Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

De ce nu merita sa lucrezi in Marea Britanie

- - - - -
  • Please log in to reply
568 replies to this topic

#559
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

View Postnestorr, on 23 august 2016 - 14:25, said:

Am un prieten care statea intr-un apartament modern si micut, ultra central, cred ca dadea in jur de 500 de euro chirie, si conducea o masina de 50k. Fiind singur, nu avea nevoie de suprafata mai mare si nici macar de bucatarie pentru ca manca exclusive in oras si ajungea pe acasa cat sa puna capul pe perna si sa faca un dus, in schimb masina o folosea intens, birou, cam toate weekend-urile la mare si la munte. Conform mentalitatii de mai sus trebuia fie sa faca un downgrade la masina, fie sa caute un apartament cel putin dublu ca pret, doar ca sa se incadreze in stereotipurile unora.


Dar statea ULTRACENTRAL. E o diferenta majora intre a sta ultracentral sau a sta dupa blocuri in berceni la o garsoniera igrasioasa sau apartament cu 2 camere nedecomandat confort 2 si sa ai masinai de lux.

Quote

Apropo, chestia aia cu chiria nu am zis-o eu, ci o aud des tocmai de la cei propasiti pe alte meleaguri care ne fac apologia chiriei si a transportului in comun - mai mult, aproape ca sunt prezentate ca un nivel de evolutie sociala la care romanul care aspira inca la casa si masina lui nu se poate ridica. Acum tu vii si ne spui de fapt ca modelul de bunastare vestica tot pe la vila si masina buna se invarte.

Viata are 3 etape:
1. Iti doresti ceva
2. obtii acel ceva
3. descoperi ca nu te face fericit si ca ti-ai dorit lucrul gresit.

De exemplu:
Romanul sarac nu avea de mincare, acum are mincare in abundenta la supremarket dar e proasta, ba si ingrasa, acum vrea inapoi la mincarea pe care nu o avea inainte.
Romanul sarac nu are masina, face rost de masina si uraste transportul in comun, merge peste tot cu masina, apoi isi da seama ca mai mult sta in trafic, face burta, n-are loc de parcare, nu poate sa faca nimic util in timp ce conduce, vrea inapoi la tranport in comun si bicicleta.
Omul sarac nu are bani, se face mare si incepe sa faca bani, din ce in ce mai multi bani, pina intr-o zi se trezeste ca el d efapt nu vrea bani, vrea timp...

Faptul ca tu nu esti in faza a 3a in unele din ciclurile astea e doar o chestie de timp si maturitate. Numai ca trebuie sa ai mintea deschisa, unii nu ajung niciodata in faza a 3a.
Vestul are multi oameni in faza a 3a, de aia vezi multi oameni in tranportul in comun, pe biciclete, auzi de downshifting si early retirement, mincare bio, oameni care isi cultiva rosiile... Noi inca migram din faza 1 in faza 2 in multe privinte, conceptele astea sint inca raritati.

View Postavenirv, on 24 august 2016 - 21:51, said:

eu credeam ca e pe dos. lcd a aparut dupa plasma. poate gresesc.

Plamsa a fost si inca e mai buna ca LD-ul in unele aspecte numai ca nu mai are piata.

Edited by vrajitoruldinoz, 24 August 2016 - 21:58.


#560
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Pretul conteaza, lcd-urile erau mai ieftine ca plasmele.
Iti imaginezi cutia de la lcd stand pe mobila veche pe scara?

#561
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Romania plimbatorilor de patrupede, ma uit la prieteni alaturi de care am crescut, care erau mult mai motivati ca mine, ambitiosi, care aveau o situatie mult mai buna financiara sau familiara, ba, au ajuns si plimba vreun caine tampit prin fata blocului.
Si cand astia erau prin clasa a 8 sau a 12, eu eram pe afara cu restul trantorilor si ziceam "haide ba omule, iesi si tu pe afara?", imi raspundeau ca nu pot, ca invata.
A venit bacalaureatul si am cativa pentru care aici a fost capat de drum, au ramas cu 8 clase terminate, chiar am fost cu un prieten sa il inscriu sa sustina bacalaureatul, a trecut probele si mai avea doar 1, asa a ramas, romanul este prea ocupat sa invete, facebook nu se verifica singur.

Si ete asa m-am vazut eu prin locurile pe unde am copilarit, plimbam cainele impreuna cu un prieten, ma gandeam de ce pla mea nu omoara cainele ala, sa il arunce dupa pod, sa il arunce in canal, poate intr-o apa, sa scape de el, la aproape 40 de ani ma gandeam ce dracu face si ce dracu fac, ca nu era singurul cu caine, eu ma gandeam unde este sotia, unde este copilul, masina, ceva haine frumoase, un telefon, semne ca ai trecut ca om prin viata.

Desigur am inteles si logica facebook, te adauga rudele, cunostintele si familia, a altora, ca a mea este deja in uk, si incep sa te salute, sa te intrebe despre diferite orase, in cazul ca esti frate, sora, tata, mama sau fica, pun poze cu tine pe facebook, scot de la naftalina vechi, la modul penibil isi readuc aminte de vremurile bune.
Am prieteni in uk care nu pot sa stea pe facebook fara sa nu apara fratele sa intrebe ceva, sa puna poze vechi cu ei 2, chiar daca nu se suportau, chiar daca este penibil ca la o varsta sa pui poze cu frateto pe facebook.... mai penibil ca toti inteleg ce se petrece, a ramas fratele tembel in tara.
Si identic ca pe forum, ba nene au pretentie, deci ei stau in romania pe joburi de kkt de 1000 de lei, dar in uk au pretentie, ca nasol cu chirie, ca ei ar vrea sa locuiasca cu fratele sau sora, indiferent cat de ciudat sau dubios ar da asa ceva, ei vor sa imparta chirie si etc...

Mi-am adus aminte de melodia aia cantata lui Ceausescu, romanie, romanie, cantata de comunisti aia de prin corea de nord...

Edited by u-k, 29 August 2016 - 17:51.


#562
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 24 august 2016 - 21:57, said:


Dar statea ULTRACENTRAL. E o diferenta majora intre a sta ultracentral sau a sta dupa blocuri in berceni la o garsoniera igrasioasa sau apartament cu 2 camere nedecomandat confort 2 si sa ai masinai de lux.



Viata are 3 etape:
1. Iti doresti ceva
2. obtii acel ceva
3. descoperi ca nu te face fericit si ca ti-ai dorit lucrul gresit.

De exemplu:
Romanul sarac nu avea de mincare, acum are mincare in abundenta la supremarket dar e proasta, ba si ingrasa, acum vrea inapoi la mincarea pe care nu o avea inainte.
Romanul sarac nu are masina, face rost de masina si uraste transportul in comun, merge peste tot cu masina, apoi isi da seama ca mai mult sta in trafic, face burta, n-are loc de parcare, nu poate sa faca nimic util in timp ce conduce, vrea inapoi la tranport in comun si bicicleta.
Omul sarac nu are bani, se face mare si incepe sa faca bani, din ce in ce mai multi bani, pina intr-o zi se trezeste ca el d efapt nu vrea bani, vrea timp...

Faptul ca tu nu esti in faza a 3a in unele din ciclurile astea e doar o chestie de timp si maturitate. Numai ca trebuie sa ai mintea deschisa, unii nu ajung niciodata in faza a 3a.
Vestul are multi oameni in faza a 3a, de aia vezi multi oameni in tranportul in comun, pe biciclete, auzi de downshifting si early retirement, mincare bio, oameni care isi cultiva rosiile... Noi inca migram din faza 1 in faza 2 in multe privinte, conceptele astea sint inca raritati.



Plamsa a fost si inca e mai buna ca LD-ul in unele aspecte numai ca nu mai are piata.

Mai oameni buni, zonele bune in bucale sunt herastrau, aviatorilor, domenii, primaveri si prin jur, eventual floreasca lac. NICI UNA DIN ASTEA NU ESTE CENTRAL SAU ULTRACENTRAL. S-a inteles?

Eu nu am vazut pe nimeni cultivand ceva in Manhattan, san jose, san Francisco, chicago, la, london, Paris, amsterdam, Roma, lisabona, geneva, Munich, koln, Madrid, toronto. Am lucrat in ele intre 4 si 72 de luni. Corect este sa spun ca am vazut in suburbii romani si italieni avand asa ceva in backyard. Am vazut peste tot lumea cumparand organice/bio care sunt crescute in aerul in care creste totul, cu apa infestata ca peste tot si in final cam de 3 ori mai scump.
Nevasta-mea e cu bio, mie nu-mi pasa, cele mai bune rosii sunt alea din Italia (si este cunoscut ca italienii sunt foarte onesti) sau alea de la rude de tara.
In romanika lii ceasca nimeni nu amurit de foame, chiar se spinea ca nu avem ce cumpara in alimentara dar frigiderele (da, plural) se inchideau cu umarul. In romanika lio ceasca exista o piata salbatica Libera dar era neagra, unde se lucra si in troc. Cei cu adevarat p..... inchideau frigiderul cu mana.

Edited by avenirv, 29 August 2016 - 18:57.


#563
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postavenirv, on 29 august 2016 - 18:36, said:

Mai oameni buni, zonele bune in bucale sunt herastrau, aviatorilor, domenii, primaveri si prin jur, eventual floreasca lac. NICI UNA DIN ASTEA NU ESTE CENTRAL SAU ULTRACENTRAL. S-a inteles?

Eu nu am vazut pe nimeni cultivand ceva in Manhattan, san jose, san Francisco, chicago, la, london, Paris, amsterdam, Roma, lisabona, geneva, Munich, koln, Madrid, toronto. Am lucrat in ele intre 4 si 72 de luni. Corect este sa spun ca am vazut in suburbii romani si italieni avand asa ceva in backyard. Am vazut peste tot lumea cumparand organice/bio care sunt crescute in aerul in care creste totul, cu apa infestata ca peste tot si in final cam de 3 ori mai scump.
Nevasta-mea e cu bio, mie nu-mi pasa, cele mai bune rosii sunt alea din Italia (si este cunoscut ca italienii sunt foarte onesti) sau alea de la rude de tara.
In romanika lii ceasca nimeni nu amurit de foame, chiar se spinea ca nu avem ce cumpara in alimentara dar frigiderele (da, plural) se inchideau cu umarul. In romanika lio ceasca exista o piata salbatica Libera dar era neagra, unde se lucra si in troc. Cei cu adevarat p..... inchideau frigiderul cu mana.

Adaugati voi i-urile lipsa si corectati gramatica. As putea sa adaug mult mai multe localitati la lista...

#564
joabaru

joabaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.08.2006

View Postu-k, on 29 august 2016 - 17:47, said:

Romania plimbatorilor de patrupede, ma uit la prieteni alaturi de care am crescut, care erau mult mai motivati ca mine, ambitiosi, care aveau o situatie mult mai buna financiara sau familiara, ba, au ajuns si plimba vreun caine tampit prin fata blocului.
Si cand astia erau prin clasa a 8 sau a 12, eu eram pe afara cu restul trantorilor si ziceam "haide ba omule, iesi si tu pe afara?", imi raspundeau ca nu pot, ca invata.
A venit bacalaureatul si am cativa pentru care aici a fost capat de drum, au ramas cu 8 clase terminate, chiar am fost cu un prieten sa il inscriu sa sustina bacalaureatul, a trecut probele si mai avea doar 1, asa a ramas, romanul este prea ocupat sa invete, facebook nu se verifica singur.

Si ete asa m-am vazut eu prin locurile pe unde am copilarit, plimbam cainele impreuna cu un prieten, ma gandeam de ce pla mea nu omoara cainele ala, sa il arunce dupa pod, sa il arunce in canal, poate intr-o apa, sa scape de el, la aproape 40 de ani ma gandeam ce dracu face si ce dracu fac, ca nu era singurul cu caine, eu ma gandeam unde este sotia, unde este copilul, masina, ceva haine frumoase, un telefon, semne ca ai trecut ca om prin viata.

Desigur am inteles si logica facebook, te adauga rudele, cunostintele si familia, a altora, ca a mea este deja in uk, si incep sa te salute, sa te intrebe despre diferite orase, in cazul ca esti frate, sora, tata, mama sau fica, pun poze cu tine pe facebook, scot de la naftalina vechi, la modul penibil isi readuc aminte de vremurile bune.
Am prieteni in uk care nu pot sa stea pe facebook fara sa nu apara fratele sa intrebe ceva, sa puna poze vechi cu ei 2, chiar daca nu se suportau, chiar daca este penibil ca la o varsta sa pui poze cu frateto pe facebook.... mai penibil ca toti inteleg ce se petrece, a ramas fratele tembel in tara.
Si identic ca pe forum, ba nene au pretentie, deci ei stau in romania pe joburi de kkt de 1000 de lei, dar in uk au pretentie, ca nasol cu chirie, ca ei ar vrea sa locuiasca cu fratele sau sora, indiferent cat de ciudat sau dubios ar da asa ceva, ei vor sa imparta chirie si etc...

Mi-am adus aminte de melodia aia cantata lui Ceausescu, romanie, romanie, cantata de comunisti aia de prin corea de nord...

Deci pentru tine niste haine frumoase si un telefon sunt semne ca ai trecut prin viata? Sincer eu cred ca tu te plictisesti tare....chiar sunt curios ce muncesti tu prin UK,nu te intreb pe ce bani ca stiu deja. Vad ca tot timpul te compari cu unii de prin RO,nu stiu de ce.Cu toate ca daca te-ai compara cu cine trebuie,chiar din RO ai fi mult mai complexat decat esti acum.

#565
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Eu nu stiu de ce majoritatea traiesc sau dupa cum te citesc si pe tine "traiti" cu impresia ca sunteti nemuritori, ca dupa viata asta urmeaza inca una si in aia sigur faceti ce va place.
Ai priceput ce am zis? Ai o viata si in asta vrei sa te simti bine, sa iti cumperi un telefon sa nu te faci de cacao ca se inchide, intrerupe cand te suna un prieten, SA NU DAI BIP! Deci am care dau bip in 2016, sa nu faci lucruri de cacao, sa iti permiti si tu ceva bun. Ca este o haina de calitate, ca este un telefon, un laptop, o mancare de calitate, ba, ceva sa fie de calitate.

Ete ex. A murit un coleg de forum, nu am scris nimic pe subiectul respectiv ca nu sunt fals si sincer sa fiu nici nu stiam ce sa scriu, mi-a parut ciudat ca a murit o persoana de pe internet, este primul utilizator de pe internet pe care il stiu mort, deci afli ca un nene de pe forum a murit, sentiment ciudat.
Un coleg de forum pleaca cu rucsacul prin lume, iara ciudat.
Si noi discutam despre despre partea in care in loc sa cumperi un telefon de 500 de lei, tu economisesti pentru o alta viata, in loc sa pleci in uk si sa pleci cu capul sus nu cu umilinta pe la frate sau rude, tu stai in romania si cam atat.

Si nu, nu am scris vreodata cati bani am eu, sigur, sau cu ce ma ocup in uk, eu sau familia mea. Tocmai sa evit genul tau de mesaj.

Eu ma compar cu cei care au fost mai puternici ca mine, care au avut o situatie financiara mai buna, care au avut familia langa ei, care au primit tot ce si-au dorit, care nici in clipa asta nu ar conta la ceva daca nu ar mai face nimic, ca au spatele asigurat de familie, care se vaieta, tine cont ce zic... am cunostinte care se vaieta ca familia le cere cateva sute de lei in casa, sa cotizeze la intretinere si etc... Asta la o varsta la care trebuiau sa fie cu familia lor.

#566
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

View Postavenirv, on 29 august 2016 - 18:36, said:

Mai oameni buni, zonele bune in bucale sunt herastrau, aviatorilor, domenii, primaveri si prin jur, eventual floreasca lac. NICI UNA DIN ASTEA NU ESTE CENTRAL SAU ULTRACENTRAL. S-a inteles?

Relevanta fiind?

Quote

Eu nu am vazut pe nimeni cultivand ceva in Manhattan, san jose, san Francisco, chicago, la, london, Paris, amsterdam, Roma, lisabona, geneva, Munich, koln, Madrid, toronto. Am lucrat in ele intre 4 si 72 de luni. Corect este sa spun ca am vazut in suburbii romani si italieni avand asa ceva in backyard. Am vazut peste tot lumea cumparand organice/bio care sunt crescute in aerul in care creste totul, cu apa infestata ca peste tot si in final cam de 3 ori mai scump.
Nevasta-mea e cu bio, mie nu-mi pasa, cele mai bune rosii sunt alea din Italia (si este cunoscut ca italienii sunt foarte onesti) sau alea de la rude de tara.
In romanika lii ceasca nimeni nu amurit de foame, chiar se spinea ca nu avem ce cumpara in alimentara dar frigiderele (da, plural) se inchideau cu umarul. In romanika lio ceasca exista o piata salbatica Libera dar era neagra, unde se lucra si in troc. Cei cu adevarat p..... inchideau frigiderul cu mana.

Aia cu downshiftingul nu traiesc acolo ca e prea scump pentru ei. Ideea e sa iesi complet din circuit, te duci mai intr-un loc mai ieftin, poate sa fie si in alta tara sau din tara in tara. Asta ar fi downshiftingul extrem care mie nu-mi place, dar exista destui care fac asta.
Ideea e ca iti pretuesti timpul si ai si alte hobbyuri decit munca.

@u-k: mie imi plac radiografiile astea.. keep them coming ...

Quote

este primul utilizator de pe internet pe care il stiu mort,

Du-te pe forumurile de motociclism, in citiva ani mor o multime.

Edited by vrajitoruldinoz, 29 August 2016 - 20:10.


#567
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 29 august 2016 - 20:02, said:

Relevanta fiind?

...

oamenii folosesc zona ultracentrala a bucurestiului ca locul unde sunt locuintele de lux, simbol, status, etc.
asta am observat pe toate forumurile.
zonele bune/lux ale bucurestiului sunt cele pe care le-am listat. ultracentralul  nu mai este prea diferit de berceni, titan, etc. incearca sa mergi pe decebal si in zona. o sa intelegi.
asta-i relevanta.
citeste la ce se adresa ce am scris si apoi devine simplu.

Edited by avenirv, 30 August 2016 - 13:50.


#568
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 29 august 2016 - 20:02, said:

@u-k: mie imi plac radiografiile astea.. keep them coming ...

Du-te pe forumurile de motociclism, in citiva ani mor o multime.
Nu imi plac stirile triste, am avut si asa o copilarie de rahat cu saracie si familia mereu plecata, bine ca mi-ai zis... sa ocolesc forumurile de moto.

Si tot in ideia asta ma gandeam ca in urma cu cativa ani, un prieten bun, tovarul ala de bautura si glume tampite, ba, ala incerca sa se tireze pe sustache in uk, si stai atent la faza tare# tinea la toate cunostintele discurs ca sa nu plece in uk, ca el nu s-ar duce. Am aflat din greseala ca o sa plece la capsunarie, asa ca discutam cu el si ma faceam ca nu stiu ca o sa plece in uk, ba ce texte avea, cat de fals, injura pe aia care se duc la munca etc...
Si cand s-a aflat ca o sa plece in uk, cam cu o luna inainte, o dadea la intors ca se irosea daca ramanea in tara. exista mai fals de atat? Sa intelegi cat ar trage romanul sa scape de saracie.
S-a intors repede din uk, a zis ca capsunile nu sunt pentru el, el fiind boier fin are nevoie de un job mai de domn.

Treburile imobiliare ce ziceti voi, ba asta este problema romanilor plecati la munca in uk, majoritatea vor sa se intoarca in tara sa isi cumpere casa, problema apare ca casa si masina costa, asa ca ja inapoi la munca in uk. Cercul sobolanului, muncesti sa cumperi lucruri scumpe si apoi muncesti sa iti permiti lucrurile scumpe pe care le-ai cumparat.

Edited by u-k, 02 September 2016 - 15:16.


#569
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Ar trebui sa caut pe google un ghid de potoshopat bani, ca mi-au rupt buzunarele si pantaloni fiind mai stransi pe picioare, nu ca sunt emo, de ca m-am ingrasat ca un porc, era sa ii rup intre picioare, asa ca doar buzunarele le-am rupt.
Ma gandesc doar daca se rupeau buzunarele ce bucurile faceam, lasam asa o dara de caragiale.


Toata viata mi-am dorit sa fiu si eu cocalar si sa pun poze cu bani, trebuie sa mai desfac din ei sa para si mai multi. Sunt cam cat castiga benefice ala in juma de luna, eu i-am facut in mai mult timp, dar sigur o sa ii cheltuiesc mai repede.
Poate intr-o zi o sa va spun despre vacantele mele despre care sunt intrebat pe pm, dar de pe alt id ca am si eu sotie, copil, poate afla ce face taticul cand pleaca in concediu singur sau cu prieteni.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate