Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Rapirea credinciosilor: in ziua de apoi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
426 replies to this topic

#289
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
12. Toti cei ce au pacatuit fara Lege vor pieri fara Lege; si toti cei ce au pacatuit avand Lege vor fi judecati dupa Lege.

Este o descriere a stării de condamnare a oricărui om (neamurile şi iudeii), până la venirea lui Cristos?

Romani 11:32
Fiindcă Dumnezeu a închis pe toţi oamenii în neascultare, ca să aibă îndurare de toţi.

#290
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 16 noiembrie 2016 - 21:25, said:

12. Toti cei ce au pacatuit fara Lege vor pieri fara Lege; si toti cei ce au pacatuit avand Lege vor fi judecati dupa Lege.

Este o descriere a stării de condamnare a oricărui om (neamurile şi iudeii), până la venirea lui Cristos?

Romani 11:32
Fiindcă Dumnezeu a închis pe toţi oamenii în neascultare, ca să aibă îndurare de toţi.

Nu exista stimabile, am pus si proba biblica. Nimeni nu se poate dezvinovati gen "n-am avut Biblia, n-am citit Biblia, deci nu sunt condamnabil".

Romani 1

18. Mania lui Dumnezeu se descopera din cer impotriva oricarei necinstiri a lui Dumnezeu si impotriva oricarei nelegiuiri a oamenilor care inabusa adevarul in nelegiuirea lor.

19. Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu.

20. In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El. Asa ca nu se pot dezvinovati;

Maine-poimaine aud iehovistii ca ei nu aveau in Biblie nu stiu ce vers, sau nu era tradus cum trebuie deci nu sunt vinovati :lol: :lol: :lol:

#291
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
După tine nu mai trebuia creştinismul... ne uitam la natură şi eram judecaţi - la rai sau la iad.

Dacă oamenii "nu se pot dezvinovăţi" nici cu Lege, nici fără, înseamnă că nu se pot îndreptăţi să primească viaţa.
Toţi sunt închişi în păcat şi neascultare. Nu există pricină de laudă nici măcar pentru iudeu. E nevoie de Cristos.

#292
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 17 noiembrie 2016 - 19:08, said:

După tine nu mai trebuia creştinismul... ne uitam la natură şi eram judecaţi - la rai sau la iad.

Dacă oamenii "nu se pot dezvinovăţi" nici cu Lege, nici fără, înseamnă că nu se pot îndreptăţi să primească viaţa.
Toţi sunt închişi în păcat şi neascultare. Nu există pricină de laudă nici măcar pentru iudeu. E nevoie de Cristos.

Stimabile, nu vad ce comentezi. Scrie ca ai legea descoperita in tine sau nu? Deci pacatosii nu se pot dezvinovati.

Acum, la capitolul alesi, scrie ca mantuirea vine in urma auzirii Cuvantului. Alesii vor auzi Cuvantul, 100% garantat. De la Dumnezeu, de la Noe, de la Avram, de la Moise, de la Petru, etc...

#293
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postlogic1, on 11 august 2017 - 11:03, said:

Dă, pentru că sfințenia cerută oamenilor este relativă și depinde de ei.
Nu si nu.
Sfintenia ceruta de Dumnezeu nu este relativa si tocmai din cauza asta nu depinde de ei.


Multimea cea mare care vine din Necazul cel Mare nu este Biserica. Dar ei si-au spalat hainele tot in sangele Mielului si scrie ca Acela ce sta pe tron Isi va intinde cortul peste ei; nu le va mai fi foame, nici sete, etc. Asta nu e o descriere a Bisericii, a Miresei Mielului care va imparati impreuna cu Hristos.
Biserica insa e vazuta in cer inca din capitolul 4 versetul 4. Ai putea spune ca rapirea ei este reprezentata de ce se intampla in versetul 1, cand Ioan este ridicat la cer.


Care este "ziua de apoi" pentru tine, zexelica? (tradus mai corect: "ultima zi")

Edited by kruger, 11 August 2017 - 13:43.


#294
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Vorbim de două sfințenii diferite. Israel era un popor sfânt, fiind ales dintre celelalte popoare și pus deoparte de Dumnezeu. La fel sunt sau vor fi creștinii. Dar Israel ajungea din când în când în robie din cauza nesfințeniei, a profanării cu idoli și alte lucruri necurate. În cerința ”Fiți sfinți căci Eu sunt sfânt”, se vede că există o sfințenie relativă care depinde de om.

Într-adevăr mulțimea mare nu este biserica. Puțini înțeleg asta... Totuși Isus spune că biserica este răpită după de necaz care este scurtat pentru salvarea celor aleși. Întrucât necazul este încheiat în cap. 6 (dar descris din nou și din nou din diferite perspective până la capitolul 13 inclusiv), înseamnă că răpirea trebuie căutată în cap. 14, care continuă cronologic tema celor 144000 de aleși din cap 7. Și într-adevăr cap 14 arată rămășița bisericii răpită cu Isus în cer pe muntele Sionului pentru că a fost ”răscumpărată de pe pământ”.

Matei 24
29 Îndată după acele zile de necaz ... 31 El va trimite pe îngerii Săi cu trâmbiţa răsunătoare, şi vor aduna pe aleşii Lui din cele patru vânturi, de la o margine a cerurilor până la cealaltă.

#295
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 11 august 2017 - 13:38, said:

Multimea cea mare care vine din Necazul cel Mare nu este Biserica.
Inseamna ca nu ai citit Evrei 12:22-23. Biserica CEREASCA inseamna adunarea duhurilor celor drepti.
Multimea din necazul cel mare DE PE PAMANT, da, nu este biserica. Pt ca DUPA era bisericilor simbolizata prin ploaia timpurie si sarbatoarea Cinzecimii mai este ploaia tarzie si sarbatoarea Corturilor. Numai ca ignori cu buna stiinta.

32. Si, macar ca stiu hotararea lui Dumnezeu, ca cei ce fac asemenea lucruri sunt vrednici de moarte, totusi, ei nu numai ca le fac, dar si gasesc de buni pe cei ce le fac.

Quote

Dar ei si-au spalat hainele tot in sangele Mielului si scrie ca Acela ce sta pe tron Isi va intinde cortul peste ei; nu le va mai fi foame, nici sete, etc. Asta nu e o descriere a Bisericii, a Miresei Mielului care va imparati impreuna cu Hristos.
Da, stiu, sfintii sunt pe categorii :lol: :lol:

Quote

Biserica insa e vazuta in cer inca din capitolul 4 versetul 4. Ai putea spune ca rapirea ei este reprezentata de ce se intampla in versetul 1, cand Ioan este ridicat la cer.
Se pare ca discutam orice numai ca sa deviem de la subiect, unde scrie clar in Scriprura ca invierea mortilor este in ziua de apoi.


Quote

Care este "ziua de apoi" pentru tine, zexelica? (tradus mai corect: "ultima zi")
Ziua in care Dumnezeu a hotarat sa judece lumea.

#296
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Corectez: multimea din necazul cel mare este biserica cereasca (adica numai sfinti) care nu sunt organizati ca biserica in timpul ploii tarzii.

#297
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Mulțimea mare este descrisă ca oameni dintre neamuri deveniți leviți. Biserica ca israeliți deveniți preoți și regi. Deci un motiv în plus pentru care mulțimea mare nu poate fi biserica sau o parte a ei.

#298
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Multimea mare sunt sfinti. Care nu fac parte din biserica pamanteasca ci numai din cea cereasca.

#299
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Nu există două biserici, iar mulțimea mare nu e parte. Este reprezentată de gabaoniții pe care Iosua i-a lăsat în viață ca să slujească zi și noapte la templu. Iosua a întrebat cu cuvintele cheie: ”Aceștia cine sunt și de unde au venit?”

#300
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postzexelica, on 17 august 2016 - 09:20, said:

Rapirea credinciosilor: in ziua de apoi

Tot am facut off-topic asa ca deschid aici discutia unde si probez ca rapirea credinciosilor este in ziua de apoi, ziua judecarii pacatosilor si invierea decedatilor. Rapirea are loc instantaneu, nu intr-o mie de ani.
Ce sa mai, a iesit din prima proba, asa e Posted Image dar, nu a avut loc in 2012?

#301
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Posted Image a, da , 2012, asa e.
ceea ce inseamna ca noi toti laolalta suntem pleava lasata in urma secerisului, iar canicula ce ne-a potpoit anul asta e unul dintre cele 7 potire:"Al patrulea a varsat potirul lui peste soare. Si soarelui i s-a dat sa dogoreasca pe oameni cu focul lui.Si oamenii au fost dogoriti de o arsita mare si au hulit Numele Dumnezeului care are stapanire peste aceste urgii si nu s-au pocait ca sa-I dea slava." - Ap[oc.16.8-9

asadar,rerspectabile Zexe, te-am deconspirat definitiv si iremediabil ca nici tu nu esti dintre cei alesi.    Posted Image

Edited by Dude_2nd, 15 August 2017 - 06:32.


#302
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 14 august 2017 - 19:37, said:

Nu există două biserici, iar mulțimea mare nu e parte. Este reprezentată de gabaoniții pe care Iosua i-a lăsat în viață ca să slujească zi și noapte la templu. Iosua a întrebat cu cuvintele cheie: ”Aceștia cine sunt și de unde au venit?”
Biserica CEREASCA definita in Evrei 12:22-23 este adunarea in cer a duhurilor celor drepti, scrie. Deci si Noe, Avram, David sunt drepti, ca atare sunt parte a bisericii ceresti.

Daca ai citi Galateni 4 si ai stii ce inseamna alegorie, ai vedea ca biserica pamanteasca este reprezentata de Agar si Ierusalimul ce acum este, iar cea cereasca de Sara si corespunde Ierusalimului CERESC.

Deci sunt 2 biserici. In adunare nu sunt numai sfinti, deci nu are cum sa fie adunarea aia Ierusalimul ceresc. Voi, stiu, ii declarati pe toti sfinti, de aiai faceti eroare.

#303
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postsuperm, on 17 august 2016 - 10:16, said:


Posibil sa fim mai putini ca am vazut ca exista re-incarnarea
Cand am vazut?

#304
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 18 august 2017 - 10:11, said:

Biserica CEREASCA definita in Evrei 12:22-23 este adunarea in cer a duhurilor celor drepti, scrie. Deci si Noe, Avram, David sunt drepti, ca atare sunt parte a bisericii ceresti.

Daca ai citi Galateni 4 si ai stii ce inseamna alegorie, ai vedea ca biserica pamanteasca este reprezentata de Agar si Ierusalimul ce acum este, iar cea cereasca de Sara si corespunde Ierusalimului CERESC.

Deci sunt 2 biserici. In adunare nu sunt numai sfinti, deci nu are cum sa fie adunarea aia Ierusalimul ceresc. Voi, stiu, ii declarati pe toti sfinti, de aiai faceti eroare.

Biserica nu este alta decât ”Biserica celor întâi născuți”, ”duhurile celor drepți făcuți desăvârșiți” în timp ce sunt pe pământ, dar ”scriși în ceruri”. Este o stare sau statut pe care l-au atins creștinii cărora le era adresată epistola. În contrast cu cealaltă biserică din pustie care nu avea voie să se apropie de muntele cuprins de foc, de negură, întuneric și furtună:

18 Voi nu v-aţi apropiat de un munte care se putea atinge şi care era cuprins de foc, nici de negură, nici de întuneric, nici de furtună,

22 Ci v-aţi apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui Viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea în sărbătoare a îngerilor,
23 de Biserica celor întâi născuţi, care sunt scrişi în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor drepți, făcuţi desăvârşiţi.


Este evident că Noe, Avraam, David și alții din VT nu sunt incluși printre cei ”drepți făcuți desăvârșiți”. Pentru că sunt enumerați în lista din cap 11 care se încheie cu cuvintele:

39 Toţi aceştia, măcar că au fost lăudaţi pentru credinţa lor, totuşi n-au primit ce le fusese făgăduit;
40 pentru că Dumnezeu avea în vedere ceva mai bun pentru noi, ca să n-ajungă ei la desăvârşire fără noi.


Nu aveau cum să se uite ”la Căpetenia şi Desăvârşirea credinţei noastre, adică la Isus” (12:2) și nu aveau statut de ”fii” care sunt disciplinați de Tatăl:

7 Dumnezeu Se poartă cu voi ca faţă de nişte fii; deoarece, care este fiul pe care nu-l disciplinează tatăl? 8 Dar, dacă sunteţi fără disciplinare, de care toţi au avut parte, atunci sunteţi nelegitimi, şi nu fii. 9 Mai mult, am avut pe părinţii noştri după carne ca să ne disciplineze, şi i-am respectat; să nu ne supunem cu mult mai mult Tatălui duhurilor şi să trăim?


Aici în greacă ”tații cărnii noastre” face contrast cu ”tatăl duhurilor”, duhurile fiind viețile spirituale ale celor drepți, făcute desăvârșite prin educația divină.


Deci nu sunt două biserici!

#305
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Rapture nu e răpire, e ridicare la cer. Cică, așa zic unii.
O să se elibereze puțin spațiu pe aici, dar nu prea mult. Nu suficient. Când plecați?

#306
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 18 august 2017 - 18:39, said:

Biserica nu este alta decât ”Biserica celor întâi născuți”, ”duhurile celor drepți făcuți desăvârșiți” în timp ce sunt pe pământ, dar ”scriși în ceruri”. Este o stare sau statut pe care l-au atins creștinii cărora le era adresată epistola. În contrast cu cealaltă biserică din pustie care nu avea voie să se apropie de muntele cuprins de foc, de negură, întuneric și furtună:

18 Voi nu v-aţi apropiat de un munte care se putea atinge şi care era cuprins de foc, nici de negură, nici de întuneric, nici de furtună,

22 Ci v-aţi apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui Viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea în sărbătoare a îngerilor,
23 de Biserica celor întâi născuţi, care sunt scrişi în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor drepți, făcuţi desăvârşiţi.


Este evident că Noe, Avraam, David și alții din VT nu sunt incluși printre cei ”drepți făcuți desăvârșiți”. Pentru că sunt enumerați în lista din cap 11 care se încheie cu cuvintele:

39 Toţi aceştia, măcar că au fost lăudaţi pentru credinţa lor, totuşi n-au primit ce le fusese făgăduit;
40 pentru că Dumnezeu avea în vedere ceva mai bun pentru noi, ca să n-ajungă ei la desăvârşire fără noi.


Nu aveau cum să se uite ”la Căpetenia şi Desăvârşirea credinţei noastre, adică la Isus” (12:2) și nu aveau statut de ”fii” care sunt disciplinați de Tatăl:

7 Dumnezeu Se poartă cu voi ca faţă de nişte fii; deoarece, care este fiul pe care nu-l disciplinează tatăl? 8 Dar, dacă sunteţi fără disciplinare, de care toţi au avut parte, atunci sunteţi nelegitimi, şi nu fii. 9 Mai mult, am avut pe părinţii noştri după carne ca să ne disciplineze, şi i-am respectat; să nu ne supunem cu mult mai mult Tatălui duhurilor şi să trăim?


Aici în greacă ”tații cărnii noastre” face contrast cu ”tatăl duhurilor”, duhurile fiind viețile spirituale ale celor drepți, făcute desăvârșite prin educația divină.


Deci nu sunt două biserici!

iti dau eu doar cateva exemple in care biserica pamanteasca nu are cum sa fie cea cereasca.

8. Ingerului Bisericii din Smirna scrie-i: "Iata ce zice Cel Dintai si Cel de pe Urma, Cel ce a murit si a inviat:

9. "Stiu necazul tau si saracia ta (dar esti bogat) si batjocurile din partea celor ce zic ca sunt iudei, si nu sunt, ci sunt o sinagoga a Satanei.

12. Ingerului Bisericii din Pergam scrie-i: "Iata ce zice Cel ce are sabia ascutita cu doua taisuri:

13. "Stiu unde locuiesti: acolo unde este scaunul de domnie al Satanei. Tu tii Numele Meu si n-ai lepadat credinta Mea nici chiar in zilele acelea cand Antipa, martorul Meu credincios, a fost ucis la voi, acolo unde locuieste Satana.

Deci, conform invataturii iehoviste,, duhurile celor drepti sunt o adunare a satanei, iar satana domneste in cer Posted Image Posted Image Posted Image
Sau, ca sa nu tragi concluziile astea tampite, mai bine intelegi ca sunt doua adunari, cea pamanteasca si cea cereasca. In cea pamanteasca sunt si nesalvati, in timp ce in cea cereasca sunt NUMAI sfinti. Dar, ma rog, iehovistilor le plac concluziile idioate, ca asta scrie la ei in brosurici.

Edited by zexelica, 19 August 2017 - 10:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate