Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Skoda Kodiaq - Noul SUV ceh a fost prezentat la Berlin

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#73
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

 ericmario, on 06 septembrie 2016 - 09:02, said:


Cine va lovi in concurenta? Preturile! Yuhuuuuu!!!!
Bravo soldatel!

Tot nu intelegi, desi a trecut ceva timp.

#74
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 ericmario, on 06 septembrie 2016 - 09:08, said:

Asta zic si eu, va concura cu Tiguan si cu Ateca.
Mie imi place ca au astia de la VAG un talent extraordinar in a se faulta singuri.

Dar e mult mai mare decat un TIguan sau Ateca. Concureaza ca pret dar ca dimensiune nu. Parerea mea e ca cea mai apropiata masina ar fi Jeep Grand Cherokee sau Touareg ca dimensiune. Ca pret va fi sub ele. Din ce inteleg e mai mare inauntru decat astea si este la fel daca nu mai mare ca un Touareg. Cum de altfel si Superb e mai mare decat Passat.

Edited by emil_sv, 06 September 2016 - 09:10.


#75
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

 ericmario, on 06 septembrie 2016 - 09:08, said:

Asta zic si eu, va concura cu Tiguan si cu Ateca.
Mie imi place ca au astia de la VAG un talent extraordinar in a se faulta singuri.

Nu se faulteaza. Indiferent ce fac, vor sa vanda tot de la ei. Daca lumea nu vrea Tiguan, mai bine ia Kodiaq, decat sa migreze la reno.

 emil_sv, on 06 septembrie 2016 - 09:09, said:



Dar e mult mai mare decat un TIguan sau Ateca. Concureaza ca pret dar ca dimensiune nu. Parerea mea e ca cea mai apropiata masina ar fi Jeep Grand Cherokee sau Touareg ca dimensiune. Ca pret va fi sub ele. Din ce inteleg e mai mare inauntru decat astea si este la fel daca nu mai mare ca un Touareg. Cum de altfel si Superb e mai mare decat Passat.

Nu toti inteleg ca nu se concureaza pe sine. Pt.unii e greu.

#76
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006

 Torquemada-666, on 06 septembrie 2016 - 09:08, said:

Da, dar mai bine un Kodiaq, decat un Renault sau Kia, sau Mazda.
Kia sta bine la vanzari SUV, se bate lumea pe ele, se asteapta binisor 4 luni la noi, pentru una full! Deh..stam la coada! Asta e, daca pretul e bun!

Kodiak asta e o masina frumoasa, nu zic, dotari are, dar are si pret, sau mai bine zis va avea unul mai mare ca si Kia-Hyundai! Mazda e scumpa si ea! La Renault nu ma bag,ca nu imi plac.

#77
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
O sa vedem la preturi. Eu zic ca nu va fi foarte mare, tocmai pentru a face concurenta.

#78
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,729
  • Înscris: 15.06.2007

 Torquemada-666, on 06 septembrie 2016 - 08:21, said:

Skoda Kodiaq loveste tare in concurenta si ca pret si calitate, de aceea multu se agita ca un sifon si o critica.
Loveste dramatic Skoda VAG in Mazda, Renault suv si altele .... plus ca arata si foarte bine, iar numele este ales inspirat.
Astept sa vad preturile.
Numele este ales fix de 2,6 ori mai inspirat decat la quashquai sau Juke ori cee'd.  Macar MB  si BMW nu se fac prea  tare de ras cu clasificarea lor pe modele.

#79
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Penibil nume. Si oricum, lasand numele la o parte, masina e urata.
Seamana cu restul din gama lor, Tiguan, Touareg, Ateca sau cum s-o chema... Si de ce sa iei un Kodiak de-asta, cand poti lua un Tiguan XL?
Oricum, la pret vor fi clar Premium cu P mare. La calitate, cu p mic si doar pretentii :)

#80
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 21.10.2006

 Charlex, on 04 septembrie 2016 - 10:28, said:

Pentru cine nu stie, Kodiak este denumirea unei specii de urs brun; deci n-are nicio treaba cu firma Kodak si cu pozele, da?!
Apoi, daca nu va suparati, cu ce model de Range Rover seamana Skoda asta, din lateral, ca mie nu-mi vine deloc in minte?...

Ai scris corect - Kodiak.  Atunci de ce i-au dat numele Kodiaq?     K vs Q   Sa inteleg un fel de Cocalarism?

#81
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,729
  • Înscris: 15.06.2007


 emil_sv, on 06 septembrie 2016 - 08:54, said:


Oricum bravo Skoda, sunt pe val si cu designul si cu raportul pret/calitate, iar Kodiakul asta o sa se vanda ca painea calda. Sa iti iei o masina atat de mare si de practica la gen 35-40 mii de euro si dotata cat de cat mi se pare super. Nici nu stiu cu ce concureaza pe palierul asta de pret.
Poate vedem o "dubla" marca VAG-  dupa reteta Phaetonului. Ca si acolo le-a dat cu virgula. You know,   suv mare.. dar sigla nu zice multe , la 20 de ani de cand moda asta a fost lansata.  
Lumea care stie ca vrea suv , probabil  ca stie si de branduiala sii alege dintre MB BMW sau Audi

 Bwwlan, on 06 septembrie 2016 - 14:37, said:

Penibil nume. Si oricum, lasand numele la o parte, masina e urata.
Seamana cu restul din gama lor, Tiguan, Touareg, Ateca sau cum s-o chema... Si de ce sa iei un Kodiak de-asta, cand poti lua un Tiguan XL?
Oricum, la pret vor fi clar Premium cu P mare. La calitate, cu p mic si doar pretentii :)
Touaregul mi se pare cel mai vrumos model VW. Chiar si prima generatie spre deosebire de primul ML  sau X5, dar touaregul a aparut multi ani dupa, cand ceilalti erau la face lift deja.

#82
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 Torquemada-666, on 06 septembrie 2016 - 09:08, said:

Da, dar mai bine un Kodiaq, decat un Renault sau Kia, sau Mazda.
ai si vreun argument sau trebuie sa luam tot ce postezi de bun?

#83
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 Kazmer, on 06 septembrie 2016 - 09:04, said:

Nu prea va lovi în suvurile concurentei, poate în Tiguan da. Nu poate concura la pret cu Sportage, Kadjar.

Cel mai puternic va lovi în monovolume 7 locuri care oricum sunt în declin. Dovada noul model Zafira va fi crossover. Asta cere piața acum. Plus suvurile se devalorizeaza mai greu decat monovolum ele sau sedan combi.

Sportage e micuta, Kadjar ceva mai mare dar tot mica. La marcile alese de tine mai curand cu Sorento si Koleos (lanseaza versiunea noua).

Edited by calinkgb, 07 September 2016 - 09:06.
fara referiri la persoana!


#84
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,729
  • Înscris: 15.06.2007


 Kazmer, on 06 septembrie 2016 - 09:04, said:

Plus suvurile se devalorizeaza mai greu decat monovolum ele sau sedan combi.
Asta cu devalorizarea ramane de vazut. Sunt mai scumpe sh, pentru ca si noi sunt mult mainscumpe comparativ cu masinile "normale". Procentual, nu cred ca difera prea mult preturile , ma refer la devalorizarea in timp.


#85
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

 mufasa, on 06 septembrie 2016 - 21:37, said:



Sportage e micuta, Kadjar ceva mai mare dar tot mica. La marcile alese de tine mai curand cu Sorento si Koleos (lanseaza versiunea noua).



Inca un hater inutil ...

Sportage este exact cat Tiguan sunt din aceeași clasa toate.

#86
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

 tfmercedez, on 07 septembrie 2016 - 02:03, said:




Asta cu devalorizarea ramane de vazut. Sunt mai scumpe sh, pentru ca si noi sunt mult mainscumpe comparativ cu masinile "normale". Procentual, nu cred ca difera prea mult preturile , ma refer la devalorizarea in timp.

Poti verifica Passat vs Tiguan Audi a4 vs q3 au aprox acelasi pret de nou. Passat încă o idee mai  scump decat tiguan.

Cererea mare pt suv tine pretul sus și pe piata sh. Oamenii isi vand sedanurile și cumpara suv.

Monovolume le se transforma si ele in suv

http://m.automarket....liei-73163.html

La fel va fi si cu Opel Zafira. O sa vezi x1 x3 cu 7 locuri.

#87
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Kazmer, on 07 septembrie 2016 - 10:59, said:

O sa vezi x1 x3 cu 7 locuri.
off-topic
Hai sa-l bucuram pe petre69, Ford Ka, cu 7 locuri? Posted Image

#88
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 Kazmer, on 07 septembrie 2016 - 07:43, said:

Sportage este exact cat Tiguan sunt din aceeași clasa toate.

Acum am verificat, ai dreptate. Tiguanul imi parea usor mai mare ... dar nu e, cel putin la exterior.

#89
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 Bwwlan, on 06 septembrie 2016 - 14:37, said:

Penibil nume. Si oricum, lasand numele la o parte, masina e urata.
Seamana cu restul din gama lor, Tiguan, Touareg, Ateca sau cum s-o chema... Si de ce sa iei un Kodiak de-asta, cand poti lua un Tiguan XL?
Oricum, la pret vor fi clar Premium cu P mare. La calitate, cu p mic si doar pretentii Posted Image

Vad ca moderatorii au sters offtopicul.

Incerc sa-ti raspund on topic cu argumente la ceea ce am afirmat anterior :
- numele e doar un criteriu de identificare, a considera un nume frumos sau urat (mai ales la un obiect) e destul de primar. Sunt multe nume "urate" pe piata si n-am auzit pe nimeni sa se oripileze de numele (maserati) 4 usi, (renault) latitudine, (toyota) corola, etc.
- chestia cu urata ... ar fi mers mai bine "mie nu-mi place". Tonul tau categoric spune ceva ...
- normal ca seamana cu celelalte SUVuri VAG, dar asta se intampla la toti constructorii. Sau X1, X3 (X4), X5 (X6), de exemplu ti se par mult diferite intre ele ? Insa tu consideri asta un mare minus.
- pretul nu-i anuntat, dar tu deja stii ....
- n-ai vazut-o pe viu, nu te-ai urcat in ea, n-ai exploatat-o, dar iar deja stii ca e slaba si ca mai are si pretentii.

Si acum revin, nu cred ca este o insulta a-i spune interlocutorului ca este hater (adica no matter what, NO !) in conditiile aratate mai sus. Poate este de 3 ori mai destept ca mine si ca orice de aici, nu stiu, nu-l cunosc si n-am nimic cu asta, dar comentariul lui este ... de hater.

#90
StefanVasile

StefanVasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 20.10.2008
Nu mai luati totul personal. Asta este ideea unui forum, o diversitate de opinii. Cat despre masina, probabil diferenta de pret dintre Tiguan si Kodiaq va fi identica cu cea dintre Passat si superb.

Edited by StefanVasile, 07 September 2016 - 20:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate