Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Eu in UK (Anglia)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postx17g19, on 06 septembrie 2016 - 06:29, said:

Un oarecare liceu in Cluj, o oarecare facultate in Cluj, doua atestate oarecare si CAE care probabil imi este cel mai de folos in momentul de fata, dar nu vreau sa vb. despre studii deoarece nu am ajuns in acel punct. Da stiu ca am pierdut niste ani din viata sa zic asa terminand o facultate in Romania si e pacat ca nu ma axez pe aia dar am incercat si momentan nu se poate, plus a fost ceva facut sa fie si nu ceva ce chiar m-a atras. O alegere proasta candva in viata.

Pentru cei care nu au studii, sa nu se descurajeze pt. ca nu sunt necesare, e foarte greu sa gasiti ceva pe calificare asa ca e cam cu pofta-n cui povestea asta, una la care eu momentan nu am ajuns dar nu se stie niciodata.

Limba daca o cunoasteti este suficient iar cu cat o stii mai bine cu atata este mai usor. Eu va pot spune ca am vazut oamenii foarte simpli in Anglia care lucreaza in fabrica si castiga 1000 de lire pe luna, bine nu stiu cu cat mai raman la sf. lunii, depinde dar comparativ cu Romania in cazul lor mai ales, tot pot sa puna o mica suma deoparte.



Fiecare termina ce poate, ce-l duce capul, Anglia e un amalgam de oamenii veniti sa lucreze cot la cot din foarte multe domenii inclusiv profesori, doctori, etc. Fac o paranteza deoarece nu vreau sa deviez prea mult de la subiect. Faptul ca lucrezi ca salahor pe santier sau intr-un cabinet medical nu te face mai om. Afirmatia ta e cam sarcastica, adica chiar e, banuiesc. Eu zic sa reflectezi la caracterul persoanei nu doar la ce este profesional. Cred ca toti avem in familie un medic, un sofer, un zidar, un profesor, etc. Sau na imi cer scuze daca ai sange albastru, pt. cei cu sange rosu situatia e cea reala din Romania.

Intrebarea mea era DOAR in scopul in care te pot ajuta cu un sfat.
Mi se rupe-n 14 de reprosuri sau de comentarii de prosti, ce ai fi putut sa faci.
Iau situatia de fapt care este si nu "care ar fi putut sa fie" si plec de acolo.

Daca nu vrei sfaturi si ajutor, sa fii sanatos, eu nu-mi mai pierd timpul.
Bravo tie ca ai ajuns, ca ai reusit, ca esti tenace, ca ai un plan si ca vrei sa ajuti p-altii cu lucrurile de care te-ai lovit
Succes

Over 'n out

#20
x17g19

x17g19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.09.2016

View PostTsunnnami, on 06 septembrie 2016 - 06:34, said:


Intrebarea mea era DOAR in scopul in care te pot ajuta cu un sfat.
Mi se rupe-n 14 de reprosuri sau de comentarii de prosti, ce ai fi putut sa faci.
Iau situatia de fapt care este si nu "care ar fi putut sa fie" si plec de acolo.

Daca nu vrei sfaturi si ajutor, sa fii sanatos, eu nu-mi mai pierd timpul.
Bravo tie ca ai ajuns, ca ai reusit, ca esti tenace, ca ai un plan si ca vrei sa ajuti p-altii cu lucrurile de care te-ai lovit
Succes

Over 'n out

Partea mai dura ca sa zic asa a fost pt. cel care a facut gluma cu salahorii, chiar ma bucura faptul ca ti-ai luat din timp si mi-ai raspuns, sper sa nu-mi fii inteles gresit cuvintele iar orice sfat, bun sau rau este bun venit atat pentru mine cat si pentru restul.

Singurul motiv pt. care nu am vrut sa vb. de studii dupa cum a mai zis a fost pt. ca nu m-am lovit, si pt. ca nu am vrut sa sun narcisist (daca se poate spune asa), comparativ cu alte persoane care s-ar putea simtii descurajate.

Inca odata, imi cer scuze daca ai inteles gresit ce am vrut sa zic.

Pentru mine pana-n momentul de fata lucurile care m-au ajutat au fost cei 7 ani de acasa, faptul ca stiu limba bine si ca am lasat mereu loc de buna ziua.

#21
andrei19031980

andrei19031980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.08.2016
Ce este NINO asta ca n-am inteles? Posted Image . Ce reprezinta el?

#22
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
National Insurance,mai multe poti afla de pe pagina wiki.
https://en.m.wikiped...nsurance_number

#23
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postpelikanu, on 06 septembrie 2016 - 03:31, said:

Mai, n-am ce zice




stim.

#24
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postx17g19, on 06 septembrie 2016 - 06:29, said:

Da stiu ca am pierdut niste ani din viata sa zic asa terminand o facultate in Romania

Viata nu e o cursa catre ceva, ci o calatorie. It's not a race, it's a journey.

View Postx17g19, on 06 septembrie 2016 - 06:29, said:

am vazut oamenii foarte simpli in Anglia care lucreaza in fabrica si castiga 1000 de lire pe luna

Asta nu inseamna ca valoarea lor ca oameni e mai mare decat a romanilor care castiga 1500 de lei.


Materialismul asta exacerbat din ultimii ani face foarte, foarte mult rau. Innegura mintea si ingradeste spiritul.

Edited by Damascus77, 06 September 2016 - 07:05.


#25
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
mergeti in alte tari sa fiti tratati ca sclavi, plangandu-va ca ro e tara saraca....pe cand, daca-ti pui capu' la lucru aici, poti face cat acolo :)

#26
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
inainte de a deraia mai mult, va avertizez ca nu doresc offtopic si comentarii rautacioase pe aces topic

#27
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Deci 1400 de lire pe luna si 3 zile libere, ba, este putin.
Cum in romania ti-ar da 800 de lei si 3 zile libere, plateste chirie, mancare end shit din 800 de lei.

Genul asta de subiecte "gen jurnale personale" te fac curios, sa intrebi ce situatie financiara are utilizatorul, ce varsta are utilizatorul, cum intelege el viata de lucreaza pe 1400 de lire si are doar 3 zile libere pe luna.

Bravo initiator ca ai plecat, o sa fie o aventura care o sa ramana toata viata cu tine.

Altceva ce sa zic ce nu s-a scris deja? Pe mine ma amuza ca am in romania care lucreaza ca vanzatori pe 1000 de lei, ca se duc la munca aranjati, barbieriti, ca isi trateaza locul de munca cu o seriozitate de iti vine sa te caci pe tine de ras, la propriu. Am cunostinte in romania care lucreaza o luna cu 2 zile libere pe 1000 de lei, care dupa ce ies de la munca se duc si se culca, ca au obosit, pe 1000 de lei.... ba natia ei de lene.

Pot sa fiu sincer? In uk au scazut lefurile, in uk merita sa te duci daca ai o pregatire, daca ai o diploma, daca ai ceva, nu merita sa te duci ca necalificat. punct.

#28
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postu-k, on 06 septembrie 2016 - 07:58, said:

Deci 1400 de lire pe luna si 3 zile libere, ba, este putin.
Cum in romania ti-ar da 800 de lei si 3 zile libere, plateste chirie, mancare end shit din 800 de lei.

Genul asta de subiecte "gen jurnale personale" te fac curios, sa intrebi ce situatie financiara are utilizatorul, ce varsta are utilizatorul, cum intelege el viata de lucreaza pe 1400 de lire si are doar 3 zile libere pe luna.

Bravo initiator ca ai plecat, o sa fie o aventura care o sa ramana toata viata cu tine.

Altceva ce sa zic ce nu s-a scris deja? Pe mine ma amuza ca am in romania care lucreaza ca vanzatori pe 1000 de lei, ca se duc la munca aranjati, barbieriti, ca isi trateaza locul de munca cu o seriozitate de iti vine sa te caci pe tine de ras, la propriu. Am cunostinte in romania care lucreaza o luna cu 2 zile libere pe 1000 de lei, care dupa ce ies de la munca se duc si se culca, ca au obosit, pe 1000 de lei.... ba natia ei de lene.

Pot sa fiu sincer? In uk au scazut lefurile, in uk merita sa te duci daca ai o pregatire, daca ai o diploma, daca ai ceva, nu merita sa te duci ca necalificat. punct.

Vorbesti de natia ei de lene si iti vine sa razi de aia care isi trateaza serviciul cu seriozitate, ce-ar fi sa te uiti in oglinda inainte de a judeca pe altii? A plecat omul in UK pentru ca este tanar si are spirit de aventura, si probabil este fermecat de povestile frumoase care se soptesc pe la colturi, stii cum este asta? asa ascultam noi cu gura cascata pe vremea lui Ceausescu, ca in Occident curge lapte si miere, ca mancarea iti cade din pom, ca nu o sa mai ai nevoie sa muncesti niciodata, ca toti au acolo case si vile, de masini si gagici cu cracii pana in gat nu mai spun, cam astea sunt povestile de viata, uneori ne infierbanta mintea, cum sunt anumite persoane, pe care le cunosc bine, si care au crezut ca in UK gasesti ce ne povesteau aia noua, doar unul dintre ei a fost sincer, si mi-a povestit ca umilinta cea mai mare a fost atunci cand a trebuit sa doarma sub pod, in cartoane, ca in filme, omul credea ca uneori viata nu bate filmul,

P.S Afirmatia mea nu este sarcastica, vroiam sa evidentiez faptul ca ai ales o cale gresita, sa ai o facultate si sa te duci sa lucrezi la banda, ca unul care are 8 clase, puteai sa mai pierzi in Romania vreo 4-5 ani pe specialitatea ta, sa te pregatesti bine, sa alegi o cariera bazata pe studiile tale, nu sa concurezi cu toti salahorii pakistanezi care vin acolo, dar daca asta este drumul care l-ai ales, iti doresc succes,

Edited by Platon, 06 September 2016 - 08:10.


#29
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
cei care va tratati serios si aveti impresia ca sunteti nemuritori, moralitatea la putere.

Edited by u-k, 06 September 2016 - 08:12.


#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Concluzia este ca studiile sunt degeaba. Orice baiat cu 8 clase care nu stie engleza poate si trebuie sa plece in Anglia. Liceu, facultate & shit au fost degeaba.

#31
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

View Postmarius87ism, on 06 septembrie 2016 - 05:59, said:

Nino e un acronim? De la ce vine?
Defapt e NINo. N - national, I - insurance, No - number. Cred ca e echivalentul la <permisele de munca> pt ROmanicA. E un numar unic care ti-l dau cei de la NINo, fara el nu poti lucra (legal). Mai multe info poti citi aici.

ps. "Scuzati greselile de scriere, sunt de "o saptamana" in uk si am cam uitat limba materna"

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpelikanu, on 06 septembrie 2016 - 03:31, said:

Nu am inteles niciodata chestia asta.
Daca v-ar pune cineva sa faceti aceleasi chestii in Romania, ati refuza categoric.
Cum ajungeti in alta tara, cum va paleste cumintenia / cumpatarea si pragmatismul.
....
va lasati exploatati ca sclavii
Vorbesti de parca nu stii ca in Republica Bananiera Romania 96% din salariati castiga sub 5000 lei/luna, mici intreprinzatori sunt sugrumati de taxe, controale si amenzi iar in bugetul tarii dau iama infractorii politicienii dupa cum vrea muschiul lor.
Nu da cu parul, multi dintre cei ce pleaca la munca de jos, daca sunt ambitiosi reusesc sa se ridice la un nivel mult peste cel la care puteau ajunge ramanand in Ro.

View Postoverseas, on 06 septembrie 2016 - 08:56, said:

Liceu, facultate & shit au fost degeaba.
Asta se poate vedea mai bine peste 2-3-4 ani.
Si tu te cam grabesti sa dai cu parul...

#33
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Pelikanu a punctat f bine, in Uk muncesti 12 ore pe zi fara pauze, in alea 3 zile libere stai in casa, nu te duci in bar, restaurant etc ca e scump, mananci de unde e mai ieftin, stai in chirie in 1 camera, cu living la comun cu mai multi chiriasi, si esti salahor pe plantatie. Lucreaza in ritmul asta in Romania si cu aceleasi restrictii si vezi cum te descurci. Dar aici nu se poate fara o sambata in club

#34
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
12 ore pe zi fara pauze? nu am mai auzit asta pana acum. Eu de ex. lucrez 13h pe zi cu 2 pauze a cate jumate de ora, 3 zile pe saptamana si 4 zile le am libere. Deci se poate si altfel.

#35
Catalinna

Catalinna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.02.2011
Pai bai tu tragi ca un sclav si stai in anglia departe de familie .. mai bine tragi ca cu un sclav si stai in romania langa familie , si asa abia faci £300 pe saptamana :))

#36
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Munca mea nu e chiar una de sclav si pe de-asupra am familia aici cu mine Posted Image
le: plus 6-7 saptamani de concediu anual, eu zic ca e bine.

Edited by debusy, 06 September 2016 - 09:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate