Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Rapirea credinciosilor: in ziua de apoi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
426 replies to this topic

#271
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSILIKA, on 14 noiembrie 2016 - 09:27, said:

Ce faci cu pacatul respectiv? (ma refer la sfintii VT).
Aia e treaba lui Dumnezeu! Vor fi iertați din oficiu, chiar dacă nu au crezut în Cristos (nu aveau cum !)
Răpirea este doar pentru membrii Trupului.Posted Image

#272
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postdark, on 14 noiembrie 2016 - 09:29, said:

Aia e treaba lui Dumnezeu! Vor fi iertați din oficiu, chiar dacă nu au crezut în Cristos (nu aveau cum !)
Răpirea este doar pentru membrii Trupului.Posted Image

Bun, e treaba lui Dumnezeu... nu e un raspuns foarte precis. Vreau sa vad ce spune maestrul pe tema asta, ca el are alte idei.

PS: Pe principiul iertarii din oficiu nu ar mai fi fost nevoie de jertfa lui Hristos. Pe toti ne-ar fi putut ierta din oficiu.

Edited by SILIKA, 14 November 2016 - 09:40.


#273
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSILIKA, on 14 noiembrie 2016 - 09:39, said:

PS: Pe principiul iertarii din oficiu nu ar mai fi fost nevoie de jertfa lui Hristos. Pe toti ne-ar fi putut ierta din oficiu.
Din oficiu, în sensul că nu le pretinde credința în Isus, nu aveau aceia cum să creadă. Dar viața veșnică le-o va da tot în baza jertfei cristice.

#274
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Dreptii din VT credeau in Rascumparatorul promis.
Sistemul de jertfe asta simboliza (pe Mielul Lui Dumnezeu).

Edited by radurus, 14 November 2016 - 12:35.


#275
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004

View Postradurus, on 14 noiembrie 2016 - 12:34, said:

Dreptii din VT credeau in Rascumparatorul promis.
Sistemul de jertfe asta simboliza (pe Mielul Lui Dumnezeu).


Aiurea!

Rom 16.25. Iar Aceluia care poate sa va intareasca, dupa Evanghelia mea si propovaduirea lui Isus Hristos - potrivit cu descoperirea tainei care a fost tinuta ascunsă timp de veacuri,
26. dar a fost aratata acum prin scrierile prorocilor si, prin porunca Dumnezeului celui Vesnic, a fost adusa la cunostinta tuturor neamurilor, ca sa asculte de credinta -

#276
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 14 noiembrie 2016 - 09:29, said:

Răpirea este doar pentru membrii Trupului.Posted Image
cu aripioare sau fara? Posted Image

#277
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 14 noiembrie 2016 - 12:58, said:

cu aripioare sau fara? Posted Image
fără.

#278
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 14 noiembrie 2016 - 13:03, said:

fără.
Posted Image

ok.

#279
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007

View Postlogic1, on 02 noiembrie 2016 - 12:19, said:

Nu văd legătura cu invierile, dar Psalmul 2 este despre omul care DEVINE Fiu, judecător, rege, etc.

Nasol ca nu vezi.
Ps 2 este despre Fiul in calitate de carmuitor, nu de salvator. Aia se intampla dupa a doua lui venire.

#280
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006

View Postdark, on 14 noiembrie 2016 - 12:50, said:



Aiurea!

Rom 16.25. Iar Aceluia care poate sa va intareasca, dupa Evanghelia mea si propovaduirea lui Isus Hristos - potrivit cu descoperirea tainei care a fost tinuta ascunsă timp de veacuri,
26. dar a fost aratata acum prin scrierile prorocilor si, prin porunca Dumnezeului celui Vesnic, a fost adusa la cunostinta tuturor neamurilor, ca sa asculte de credinta -
... si unde e explicatia?
Recomand putina privire in istoria evreilor si nu numai.
Veti vedea ca mielul pascal si jertfele pentru vina Il simbolizau pe Isus.

Jertfele aduse incepand de la Adam/Abel au fost facute avand in minte ca cineva trebuie sa moara in locul pacatosului. Atunci murea un animal dar il simboliza pe Isus.

Jertfa pe care o aduceau (pentru vina) credinciosii din VT cu credinta ca pacatul le e iertat, avea aceeasi valabilitate ca si jertfa lui Isus.

Edited by radurus, 14 November 2016 - 14:13.


#281
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004

View Postradurus, on 14 noiembrie 2016 - 14:11, said:

Jertfa pe care o aduceau (pentru vina) credinciosii din VT cu credinta ca pacatul le e iertat, avea aceeasi valabilitate ca si jertfa lui Isus.

caci este cu neputinta ca sangele taurilor si al tapilor sa stearga pacatele. (Evr.10:4)

#282
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
... sangele tapilor si al taurilor simboliza sangele lui Isus.
Daca pacatele le-ar fi fost sterse, nu mai era nevoie ca Isus sa moara.

Cui adreseaza Ap. Pavel cuvintele acestea? Evreilor care nu credeau in Isus (jertfa lui Isus a inlocuit sistemul de jertfe pe care se bazau ei)

Edited by radurus, 14 November 2016 - 15:25.


#283
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004

View Postradurus, on 14 noiembrie 2016 - 15:23, said:

Cui adreseaza Ap. Pavel cuvintele acestea? Evreilor care nu credeau in Isus (jertfa lui Isus a inlocuit sistemul de jertfe pe care se bazau ei)
Eu cred că epistola era scrisă pentru biserica compusă din evrei după etnie.

24. Spuneti sanatate tuturor mai marilor vostri si tuturor sfintilor. Cei din Italia va trimit sanatate.
25. Harul sa fie cu voi cu toti! Amin.


The End.

Este așa de greu să recunoști când greșești?

Posted Image

Ai greșit și tu o dată, RaduRus. Uite, Silică greșește mai tot timpul!

View PostSILIKA, on 14 noiembrie 2016 - 09:39, said:

Bun, e treaba lui Dumnezeu... nu e un raspuns foarte precis.
Tot ce pot să-ți spun este că drepții din vechime nu vor fi răpiți fiindcă nu fac parte din Mireasa.

#284
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Nu intru in polemici inutile.
"Gresit" in raport cu ce?
La cate interpretari si scoateri din context exista... e de inteles multitudinea confesiunilor religioase existente.

Edited by radurus, 14 November 2016 - 16:28.


#285
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,124
  • Înscris: 10.09.2008

View Postoverseas, on 14 noiembrie 2016 - 13:11, said:

Nasol ca nu vezi.
Ps 2 este despre Fiul in calitate de carmuitor, nu de salvator. Aia se intampla dupa a doua lui venire.

Păi şi eu ce am spus? Că eşti off topic. Chiar dacă e nasol.

logic1 said:

Nu văd legătura cu învierile, dar Psalmul 2 este despre omul care DEVINE Fiu, judecător, rege, etc.

În plus, apostolii n-au aplicat Psalmul 2 la ceea ce tu numeşti "a doua venire" a lui Cristos:

Fapte 13
33 Dumnezeu a împlinit-o pentru noi, copiii lor, înviind pe Isus; după cum este scris în psalmul al doilea: „Tu eşti Fiul Meu, astăzi Te-am născut.”

Fapte 4
25 Tu ai zis prin Duhul Sfânt, prin gura părintelui nostru David, robul Tău: „Pentru ce se întărâtă neamurile şi pentru ce cugetă noroadele lucruri deşarte?
26 Împăraţii pământului s-au răsculat şi domnitorii s-au unit împotriva Domnului şi împotriva Unsului Său.”
27 În adevăr, împotriva Robului Tău celui sfânt, Isus, pe care L-ai uns Tu, s-au însoţit în cetatea aceasta Irod şi Pilat din Pont cu Neamurile şi cu noroadele lui Israel,
28 ca să facă tot ce hotărâse mai dinainte mâna Ta şi sfatul Tău.

#286
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSILIKA, on 14 noiembrie 2016 - 09:03, said:

Fara proba biblica?
Cum fara proba? Pai ti-am pus versul direct. Sau prin proba intelegi citate din brosurica bisericii tale?

Fapte 15

10. Acum, dar, de ce ispititi pe Dumnezeu si puneti pe grumazul ucenicilor un jug pe care nici parintii nostri, nici noi nu l-am putut purta?
11. Ci credem ca noi, ca si ei, suntem mantuiti prin harul Domnului Isus."



Quote

Sfintii NT ajung in rai prin credinta in jertfa lui Hristos. Dar cum rezolvi dilema sfintilor VT care nu au putut avea aceasta credinta, ci doar au facut ce le-a poruncit Dumnezeu sa faca (e adevarat, prin incredere in Dumnezeu au facut acele lucruri)? Nu se identifica ei cu Ioan 5:29 (Cei ce au facut binele vor invia pentru viata)? Si in cazul asta, Biserica lui Hristos nu devine o ceata deosebita de celelalte cete?

Evrei 9

25. Si nu ca sa Se aduca de mai multe ori jertfa pe Sine insusi, ca marele preot care intra in fiecare an in Locul Preasfant cu un sange care nu este al lui;

26. fiindca atunci ar fi trebuit sa patimeasca de mai multe ori de la intemeierea lumii; pe cand acum, la sfarsitul veacurilor, S-a aratat o singura data, ca sa stearga pacatul prin jertfa Sa.

28. tot asa, Hristos, dupa ce S-a adus jertfa o singura data, ca sa poarte pacatele multora, Se va arata a doua oara, nu in vederea pacatului, ca sa aduca mantuirea celor ce-L asteapta.

Nu citesti Biblia. Ai un fix sa citesti numai brosurici.

#287
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postzexelica, on 15 noiembrie 2016 - 09:43, said:

Cum fara proba? Pai ti-am pus versul direct. Sau prin proba intelegi citate din brosurica bisericii tale?

Fapte 15

10. Acum, dar, de ce ispititi pe Dumnezeu si puneti pe grumazul ucenicilor un jug pe care nici parintii nostri, nici noi nu l-am putut purta?
11. Ci credem ca noi, ca si ei, suntem mantuiti prin harul Domnului Isus."

Nu ai citit ce raspuns ti-am dat pentru versetul acesta?

View PostSILIKA, on 11 noiembrie 2016 - 23:54, said:

Care noi si care ei?

"7. Dupa ce s-a facut multa vorba, s-a sculat Petru si le-a zis: "Fratilor, stiti ca Dumnezeu, de o buna bucata de vreme, a facut o alegere intre voi, ca, prin gura mea, Neamurile sa auda cuvantul Evangheliei si sa creada.
8. Si Dumnezeu, care cunoaste inimile, a marturisit pentru ei si le-a dat Duhul Sfant ca si noua.
9. N-a facut nicio deosebire intre noi si ei, intrucat le-a curatat inimile prin credinta."

====> Noi = apostolii , Ei = neamurile care au auzit Cuvantul despre iertarea prin jertfa lui Hristos.

Actiunea se petrece dupa nasterea Bisericii Lui Hristos.

Sfintii VT nu apar in proba biblica pe care ai pus-o. Textul vorbeste de altceva.

View PostSILIKA, on 11 noiembrie 2016 - 23:54, said:

Evrei 9

25. Si nu ca sa Se aduca de mai multe ori jertfa pe Sine insusi, ca marele preot care intra in fiecare an in Locul Preasfant cu un sange care nu este al lui;

26. fiindca atunci ar fi trebuit sa patimeasca de mai multe ori de la intemeierea lumii; pe cand acum, la sfarsitul veacurilor, S-a aratat o singura data, ca sa stearga pacatul prin jertfa Sa.

28. tot asa, Hristos, dupa ce S-a adus jertfa o singura data, ca sa poarte pacatele multora, Se va arata a doua oara, nu in vederea pacatului, ca sa aduca mantuirea celor ce-L asteapta.

Nu citesti Biblia. Ai un fix sa citesti numai brosurici.

Inteleg ideea din text, dar... mai am niste dileme.

Cum comentezi Romani 2:12? Si cum se integreaza jertfa lui Hristos in acest verset?

#288
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSILIKA, on 15 noiembrie 2016 - 22:44, said:

Nu ai citit ce raspuns ti-am dat pentru versetul acesta?
Sfintii VT nu apar in proba biblica pe care ai pus-o. Textul vorbeste de altceva.
Stimabile, tu poti sa dai ce raspuns vrei. Ortodocsii justifica icoanele cu "se zice ca", tu cu altele. Clasic. Ce este o curiozitate personala este daca atunci cand te imbarbatezi singur si-ti spui ca ai dreptate, daca iei si vreo pastila, ceva.....

Scrie clar despre PARINTII LOR si despre supunerea la legea lui Moise.

5. Atunci unii din partida fariseilor, care crezusera, s-au ridicat si au zis ca Neamurile trebuie sa fie taiate imprejur si sa li se ceara sa pazeasca Legea lui Moise.
10. Acum, dar, de ce ispititi pe Dumnezeu si puneti pe grumazul ucenicilor un jug pe care nici parintii nostri, nici noi nu l-am putut purta?


Quote

Inteleg ideea din text, dar... mai am niste dileme.
Ma indoiesc, stimabile. Esti blestemat si nu trebuie momentan sa intelegi, ci doar sa iesi din biserica unde este satan si sa citesti Biblia. Insa, iti explic:

12. Toti cei ce au pacatuit fara Lege vor pieri fara Lege; si toti cei ce au pacatuit avand Lege vor fi judecati dupa Lege.

Cand a aparut legea? La Moise. Pana atunci legea nu era comunicata, insa exista.

Romani 1
19. Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu.

View Postradurus, on 14 noiembrie 2016 - 14:11, said:

... si unde e explicatia?
Recomand putina privire in istoria evreilor si nu numai.
Veti vedea ca mielul pascal si jertfele pentru vina Il simbolizau pe Isus.

Jertfele aduse incepand de la Adam/Abel au fost facute avand in minte ca cineva trebuie sa moara in locul pacatosului. Atunci murea un animal dar il simboliza pe Isus.

Jertfa pe care o aduceau (pentru vina) credinciosii din VT cu credinta ca pacatul le e iertat, avea aceeasi valabilitate ca si jertfa lui Isus.

E usor sa spui ca simbolizau desi chiar asa e. Dar nu cred ca poti si demonstra cu Scriptura. Pot sa fiu tzigan si sa te intreb ce inseamna tapul trimis in pustie si s-a incheiat cu simbolurile......
Si legile ceremoniale tot aud ca simbolizau, dar nimeni nu demonstreaza ce, cu proba biblica. Dar, deh, aud si ei pe la biserica si transmit mai departe. Ca nu am am auzit pe cineva sa-si faca probleme ca este tradus TROMPETA cand sunt doua feluri: shofar si hatzetzorah. Nici unde scrie ROADE si sunt ori bikurim ori tebuah. La ploaie, nici nu mai zic. Ca e malcosh, yoreh sau geshem este la fel pt bisericosi, insa stiu ei ca sunt....simboluri. Sunt, dar ce inseamna? Darul leganat ce-o fi? Nu conteaza, nu?

Edited by zexelica, 16 November 2016 - 08:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate