Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7481 replies to this topic

#7327
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 16.01.2023
Pe 15 seara vor intra, așa speră, ar mai fi timp pe 16

Edited by Sterone, 14 April 2024 - 11:52.


#7328
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 05.09.2005

View Postove08, on 12 aprilie 2024 - 18:30, said:

Am subscris la BRD in euro.Am contract de intermediere cu ei.Am luat legatura cu ei prin mail si i-am intrebat daca pot inchide contul pe care il facusem la BRD pt.subscriere(la agentie mi-au cerut sa il fac) si sa il schimb cu cel de la cec.Au zis ca se poate ,sa fac o cerere si sa trimit un extras.Dar tin sa precizez ca in aplicatia you brd  ,dupa ce am subscris in agentie, a mai aparut un cont in euro care se numeste euro.securit. in care au fost varsati banii din contul facut initial de mine.Acel cont inca exista.Dar primul cont l-am inchis si cererea  a fost ca banii sa ajunga in contul cec.De fapt in urma cererii chiar ei au inchis contul,nu a mai trebuit sa merg la agentie.
Poti sa imi spui de ce ai inchis contul curent in Euro de la BRD? Pentru a nu plati comisionul de administrare lunar de 10 Lei (2 EUR)?

Din cate stiu, in acest caz, adica in lipsa contului curent in Euro, te vor taxa cu aceeasi suma pentru acel cont special "EUR.securit.". Vezi in link mai jos:
"Modificăm comisionul de administrare cont dedicat servicii de investiții financiare BRD Piețe de capital, aplicabil clienților care nu au cont curent la BRD, astfel:... "
BRD a anuntat recent ca va mari comisioanele de administrare, incepand din 21.06.2024.

#7329
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,550
  • Înscris: 21.10.2009

View Postemagiul, on 14 aprilie 2024 - 10:33, said:

La mine nu. Statul a economisit 74.000 lei si 90.000 euro daca plateste luni. Nu-i rau !

Pai cam face o "romaneasca" statul roman...
In plus, alta chestiune - de ex., perioada de subscriere este 15 aprilie 2024 – 10 mai.
Daca trimit banii azi, stau degeaba pana pe 10 mai, ca nu produc dobanda, insa statul se foloseste de ei, gratuit, aproape o luna de zile.
Asta e motivul pentru care prefer sa fac depozit pe o luna sau sa-i tin in contul de economii, macar se mai inmultesc un pic.

Edited by lex2010, 15 April 2024 - 09:06.


#7330
ove08

ove08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.11.2009

View Postteoteo, on 15 aprilie 2024 - 08:32, said:

Poti sa imi spui de ce ai inchis contul curent in Euro de la BRD? Pentru a nu plati comisionul de administrare lunar de 10 Lei (2 EUR)?

Din cate stiu, in acest caz, adica in lipsa contului curent in Euro, te vor taxa cu aceeasi suma pentru acel cont special "EUR.securit.". Vezi in link mai jos:
"Modificăm comisionul de administrare cont dedicat servicii de investiții financiare BRD Piețe de capital, aplicabil clienților care nu au cont curent la BRD, astfel:... "
BRD a anuntat recent ca va mari comisioanele de administrare, incepand din 21.06.2024.

Pot sa iti spun ca nu platesc nici un leu pentru acel cont,poate pentru ca am cont curent in lei.Asa cred.L-am inchis pentru ca l-am folosit doar la subscriere,in rest conturile mele in euro pe care le folosesc sunt la alte banci.Da,doi euro pe luna inmultit cu 60 de luni vin 120 euro.De fapt 180 ,ca s-a scumpit.

#7331
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,867
  • Înscris: 02.12.2021
Ieri cand am subscris la euro pe cinci ani,brokerul mi a zis asa intr o doara ca e cam riscant sa merg cu dobanda de 5% pe termen lung.Daca dobanda va sari la anu la 7% voi pierde multi bani.Initial am zis ca face misto,pana am citit dimineata stirile astea care m au pus pe ganduri.

https://www.bbc.com/...siness-68769561

#7332
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,868
  • Înscris: 13.03.2005
Nu pierzi, ca fără dobândă de 5% pe cinci ani, pierzi ca nu ai obține și pe restul de 4 ani dobândă la 5%
Fă media ponderată și te convingi.

#7333
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,867
  • Înscris: 02.12.2021
Probabil omul a luat in calcul si o vanzre a titlurilor inainte de scadenta,cand vor ajunge sa valoreze 4.xx
Ceea ce m a surprins e faptul ca brokerii(avand probabil surse din interior) se asteapta deja la cresteri de dobanzi.
Nu bag mana in foc,dar e o posibilitate de luat in calcul,in conditiile in care toata lumea vorbeste de taieri.

#7334
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 16.01.2023
Din ce am vazut azi...

25-R2504AE .. 100 .. 4.00% .. 22-Apr-2024 .. 21-Apr-2025 Cantitate in oferta:1,579,047
26-R2904AE .. 100 .. 5.00% .. 22-Apr-2024 .. 21-Apr-2029  Cantitate in oferta:837,201 (deci au scazut cei pe 5 ani)
Pret Piata - toate AE din portofoliu > 100

insa vad ca si mai multi s-au dus pe RON

View PostRoland74, on 16 aprilie 2024 - 11:38, said:

Ieri cand am subscris la euro pe cinci ani,brokerul mi a zis asa intr o doara ca e cam riscant sa merg cu dobanda de 5% pe termen lung.Daca dobanda va sari la anu la 7% voi pierde multi bani.Initial am zis ca face misto,pana am citit dimineata stirile astea care m au pus pe ganduri.

https://www.bbc.com/...siness-68769561
Cred ca s-au mai potolit colegii care insistau ca inflatia e in descrestere.

Edited by Sterone, 16 April 2024 - 12:56.


#7335
artystu

artystu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 03.03.2007

 Roland74, on 16 aprilie 2024 - 11:38, said:

Ieri cand am subscris la euro pe cinci ani,brokerul mi a zis asa intr o doara ca e cam riscant sa merg cu dobanda de 5% pe termen lung.Daca dobanda va sari la anu la 7% voi pierde multi bani.Initial am zis ca face misto,pana am citit dimineata stirile astea care m au pus pe ganduri.

https://www.bbc.com/...siness-68769561

In articolul de la tine mi se pare ca se refera la dobanzile pentru credite, nu dobanda de referinta.

Azi BCE a iesit cu aceasta declaratie despre reducerea dobanzilor:
https://m.digi24.ro/...-curand-2763867

Edited by artystu, 17 April 2024 - 23:06.


#7336
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,350
  • Înscris: 05.09.2006
"Programul Fidelis – o nouă participare-record
În sistemul Bursei de Valori București în cadrul operațiunii de piață promovată în programul Fidelis s-au strâns cu puțin peste 19.000 de ordine pentru achiziția de obligațiuni guvernamentale dematerializate, în echivalent 638,85 milioane euro. Este un nivel care depășește cu 3,31% prcedentul record de 618,39 milioane euro, consemnat în ediția de primăvară a anului trecut. De asemenea, suma atrasă este cu 76,67% mai mare decât cea de 361,61 milioane euro din primul exercițiu al acestui an și cu 27,11% mai ridicată decât cea de 502,60 milioane euro al ultimei oferte a anului trecut.
Preferința merge către instrumentele pe termen scurt și către cele denominate în moneda unică europeană, acestea reprezentând 59,79% din valoarea ordinelor".

https://www.profit.r...record-21561947

#7337
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,867
  • Înscris: 02.12.2021

 artystu, on 17 aprilie 2024 - 23:05, said:



In articolul de la tine mi se pare ca se refera la dobanzile pentru credite, nu dobanda de referinta.

Azi BCE a iesit cu aceasta declaratie despre reducerea dobanzilor:
https://m.digi24.ro/...-curand-2763867

Lasa i sa iasa ca oricum toate bancile printeaza bani in prostie,nicio moneda nu se apreciaza,toate merg la vale in tandem.Cand vom cumpara o paine vom scoate hartia de 20 € sau $ sa nu mai umblii cu sacul dupa tine.Pana si China vrea sa scape de bondurile americane si sa cumpere gold.

https://tavexbullion...-and-buys-gold/

Este si un articol in ziarul Capital din 15.04.2024 mai detaliat,dar softpedia nu accepta linkurile de acolo.Insereaza citatul asta in google si l gasesti daca te intereseaza.

"Conform sursei citate, băncile centrale din țările BRICS achiziționează aur pentru a-și proteja activele financiare împotriva deprecierea monedelor fiat. "

Rusii s au trezit mai devreme.

https://ziare.com/ba...conomic-1333023

Edited by Roland74, 18 April 2024 - 08:48.


#7338
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 16.01.2023

 Roland74, on 18 aprilie 2024 - 08:41, said:



Lasa i sa iasa ca oricum toate bancile printeaza bani in prostie,nicio moneda nu se apreciaza,toate merg la vale in tandem.Cand vom cumpara o paine vom scoate hartia de 20 € sau $ sa nu mai umblii cu sacul dupa tine.Pana si China vrea sa scape de bondurile americane si sa cumpere gold.

https://tavexbullion...-and-buys-gold/

Este si un articol in ziarul Capital din 15.04.2024 mai detaliat,dar softpedia nu accepta linkurile de acolo.Insereaza citatul asta in google si l gasesti daca te intereseaza.

"Conform sursei citate, băncile centrale din țările BRICS achiziționează aur pentru a-și proteja activele financiare împotriva deprecierea monedelor fiat. "

Rusii s au trezit mai devreme.

https://ziare.com/ba...conomic-1333023


Am mai discutat asta aici și replica cuiva a fost că XAU e manipulat și nu creste real dar pur și simplu a explodat de o luna ceea ce arată devalorizarea monedelor. Nici nu putea fi altfel. Cum va fi și cursul valutar reglat mai degrabă sau mai târziu.

Pe site ul BNR la XAU observ creșteri de 6% PE ZI.

China a început dedolarizarea acum 2 ani, nu acum.

Edited by Sterone, 18 April 2024 - 09:16.


#7339
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 30.06.2008

View PostRoland74, on 18 aprilie 2024 - 08:41, said:

Lasa i sa iasa ca oricum toate bancile printeaza bani in prostie,nicio moneda nu se apreciaza,toate merg la vale in tandem.Cand vom cumpara o paine vom scoate hartia de 20 € sau $ sa nu mai umblii cu sacul dupa tine.Pana si China vrea sa scape de bondurile americane si sa cumpere gold.

https://tavexbullion...-and-buys-gold/

Este si un articol in ziarul Capital din 15.04.2024 mai detaliat,dar softpedia nu accepta linkurile de acolo.Insereaza citatul asta in google si l gasesti daca te intereseaza.

"Conform sursei citate, băncile centrale din țările BRICS achiziționează aur pentru a-și proteja activele financiare împotriva deprecierea monedelor fiat. "

Rusii s au trezit mai devreme.

https://ziare.com/ba...conomic-1333023

Deci acum zece ani (articolul din ziare.com) rusii au inceput sa acumuleze aur iar chinezii desi au oficial vreo 2000 de tone , estimarile din celelalt link spun de 30000 tone care le tin blat( neoficial) . Extrapoland sursele veridice postate la dl. Mugurel tragem concluzia clara ca rezervele Romaniei sar binisor de 1000 de tone. Super ! Mai ramane si pentru noi ceva de cumparat ?

#7340
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,867
  • Înscris: 02.12.2021

 emagiul, on 18 aprilie 2024 - 11:31, said:



Deci acum zece ani (articolul din ziare.com) rusii au inceput sa acumuleze aur iar chinezii desi au oficial vreo 2000 de tone , estimarile din celelalt link spun de 30000 tone care le tin blat( neoficial) . Extrapoland sursele veridice postate la dl. Mugurel tragem concluzia clara ca rezervele Romaniei sar binisor de 1000 de tone. Super ! Mai ramane si pentru noi ceva de cumparat ?
Eu am luat un link random pentru ca citisem inca de prin 2017 articole din astea si nu faceam legatura,dar poti tasta si dumneata pe google in romana sau engleza: "rusia cumpara aur" si iti alegi dumneata sursa care te multumeste.
Daca iti imaginezi ca doar Rambo si Superman sunt personajele pozitive pe planeta asta,eu as fi ceva mai circunspect,fara sa ma lansez in alte speculatii.
Ca idee o masina pe la 1900 si un pic costa 1300g. aur echivalentul a 1300$ acum cu 1300 g de aur iti poti cumpara o masina buna,dar cu 1300$ ma tem ca nici macar de un hârb la programul rabla nu ti ajunge.Mai poti adauga dobanzile in cei 100 de ani sa scoti de un logan  1.6 2005 second hand adus de la o bunicuta din germania cu care se ducea duminica la biserica.

#7341
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 30.06.2008
Ma bucur ca ai opinii personale care probabil sunt in concordanta cu realitatea economica pe care o simti. Toata lumea simte nevoia unor repere relativ stabile financiar care pot conserva sau aduce prosperitate. Probabil ai vazut ca valoarea totala depozitelor de aur ale bancilor centrale reprezinta anul acesta aproximativ 2% din valoarea GDP mondial. Daca calculezi cu dobanzi compuse la valoarea dobanzii FED, cu 1300 dolari din 1900 azi poti cumpara o super masina TESLA si raman si bani de curent. Si in general lumea e mai bogata acum decat atunci chiar daca monedele nu mai sunt legate de etalonul aur.
PS Eroii mei preferati sunt Guardians of the Galaxy.

#7342
Bogumil

Bogumil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.04.2004
@emagiul  Romania n-are nici pe departe 1000 de tone de aur, nici oficial si nici neoficial  (nici China 30k neoficial  ca nu cred ca ar fi avut de unde sa faca rost de atata)
In afara de asta treaba cu aurul e partial o fantezie subiectiva (spun partial pentru ca aurul are proprietati fizice care ajuta la prezervare pe termen lung insa partea de subiectiv e de fapt cea decisiva - cata vreme exista cineva care crede ca aurul valoreaza ceva atunci el chiar valoreaza). Doar ca si aurul se poate "aprecia" in timp dar se si poate deprecia asa ca nu tot timpul echivalarea aur e valida cand compari preturi de acu' 100 de ani.

#7343
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 30.06.2008
Partea subiectiva e legata de penurie/resurse limitate care conduce la un fenomen ca lingourile de aur de 2000 de dolari pe care le vinde Costco acum, 300 milioane $/luna, maxim doua! pe cumparator, sold out desi e singurul produs care nu se poate returna !. Formezi un sentiment de FOMO printre potentiali cumparatori si apoi le plasezi marfa. Alte exemple, gentile Jane Birkin, oricare din cele 2,4 milioane de criptomonede, etc.
Scuze pentru offtopic.

Edited by emagiul, 18 April 2024 - 19:52.


#7344
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 16.01.2023

Vizualizare mesajemagiul, pe 18 aprilie 2024 - 16:32, a scris:

Ma bucur ca ai opinii personale care probabil sunt in concordanta cu realitatea economica pe care o simti. Toata lumea simte nevoia unor repere relativ stabile financiar care pot conserva sau aduce prosperitate. Probabil ai vazut ca valoarea totala depozitelor de aur ale bancilor centrale reprezinta anul acesta aproximativ 2% din valoarea GDP mondial. Daca calculezi cu dobanzi compuse la valoarea dobanzii FED, cu 1300 dolari din 1900 azi poti cumpara o super masina TESLA si raman si bani de curent. Si in general lumea e mai bogata acum decat atunci chiar daca monedele nu mai sunt legate de etalonul aur.
PS Eroii mei preferati sunt Guardians of the Galaxy.

Da, pare mai bogată până se taie iarasi 4 zerouri de atâta inflatie însă nu cred că aparenta asta trebuie sa impresioneze ci faptul că România are, la această oră, cea mai mare datorie din istorie, de aproape 177 miliarde euro, ceea ce a dus la o gaură și mai mare în buget. Datoria asta aparent "bogații" din ziua de azi o vor plăti că nu vine Putin să-ți achite datoriile.

Imparte-o la nr de locuitori și fă socoteala cat se îndatorează tara asta pentru fiecare om. Calculează și dobânzile la credite și împrumuturile externe. E ca și cum toți am făcut credite la străini și trebuie să le achitam cumva, prin impozite, prin inflație, prin diverse taxe noi etc

Edited by Sterone, 18 April 2024 - 22:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 2 anonymous users

vali79m

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate