Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Rapirea credinciosilor: in ziua de apoi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
426 replies to this topic

#415
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 17 februarie 2018 - 12:25, said:

Dar acum s-a aratat o neprihanire pe care o da Dumnezeu, fara lege - despre ea marturisesc Legea si Prorocii - (Rom.3:21)
Pai ai dat text bun

despre ea marturisesc Legea si Prorocii - (Rom.3:21)
In discutie fiind salvarea.

insa capos ca de obicei

Quote

.. plaoia tarzie-straja 3+trambita 7

Nu este la trambita ploaie nici la sucot dar apa este chiar in mijlocul secetei.

Aaa iti lipsesc argumentele aste in ecuatie ?....Temele le faci singur


Cuvantul arata ca sucot vine dupa 6 zile  nu dupa 7
Deasemenea ca cele trei zile de lucrare sunt de la venirea vietii=Isus care echivaleaza cu cele 3 straji.

Regret onorabile.
Cu ce nu stiu nu te pot ajuta ..n-am voie sa fabulez ..gen 2011

Edited by husand, 18 February 2018 - 12:49.


#416
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Nu eu am spus ca la straja a 3-a este Sucot sau ploaia tarzie. Cred ca ai probleme cu memeoria. Eu tie ti-am cerut proba biblica sa lege Sucot, ploaia tarzie de straja 3 si trambita 7.

#417
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Iar eu pt a continua am nevoie de argumentul ca ploaia tarzie = sucot

Daca-l ai pune textul ?

Gasesc ca sucot este la a doua recolta ( fructele fiind de teasc) , apa =izvorul sau raul  iar ca timp dupa 6 zile,in urma trambitelor (7 trambite,intrare in ziua 7)

Edited by husand, 21 February 2018 - 21:40.


#418
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Deasemenea  tu ai cerut sa fie intr-un singur text....nu este.
Insa avem trambita 7 in dimineata celei de-a saptea zi

15. In ziua a saptea, s-au sculat in zorii zilei si au inconjurat in acelasi fel cetatea de sapte ori; aceasta a fost singura zi cand au inconjurat cetatea de sapte ori.
16. A saptea oara, pe cand preotii sunau din trambite, Iosua a zis poporului: "Strigati, caci Domnul v-a dat cetatea in mana!

20. Poporul a scos strigate, si preotii au sunat din trambite. Cand a auzit poporul sunetul trambitei, a strigat tare, si zidul s-a prabusit; poporul s-a suit in cetate, fiecare drept inainte. Au pus mana pe cetate

Iosua 6

stiind ca trambita anunta venirea  (1Tes.4:16)(1Cor.15:52) derasemenea strigarea

In alt text venirea este anuntata la rasaritul soarelui

18. Lot le-a zis: "O! nu, Doamne!
19. Iata ca am capatat trecere inaintea Ta si ai aratat mare indurare fata de mine, pastrandu-mi viata; dar nu pot sa fug la munte inainte ca sa ma atinga prapadul, si voi pieri.
20. Iata, cetatea aceasta este destul de aproape ca sa fug in ea si este mica. O! de as putea sa fug acolo… este asa de mica… Si sa scap cu viata!"
21. Si El i-a zis: "Iata ca-ti fac si hatarul acesta si nu voi nimici cetatea de care vorbesti.
22. Grabeste-te de fugi in ea, caci nu pot face nimic pana nu vei ajunge acolo." Pentru aceea s-a pus cetatii aceleia numele Toar.
23. Rasarea soarele pe pamant cand a intrat Lot in Toar.
24. Atunci Domnul a facut sa ploua peste Sodoma si peste Gomora pucioasa si foc de la Domnul din cer.
25. A nimicit cu desavarsire cetatile acelea, toata campia si pe toti locuitorii cetatilor si tot ce crestea pe pamant.
26. Nevasta lui Lot s-a uitat inapoi si s-a prefacut intr-un stalp de sare.

cand cei neprihaniti au porunca sa iasa  si chiar sunt scosi din foc = judecata lucru care se intampla la venirea Domnului  conform (Ps.97:3) comparat cu un rasarit  (Luc.1:78)
Lot fiind cei neprihaniti,
Totul este corelat cu   perioada harului
El ne va da iarasi viata in doua zile; a treia zi ne va scula, si vom trai inaintea Lui. (Osea.6:2)
1000- ani - 1 zi
Doua zile suntem acum de la venirea vietii= Domnul si a treia cand izbavirea (lucrarea)este sfarsita

"Duceti-va", le-a raspuns El, "si spuneti vulpii aceleia: "Iata ca scot dracii si savarsesc vindecari astazi si maine, iar a treia zi voi ispravi. (Luc.13:32)
Dar trebuie sa umblu astazi, maine si poimaine, fiindca nu se poate ca un proroc sa piara afara din Ierusalim. (Luc.13:33)

Voila !!!

Edited by husand, 21 February 2018 - 22:19.


#419
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 21 februarie 2018 - 22:17, said:

Deasemenea  tu ai cerut sa fie intr-un singur text....nu este.
Nu este, stiam pt ca am studiat. Atunci iti pot spune cu siguranta ca speculezi.

Sucotul are proba biblica clara, este DUPA Cinzecime (care simbolizeaza era bisericilor). Deci clar mai este o perioada de evanghelizare, Sucot, pe care voi bisericosii o ignorati la fel cum ignora evreii Cinzecimea.

Pot sa ma chinui sa-ti arat versurile cu ploaia timpurie, Cinzecimea si bikkurim. Dar nu are rost daca habar nu ai ca intr-un AN sunt 3 sarbatori, 3 ploi si 3 tiputi de fructe, ca scrie ca locul de adunare il va alege Domnul, etc... Astea nu le stie toata lumea,

Edited by zexelica, 22 February 2018 - 16:39.


#420
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 22 februarie 2018 - 16:35, said:

Nu este, stiam pt ca am studiat. Atunci iti pot spune cu siguranta ca speculezi.

Sucotul are proba biblica clara, este DUPA Cinzecime (care simbolizeaza era bisericilor). Deci clar mai este o perioada de evanghelizare, Sucot, ii Cinzecimea.





Hello aici este Cinzecimea  49+1   unu fiind prima din urmatoarea serie de 49

care dureaza pana la rapire.

ma gandeam ca dai argumente noi insa ...next time....mai studiaza...

Am argumente solide cu   Sucot  in pustia Sinai,,,


Ploaia tarzie e la Seceris = Cinzecime

Versul cu ploaia la Sucot ?

Edited by husand, 23 February 2018 - 19:44.


#421
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 husand, on 23 februarie 2018 - 19:36, said:


Am argumente solide cu   Sucot  in pustia Sinai,,,


Sucot este sarbatoarea Corturilor, dar este si Hag ha-Asif  - Sarbatoarea recoltei

#422
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 vio69a, on 25 februarie 2018 - 23:17, said:

Sucot este sarbatoarea Corturilor, dar este si Hag ha-Asif  - Sarbatoarea recoltei
ia te uita. Posted Image

incepem sa deconspiram informatii valoroase, specifice...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 26 February 2018 - 07:16.


#423
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 23 februarie 2018 - 19:36, said:

Hello aici este Cinzecimea  49+1   unu fiind prima din urmatoarea serie de 49

care dureaza pana la rapire.
Poate ai si proba biblica. Care nu exista.

Iar daca ploaia si sarbatoarea simbolizeaza propovaduire, ma gandeam din ce lighean gandesti ca sa sustii ca exista doua perioade de evanghelizare SIMULTAN.

Quote

Ploaia tarzie e la Seceris = Cinzecime
Poate ai si vreo proba biblica. Ceea ce nu exista.

Quote

Versul cu ploaia la Sucot ?
In acelasi loc unde gasesti painea si sabia, stimabile. Ca si alea inseamna Cuvantul Domnului. Esti penibil, zau.

 vio69a, on 25 februarie 2018 - 23:17, said:

Sucot este sarbatoarea Corturilor, dar este si Hag ha-Asif  - Sarbatoarea recoltei
Care in inteles duhovnicesc recolta nu are cum sa insemne sfintii mantuiti in urma propovaduirii, pt bisericosi, deh.
Poate le explici si ce inseamna tebua si cand este recolta.

Deci Husand, sas. Nu ai pus proba biblica, stau sa ma angrenez cu tine in puncte puncte, ca altceva nu esti in stare.

Edited by zexelica, 26 February 2018 - 17:33.


#424
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 vio69a, on 25 februarie 2018 - 23:17, said:

Sucot este sarbatoarea Corturilor, dar este si Hag ha-Asif  - Sarbatoarea recoltei
Corect dar care ca sunt doua ?

#425
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

husand, on 23 februarie 2018 - 19:36, said:
Hello aici este Cinzecimea  49+1   unu fiind prima din urmatoarea serie de 49
care dureaza pana la rapire.

Quote

Poate ai si proba biblica. Care nu exista.
Este peste tot

24. Voua insa tuturor celorlalti din Tiatira, care nu aveti invatatura aceasta si n-ati cunoscut "adancimile Satanei", cum le numesc ei, va zic: "Nu pun peste voi alta greutate.
25. Numai tineti cu tarie ce aveti, pana voi veni!


Fiti, dar, indelung rabdatori, fratilor, pana la venirea Domnului. Iata ca plugarul asteapta roada scumpa al pamantului, si il asteapta cu rabdare, pana primeste ploaie timpurie si tarzie. (Iac.5:7)


Iata, in adevar, ce va spunem prin Cuvantul Domnului: noi cei vii, care vom ramane pana la venirea Domnului, nu vom lua-o inaintea celor adormiti. (1Tes.4:15)

15. Iata, in adevar, ce va spunem prin Cuvantul Domnului: noi cei vii, care vom ramane pana la venirea Domnului, nu vom lua-o inaintea celor adormiti.
16. Caci insusi Domnul, cu un strigat, cu glasul unui arhanghel si cu trambita lui Dumnezeu, Se va cobori din cer, si intai vor invia cei morti in Hristos.
17. Apoi, noi cei vii, care vom fi ramas, vom fi rapiti toti impreuna cu ei in nori, ca sa intampinam pe Domnul in vazduh; si astfel vom fi totdeauna cu Domnul.


Adunatea credincioasa ramae in Cristos pana la venirea LUI

Nu-ti merge cu driblat-ul

Si mai este buna pare a scripturi care ti se impotriveste..

Ziua Ispasiri  la luna 10-a la  a 7-a

care inca nu s-a produs deasemenea trambitele care le elimini  din calendar,

n-ai  nici proba cu ploaia la sucot.

Primele roade sunt  la Cinzecime

Sa tii sarbatoarea Saptamanilor, a celor dintai roade din secerisul graului, si sarbatoarea strangerii roadelor la sfarsitul anului. (Exod.34:22)

4. Daca vei aduce Domnului un dar ca jertfa de mancare din cele dintai roade, sa aduci ca dar de mancare din cele dintai roade ale tale, spice coapte de curand, prajite la foc si boabe noi, pisate.
15. Sa torni untdelemn pe ele si sa adaugi si tamaie; acesta este un dar de mancare.

Unde sunt aici fructele ?Teascul?

dai tu cancel la Scriptura nu ?

Quote

Ploaia tarzie e la Seceris = Cinzecime

Quote

Poate ai si vreo proba biblica. Ceea ce nu exista.

Pune versul cu ploaia la sucot nu asa ca vor  muschi tai ?

sucot este DUPA saptamani  dupa trambite  dupa ispasire.



Dupa tine  15 a lui Tishri (in Septembrie  ori Octombrie ) e tot una cu  Abib

Edited by husand, 26 February 2018 - 23:16.


#426
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 vio69a, on 25 februarie 2018 - 23:17, said:

Sucot este sarbatoarea Corturilor, dar este si Hag ha-Asif  - Sarbatoarea recoltei
Hai, elaboreaza.

#427
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Astept pe cei cu doctrina mileniala. In special iehovistii. Au stil sa ignore ce scrie. Si nu pot intelege ce inseamna ULTIMA ZI.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate