Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Eu in UK (Anglia)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#37
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View Postleventebest, on 06 septembrie 2016 - 09:37, said:

Pelikanu a punctat f bine, in Uk muncesti 12 ore pe zi fara pauze, in alea 3 zile libere stai in casa, nu te duci in bar, restaurant etc ca e scump, mananci de unde e mai ieftin, stai in chirie in 1 camera, cu living la comun cu mai multi chiriasi, si esti salahor pe plantatie. Lucreaza in ritmul asta in Romania si cu aceleasi restrictii si vezi cum te descurci. Dar aici nu se poate fara o sambata in club

Dar omiti cu buna stiinta sa spui ca acel salar este unul de inceput.
Cu un salar de incepator in Romania nici nu poti iesi din casa.Nimeni nu are primul loc de munca in biroul prim-ministrului.Banuiesc ca nici in Anglia nu se intampla altfel.


ps.
Ar fi excelent daca x17g19 ne-ar tine la curent (trimestrial,cel putin) cu evolutia lui in Anglia.

#38
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Si uite asa unul cate unul discret pleaca cei buni de munca din tara.
E vreo problema?
Nu.
Moare tara daca pleaca niste Dorei si niste Mariete?
Nu.
Mor bugetarii?
Nu.
Mor pensionarii?
Nu.
Mor corporatistii?
Nu.
Mor elitele Romaniei?
Nu.
A sa nu uit!
Fii bun ultimul care pleci sa stingi si lumina!

#39
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Ce lucrezi printe?

In uk s-a platit bine SI pentru muncile de jos, doar ca in ultima perioada s-au infiinta firme de recrutare patroante de romani, astia arunca forta ieftina pe piata si s-a dus dracu salarizarea, majoritatea imigrantilor au ajuns sa descopere salariul minim din uk...
Problema locurilor asta de munca este doar 1, aia ca nu ai timp sa inveti altceva, daca lucrezi 12 ore nu mai ai timp sau forta sa inveti sa faci si altceva.

#40
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View Postu-k, on 06 septembrie 2016 - 10:01, said:

Ce lucrezi printe?
Mie imi era adresata intrebarea?

#41
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Lui debusy.

#42
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Atunci fa asa:
@debusy
Ce lucrezi printe?

#43
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
@u-k : Nu inteleg complet intrebarea, poti sa o reformulezi te rog?

#44
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postx17g19, on 06 septembrie 2016 - 04:46, said:

iti spun ca nu se poate, ca e greu, ca ai nevoie de 10.000 de lire (vorba vine) ca sa pleci in Anglia de exemplu.
Cei care spun asta nu sunt foarte departe de adevar, dar as adauga: "ai nevoie de X lire ca sa pleci in Anglia si sa faci ceva". Sigur, ca salahor nu-ti cere nici macar NINo (apropo, lucrezi legal sau la negru?), dar daca ai o oarecare pregatire din RO si doresti sa lucrezi in acelasi domeniu (nu vorbesc acum de IT, doctori etc, ci munca un pic mai jos: tehnicieni, mecanici, electricieni) esti intrebat 2 lucruri: unde ai mai lucrat (in UK) si ce cursuri si calificari ai (in UK). N-ai nicio sansa, fara astea, sa prinzi acel prim job (pe meseria ta) care te poate propulsa mai departe, avand deja experienta in UK si putand veni cu recomandare de la "ultimul job in UK". Concret, iti trebuie vreo 3000-5000 lire ca sa faci cursurile si in acelasi timp sa platesti chirie, transport, mancare etc pentru timpul cat stai pe bara (4-6 luni, in functie de cat de repede te misti). Desigur, daca esti tanar si plin de entuziasm, in paralel poti sa-ti rupi spatele ca necalificat (pe santier, depozite, fabrici etc). Dupa "investitia" asta, salariul pleaca de la 2000 lire (in mana), iar daca te invarti de o chirie de 500 lire si o masina tot de 500, ajungi sa pui deoparte mai mult decat cuplul tau care a pus 30.000 in 2 ani (= 625 lire/luna/individ).

Edited by Michidoo, 06 September 2016 - 10:50.


#45
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostKarhu, on 06 septembrie 2016 - 09:35, said:

Asta se poate vedea mai bine peste 2-3-4 ani.
Si tu te cam grabesti sa dai cu parul...

Cam ce ai vrea sa spui ? Nu sunt acolo romani cu studii superioare care lucreaza la banda de mai mult de 2-3-4 ani sau ce ? Dupa 20 de ani inca nu ai vazut suficiente cazuri ?
SI nu am dat cu parul. Ma doare la basca ce studii are omul. Constat, trag concluzii.

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,936
  • Înscris: 25.06.2007

View Postoverseas, on 06 septembrie 2016 - 10:43, said:

Nu sunt acolo romani cu studii superioare care lucreaza la banda de mai mult de 2-3-4 ani sau ce ? Dupa 20 de ani inca nu ai vazut suficiente cazuri ?
IMHO mai frecvent vezi cazuri din alea in Ro.

#47
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Foarte multi oameni pleaca de la premiza ca daca castigi bine in RO de ce trebuie sa mai pleci?!
Esenta pe care nu o inteleg ei este ca nu mereu se pleaca numai pt bani ci si pt un alt stil de viata... Sunt multe de discutat si care s-au discutat deja si pe alte topicuri, atunci cand iei decizia sa pleci chiar daca cu mari ganduri ca odata te vei intoarce eu dau mari sanse ca nu se vor mai intoarce.

Ceea ce mi-a placut la initiator e ca a avut curaj si a fost decis in ce a vrut sa faca dar cel mai si cel mai important a plecat informat si cu ceva parale in buzunar. A pleca bine informat si pregatit psihic pt asta inseamna deja 51% reusita.

Succese in continuare.

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postx17g19, on 06 septembrie 2016 - 06:51, said:


Inca odata, imi cer scuze daca ai inteles gresit ce am vrut sa zic.

Pentru mine pana-n momentul de fata lucurile care m-au ajutat au fost cei 7 ani de acasa, faptul ca stiu limba bine si ca am lasat mereu loc de buna ziua.

Nu trebuie nici macar scuze, n-am scris ca mi se rupe?
Nu se vede ca ai avea nevoie de ajutor/sfaturi, altfel ai fi raspuns intrebarilor.

Uite un prim sfat care se refera la atentia ta la lucrurile importante:
"Cand pleci sa cauti aur, nu bagi in seama nisipul, te astepti sa fie cateva tone de nisip si murdarie la cateva grame de aur"

#49
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostEngineer_xxl, on 06 septembrie 2016 - 11:51, said:

Foarte multi oameni pleaca de la premiza ca daca castigi bine in RO de ce trebuie sa mai pleci?!
Esenta pe care nu o inteleg ei este ca nu mereu se pleaca numai pt bani ci si pt un alt stil de viata... Sunt multe de discutat si care s-au discutat deja si pe alte topicuri, atunci cand iei decizia sa pleci chiar daca cu mari ganduri ca odata te vei intoarce eu dau mari sanse ca nu se vor mai intoarce.

Ceea ce mi-a placut la initiator e ca a avut curaj si a fost decis in ce a vrut sa faca dar cel mai si cel mai important a plecat informat si cu ceva parale in buzunar. A pleca bine informat si pregatit psihic pt asta inseamna deja 51% reusita.

Succese in continuare.

Si plecati din tara pentru alt stil de viata si stati pe forumuri romanesti, hai scutiti-ma cu prosteala asta ieftina, eu v-am spus odata,daca as fi plecat din tara, nici limba romana nu o mai vorbeam coerent ( nu ca as fi vreun gramatician perfect acum) dar a-ti inteles ideea, toti plecati pentru stil de viata diferit si stati aici in "troaca porcilor", unde vin "plebei" ( sau prostii ), cei care au ramas in Romania, si ne priviti cu superioritate, ca avem salarii sub 5 mii, ca una ca alta, o sa rezolvam si problemele astea,si poate ca o sa ne fie si noua bine, si in loc sa ne mai aratati cu degetul ar fi bine sa va reamintesc ca dupa al doilea razboi mondial,Germania era distrusa in proportie de 80%, cetatenii germani nu au dat bir cu fugitii ca "romani destepti", au strans din dinti si au construit tara pe care o vedem acum si la care ravnesc multi dintre noi, nu vreau sa aud comentarii rautacioase, doar mi-am spus parerea, iar initiatorului ii doresc putere de munca si multa sanatate, mai ales sanatate, si putere de munca, iar voua, o viata frumoasa acolo unde sunteti.

#50
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View PostPlaton, on 06 septembrie 2016 - 12:53, said:

Si plecati din tara pentru alt stil de viata si stati pe forumuri romanesti, hai scutiti-ma cu prosteala asta ieftina, eu v-am spus odata,daca as fi plecat din tara, nici limba romana nu o mai vorbeam coerent ( nu ca as fi vreun gramatician perfect acum) dar a-ti inteles ideea, toti plecati pentru stil de viata diferit si stati aici in "troaca porcilor", unde vin "plebei" ( sau prostii ), cei care au ramas in Romania, si ne priviti cu superioritate, ca avem salarii sub 5 mii, ca una ca alta, o sa rezolvam si problemele astea,si poate ca o sa ne fie si noua bine, si in loc sa ne mai aratati cu degetul ar fi bine sa va reamintesc ca dupa al doilea razboi mondial,Germania era distrusa in proportie de 80%, cetatenii germani nu au dat bir cu fugitii ca "romani destepti", au strans din dinti si au construit tara pe care o vedem acum si la care ravnesc multi dintre noi, nu vreau sa aud comentarii rautacioase, doar mi-am spus parerea, iar initiatorului ii doresc putere de munca si multa sanatate, mai ales sanatate, si putere de munca, iar voua, o viata frumoasa acolo unde sunteti.

Nu inteleg de ce te simti atat de lezat in orgoliu... eu nu am nimic cu cei din Romania, am plecat de acolo ca am vrut altceva, cand am iesit prima data din Ro mi-a placut ce am vazut si am zis ca asta vreau si eu... de ce trebuie sa fie alba sau neagra?! Inseamna ca daca am plecat adio Romania? Acolo mai am familie, prieteni si locuri de vazut (in concediu).
La noi nu a fost demolata Romania de vreo 30 de ani incoace, la noi mentalitatea a fost care a distrus nu un razboi! Poate ca anii de communism au fost atat de eficienti in stergerea eu-lui oamenilor incat a devenit o lupta cu morile de vant pt generatiile mai tinere... n*am idee si nici nu imi mai bat capul!

LE: am chiar tot respectul pt cei ce au posibilitati sa plece si decid sa ramana!

Edited by Engineer_xxl, 06 September 2016 - 13:09.


#51
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Nu sunt lezat deloc in orgoliu, este foarte bine ca ti-ai gasit locul, si te felicit pentru asta.doar ca m-am saturat de clisee din astea, in fine, sa ramanem la topic

#52
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,936
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPlaton, on 06 septembrie 2016 - 12:53, said:

si stati pe forumuri romanesti,
Stam unde avem chef :)
Cand Softpedia o sa implementeze un firewall pt IP-urile din strainatate, o sa stam pe forumuri straine.
Probleme?

#53
x17g19

x17g19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.09.2016

View Postu-k, on 06 septembrie 2016 - 07:58, said:

Deci 1400 de lire pe luna si 3 zile libere, ba, este putin.
Cum in romania ti-ar da 800 de lei si 3 zile libere, plateste chirie, mancare end shit din 800 de lei.

Genul asta de subiecte "gen jurnale personale" te fac curios, sa intrebi ce situatie financiara are utilizatorul, ce varsta are utilizatorul, cum intelege el viata de lucreaza pe 1400 de lire si are doar 3 zile libere pe luna.

Bravo initiator ca ai plecat, o sa fie o aventura care o sa ramana toata viata cu tine.

Altceva ce sa zic ce nu s-a scris deja? Pe mine ma amuza ca am in romania care lucreaza ca vanzatori pe 1000 de lei, ca se duc la munca aranjati, barbieriti, ca isi trateaza locul de munca cu o seriozitate de iti vine sa te caci pe tine de ras, la propriu. Am cunostinte in romania care lucreaza o luna cu 2 zile libere pe 1000 de lei, care dupa ce ies de la munca se duc si se culca, ca au obosit, pe 1000 de lei.... ba natia ei de lene.

Pot sa fiu sincer? In uk au scazut lefurile, in uk merita sa te duci daca ai o pregatire, daca ai o diploma, daca ai ceva, nu merita sa te duci ca necalificat. punct.

Cred ca ai inteles gresit sau poate am scris eu gresit, am 3 zile pe saptamana libere nu 3 zile pe luna, lucrez 4 zile si stau liber 3, ce vrei mai mult, ce servici iti ofera aceasta posibilitate, plus nu lucrez 12 ore pe zi.

#54
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006

View PostKarhu, on 06 septembrie 2016 - 13:48, said:

Probleme?
Doar atat pe cat ne deranjeaza ipocrizia altora. Un fleac.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate