Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 

De ce nu merita sa lucrezi in Marea Britanie

- - - - -
  • Please log in to reply
568 replies to this topic

#541
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Cred ca nu va prindeti ca majoritatea nu au dupa ce bea apa si masinile alea cu numere de anglia sau mai exotice, nu se pot inmatricula.
Cocalarul prin definitie este un sarac care vrea sa para mai bogat sau un parvenit care vrea sa para mai bogat.

Tot citesc pe subiectul asta despre bogatie si steve jobs, nici nu stiu cum de la imigranti romani o ajuns discutia la ce masini fara numar avea ala de la apple sau ce asemeanare este intre tigani din romania si aia care canta rap in murica.

In perioada asta imigrantul roman are in plan urmatoarele
1 - Nunta, nunta facuta in romania, ca asa este... nunta se face cu restul prietenilor saraci din romania.
2 - Cei din uk au liber, concediu, asa ca vin in romania sa se distreze, ce s-ar distra careva in romania? dracu stie,
3 - garsoniere, apartamente si alte astea sinistre.

#542
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postu-k, on 22 august 2016 - 14:26, said:

Cred ca nu va prindeti ca majoritatea nu au dupa ce bea apa si masinile alea cu numere de anglia sau mai exotice, nu se pot inmatricula.
Cocalarul prin definitie este un sarac care vrea sa para mai bogat sau un parvenit care vrea sa para mai bogat.

Tot citesc pe subiectul asta despre bogatie si steve jobs, nici nu stiu cum de la imigranti romani o ajuns discutia la ce masini fara numar avea ala de la apple sau ce asemeanare este intre tigani din romania si aia care canta rap in murica.

In perioada asta imigrantul roman are in plan urmatoarele
1 - Nunta, nunta facuta in romania, ca asa este... nunta se face cu restul prietenilor saraci din romania.
2 - Cei din uk au liber, concediu, asa ca vin in romania sa se distreze, ce s-ar distra careva in romania? dracu stie,
3 - garsoniere, apartamente si alte astea sinistre.

Plus eterna postare pe forum(uri) despre romanika, katharsis.

#543
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Nu place forumul la imigranti.

#544
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,890
  • Înscris: 21.06.2016

View Postavenirv, on 22 august 2016 - 11:32, said:


INEXISTENTA ?
cocalarii sefi in romanika se inneaca in lamborghiniuri si ferariuri, veyron si rolls-uri, cateva bucati fiecare...si noi.

Am luat un caz particular, la cazul general cocalarul e omul pentru care afisarea ostetantativa a bogatiei trece peste cosniderente practice, penru ca bogatia trebuie afisata cu orice pret.
Considerentele practice pot fi: net worth vs. valoarea masinii, dar si nepotrivirea intre masina si folosirea ei (Hummer H1 in orase, Ferrari in gropi, Chevy Tahoe pentru o persoana), nepotrivirea intre destinatia masinii si folosirea ei (de exemplu un supercar incomfortabil folosit la piata).





Quote

a conduce mercedes sl... si a atrage atentia nefolosind numere - nu 6 luni, dar ani si ani de zile - nu este ceva ostentativ nu-i asa ?

1. Mercedes SL : 0 atragere de atentie
2. Nefolosind numere: 0 atragere de atentie.
3. Ani de zile... nu poti sa stii asta in afar de cazul in care vezi masina ani de zile. Ori atunici stii a cui e masina. Nu atragi atentia pe strada unuia care te vede numai o data. Ai o masina fara numere cum mai sint zeci, sute, mii, fara nici o legatura cu averea si statutul.

Quote

si este atat de comun sa nu ai plates/numere ca te pierzi in masa lor...hai sa fim seriosi.

Este extraordinar de comun. Nimeni nu are numere cind iese de la dealer o luna sau doua (chiar 6). Poti sa-ti iei si o masina de 10.000$. Nimeni nu face legatura intre avere si lipsa numereleor, e doar o masina noua, ceea ce se vede oricum dupa cum aparta. Multi isi schimba masina la 3 ani (in lease de exemplu) asa ca nu-i nici o smecherie iesita din comun sa ai masina noua.

View Postnestorr, on 22 august 2016 - 13:34, said:

Cum este diferit sa dai 100k de euro pe un Ferrari cu care sa te afisezi prin oras de a da 100k de euro pe o masina de epoca, mult mai rara si de obicei si mai scumpa decat un Ferrari, pe care o scoti duminica la o plimbare?

Nu ORICE om care are un Ferrari e cocalar, ci aia care si-l iau cu scopul de a impresiona.
Masinile de epoca pot fi maneliste daca le iei cu scopul de a impreiosna dar: ele nu impresioneaza decit cunoscatorii, deci nu sint bune pentru asta, si oamenii care iau masini de epoca sint de obicei pasionati (e de munca la ele, nu baga viteza). Si Ferrari poate fi ok daca esti pasionat.

Quote

desi absolut toate aceste apucaturi sunt invatate de la fratii nostrii mult mai evoluati si civilizati....

Am spus mai sus, manelismul la altii e un subset de comportamente dintr-o multime mai mare. La noi e dominant, sau cel putin asa pare.

View Postnestorr, on 22 august 2016 - 13:34, said:

Acelasi gest, acelasi obiect, este dovada de parvenitism la noi, dovada de maxim rafinament la ceilalti. Dupa mine aceasta dubla masura pe care o aplicam nu dovedeste altceva decat un complex de inferioritate intiparit profund in fiinta unora.

Nici vorba, cocalarismul e universal si nu tine de natie. Dar unde mai vezi tu ferrariuri pe ulita?
Sau de ce e numarul de ferarriuri in Timisoara, sau Bacau vreun motiv de mindrie?

#545
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 23 august 2016 - 03:49, said:

Am luat un caz particular, la cazul general cocalarul e omul pentru care afisarea ostetantativa a bogatiei trece peste cosniderente practice, penru ca bogatia trebuie afisata cu orice pret.
Considerentele practice pot fi: net worth vs. valoarea masinii, dar si nepotrivirea intre masina si folosirea ei (Hummer H1 in orase, Ferrari in gropi, Chevy Tahoe pentru o persoana), nepotrivirea intre destinatia masinii si folosirea ei (de exemplu un supercar incomfortabil folosit la piata).

1. Mercedes SL : 0 atragere de atentie
2. Nefolosind numere: 0 atragere de atentie.
3. Ani de zile... nu poti sa stii asta in afar de cazul in care vezi masina ani de zile. Ori atunici stii a cui e masina. Nu atragi atentia pe strada unuia care te vede numai o data. Ai o masina fara numere cum mai sint zeci, sute, mii, fara nici o legatura cu averea si statutul.

Este extraordinar de comun. Nimeni nu are numere cind iese de la dealer o luna sau doua (chiar 6). Poti sa-ti iei si o masina de 10.000$. Nimeni nu face legatura intre avere si lipsa numereleor, e doar o masina noua, ceea ce se vede oricum dupa cum aparta. Multi isi schimba masina la 3 ani (in lease de exemplu) asa ca nu-i nici o smecherie iesita din comun sa ai masina noua.



Nu ORICE om care are un Ferrari e cocalar, ci aia care si-l iau cu scopul de a impresiona.
Masinile de epoca pot fi maneliste daca le iei cu scopul de a impreiosna dar: ele nu impresioneaza decit cunoscatorii, deci nu sint bune pentru asta, si oamenii care iau masini de epoca sint de obicei pasionati (e de munca la ele, nu baga viteza). Si Ferrari poate fi ok daca esti pasionat.



Am spus mai sus, manelismul la altii e un subset de comportamente dintr-o multime mai mare. La noi e dominant, sau cel putin asa pare.



Nici vorba, cocalarismul e universal si nu tine de natie. Dar unde mai vezi tu ferrariuri pe ulita?
Sau de ce e numarul de ferarriuri in Timisoara, sau Bacau vreun motiv de mindrie?

deja de la prima ai spus ca gubernator este cocalar.
am lucrat in SJ/SV si nu este comun sa nu ai plates.
rap este muzica cea mai ascultata in ivy league (nu din spuse, first hand 4 years).
nemtestile cele 3 sunt masini de status in NA.
zdrobitoarea majoritate a NA este 1 om in masina, suv-urile (adica si Tahoe) domina. deci sunt manelisti ?
deci avem mii de masini fara plates din cate zeci de milioane ? cat este, 0.02 % !? am inteles, nu este o exceptie.
deci SJ umbla fara numere numai prima luna si apoi 5 luni isi punea plates ?
am inteles, Ferrari se ia de catre cei cultivati/educati pt ca este comod de urcat in ea. am inteles si asta.
cati din cei ce au masini exotice sau de epoca le intretin ei ? un om ce da peste 100K pe o epoca sau 200-300K pe o eotica nu are timp sa bricoleze masini, totusi timeisoney este adevarat in NA.

in rest ai dreptate.

#546
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Daca tot barfim, hai sa scriu si eu despre imigranti din romania.
1 - Pleaca un vecin in italia, nu stiu ce natia lui face pe acolo, cred ca culegea mere, la intoarcere isi cumpara a mai ieftina mobila, isi face o renovare gen de aruncat un var lavabil peste murdaria de pe perete si isi cumpara un televizor lcd, partea amuzanta ca spunea la toata lumea ca si-a luat plasma, statea cu cutia la usa sa citeasca tot vecinul ce si-a luat el. Desigur era un lcd tv cel mai ieftin din gama.
Pare cocalar? pare!
2 - Am un vecin care si-a luat o masina 4ori4 audi, masina intuiesc ca face undeva pe la 100 de mii de euro, ca 90 de mii de euro + tva era expusa in mall, a lui pare full option. Amuzant ca apartamentul in care sta costa jumate din masina, zona saraca, dar dupa cum ziceam... in saracie trebuie sa expui bogatia, la ce rost te duci intr-o zona scumpa si au toti masina ca a ta?
Si desigur toata ziulica o fereste pe langa bloc sa nu i-o zgarie careva...

#547
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Povestea 2 pare cam incredibila. Adica sa strangi 100.000 Euro ai nevoie de ceva ani buni, sau daca nu, atunci ai un salariu f. bun. Daca a muncit 10 ani si a strans cate 10.000 pe an, atunci sa-i dea pe toti pe o masina de lux pare cocalarismul extrem, combinat cu prostie la fel de extrema. Altfel, daca a castigat foarte bine, inseamna ca a avut ori job bun, ori a furat, a facut o ilegalitate ceva. Daca jobul ala era bun, inseamna ca omul are ceva in cap, si e greu de crezut ca e asa prost incat sa-si cumpere o masina de 2x mai scumpa decat apartamentul, sau in general o masina de 100.000 Euro, in conditiile in care sta intr-un cotet de apartament de bloc. Concluzia e ca ori e f.f. prost, ori a furat Posted Image

Ah, sau mai e o varianta ce mi-a scapat: a mostenit ceva, si ca tot prostul, cand mosteneste o mica avere, o sparge pe o masina care e destinata alora bogati pe bune.

Edited by adipelcz, 23 August 2016 - 08:20.


#548
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Baiat simpatic, o parcheaza numai pe colt de bloc sa se vada.

Eu in viata reala nu sunt barfitor de fel, doar observ diferite lucruri si imi vad de treaba mea, de ce nu zic nimic? pentru ca orice barfa te poate costa vreun prieten.
Cand ajungi in romania ai o mica perioada de acomodare, preturile romanesti iti par ciudate, mici, pentru o perioada o sa iti cumperi diferite lucruri scumpe, ca altceva nu ai ce face in romania, de investit nu ai in ce, sa faci afacere trebuie sa iti curga scuipat de la gura, asa ca iti ramane sa economisesti sau sa cheltuiesti.

Mai am un prieten care si-a luat lustra cu telecomanda, 1700 de lei pe vremea aia, o prostie cocalareasca care s-a stricat si cativa ani nu a avut lumina in camera, si-a cumparat o veioza mica si asa se misca prin camera aia, asta sa nu cheme electricianul sa il plateasca cateva sute de lei sa dea lustra jos si sa puna alta.

Am de barfit si povestit destul.

#549
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
La nemti e ok sa stea in chirie ( inteleg ca la ei e o virtute sa rezisti tentatiei de a fii proprietar) si sa conduca Mercedes sau Audi de 60k de euro? Ca la noi deja s-a decretat ca e cocalarismul maxim...

#550
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Aberezi cu gratie.

Nemtii care au bani au casa lor. Nu e nicio virtute sa stai in chirie. Procentul de nemti care aleg sa stea in chirie desi au bani sa-si cumpere casa e f. mic. Si aia care chiar sunt in situatia asta de obicei o fac din motive de flexibilitate a locului de munca. In plus, ca da neamtul 1000 euro pe chirie, sau 1000-1500 euro pe o rata e cam tot aia. Amandoi pot avea masina la fel, dar la nivelul asta sunt putini cu Audi si Mercedes. Cine are pana in 500 euro pentru chirie, nu conduce Audi si Mercedes de 60k decat daca e vreun caz foarte rar. Sunt insa o gramada care au Audi/Merc/BMW de 10 ani, care face vro 5-10.000. D-astea sunt si prin RO. Daca te plimbi prin zonele mai sarace, printre blocuri, nu prea vezi masini de lux. Alea stau in garajele caselor, iar aia care stau la casa de obicei sunt proprietari, ca nu prea sunt case de inchiriat. Mai mult se inchiriaza apartamente.

#551
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postu-k, on 23 august 2016 - 08:04, said:

Daca tot barfim, hai sa scriu si eu despre imigranti din romania.
1 - Pleaca un vecin in italia, nu stiu ce natia lui face pe acolo, cred ca culegea mere, la intoarcere isi cumpara a mai ieftina mobila, isi face o renovare gen de aruncat un var lavabil peste murdaria de pe perete si isi cumpara un televizor lcd, partea amuzanta ca spunea la toata lumea ca si-a luat plasma, statea cu cutia la usa sa citeasca tot vecinul ce si-a luat el. Desigur era un lcd tv cel mai ieftin din gama.
Pare cocalar? pare!
2 - Am un vecin care si-a luat o masina 4ori4 audi, masina intuiesc ca face undeva pe la 100 de mii de euro, ca 90 de mii de euro + tva era expusa in mall, a lui pare full option. Amuzant ca apartamentul in care sta costa jumate din masina, zona saraca, dar dupa cum ziceam... in saracie trebuie sa expui bogatia, la ce rost te duci intr-o zona scumpa si au toti masina ca a ta?
Si desigur toata ziulica o fereste pe langa bloc sa nu i-o zgarie careva...

se mai produc plasme, ? lcd si apoi led le-a scos din viata.

#552
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007
Reveniti on topic, diverse alte aspecte se pot discuta la cafenea.

#553
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postadipelcz, on 23 august 2016 - 10:06, said:

Aberezi cu gratie.

In plus, ca da neamtul 1000 euro pe chirie, sau 1000-1500 euro pe o rata e cam tot aia.


Posted Image Sper ca nu lucrezi pe la ceva concern auto german, ca mie mi-ar fi frica sa ma urc la volanul unei asemenea masini daca tu contribui cu anumite calcule.

Edited by Catean, 23 August 2016 - 11:44.


#554
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Nu inteleg unde-i greseala? Era vorba de nivelul de trai. Adica e irelevant daca platesti o suma de 1000-1500 pe chirie sau pe rata. Ideea era ca platesti 1000-1500. Si in cazul asta, iti raman cam tot atatia bani pt masina. Cu alte cuvinte, nu statul in chirie vs in propria locuinta decide ce masina conduce omul, ci cati bani are. Unul care da 1000 pe chirie are probabil la fel de multi bani ca unul care da 1000 pe rata la banca. Nu cred ca e nevoie sa intram in detalii despre una vs alta, dar sigur stau bine cu matematica Posted Image.

Eu ii raspundeam lui nestorr ca a zis ca nemtii care stau in chirie si conduc masini de 60.000 sunt la fel de cocalari ca romanii care fac acelasi lucru, dar ca se practica dubla masura atunci cand se fac unele comparatii. Eu ii spuneam ca aia care conduc masina de 60.000 au de obicei propria casa si nu stau in chirie. Sau daca chiar sunt care sa stea in chirie, probabil platesc pe chirie cam cat ar avea si rata la banca pt aceeasi locuinta.

Sau hai s-o spunem invers: unul care sta in chirie cu 1000, sau care sta in casa lui cu rata de 1000-1500 la banca, daca are masina de 60.000 e semi-cocalar. Daca are masina de 100.000 e 100% cocalar. Daca sta intr-o cloaca cu 400 euro chirie, sau rata de 400-500 si are masina de 100.000 ... e mega-cocalar. Acum e clar ce voiam sa zic cu "e cam tot aia"?

Asadar...poate imi explici mai bine unde e greseala mea.

Edited by adipelcz, 23 August 2016 - 12:47.


#555
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Am un prieten care statea intr-un apartament modern si micut, ultra central, cred ca dadea in jur de 500 de euro chirie, si conducea o masina de 50k. Fiind singur, nu avea nevoie de suprafata mai mare si nici macar de bucatarie pentru ca manca exclusive in oras si ajungea pe acasa cat sa puna capul pe perna si sa faca un dus, in schimb masina o folosea intens, birou, cam toate weekend-urile la mare si la munte. Conform mentalitatii de mai sus trebuia fie sa faca un downgrade la masina, fie sa caute un apartament cel putin dublu ca pret, doar ca sa se incadreze in stereotipurile unora.

Apropo, chestia aia cu chiria nu am zis-o eu, ci o aud des tocmai de la cei propasiti pe alte meleaguri care ne fac apologia chiriei si a transportului in comun - mai mult, aproape ca sunt prezentate ca un nivel de evolutie sociala la care romanul care aspira inca la casa si masina lui nu se poate ridica. Acum tu vii si ne spui de fapt ca modelul de bunastare vestica tot pe la vila si masina buna se invarte.
" Procentul de nemti care aleg sa stea in chirie desi au bani sa-si cumpere casa e f. mic "

Edited by nestorr, 23 August 2016 - 14:33.


#556
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Exact :P

Si nu am dat eu exemplul cu masina de 100.000. L-a dat u-k. Eu doar am comentat exemplul cu pricina, si tu ai venit sa torni gaz pe foc, cum ca nemtii care conduc masini de 60k si stau in chirie sunt cocalari. Eu iti spun ca nu prea sunt asa multi d-astia. Adica eu inteleg din ce zici ca e ok ca unii oameni sa stea in chirie si sa conduca masini scumpe. Am zis si eu tot aia, ca nu are legatura ca e sau nu in chirie cineva, dar ca masini de 60.000 e mai greu sa gasesti la aia care au familie si se strang la punga sa dea un 500 euro chirie (in Germania, UK).

Exceptii de genul director care e singur, traieste in masina si hoteluri si din cand in cand mai da pe "acasa" unde doarme...sigur exista, dar nu reprezinta majoritatea. Aia nu au nevoie de casa, drept urmare au ceva acolo cu un pat si aia e. Aici nu era vorba despre asta. Sau? Poate ne zice u-k mai multe despre vecinul cu masina de 100.000. Poate e ca prietenul asta al tau, si el percepe gresit problema.

#557
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View Postnestorr, on 23 august 2016 - 09:35, said:

La nemti e ok sa stea in chirie ( inteleg ca la ei e o virtute sa rezisti tentatiei de a fii proprietar) si sa conduca Mercedes sau Audi de 60k de euro? Ca la noi deja s-a decretat ca e cocalarismul maxim...
Nu stiu ce sa zic, la noi este nebunia sa ai lucruri pe numele tau, masina in rate, casa in rate, poate si sotia luata cu nunta facuta in rate.
Noi inca traim in comunism, sa nu credeti prosteala ca in romania este democratia, nup, este comunism adevarat, asa ca in comunism trebuie sa ai pamant, sa ai lucruri pe numele tau si sa te gandesti la viitor.

View Postavenirv, on 23 august 2016 - 10:27, said:

se mai produc plasme, ? lcd si apoi led le-a scos din viata.
Este de pe vremea cand saracul isi cumpara lcd si bogatul plasma.

View Postadipelcz, on 23 august 2016 - 14:31, said:

Exact Posted Image

Si nu am dat eu exemplul cu masina de 100.000. L-a dat u-k. Eu doar am comentat exemplul cu pricina, si tu ai venit sa torni gaz pe foc, cum ca nemtii care conduc masini de 60k si stau in chirie sunt cocalari. Eu iti spun ca nu prea sunt asa multi d-astia. Adica eu inteleg din ce zici ca e ok ca unii oameni sa stea in chirie si sa conduca masini scumpe. Am zis si eu tot aia, ca nu are legatura ca e sau nu in chirie cineva, dar ca masini de 60.000 e mai greu sa gasesti la aia care au familie si se strang la punga sa dea un 500 euro chirie (in Germania, UK).

Exceptii de genul director care e singur, traieste in masina si hoteluri si din cand in cand mai da pe "acasa" unde doarme...sigur exista, dar nu reprezinta majoritatea. Aia nu au nevoie de casa, drept urmare au ceva acolo cu un pat si aia e. Aici nu era vorba despre asta. Sau? Poate ne zice u-k mai multe despre vecinul cu masina de 100.000. Poate e ca prietenul asta al tau, si el percepe gresit problema.
Cand esti sarac ai vrea egalitate.
Cand inveti, te straduiesti, faci si tu sa ai o situatie financiara decenta, cam incepe sa iti apara in minte urmatoare ideee... de ce sa fie egalitate? ca foarte usor si tu puteai sa te angajezi in fabrica si sa nu stai sa te stresezi atat cu cartea si restul.

In romania mizeria si linsul in fund si turnatoria, asta ma oftica, asta a fost singura retinere cand m-am gandit sa imi aduc familia in tara, mizeria asta si curvele prezente pe la orice loc de munca, nu poti sa apesi un buton fara sa nu afle patronul.

#558
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postu-k, on 24 august 2016 - 20:43, said:

...
Este de pe vremea cand saracul isi cumpara lcd si bogatul plasma.
....

eu credeam ca e pe dos. lcd a aparut dupa plasma. poate gresesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate