Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

De ce nu merita sa lucrezi in Marea Britanie

- - - - -
  • Please log in to reply
568 replies to this topic

#1
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Se pare că topicul vechi a dispărut în gaura neagră a internetului. Pînă la o posibilă restaurare, puteți continua discuția aici.

#2
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016
nu merita, deoarece trebuie sa lucrezi ! ... :)

#3
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Vrei sa elimini concurenta? :lol:

#4
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016
are you talking with me ? ... Posted Image

Edited by rorospania, 31 July 2016 - 15:11.


#5
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Cam ciudat titlul
Se intelege ca sunt x argumente ca nu prea merita sa lucrezi in uk , orice nationalitate ai fi , merita sa ...x y z

#6
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016
cine spune ca nu merita ? ... politicienii romani ? ...
sunt o gramada de vile construite in Romania cu bani din UK ! ...
asadar topicul este oarecum "la misto" ! ...
( parere personala a unuia care a muncit in UK 5 ani ! )

Edited by rorospania, 31 July 2016 - 15:23.


#7
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Topicul vechi a plecat de la următorul post:

"Remus de la Lugoj a facut dezvăluiri cutremuratoare despre condiţiile grele în care stau mulţi români din Anglia, care, în ciuda greutăţilor, nu au curajul să revină în ţară şi nici măcar să vorbească despre adevărata lor viaţă din Anglia.
Remus Lupu dezvaluie că mulţi români, bulgari, polonezi trăiesc un fel de sclavie modernă:
"Un european nu are ce să facă la Londra în afară de a munci şi a face 2-3 poze la roată sau la Big Ben cu care se mândrească apoi că sunt la Londra. Nu mulţi vor să vorbească despre viaţa adevarată de la Londra. Ştiţi de ce? Pentru că au un job de mai mulţi ani, de care trag şi cu dinţii, să-l păstreze, iar dacă spun ceva de rău, sunt daţi afară din companii. Sunt multumiţi că primesc 1700-1800 de lire lunar, însă conditiile de trai nu vi le poate povesti nimeni, nici eu.
Chiria pe o cameră de 3/4 este 600 de lire. Sunt zece oameni la o toaletă şi zece oameni la bucătărie. Nici în casă nu povestesc mulţi. Sunt dedesubturi pe care nimeni nu le zice pentru că nu vor să spună cum trăiesc la Londra. Dacă în România sau în altă ţară din Uniunea Europeană ar merge zece la acceeaşi toaletă ar fi o problemă. Aici nu mai e o problemă. Te gândeşti că ai un câştig, dar câştigul tău se duce pe altceva. Îţi trebuie haine, echipamente de lucru, scule dacă eşti muncitor şi la sfârşitul lunii când tragi linie nu rămâi cu nimic”
Aici câştigi 1.700 de lire şi în România câştigi 1.700 de lei. Din banii ăştia, în Londra nu te alegi cu foarte mult. Să zicem că pui deoparte 200 de lire dacă nu bei şi nu fumezi. Ei, în România dacă ai un salariu de 1.7000 de lei, 600 de lei îi pui deoparte. Şi eşti acasă, nu te aşteaptă nimeni nimeni cu pancarte "Căraţi-vă acasă". Într-un restaurant am văzut următorul afiş: "Dacă lăsaţi copiii nesupravegheaţi, vor fi vânduţi ca sclavi". Pune în România într-un restaurant un afiş din ăla. Pune-l şi vezi ce se întâmplă. Sunt chestii care sunt puse să te denigreze şi să lucreze în subconştientul tău şi să zici: " Asta e, sunt cel mai fraier, nu am ce să fac. Acuma sunt aici, trebuie să trag, am trei copii acasă trebuie să mă lupt". Nu ai ce să faci. Foarte mulţi ar pleca, numai că nu pot din cauza sistemului sau pentru că nu au bani.
Pentru o familie tânără care visează să îşi facă un viitor în Anglia este o experienţă de viaţă care te lasă cu un gust amar. Este ca şi cum mănânci o cireaşă foarte frumoasă şi te lasă cu un gust amar. Am văzut foarte multe aici în două luni de zile, de la paradele homosexualilor până la drogaţi, beţivi, beţive, bătuţi pe stradă. Mi-a povestit un coleg de-al meu că pentru cinci lire, un negru a pus cuţitul la gât. Când spuneai Anglia, spuneai că e un nivel superior, dar dacă vii aici să locuieşti şi vezi câteva dedesubturi nu mai ai aceeaşi părere. Să vezi în fiecare zi femei moarte de bete pe stradă, să vezi drogate în faţa ta, să-i vezi morţi de beţi în staţiile de autobuz. Nu e ţara care îţi oferă maxima siguranţă.
http://adevarul.ro/l...263a/index.html

Aviz tuturor romanilor care pleaca sa munceasca afara in speranta ca se vor imbogati!"

#8
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016
Nu prea merita ca UK  e cam aglomerata acum...si sunt destui indieni si pakistanezi care sunt dispusi sa lucreze pe salarii mai mici, deci mai putin pretentiosi, asa ca nu prea mai e actualimente o destinatie viabila de emigrare decat daca ai vreo cateva conturi de  sute de mii de coco in banci si vrei sa-ti pui de o afacere  in UK.

Edited by Zeratulx, 31 July 2016 - 15:31.


#9
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Anglia nu inseamna doar Londra totusi, mai la nord viata e mult mai ieftina si mai relaxata.

#10
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016
fata asta "neagra" o are orice tara Occidentala ! ... chiar si Romania cu adolescentii morti din cauza "legalelor" ! ...
UK nu este doar o femeie beata si un negru drogat ! ... este infinit mai mult ! ...
scenariile astea sunt rastalmacite de media romaneasca (politicienii romani) !
sa ramaneti sa lucrati in Romania cu salarii ca in R.D. Congo ! ...

Edited by rorospania, 31 July 2016 - 15:37.


#11
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Da, dar personal prefer Londra. Mai multe chestii de făcut prin capitală.

#12
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 mufa, on 31 iulie 2016 - 15:29, said:

Cu Remus , am inteles ...viziunea lui ! Am inteles ca si tu traiesti acolo . Opinia ta care e ? Ce meserii trebuie sa ai ca sa merite emigrarea in UK ? Chestiile cu "Go home" sunt cazuri izolate sau un fenomen generalizat ?

Edited by FAP, 31 July 2016 - 15:43.


#13
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

 mufa, on 31 iulie 2016 - 15:34, said:

Da, dar personal prefer Londra. Mai multe chestii de făcut prin capitală.


Pai si-n alte locuri gasesti chestii de facut si-n Londra diversitatea asta costa de-ti sar capacele.

#14
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
N-as locui in Londra nici sa am cazare gratis. Prefer orasele mai mici, liniștite,  decat înghesuiala si stresul din orasele mari.

#15
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Mur, on 31 iulie 2016 - 15:44, said:

Presupun ca toti ar dori asta , numai ca joburile importante si bine platite se afla in capitale sau orase mari !

Edited by FAP, 31 July 2016 - 15:49.


#16
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016

 FAP, on 31 iulie 2016 - 15:36, said:

Cu Remus , am inteles ...viziunea lui ! Am inteles ca si tu traiesti acolo . Opinia ta care e ? Ce meserii trebuie sa ai ca sa merite emigrarea in UK ? Chestiile cu "Go home" sunt cazuri izolate sau un fenomen generalizat ?

apropape totii romanii care lucreaza (d-adevaratelea) in UK, or sa-ti confirme ca englezii ne prefera ! ...
negrii, arabii, islamicii sunt oarecum inlaturati de pe piata muncii ! ... in favoarea romanilor ! (de exemplu)
deci, romani , alungati monotonia, si ...................... ! Posted Image
orice roman care stie o meserie castiga 1500-1700 GBP/luna ! ... plus deducerile fiscale ! ...

Edited by rorospania, 31 July 2016 - 15:51.


#17
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016

 rorospania, on 31 iulie 2016 - 15:34, said:

sa ramaneti sa lucrati in Romania cu salarii ca in R.D. Congo ! ...
Daca nu ai coloana vertebrala, nu stii engleza fluent,  nu ai ceva relatii pe acolo, nu stii sa faci fata concurentei zi de zi,   nu te adaptezi usor la societatea si mentalitatea engleza,   mai bine ramai in Romania sa o freci pe salariul ala mic de Congo  decat sa cauti prin gunoaie in UK. Acolo se cauta doar oamenii buni si eficienti care sa merite salariile alea de sute sau mii de lire.

A emigra in UK e o provocare mai mare decat a emigra in Franta , Spania sau Italia  de exemplu.  Dar ce-i drept, cei care reusesc acolo castiga substantial mult mai mult decat in alte tari UE.

Edited by Zeratulx, 31 July 2016 - 15:52.


#18
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 rorospania, on 31 iulie 2016 - 15:49, said:

Eu nu vreau sa emigrez , o duc multumitor in Romania ! Am mai multi prieteni care traiesc in Londra , manageri , doctori , in vanzari , iar fiecare are variante si opinii ... care se cam bat cap in cap ! De aia as dori mai multe informatii !

Edited by FAP, 31 July 2016 - 15:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate