Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Achizitie multimetru

- - - - -
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#55
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Apropo, ca vad ca au sarit o gramada de meseriasi sa se laude cu maiestria lor de a utiliza numai ieftinaturi, nu stiu cum se face ca in ultimii 20 de ani nu am vazut electronist care nu are cel putin un Fluke de genul minim 87V (sau si mai pricopsit de atat), si stramba din nas la altele mai ieftine. Fluke 87V e 2563 RON la TME cu TVA si transport inclus...
Pe langa unul de genul asta mai au si altele, si mai pricopsite, si ceva mai ieftine, poate si cate un UNI-T de peste 700+-1500+ RON...

Vorbesc de o gramada de electronisti intalniti in astia 20 de ani.
Nu stiu cum se face, dar nu i-am ales, nu i-am triat inainte dupa multimetru, pur si simplu asa s-a intamplat...
Ca sa fie snobismu' pana la capat, 80% din ei aveau si letcon Weller, de multe ori chiar statie...Posted Image

Edited by loock, 25 August 2016 - 21:08.


#56
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Apropo de asta, seriile clasice Weller au capete termostatate individual, deci poti sa pui bine-merci cap de 210 oC pe letcon de 30-200 W, nu se intampla nimic rau, ba chiar din contra - se incalzeste mai repede la temperatura specificata - desigur trebuie sa decupleze mai des daca e diferenta f. mare...
In orice caz, la ele statia nu ar fi necesara daca meseriasul a ales rezonabil modelul la inceput...

Ideea cu multimetrele e ca exista si oameni care cumpara din snobism sau pt ca-si permit, insa sunt si oameni care au nevoie si utilizeaza anumite specificatii, performante, domenii de masurare, si exista justificari pt. pretul sculelor.

Edited by loock, 25 August 2016 - 22:18.


#57
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Nu stiu de ce am impresia ca tu centrezi, tu dai cu capul. Legat de electronistii aia cu Fluke, am vazut si eu la viata mea cativa...fara Fluke, dar meseriasi. Deci care-i defapt diferenta intre a avea sau nu avea Fluke cand rezultatul e acelasi: obiectul defect functioneaza. Mai conteaza cu ce anume a fost reparat sau masurat ?
Ma crezi sau nu, cel mai mult conteaza experienta si cunostintele in electronica si apoi multimetrul.

Eu am un Xytronic 988. Cu ce-i mai bun Wellerul ala decat Xytronic-ul care il folosesc eu ? Lipeste singur ? Stie unde sa lipeasa si sa dezlipeasca ? Tot mana meseriasului e cheia. Asa ca poti sa ai si mama aparaturii, daca nu stii ce sa faci cu ea, te uiti ca curca-n Fluke.

Edited by tehnics, 25 August 2016 - 23:28.


#58
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Aici gresesti tehnics  . nu tii cont de clasa de precizie, cat de bine sunt calibrate . de protectia pe care o are aparatul la diverse tensiuni  etc
sunt de acord in mare parte cu afirmatiile colegului loock

#59
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 19.12.2012
Apropo de preferinte, imi amintesc ce a spus un electronist mult mai experimentat decat mine despre asta. el sustinea ca e necesar un aparat precis si fiabil acolo unde precizia masuratorilor e critica. Exemplu liniile de asamblare, unde daca masori o valoare sau faci un reglaj dupa ce iti indica aparatul, iar masuratoarea nu e corecta, risti sa ai pagube mari prin productia de rebuturi..pana iti dai seama unde ai gresit. Domeniul militar, medical.. da, acolo e nevoie de fluke sau Rhode & Schwarz, Agilent etc.
In activitatea de hobbyist sau depanator ocazional e deajuns si un DT830 daca e in mintile lui...iar daca ai bani, iti poti face un moft si cumpara o scula de 50 ori mai scumpa doar asa ca sa te simti bine ca vb aia, "ai mercedes nu logan"

Edited by A10, 25 August 2016 - 23:58.


#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,784
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDanosul, on 25 august 2016 - 14:40, said:

O fi multimetrul decalibrat ?
Ambele ar fi decalibrate oricum, problema e care este referinta corecta sa vezi care e fugit mai mult Posted Image
Pe net se gasesc ieftin calibratoare de voltaj si amperaj cu 4 sau 5 cifre dupa virgula stabilitate/precizie (sunt niste integrate speciale pentru aparate de etalonat, surse integrate foarte precise).
Deasemenea sunt aparate serioase gen Argilent 3458 care masoara 7 cifre dupa virgula, chestie care poate arata inclusiv zgomotul electronic Posted Image Dar asta deja e treaba de laborator.

[ https://i.ytimg.com/vi/yBb24pCUDpk/hqdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Revenind insa la cerinte de amator, orice aparat decent (cum ar fi Uni-T urile) daca mai este si calibrat (sunt firme pentru asa ceva sau la metrologie), este suficient majoritatii activitatilor.
Inca ceva, masuratorile un curent alternativ nu sunt precise la nivelul la care se poate masura in curent continuu. Un aparat ieftin insa e praf la alternativ pentru ca redreseaza cu dode care au pierderi dupa care fac un bias de reglaj si gata... pe cand o masuratoare corecta se face RMS cu o gramada de esantioane pe secunda si calcularea mediei.

Edited by andreic, 26 August 2016 - 01:15.


#61
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View Postproagro, on 25 august 2016 - 23:37, said:

Aici gresesti tehnics  . nu tii cont de clasa de precizie, cat de bine sunt calibrate . de protectia pe care o are aparatul la diverse tensiuni  etc
sunt de acord in mare parte cu afirmatiile colegului loock

Aici discutam in regim de amator. Cat de mult conteaza astea in regim de amator ? Raspunsul e ca nu conteaza atat de mult. O eroare pana la 3-4% e acceptabila.

#62
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dupa ce am citit postarile am ajuns la trista concluzie ca Nu, nu sunt meserias. Nu am Fluke. Si ce e mai ciudat, nici nu imi doresc. Pt ca e prea scula adevarata.
Si la ce fac eu la servciu si in timpul liber ar fi pacat ..E ca si cum as pune un cal de curse sa imi traga la plugul, ca orice martoaga ordinara..
De fapt cand mi-am luat masina nu am vrut BMW, desi ma puteam baga la niste rate...Am o Skodita Fabia cu care imi fac treaba din 2002..Si nimeni nu imi spune "dobitocul cu BMW"...
Sa revin. Weller. Da, mi-am luat prin 1993. Atunci am dat leafa pe o luna..De', snobismul..Cadn am aparut cu el la job sefei i-au iesit ochii din cap. Esti...cretin  a fost cel mai slab epitet. Da, era o tipa decisa..Si stia meserie.
Adevarul e ca pana atunci, adica din 1977 lucrasem cu pistoul de lipit si ciocanele rADIO Progres..
Dar azi, daca nu ai Weller, lumea zice despre tine ca esti prost. Asa o fi.
Despre faptul ca aparatele ies din fabruica nereglate si trebuie sa vina meseriasul de pe forumul SP cu o sursa de referinta..Asa o fi.
Aoleu, prietenii mei metrologi imi spuneau ca in camera unde reglau ei era si temperatura constanta..
Si la cursurile de Aparate de masura si Control sau d eMasuratori Electrice sau Electronice pe care le-am audiat 2 ani in liceu, si 2 in facultate, ne-au mai zis mai multe  Si ca de ex lungime si grosimea conteaza. Porcilor, la firele de conexiune ma refeream..
Ma rog, si profi aia erau cretini. Ca mine..

Dar pt ca suntem la capitolul ostroment de masura, rog sa fiu ajutat.
Prea stimabile si onorabile user loock, care mi-ai dovedit cat de multe cunosti dta.
Am primit un vinil cu o muzica scrisa de un foarte mare mason. Acolo e o arie cu "Papag..., Papag.." .pe care vreau sa o ascult. OK.
Deci ma lupt cu un preamplificator de pikup cu 2 trz. In baza primului trz am 0.01V cu primul instrument si 0.02V cu al doilea. Si cam la fel in colector..
Evident ca montajul e cu trz BC107 urmat de un BC413..Bucla de reactie e specifica RIIA.dar sa revin...
Deci un instrument imi arata o valoare dubla. Adica o eroare mult mai mare..
Asa ca om bun, recte dnule loock ajutati-ma sa imi ascult muzica dorita.
PS
Tehnics sau andreic nu e pt voi. Asa ca va rog sa "stati cuminti la locurile voastre", ca sa il citez pe Ceausescu..
Si pt admin, am intrebat ceva profesional. Faptul ca am descris autorul e asa ...ca umplutura..
Aoleu, telefonul. Astept raspunsurile corecte, pls..

Edited by Prien, 26 August 2016 - 08:34.


#63
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand o doza de pick-up are un output care variaza in f de model, existand variante uzuale de 3,5 mV, 5mV, 6 mV, deci la prima baza asta trebuie sa ajunga, nu 10, nu 20 mV.

Edited by loock, 26 August 2016 - 12:01.


#64
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View Postloock, on 26 august 2016 - 11:57, said:

In primul rand o doza de pick-up are un output care variaza in f de model, existand variante uzuale de 3,5 mV, 5mV, 6 mV, deci la prima baza asta trebuie sa ajunga, nu 10, nu 20 mV.
Prien se referea la valorile masurate cu multimetrul, nu la doza in sine. Aici parca discutam de multimetre si nu neaparat de doze. Deci intrebarea e ce se intampla daca cu un multimetru masoara 0,01V si cu al doilea 0,02V ? Ce anume ar trebui sa faca ?
Eu stiu :).

#65
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Eroarea e asa de mare incat poate sa-l arunce la gunoi, cel putin pt. domeniul milivoltilor.

Exprimarea "Si cam la fel in colector.." a fost prea vaga.

Ce e cam la fel, raportul de eroare, sau tot 10 mV citeste si pe colector... Posted Image

Edited by loock, 26 August 2016 - 12:12.


#66
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View Postloock, on 26 august 2016 - 12:07, said:

Eroarea e asa de mare incat poate sa-l arunce la gunoi, cel putin pt. domeniul milivoltilor.

Gresit. Credeam ca totusi le ai cu multimetrele, dar nu prea stii sa le folosesti. Aici e marea dilema domnule @loock care recomanzi autoscalare....ca la alea fara autoscalare nu te prinzi...adica arunci multimetrul daca ai diferenta asta mare ?
Raspunsul e simplu: Schimbi gama de masurare (scala )  pentru ca e posibil sa ai 0,014V ( si atunci vei citi 0,01V ) sau poti avea 0,015V ( si atunci vei citi 0,02V ).
Deci..intrebarea lui Prien a fost cu schepsis ca sa iti demonstreze ca nu le ai cu multimetrele oricat le-ai ridica in slavi. Acolo putea fi orice alta valoare ca exemplu.

Quote

Exprimarea "Si cam la fel in colector.." a fost prea vaga.

Quote

In baza primului trz am 0.01V cu primul instrument si 0.02V cu al doilea
A fost cat se poate de clar: A facut doua masuratori in baza tranzistorului cu 2 multimetre si au rezultat doua valori diferite. Asta e intrebarea: Ce faci in cazul asta ? Raspunsul tau a fost sa arunci multimetrul.

Intrebarea mea este: Care din ele ?

...sau trebuie sa ne luam Fluke ? Personal am un Fluke ( clampmetru ) si arata numai balarii...nu ma crezi, iti fac diseara o poza ca sa vezi ca, comparativ cu un UT30 si alte multimetre arata numai balarii. De aia nici nu il folosesc decat la masurarea curentilor pentru ca acolo arata ok.

Edited by tehnics, 26 August 2016 - 12:21.


#67
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Daca doza are output 3,5-5-6 mV, si multimetrul arata 20 mV, te caci pe el de multimetru, are eroare 350-600%.

#68
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View Postloock, on 26 august 2016 - 12:16, said:

Daca doza are output 3,5-5-6 mV, si multimetrul arata 20 mV, te caci pe el de multimetru, are eroare 350-600%.
...doar scuze. Vorbim aici de tensiuni si nu de doze. De unde stii tu ca nu exista vre-un divizor rezistiv acolo pana in baza tranzistorului ? Deci lasa doza in pace si baza tranzistorului ca nu ti-au facut nimic atata timp cat nu ai vazut schema.
Atunci fa abstractie de doza aia si de circuite. Ia ca ipoteza asa: intr-un punct de masura ai 0,01V cu un multimetru si 0,02V cu alt multimetru...

#69
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Un BM867S / BM869S are 60000 ( 60 K ) counts plus ecran cu 6 digiti, si dincolo de autoscalare, nu mai arata diferenta nici daca limitai manual (si stupid...) domeniul de masura la V.

Edited by loock, 26 August 2016 - 13:59.


#70
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,141
  • Înscris: 30.04.2007
mai bosorogilor (ma refer la cei din generatiile ante '70 ;) ) NU vreti sa intelegeti si sa constientizati ca MESERIA este capacitatea de a cumpara si etala o multitudine de aparate PROFI, pe care stim sa le folosim doar pe "auto" si cu care sa ne mindrim, NU capacitatea de a diagnostica un defect - fie el chiar si o lipitura rece - cu un (cel mai .. ) amarit aparat de masura?


pentru inlaturarea unor eventuale tentative de "carnitza in frigider" de la cei care se incadreaza (dar nu se simt .. ) in generatia mentionata, SI EU fac parte din acea generatie ;)

#71
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare. Renunt. Ma duc sa ma taie imprejur "si ma botez mahomedan". Asta era din "Tache, Ianche si Cadar"
Adevarul e ca nu am precizat ca e vorba de curent continu. Dar nici nu am zis ca e alternativ, adica de semnal dat de doza..
Si special am aruncat aparent la misto "si in colector e cam la fel' ..pt cine botul..Scuze, pt cine nu se prinde...
Maestre, matalica nu ai realizat nici ca, absolut din intamplare, nu am pus schema pe care vroiam sa o repar. Da, absolut din intamplare, nu-i asa ? Si atunci pe ce dracu discutam?
Mda, eu credeam ca discut cu un om inteligent, nu un cum ai scris despre cei care nu au Fluke, cazul meu?.

Adevarul adevarat e ca daca in baza unui tranzistor ai 0.01V sau chiar 0.02V curent continu, inseamna ca acesta nu este pularizat.
Iar fara pularizare nu o sa functioneze. Adica o sa mearga precum un pul   de hockei pe ghiata, sau o piesa arsa..
Daca adaug ca in colector am ca cam la fel, rezulta ca sau avem ceva scurt, sau intreruperi.
Sau ca pur si simplu preamplificatorul nu este alimentat....
Asa ca faptul ca eroarea e dubla, fata de nelimentarea montajului..

Asa meseriasule, degeaba ai instrumentul SCULA de SCULA, FLUXE, HP, Tektonix, daca ce iti spune aparatul asta este pt matatlica precum limba chineza pt mine. Ma rog, eu din din ea stiu doar "hai_fa_foanfo'n fan"...

Sa revin.
Meserie, te halesc. Deci cu foarte multa stima si mult respect pt userul loock, anunt ca paresc acest subiect. Si mai bag pe cineva, nu spun cine, in..IGNORE.
Sa nu uit sa clarific, ca sa nu fie discutii..
Masonul era Wolfgang Amadeus Mozart, iar "pesa" cu papagali, adica duetul "Papageno-Papagena" era din celebra opera "Die Zauberflöte, adica  "Flautul fermecat"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OL7YF0Djruk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Auditie placuta..Si ma bucur ca am mai transmis niste meserie..
Aplauze..

#72
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002

View Posttehnics, on 26 august 2016 - 07:31, said:

O eroare pana la 3-4% e acceptabila.

Mi se pare cam mult o astfel de abatere. În nici un caz acceptabilă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate