Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Țeapă sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 Groot, on 03 august 2016 - 12:19, said:

Nu e teapa, e sclavie.

180 de lire pe saptamana e nimic barat in UK.

 Serafim606, on 03 august 2016 - 12:20, said:

180 de lire/saptmana? Asta e bataie de joc.



Pai de ce crezi ca s-au pus pe cautat prosti din alte tari? Englezul nu-ti lucreaza pe 180 de lire/saptamana.
dar doar lucreaza acolo, ca seara vine acasa, in romania :D

#56
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Sigur. Ca e neam cu Speedy Gonzalez :))).

#57
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

 Flat, on 03 august 2016 - 16:19, said:

cine vrea sa lucreze in anglia 720 nu e sanatos la cap, sclavie garantata. eu zic sa stea cuminte
Pentru ca lucrurile merg altcumva in uk.
1 - 720 de lire cu mancare si cazare asigurata, la orice alt job plateste chirie si mancare. Platea chirie 400-500 de lire in luton si mancare. Incerc sa zic ca nici daca avea salariu de 1200-1400 de lire... nu era prea grozav ca trebui sa plateasca chirie si mancare.
2 - Luton nu este chiar oras asa de mare sa te astepti la o salarizare grozava, dar este ok, decent.
3 - Am un prieten care a lucrat ajutor de bucatar si dupa ce se termina programul faceau curat, curatau aparatele, spalau, deci programul asta al lor pare dubios.
4 - Sa ceara numele restaurantului si foarte repede afla date, suna in uk sau cauta pagina de facebook a localului respectiv, afla direct de la sursa cum sta treaba.
5 - Contractele astea obligatoriu contin numele angajatorului, deci cere o copie pe email si gata.

Tehnic sunt 720 de lire care raman in mana angajatului, asta in situatia in care se asigura cazarea si ma gandesc ca este aproape, sa nu mai includa taxi sau autobuz.

Ce nu stiti voi despre ajutor de bucatar si spalator vase, parerea mea ca nu stiti:
1 - Este munca de constructii, sac de 10 kg de ceapa, sac de 20 sau 40 de kg de cartofi, pasta de tomate, sosul, mazlinele, totul vine in cutie de 10kg, este munca grea, fizica.
2 - Faci reumatism, o boala grea si cronica, care nu se mai trateaza, asta de la statul cu mainile in apa.

Parerea mea sincera, sa se duca, luton are aeroport, 100 de euro il costa biletul de avion, are autobuz pana in oras, de acolo isi cumpara ziar si se angajeaza in alta parte.
Ce viitor are in romania? Se duce sa se angajeze pe 800 de lei? Din care cheltuie pe mancare, transport, cat pune deoparte? si tot ca sclavul lucreaza.

Edited by u-k, 03 August 2016 - 17:09.


#58
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
se asigura cazare unde in vreo baraca cu alti 15 amarati, poate are avantajul ca nu e tinut in lanturi in rest...

720 lire si nu mai cumpara si el un sapun un deodorant un bilet de autobuz o bere o tigara un maieu, un pantof..  ?? daca ramane cu 100 si nu-l fura colegii sa zica merci

#59
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,578
  • Înscris: 02.09.2006
Frica va este ca vin altii si va pot lua locurile de munca! Ati uitat sa spuneti ca plua des si trebuie sa investeasca intr-o umbrela si pantofi care sa nu se dezlipeasca usor!

#60
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

 ericmario, on 03 august 2016 - 13:49, said:

Nu e teapa, e sclavagism.
Anuntul putea chiar sa sune asa: "Caut sclavi".
  Sunt tot felul de "agentii" de plasat tepe de genul.
  In spate sunt tot romani care intermediaza locurile de munca, practic aduc pe cineva si ii opresc comision destul de mare.
  Cazarea poate fi un cotet in care inghesuie 4-5 oameni in conditii jalnice.
  Salariu minim e 7.2  sau 7.5 lire pe ora brut , daca e sub iti dai seama singur ca e teapa, munca la negru.

  Sfatul meu daca vreti sa lucrati in UK e sa nu aveti NICIODATA treaba cu agentii sau angajatori romani.

#61
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

 Flat, on 03 august 2016 - 17:48, said:

se asigura cazare unde in vreo baraca cu alti 15 amarati, poate are avantajul ca nu e tinut in lanturi in rest...

720 lire si nu mai cumpara si el un sapun un deodorant un bilet de autobuz o bere o tigara un maieu, un pantof..  ?? daca ramane cu 100 si nu-l fura colegii sa zica merci
Probabil ceva camera cu 2-3 paturi individuale si baie/bucatarie comuna.

Mai plateste 200-300 de lire pe lucrurile astea extra, dar pentru inceput, adica sa ajunga in anglia si in luton care nu este londra sau cine stie de oras luxos, are sanse sa gaseasca ceva loc de munca si chirie decenta, este un inceput bun.
Nu mai zic ca are aeroportul langa el, la nevoie se intoarce in tara.

 alexa32, on 03 august 2016 - 19:09, said:

  Sunt tot felul de "agentii" de plasat tepe de genul.
  In spate sunt tot romani care intermediaza locurile de munca, practic aduc pe cineva si ii opresc comision destul de mare.
  Cazarea poate fi un cotet in care inghesuie 4-5 oameni in conditii jalnice.
  Salariu minim e 7.2  sau 7.5 lire pe ora brut , daca e sub iti dai seama singur ca e teapa, munca la negru.

  Sfatul meu daca vreti sa lucrati in UK e sa nu aveti NICIODATA treaba cu agentii sau angajatori romani.
Tepele se dau in tara, ca am cunostinte care au luat, de pe olx, si-au facut dosarul, au depus sumele in cont, nu i-au mai chemat.

Dar trebuie sa incerce, ce alternativa ofera romania? Sa se duca la munca pe 800 de lei, sa ramana la sfarsit de luna cu 0 lei?

Iti spun ceva real, un prieten s-a dus la ferma la culesul capsunilor, castiga 50 de lei pe ora, cand lira era 6.4 lei, in romania castiga 30 de lei pe zi si lucra 6 zile pe saptamana, a 6 zi primea vreo 20 de lei ca nu statea toata ziua.
Cam asta este diferenta UK Vs. Romania, in uk esti platit pe ora de munca cat nu primesti in romania pe ziua de munca.

Asa si cu tipul din primul mesaj, ce sa faca? sa se angajeze ajutor de bucatar in romania? ca sunt anunturile pline de asa ceva, 8 sute de lei platesc, se termina programul noaptea cand nu mai ai autobuz sau tramvai, trebuie sa platesti taxi.

#62
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 u-k, on 03 august 2016 - 21:53, said:

...
Asa si cu tipul din primul mesaj, ce sa faca?
...

o idee ar fii sa asculte de un sfat pt toti:
burta pe carte sau in ucenicie si invata o meserie, este foarte simplu !

#63
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

 avenirv, on 04 august 2016 - 11:19, said:


o idee ar fii sa asculte de un sfat pt toti:
burta pe carte sau in ucenicie si invata o meserie, este foarte simplu !
Am reusit sa-l conving sa nu se mai duca :))

#64
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Deci o sa ramana in romania si o sa fie ajutor de bucatar pe 800 de lei, esti un adevarat prieten.

#65
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

 u-k, on 04 august 2016 - 17:58, said:

Deci o sa ramana in romania si o sa fie ajutor de bucatar pe 800 de lei, esti un adevarat prieten.
O sa ramana in Ro pe 1130 net+bacsis lucrand ca supraveghetor jocuri electronice, 16 zile pe luna. :)

#66
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,953
  • Înscris: 21.06.2016
Si la 40 de ani ce o sa faca?

#67
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

 Dementozaur25, on 07 august 2016 - 09:08, said:

O sa ramana in Ro pe 1130 net+bacsis lucrand ca supraveghetor jocuri electronice, 16 zile pe luna. Posted Image
Ai aia lui, 1130 de lei + bacsis, lucrand supraveghetor jocuri electronice, adica pacanele.
Asta sigur l-a gasit de la ziar ca astea acolo ajung.

A dat anglia pe pla sa ramana in romania pe 1130 de lei, 1130 de lei insemnand vreo 2 sute si ceva de lire, asta cu lira la minimul asta istoric...

 vrajitoruldinoz, on 07 august 2016 - 09:25, said:

Si la 40 de ani ce o sa faca?
Se duce la cersit ca o sa fie prea batran sa il mai angajeze careva.

Nu am nimic cu Dementozaur25, de departe este un utilizator pe care l-am citit cu placere, dar la faza asta este asa si asa.
1130 de lei este un salariu mizerabil.

#68
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015


 u-k, on 07 august 2016 - 17:14, said:

Ai aia lui, 1130 de lei + bacsis, lucrand supraveghetor jocuri electronice, adica pacanele.
Asta sigur l-a gasit de la ziar ca astea acolo ajung.

A dat anglia pe pla sa ramana in romania pe 1130 de lei, 1130 de lei insemnand vreo 2 sute si ceva de lire, asta cu lira la minimul asta istoric...


Se duce la cersit ca o sa fie prea batran sa il mai angajeze careva.

Nu am nimic cu Dementozaur25, de departe este un utilizator pe care l-am citit cu placere, dar la faza asta este asa si asa.
1130 de lei este un salariu mizerabil.

Asta daca oferta de pe olx era pe bune si nu era țeapă.

  Aici sta si se uita la filme pe net la munca, altii pentru 900 lei cara saci sau muncesc pe la carrefour, necalificati fiind.

Am mai sunat de pe alt numar si imi zice tipul ca nu are nici un birou aici in oras, ca trebuie sa vii pe cont propriu si cu o anumita firma de transport :))) pe care ti-o recomanda el bineînțeles.

La 720£+chrie+mâncare plecam si eu cu el pentru ca eu am economisit lunar 400-500 când m-am dus pe cont propriu.

Am ajuns la concluzia ca toate anunțurile de pe olx sunt țeapă.

Doar un cuplu de romani din cluj am întalnit care a venit din Ro cu o firma romaneasca la munca si a fost totul ok ba chiar au numerit munca foarte usoara,însa au platit 1000£ ambii+transport..

L'am convins sa se înscrie cu mine la niste cursuri de calificare si sa mai invete ceva engleza si plecam mai tarziu pe cont propriu si ne combinam la o camera ca sa iesim foarte ieftin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate