. care am deschis acest topic este ca pt. mine a fost foarte usor. Usor in sensul ca singurul lucru de care am avut nevoie a fost vionta, nimic nu a  fost imposibil iar toate povestile de pe net pt. mine au fost fabule.

M-am speriat aiurea pt. nimic, am facut acte de care nu aveam nevoie, puteam sa obtin unele chestii mult mai rapid doar ca m-am orientat dupa povestile lui X si Y si ce scria pe net si totul parea mult mai complicat.

Daca nu rezolvam totul pe pielea mea nu as fi avut curajul / decenta sa deschid acest topic. Eu n-am primit nici macar un nr. de taxi de la vreun prieten, dar mai sa vina cu mine in X si Y locuri sa-mi arate ce si cum. Mi-am pus cheia la gat si am plecat pe strada de unul sigur, cam asa e toata povestea de pana acum si tot asa merge si acum.

Pt. tine Saxx o sa fac un rezumat mai pe scurt, am scris mult, poate nu ai citit tot: Am iesit pe usa, am intrat in prima agentie, mi-au cerut o adresa, puteam sa dau absolut orice adresa din Anglia pt. ca nimeni nu ma verifica, eu am dat adresa prietenilor mei in cazul in care primeam acolo ceva scrisori, etc. Teoretic oriunde te duci sa stai, chiar si la romani la "negru" poti da adresa respectiva, de la agentia de lucru nu verifica nimeni.

Banii nu i-am primit prin cont bancar, nu a fost necesar, banii i-am ridicat sub forma de cec  de la  sediul agentiei si ulterior i-am convertit in bani la un Western Union, teoretic aceasta "tactica" merge la orice agentie, nu este obligatoriu sa ai un cont bancar. Ce e drept, daca ai vreun prieten care sa te ajute e mai bine deoarece nu mai pierzi bani cand schimbi cec-ul in bani (pierzi destul de mult) dar eu nu am avut pretentia de la prieteni sa-mi ofere contul lor bancar, desi poate daca le ceream se ofereau sa ma ajute. Eu am incercat sa depind cat mai putin de toata lumea mai ales ca nimic nu a fost imposibil.

Chiria, am scris destul de clar, practic am trecut prin toate etapele, prieteni / la romani (pe naspa cum se zice) / chirie proprie (de la proprietar) , am punctat destul de clar, la agentie nu aveam nici-o sansa sa obtin, acolo da, chiar au insistat pe card, etc.

Loc de munca  = nu ai nevoie de chirie cu acte / folosesti ce adresa vrei pe riscul tau (riscuri minime)
Salariu = nu ai nevoie de card, varianta cu cec-ul e foarte simpla doar ca pierzi putin timp si ceva bani
Chirie = nu ai nevoie de card, loc de munca, trebuie sa ai bani, asta daca nu ai pretentia la contract din prima zi.

Puteam sa-mi iau chirie fara acte foarte usor, mi-au cerut plata in avans pe 6 luni si 1000 de lire depozit, lucru pe care l-am refuzat mai ales ca era vb. de o suma relativ mare si intr-un sharehouse , plus durata era foarte mare, eu eram la inceput si nimic nu era stabil, nu puteam sa ma arunc cu capul inainte si dupaia sa fiu limitat de locatia respectiva pt. jumate de an.



Am chirie in centrul orasului direct de la proprietar  in zona principala a orasului , singura dovada care a contat a fost referinta de la locul de munca, o cerere banala dar pt. care a trebuit sa insist sa se faca mai rapid. Plata o fac din mana, direct in contul proprietarului.  

Cu siguranta daca ai un cont bancar te ajuta, si mie mi-au cerut dar i-am explicat situatia si a spus bine...

NINo / Card = o banala formalitate

Cu siguranta cei care au plecat acum ceva vreme au avut ceva de tras dar se pare ca nu mai este asa de greu ca inainte, le-am obtinut foarte usor.

Contul la banca = toate actele de care am avut nevoie au fost o referinta de la locul de munca sa ateste ca eu lucrez si in care este specificiata adresa unde  stau, cum am mai spus si mai sus, la agentia de la locul de munca puteam sa dau orice adresa din UK doar ca e bine sa dati o adresa unde stiti ca puteti accesa corespondenta deoarece card-ul si pin-ul de exemplu o sa vina cel mai probabil prin posta. + Pasaport sau buletin.

Totul a fost o banala formalitate, un asa zis interviu pe care l-am facut absolut pe loc fara nici-o programare dinainte (desi am inteles ca se aplica la unele bani) . Barclays mi-au cerut foarte multe acte, inclusiv nino, contract, etc dar in schimb la TSB unde am eu sau HSBC nu se cere decat un act de identitate plus o referinta de la locul de munca.


____

NINo, nu stiam la ce sa ma astept mai ales ca am avut prieteni care mi-au spus ca au fost refuzati in trecut, problema este ca ei au venit acum foarte multi ani si probabil erau alte reguli. Pe site e drept ca se cer multe chestii dar stiu prieteni care s-au dus acolo doar cu buletinul si l-au obtinut. Eu am fost destul de pregatit, in mare am avut cam tot ce se cerea insa, tot ce mi-au cerut a fost dovada unei adrese si un act de identitate, printre altele, aveam referinta de la banca si au zis ca aia e foarte OK.

Pe scurt, se poate sa obti toate actele + loc de munca fara sa ai vreo chirie cu acte doar ca desigur, odata ce ai toate actele este mai usor pt. tine si cu siguranta ai mai multe posibilitati.

venit in londra cu toate legate de treaba aranjate si documentate.
barclays are o lista de la guvern unde sunt listate companiile de la care accepta adresa ta (acea hartie in care spune ca lucrezi pt ei si specifica ce adresa ai tu, nu ei). eu lucrez in the City, firma face multe miliarde (dar multe, este un lloyd's baby) anual dar nu este pe lista barclay. deci nu s-a facut cont acolo.
rbs a cerut hartie dupa hartie, dar nu toate odata asa ca la a 3-a hartie am zis ca sa-i las in pace.
lloyds a spus ca ce scrie pe site-ul lor este gresit si ca trebuie dovada de adresa de la utilities sau de la council, contractul de inchiriere cu o firma de letting management nu este de ajuns.
pana la urma hsbc a acceptat cand functionara a calculat venitul meu anual si a ajuns la concluzia ca e bine, este si o agentie langa firma.
firma ce manage flat-ul ce l-am inchiriat nu accepta plata cash, este netraceabil si potential poate avea suparari cu hmrc. asa ca prima plata am facut-o prin transfer bancar de la o banca straina.

omule, esti tare si cred ca ar trebui sa lucrezi in ceva ce are legatura cu "make things happen", biznisurile cauta asemenea oameni si ii plateste dumnezeieste.

Edited by avenirv, 16 September 2016 - 15:36.


#120
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Ziceai ca esti foarte tanar. Acum vad ca ai si liceu si facultate si atestari. Nu pari chiar asa tanar si fraged.

#121
doctore

doctore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.07.2010

View PostLukRo, on 16 septembrie 2016 - 14:05, said:

Ia duceti-va si vedeti in ce conditii lucreaza si cat se castiga in spalatoriile din Romania.
Pai contractu de munca se face pe 2 sau 4 ore. 800 RON primesti in mana , program 15-16 ore plus duminici si zile de sarbatoare.


Faza aia cu slabitu din linkul postat de un coleg imi aminteste de primu meu job la o fabrica de generatoare de curent din Romania.  In prima saptamana la lucru am slabit 6 kg. Caram bobine care ajungeau si la 25 de kg. Aia de la protectia muncii ziceau ca e interzis ca un muncitor sa manipuleze singur chestii ce depasesc 20 de kg, dar daca nu te vede nimeni, e ok. Ghici cat aveam salariu? 750 ron si bonuri de masa :)))  . Daca se intampla sa nu ai de lucru chiar si pentru 5-10 minute, se gasea ceva de sters si de frecat ca sa nu stai degeaba

#122
Ganezu45

Ganezu45

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.06.2016
Buna.Imi cer scuze ca postez in topicul nepotrivit.Ca tanar dornic de asi cladi un viitor, am ajuns in Germania.Am 5  luni de cand lucrez la o firma de coletarie.Munca nu e grea dar nici ușoară, insa banii nu ma lasa sa pun nimic deoparte,chiar si cu cheltuielile reduse la minim.Ajutat de viitorul naș,am gasit un job in Anglia, insa angajatorul mi-a cerut sa ajung acolo in maxim 2 saptamani.Rugămintea mea este sa ma ajutati cu cateva sfaturi.In primul rand, pasaportul este obligatoriu? Nu am timp sa ajung in tara.Deasemenea angajatorul mi-a cerut cazierul.Oare il pot da pe cel din Germania, avand in vedere ca aici am avut ultima resedinta? Va multumesc frumos

#123
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
.

Edited by cuculea, 12 August 2017 - 08:54.


#124
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014

View PostGanezu45, on 04 august 2017 - 18:22, said:

Buna.Imi cer scuze ca postez in topicul nepotrivit.Ca tanar dornic de asi cladi un viitor, am ajuns in Germania.Am 5  luni de cand lucrez la o firma de coletarie.Munca nu e grea dar nici ușoară, insa banii nu ma lasa sa pun nimic deoparte,chiar si cu cheltuielile reduse la minim.Ajutat de viitorul naș,am gasit un job in Anglia, insa angajatorul mi-a cerut sa ajung acolo in maxim 2 saptamani.Rugămintea mea este sa ma ajutati cu cateva sfaturi.In primul rand, pasaportul este obligatoriu? Nu am timp sa ajung in tara.Deasemenea angajatorul mi-a cerut cazierul.Oare il pot da pe cel din Germania, avand in vedere ca aici am avut ultima resedinta? Va multumesc frumos
Pașaportul nu este obligatoriu dacă ai buletinul esti in regula,iar cazierul nush la ce ți-ar folosi nu am auzit pana acum sa ai nevoie de cazier in UK,dar cred ca ii poți primi prin posta dacă suni in tara

#125
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostGanezu45, on 04 august 2017 - 18:22, said:

Buna.Imi cer scuze ca postez in topicul nepotrivit.Ca tanar dornic de asi cladi un viitor, am ajuns in Germania.Am 5  luni de cand lucrez la o firma de coletarie.Munca nu e grea dar nici ușoară, insa banii nu ma lasa sa pun nimic deoparte,chiar si cu cheltuielile reduse la minim.Ajutat de viitorul naș,am gasit un job in Anglia, insa angajatorul mi-a cerut sa ajung acolo in maxim 2 saptamani.Rugămintea mea este sa ma ajutati cu cateva sfaturi.In primul rand, pasaportul este obligatoriu? Nu am timp sa ajung in tara.Deasemenea angajatorul mi-a cerut cazierul.Oare il pot da pe cel din Germania, avand in vedere ca aici am avut ultima resedinta? Va multumesc frumos

ai fost resident in Germania sau ca orice roman doar ai stat acolo ?
ca roman poti intra in Anglia doar cu buletinul.
nu stiu daca poti rezolva problemele la banca, etc doar cu buletinul.

Edited by avenirv, 12 August 2017 - 14:37.


#126
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Cei cu experiența in U.K. îmi pot explica si mie cum funcționează anul fiscal aici,adică in Aprilie pt câștigul sub 1150£ primesc income tax'ul înapoi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate