Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 

NU montati cu Top Aer Conditionat !

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
62 răspunsuri în acest subiect

#19
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.658
  • Înscris: 07.11.2007
Tocmai am explicat , ca nu se pot gauri in pereti , cum vreti voi , cu laserul .
Gaurile date prea aproape de colturi , inseamna sa se frece bormasina de perete ...dar acolo vrea clientul ....daca bormasina intilneste un fier , iti fuge din mina si loveste peretele ...
Sa poti tine o ditamai bormasina , de multe ori este nevoie de doi oameni pe scara . Cei doi tin de bormasina , si unul suplimentar , impinge si el . La astia doi , mai pune unul care tine scara , si unul care sata si se uita si spune sa tina ala bormasina mai sus sau mai jos ...ca la greutatea aia si lungimea burghiului , greu de dat . Asa ca poate este nevoie de cei 4 , care trebuie platiti , sculele costa , transportul costa , meseria costa ...
Bun , si daca totusi , nu se poate strapunge , si trebuie data alta gaura ? Cine este vinovat , montatorul ? Ai idee ca sint blocuri care au la colturi niste placi metalice ? daca nimereste asa ceva , sau niste fier beton cit " destul " ????
Riscul gaurilor prin pereti , este asumat integral de client .
De curind am avut o situatie mult mai smechera decit asta de aici ...bloc de fite in herestrau , functionar UE , figuri Buftea ....
Avea nevoie de o canalizare directa , din baie in garaj , deci o gaura in podea . Botosei de plastic , sa nu facem praf , sa nu stricam mobila .... si sa ne asumam daca nimerim ceva in placa pe care o gauream . Solutia ? Pa , pa , demontezi mobila din baie , scoti mocheta , si nu ne intereseaza ce gaurim prin placa , noi dam gaura unde spui tu . Rezolvarea ? A chemat sa demoleze mobila , a scos tot , si a acceptat integral conditiile . Ca asa este logic . Apoi a vazut ce insemna o simpla gaura .... si i-am facut canalizarea dorita .

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postb_free2dream, on 21 iulie 2016 - 21:53, said:

I-am platit pt ca se pare ca nu pot fi o tata. Nu pot sa ii cert ca nu isi pun alea pe pantofi si nu pot sa nu ii platesc chiar daca vad in ce hal s-a facut totul prin camera. Asta e, sunt eu mai proasta ca am crezut in filmuletul lor de prezentare si in facebook-ul lor..

Tata inseamna alceva {primul a este a , fara "caciulita']. Proasta nu esti, doar prea educata.

Editat de pasilla, 21 iulie 2016 - 22:04.


#21
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 324
  • Înscris: 11.06.2005

View Postmaximg, on 21 iulie 2016 - 21:54, said:

Rezolvarea ? A chemat sa demoleze mobila , a scos tot , si a acceptat integral conditiile . Ca asa este logic . Apoi a vazut ce insemna o simpla gaura .... si i-am facut canalizarea dorita .

Prostia se plateste.... in cazul asta a costat cat ti-a dat tie.

Cat despre armata de oameni care tot insisti tu ca e necesara pentru o gaura de 50mm in 30cm de beton, ti-as sugera sa nu mai angajezi somalezi, la mine au dat prin 50cm de beton armat si au fost suficienti 2, si au si curatat dupa ei, peretii sunt in continuare curati, si a costat ~350ron.

@initiator/are aici ai pus poze? https://www.facebook...rconditionat.ro
Sunt curios daca-ti multumeste si tie.

Editat de JohnSmith, 21 iulie 2016 - 22:07.


#22
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.299
  • Înscris: 13.03.2015
Remarc că e complicat rău să se monteze aerul condiționat, condiții de șantier, e nevoie de personal numeros... :facepalm:

Întâmplarea face că lucrez în condiții de șantier (nu în construcții) de ani buni, înainte lucrând în fabrică. Dacă nu-mi fac/făceam treaba cu simț de răspundere, riscul era, pe lângă concediere, că puneam în pericol viața colegilor.

Maximg, las-o jos și nu căuta scuze unor Dorei, nu fac o operație pe creier ci o muncă fizică unde puțină gândire și ceva organizare ar face minuni. Și asta le-a lipsit plus indolența, au profitat de faptul că au dat peste o femeie cu bun simt.

Editat de Bogdansv1, 21 iulie 2016 - 22:21.


#23
b_free2dream

b_free2dream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 39
  • Înscris: 05.10.2008
Iar gaura nu eu am vrut sa o faca acolo, domnul cu experienta in montat a considerat ca acolo este locul perfect. Insa nu a stiut tot din experienta ca e greu cu bormasina mare asa aproape de colt... daca o facea 5 cm mai departe ii era mult mai usor.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.190
  • Înscris: 19.09.2005
Au fost magari.
Puteau sa desfaca cutia de la UE si sa o puna pe jos.

P.s. sfatul meu: aspirator, foli pentru zugravit (4x5m costa ~4lei) prinse bine peste mobila si un carton in zona unde sa da gaura.

Editat de arg, 22 iulie 2016 - 07:51.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postb_free2dream, on 21 iulie 2016 - 20:12, said:

Dupa multe cautari m-am hotarat sa imi iau un Gree si dupa ce am vazut filmuletul de prezentare pt montaj al celor de la Top Aer Conditionat am zis ca o sa il comand.
Mare greseala am facut! In nici un caz nu se intampla ca acolo, nu isi pun protectii pe pantofi ca in clip, nu au aspirator ca acolo, nu au avut nici macar scara sau prelungitor! Iar la plecare mi-au lasat toata mizeria pe jos, peretii in ultimul hal, au dat cu bormasina si pe langa cand au facut gaura spre afara, ba mi-au ars cumva si prelungitorul pe care il aveam eu!! Si toata distractia m-a costat 450 lei...

Deci NU montati cu Top Aer Conditionat !!!!!!!!!!

Ceea ce iti doreai tu, montaj pro, gaseai la TornHVAC. Am si lasat recomandare AICI, postul 9. A fost montaj "de vis". Baietii au lasat asa cum au gasit: curat. Bravo lor!

#26
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu mi-am montat cu eastshop.
Foarte ok baietii,au avut si aspirator si tot ce trebuie.
Chiar mi-au spus ca isi cer scuze dar oricat ar proteja se va face praf si de asemenea imi tot repetau ca fiind gaura in caramida e posibil sa iasa putin mai mare si ca o sa trebuiasca sa repar putin.

#27
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.668
  • Înscris: 24.06.2011
@Initiatoare: in afara topicului de aici, le-ai facut plangere la firma iar mai apoi la protectia consumatorului? sau ma iluzionez eu prea mult ca i-ar pasa cuiva? indiferent cat de mult ar sustine cineva pe aici ce e normal ce au facut, nu e; intr-o tara civilizata nu si-ar fi permis asta...

#28
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postmaximg, on 21 iulie 2016 - 21:35, said:

Vezi , daca nu cunosti ...
Pungile alea sint prea mici si total nerezistente in fata bocancilor , adica inutile .
Si 2 , inevitabil , si cu aspirator , se face mizerie , ca este situatie de santier . Pe mizerie , panaramele alea nu rezista , se rup instantaneu ....dar daca tu crezi ca pungile alea rezolva ceva pe un santier , spune aici CE .

Nu este vorba de asa ceva . Nu exagera . Este vorba de un montaj de santier , nu de schimbat un bec .
Hello, pungile sint prezentate de firma in cauza in filmul de prezentare!
Nu tre sa iti raspund eu de ce si la ce se folosesc, intreaba-i tu pe ei!
Dar lasand pungile, nu ai spus nimic de restul problemelor, sau te faci ca nu le vezi?
Puteau pune ceva pe perete daca stiau ca nu pot fara sau nu?
Trebuia sa vina cu prelungitor si sa il despagubeasca pe cetatean daca i l-au ars sau nu? Etc etc etc... dar e clar ca pt tine montatul de AC e un santier ca barajul Vidraru si justifica orice

View Postpasilla, on 21 iulie 2016 - 21:48, said:

Cum sa dea un tehnician frigotehnist cu aspiratorul ? Ce e femeie de serviciu ?
Nu te supara, dar chiar nu stii sa citesti?
Aspiratorul este prezentat in filmuletul de reclama/prezentare al firmei.
In plus, alti 3 sau 4 oameni de aici ti-au spus ca au montat cu alte firme si au avut toti aspirator.
In plus, majoritatea sculelor in ziua de azi au prevazute din constructie tevi pt montarea aspiratorului, saci de colectare etc.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.190
  • Înscris: 19.09.2005
Asta scrie pe http://www.topaerconditionat.ro
montaj standard:
"Folosim aspiratoare pentru praf, finisam locul perforarii, pompa de vid, sunt inclusi 3 metri de traseu frigorific, 2,5 metri cablu alimentare, suport unitate exterioara, elemente prindere, o perforare perete, transport"

#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.137
  • Înscris: 07.11.2006

View PostFjell, on 21 iulie 2016 - 21:16, said:

Eu  vad o solutie simpla . Chemi o firma sa-ti faca curat si sa-ti zugraveasca peretele si trimiti factura ''meseriasilor'' care ti-au facut dezastrul.

Faina solutie.
Factura aia o trimiti inainte sau dupa ce ai platit-o catre firma de curatenie?

View Postpasilla, on 21 iulie 2016 - 21:48, said:

Cum sa dea un tehnician frigotehnist cu aspiratorul ? Ce e femeie de serviciu ?

Si pana la urma este chiar asa de degradant sa dea acel tehnician frigotehnist cu aspiratorul?

La ultima zugraveala,tehnicianul zugrav care mi-a executat lucrarea a lasat casa luna,iar tot gunoiul a fost dus la ghena.
Eu practic am scos protectiile de pa parchet si mobila.
Cam asa se face o lucrare,cu curatenia la "locul de munca" la sfarsitul programului.

#31
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postmaximg, on 21 iulie 2016 - 21:07, said:

Prostii !
Aici nu este vorba de bun simt ci de a avea anume conditii de montaj . Instalarea de AC face parte din montaje grele cu deranj mare in casa . Echipamentele de curatenie costa , sa dai gaura prin betoane , fara sa dilesti si prin preajma , sau sa murdaresti peretii , este aproape imposibil ; sa dai o gaura fara sa pui mina pe pereti , si sa folosesti si un aspirator , e posibil sa fie nevoie de 4 oameni ( patru ) ...sint multe amanunte care costa la greu .
...ca amanunt hazos ...sa folosesti pungile alea de plastic este absolut ridicol , atunci cind dai gauri in betoane , si cind in mod normal echipamentul de lucru prevede bocanci .
In cazul meu am lucrat si eu cu ei in momentul cand au dat gaurile. Mi-au zis sa tin un faras sub rotopercutanta iar pe jos am pus o folie. Au ramas doar cateva urme de praf.

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaxtron_69, on 22 iulie 2016 - 10:23, said:


Nu te supara, dar chiar nu stii sa citesti?
Aspiratorul este prezentat in filmuletul de reclama/prezentare al firmei.
In plus, alti 3 sau 4 oameni de aici ti-au spus ca au montat cu alte firme si au avut toti aspirator.
In plus, majoritatea sculelor in ziua de azi au prevazute din constructie tevi pt montarea aspiratorului, saci de colectare etc.

View Postadisz, on 22 iulie 2016 - 10:45, said:






Si pana la urma este chiar asa de degradant sa dea acel tehnician frigotehnist cu aspiratorul?

La ultima zugraveala,tehnicianul zugrav care mi-a executat lucrarea a lasat casa luna,iar tot gunoiul a fost dus la ghena.
Eu practic am scos protectiile de pa parchet si mobila.
Cam asa se face o lucrare,cu curatenia la "locul de munca" la sfarsitul programului.

Era o ironie, dar se pare ca trebuia sa va avertizez :)

#33
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postmaximg, on 21 iulie 2016 - 21:54, said:

Tocmai am explicat , ca nu se pot gauri in pereti , cum vreti voi , cu laserul .
Gaurile date prea aproape de colturi , inseamna sa se frece bormasina de perete ...dar acolo vrea clientul ....daca bormasina intilneste un fier , iti fuge din mina si loveste peretele ...
Sa poti tine o ditamai bormasina , de multe ori este nevoie de doi oameni pe scara . Cei doi tin de bormasina , si unul suplimentar , impinge si el . La astia doi , mai pune unul care tine scara , si unul care sata si se uita si spune sa tina ala bormasina mai sus sau mai jos ...ca la greutatea aia si lungimea burghiului , greu de dat . Asa ca poate este nevoie de cei 4 , care trebuie platiti , sculele costa , transportul costa , meseria costa ...
Bun , si daca totusi , nu se poate strapunge , si trebuie data alta gaura ? Cine este vinovat , montatorul ? Ai idee ca sint blocuri care au la colturi niste placi metalice ? daca nimereste asa ceva , sau niste fier beton cit " destul " ????
Riscul gaurilor prin pereti , este asumat integral de client .
De curind am avut o situatie mult mai smechera decit asta de aici ...bloc de fite in herestrau , functionar UE , figuri Buftea ....
Avea nevoie de o canalizare directa , din baie in garaj , deci o gaura in podea . Botosei de plastic , sa nu facem praf , sa nu stricam mobila .... si sa ne asumam daca nimerim ceva in placa pe care o gauream . Solutia ? Pa , pa , demontezi mobila din baie , scoti mocheta , si nu ne intereseaza ce gaurim prin placa , noi dam gaura unde spui tu . Rezolvarea ? A chemat sa demoleze mobila , a scos tot , si a acceptat integral conditiile . Ca asa este logic . Apoi a vazut ce insemna o simpla gaura .... si i-am facut canalizarea dorita .

Hai ca iti arat cand ajung acasa cum arata montajul in provincie la AC. Conditii de santier? Frate tu ne crezi prosti?  E vorba de o gaura, doua cu ciocan de mare putere care il tine oricine in mana care stie sa tina in mana o scula. Auzi 3 chiar 4 oameni. 2 oameni, o scara, o folie pusa pe parchet,, un aspirator, 2 ore cu tot cu gletuit. Peretii sunt albi, bloc nou, nu a ramas nici o urma pe ei. Cum dracu sa iei apararea la niste dorei? Sau sunt colegi de-a tai?

#34
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postrobylup, on 22 iulie 2016 - 13:28, said:

Sau sunt colegi de-a tai?
Huhh...intr-un final s-a prins cineva Posted Image

#35
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostOctavian_SK, on 22 iulie 2016 - 15:42, said:

Huhh...intr-un final s-a prins cineva Posted Image
Da , ca musca pe lipici .
Satul de exagerari !

#36
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postrobylup, on 22 iulie 2016 - 13:28, said:

Sau sunt colegi de-a tai?

Colegi de "suferinta" :)

Pai voi nu stiti ca e o vorba, "Corb la corb nu isi coate ochii"? Daca deschide cineva un topic si ii injura pe unii de la gaze care vin si le gauresc peretii ca sa nu se stinga falcara de la aragaz, ar fi buni niste montatori de AC sa le ia aparara :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate