Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Rapirea credinciosilor: in ziua de apoi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
426 replies to this topic

#307
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
Așa cum ai subliniat despre Smirna și Pergam, biserica exista și există în prezent și este compusă din ”iudei pe dinăuntru” sau spirituali. Între ei pot fi temporar și dintre aceia care ”zic ca sunt iudei, si nu sunt, ci sunt o sinagoga a Satanei”. Dar sunt de regulă sau cel puțin în final deconspirați și dați afară. La venirea lui Cristos, după schimbare și înviere, nu vor primi viață decât ”iudeii” autentici. Tot timpul deci există o SINGURĂ biserică și Dumnezeu locuiește în ea prin duhul său ca într-un templu.

Acum pentru că tu ai fost învățat că biserica a devenit Babilon în 1994 și că morții sunt vii în ceruri, înainte de înviere, la tine pot fi/coexista DOUĂ biserici. Una coruptă, babilonică, pe pământ compusă din așa-ziși credincioși în viață și una în ceruri compusă din credincioșii morți-vii (unde îi incluzi în mod greșit și pe cei din VT).

PS
Concluziile pot fi tâmpite și idioate, dacă o spun argumentele. Dacă o spui tu, e din lipsa lor. Posted Image

#308
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Pai scrie si de adunarea satanei, de "la voi, unde domneste satana". Avand in vedere ca Evrei 12:22-23 defineste adunarea DUHURILOR celor drepti IN CERURI

Stimabile, scrie "la voi, unde locuieste satana", "la voi unde este scaunul de domnie al satanei".

Cum Evrei 12:22-23 defineste biserica fiind adunarea IN CER a DUHURILOR CELOR DREPTI nu prea face sens cu restul Scripturii care spune ca Dumnezeu domneste in cer, nu satana. Dar pune proba biblica, nu vrajeala la liber.

#309
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
Proba ai pus-o tu, dând textele despre biserici din Apocalipsa. Să nu mai zic că acel grup (sinagogă a satanei) era în biserică deja la sfârșitul secolului întâi, nu după 1994.

Duhurile celor drepți nu sunt sufletele morților, ci duhurile creștinilor în prezent în contrast cu carnea, trăirea lor interioară, viața lor spirituală. Conform contextului din Evrei 12.

Romani 8
9 Voi însă nu mai sunteţi pământeşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în adevăr în voi. Dacă n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.
10 Şi dacă Hristos este în voi, trupul vostru, da, este supus morţii, din pricina păcatului; dar duhul vostru este viu, din pricina neprihănirii.

#310
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postshogun1, on 18 august 2017 - 18:52, said:

1. Rapture nu e răpire, e ridicare la cer. Cică, așa zic unii.

2. O să se elibereze puțin spațiu pe aici, dar nu prea mult. Nu suficient. Când plecați?
1. Corect. A rapi e un lucru rau. A ridica la ceruri insa, e un lucru asteptat de multi, ca vezi bine cat se chinuie Prorocul Mincinos prin NASA sa va prosteasca ca v-a gasit o planeta unde sa va mutati. Posted Image

2. Nici n-o sa observi. O sa-ti dai seama doar cand grindina de 1 talant o sa-ti mareasca campul vizual, nivelandu-ti in ordine: masina, casa, cunoscutii. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 22 August 2017 - 07:32.


#311
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 21 august 2017 - 22:41, said:

Proba ai pus-o tu, dând textele despre biserici din Apocalipsa. Să nu mai zic că acel grup (sinagogă a satanei) era în biserică deja la sfârșitul secolului întâi, nu după 1994.

Duhurile celor drepți nu sunt sufletele morților, ci duhurile creștinilor în prezent în contrast cu carnea, trăirea lor interioară, viața lor spirituală. Conform contextului din Evrei 12.

Romani 8
9 Voi însă nu mai sunteţi pământeşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în adevăr în voi. Dacă n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.
10 Şi dacă Hristos este în voi, trupul vostru, da, este supus morţii, din pricina păcatului; dar duhul vostru este viu, din pricina neprihănirii.

Evrei 12
22. Ci v-ati apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui Viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea in sarbatoare a ingerilor,
23. de Biserica celor intai nascuti, care sunt scrisi in ceruri, de Dumnezeu, Judecatorul tuturor, de duhurile celor neprihaniti, facuti desavarsiti,

Scrie Ierusalimul CERESC? Stiu ca tu nu crezi in suflet, duh, etc.... Insa scrie ca in momentul mantuirii esti in imparatia lui Dumnezeu. Insa tu crezi ca mantuirea se pierde si n-ai cum sa intelegi.

Coloseni 1
13. El ne-a izbavit de sub puterea intunericului si ne-a stramutat in Imparatia Fiului dragostei Lui,

Si, da, cei mantuiti fac parte si din biserica pamanteasca cat sunt in viata. Insa biserica din Apoc 2 si 3 nu are cum sa fie cea cereasca, pt ca scrie ca este scaunul de domnie al satanei. Eu asta te-am intrebat, unde conduce satana, pe pamant sau in cer? Ca acolo este si biserica in discutie.

Insa deviem de la subiect. Cand are loc invierea mortilor, conform Scripturii? Fara comentarii la liber. Proba biblica.

Edited by zexelica, 22 August 2017 - 10:36.


#312
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
N-o mai lungi... nu există în paralel biserică pământească și biserică cerească.
Biserica ajunge în Babilon și iese de acolo, dar nu devine niciodată Babilon.

#313
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 22 august 2017 - 16:56, said:

N-o mai lungi... nu există în paralel biserică pământească și biserică cerească.
Biserica ajunge în Babilon și iese de acolo, dar nu devine niciodată Babilon.
Aha, dar Ierusalimul=biserica devine Sodoma si Egipt Posted Image Posted Image Numai Babilon, nu, ca duhovniceste nu inseamna acelasi lucru, este? Acum nu mai e alegorie nicaieri, decat la cerere, unde zice brosurica.

Oricum, intrebarea era CAND ARE LOC INVIEREA MORTILOR conform Scripturii?

Edited by zexelica, 22 August 2017 - 17:07.


#314
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 22 august 2017 - 17:07, said:

Aha, dar Ierusalimul=biserica devine Sodoma si Egipt Posted Image Posted Image
nu.
Ierusalimul este inlocuit de Noul Ierusalim.
Vechiul Ierusalim devine Babilonul cel Mare, numit si Sodoma si Egipt

:)

#315
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 22 august 2017 - 17:21, said:

nu.
Ierusalimul este inlocuit de Noul Ierusalim.
Vechiul Ierusalim devine Babilonul cel Mare, numit si Sodoma si Egipt

Posted Image
Si vechiul Ierusalim reprezenta biserica pamanteasca. Nu ceteatea fizica, cum incerci tu sa propovaduiesti brosurica jegovista.

Dar, la topic, CAND ARE LOC INVIEREA MORTILOR?

Edited by zexelica, 24 August 2017 - 10:26.


#316
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 24 august 2017 - 10:22, said:

Si vechiul Ierusalim reprezenta biserica pamanteasca. Nu ceteatea fizica, cum incerci tu sa propovaduiesti brosurica jegovista.
"Vai, cetatea aceea credincioasa, cum a ajuns o curva! Era plina de judecata, dreptatea locuia in ea, si acum e plina de ucigasi! (Isa.1:21)"

nu te mai obosi sa-mi predai din Brosura, ca nu merge.
mai bine accepta ce a scris Prorocul.
si mai scuteste-ma cu jegovistii tai...Posted Image

#317
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 22 august 2017 - 17:07, said:

Oricum, intrebarea era CAND ARE LOC INVIEREA MORTILOR conform Scripturii?
Va fi o singura inviere a mortilor, de vorbesti la singular?

#318
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 24 august 2017 - 11:55, said:

Va fi o singura inviere a mortilor, de vorbesti la singular?
Stimabile, pune ce scrie a.i. concluzia sa nu contrazica nimic altceva din Scriptura. Easy.

#319
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 24 august 2017 - 10:22, said:

Dar, la topic, CAND ARE LOC INVIEREA MORTILOR?


in ziua a 4-a
39. "Dati piatra la o parte", a zis Isus. Marta, sora mortului, I-a zis: "Doamne, miroase greu, caci este mort de patru zile."
40. Isus i-a zis: "Nu ti-am spus ca, daca vei crede, vei vedea slava lui Dumnezeu?"


44. Si mortul a iesit cu mainile si picioarele legate cu fasii de panza si cu fata infasurata cu un stergar. Isus le-a zis: "Dezlegati-l si lasati-l sa mearga."

lnspre a 5-a la cinzecime


De aceea este scris: "Omul dintai, Adam, a fost facut un suflet viu." Al doilea Adam a fost facut un duh datator de viata. (1Cor.15:45)


cand se toarna Duhul

unde Domnul ramane 2 zile  cu neamurile

Cand au venit samaritenii la El, L-au rugat sa ramana la ei. Si El a ramas acolo doua zile. (Ioan.4:40)

stiind ca Cuvantul =Duh



perioada care tine pana la a 7-a

cand are loc aratarea in slava


Dupa sase zile, Isus a luat cu El pe Petru, pe Iacov si pe Ioan si i-a dus singuri deoparte pe un munte inalt. Acolo S-a schimbat la fata inaintea lor. (Marc.9:2)


la Sucot

5. Petru a luat cuvantul si a zis lui Isus: "Invatatorule, este bine sa stam aici; sa facem trei colibe: una pentru Tine, una pentru Moise, si una pentru Ilie."

Edited by husand, 04 January 2018 - 22:31.


#320
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Habarnismul este la locul lui, observ.... In loc de versuri directe dam ce visam noi cand vom fi batrani.

Si voia Celui ce M-a trimis este sa nu pierd nimic din tot ce Mi-a dat El, ci sa-l inviez in ziua de apoi. (Ioan.6:39)

Voia Tatalui Meu este ca oricine vede pe Fiul si crede in El sa aiba viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi." (Ioan.6:40)

Nimeni nu poate veni la Mine, daca nu-l atrage Tatal, care M-a trimis; si Eu il voi invia in ziua de apoi. (Ioan.6:44)

Cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi. (Ioan.6:54)

"Stiu", I-a raspuns Marta, "ca va invia la inviere, in ziua de apoi." (Ioan.11:24)

#321
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

observ

Da da  ...observa scriptura no problem.

Adevarat, adevarat va spun ca vine ceasul, si acum a si venit, cand cei morti vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu, si cei ce-l vor asculta vor invia. (Ioan.5:25)


Noi stim ca am trecut din moarte la viata, pentru ca iubim pe frati. Cine nu iubeste pe fratele sau ramane in moarte. (1Ioan.3:14)


mormintele s-au deschis, si multe trupuri ale sfintilor care murisera au inviat. (Mat.27:52)


Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)


Si, drept raspuns, le-a zis: "Duceti-va de spuneti lui Ioan ce ati vazut si auzit: orbii vad, schiopii umbla, leprosii sunt curatati, surzii aud, mortii invie, si saracilor li se propovaduieste Evanghelia.
(Luc.7:22)

Si am datarea

Atunci a inceput sa le spuna: "Astazi s-au implinit cuvintele acestea din Scriptura pe care le-ati auzit." (Luc.4:21)


Ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani. Aceasta este intaia inviere. (Apoc.20:5)


Nu-ti iese stimabile pasenta la logica...ca e la Duh

23. Isus i-a zis: "Fratele tau va invia."
24. "Stiu", I-a raspuns Marta, "ca va invia la inviere, in ziua de apoi."
25. Isus i-a zis: "Eu sunt Invierea si Viata. Cine crede in Mine, chiar daca ar fi murit, va trai.
26. Si oricine traieste si crede in Mine nu va muri niciodata. Crezi lucrul acesta?"

#322
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Invierea DECEDATILOR este aceeasi cu invierea care este mantuire? Poate acum vreo 75 de ani asa era.

#323
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Invierea a venit in ziua  a 4 a   (spiritual vorbind )   camd omul nu mai moare.


Adevarat, adevarat va spun ca cine asculta cuvintele Mele si crede in Cel ce M-a trimis are viata vesnica si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata. (Ioan.5:24)
Noi stim ca am trecut din moarte la viata, pentru ca iubim pe frati. Cine nu iubeste pe fratele sau ramane in moarte. (1Ioan.3:14)
Si oricine traieste si crede in Mine nu va muri niciodata. Crezi lucrul acesta?" (Ioan.11:26)

cu explicatia ca

Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)

numita si intaia inviere

Ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani. Aceasta este intaia inviere. (Apoc.20:5)

View Postkruger, on 24 august 2017 - 11:55, said:

Va fi o singura inviere a mortilor, de vorbesti la singular?


Da este o singura inviere  a celor in Isus,,aaa ca sunt doua etape,,,este adevarat.
Intaia cu cei in Domnul care sunt numiti fericiti si alta cu ceilalti oameni care sunt judecati in ziua de apoi.

Edited by husand, 10 January 2018 - 22:04.


#324
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 10 ianuarie 2018 - 21:47, said:

Invierea a venit in ziua  a 4 a   (spiritual vorbind )   camd omul nu mai moare.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate