Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Ce sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
296 replies to this topic

#91
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

Quote

dar sufletul iti va fi gol?? daca nevasta pleaca, fii sigur ca ia ceva cu ea. si nu ma refer la lucruri materiale sau bani. acolo, in adancul inimii, ea are un loc, care daca pleaca nu va fi "umplut" de alta chiar daca ar avea 20 de ani. Plus ca daca pleaca va pleca impreuna cu fiul vostru. golul va fi cu atat mai mare.
eh, depinde si de om. Sufletul inima, adancul, etc blah bleah. Sentimentalisme si lucruri ireale, care se traduc prin obsesii si stari depresive in limbaj medical si stintific. Ce-i iubirea de fapt? Sa idealizezi ceva pana la obsesie. Crezi ca omul a venit pe forum sa-i spui balarii cu iubirea si ca va trebui sa se ploconeasca ca in tinerete cu minciunele si fantezii??  Intradevar daca se despart el a irosit 10 ani aiurea ca trebuie s-o ia de la capat. N-o sa aiba cine sa-i tina lumanarea in ultimele clipe. Dar sa nu dramatizam. Ce-i la el se intampla in familia moderna. Ei poate sunt inchisi acum ca si relatii cu altii si distractii, ea simte asta, el nu simte ca-i altfel. De ce credeti ca sunt cupluri care vor sex in 3, sau schimb de parteneri cu alte cupluri? (schimb de mame). Ea nu prea are cum sa-i spuna si face tampenii ca sa protesteze. Evident ptr ea lipseste imaginea ce o afiseaza alte femei, lipsesc bairamurile, chefurile, excursiile in toata lumea (ca sta sa vada de firma si copchil mai nou). Au o viata monotona care dupa o vreme incepe sa fie depresiva. Depinde de el daca va reusi sa-i ofere ce vrea ea, dialogul cu ea poate fi chiar nereusit, ea poate sa ascunda adevarul.

Ar trebui poate sa-si faca si ea cont si sa ceara ajutor sa vedem ce vrea si ce nu-i convine.

Edited by pisoiu22, 01 July 2016 - 14:02.


#92
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@pisoiu22: dacă procedează precum zice FAP și dacă femeia-i sănătoasă la cap, eu zic că sunt șanse foarte mari de reușită să-și rezolve problemele.

P.S. Dacă-i isterică atunci se rezolvă cu o sticlă de vin roșu. ;)

Edited by SOCRATE_MMXII, 01 July 2016 - 14:02.


#93
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Nu sunt deacord nici cu Pisoi, dupa cum vad el este rece si scoate ce e frumos din relatia dintre doi oameni.
Ca si intr-o prietenie normala exista aceste calitati pe care el le ignora, ai ceva in comun cu acela, fie discutii fie pasiuni, ajungeti sa va respectati unul pe altul, va intelegeti, comunicati, si in general asta tine relatia de prietenie a la long
Asa si in cuplu trebuie sa fie, exact cum a zis colegul care a scris cu rosu, sa ii zica cat o iubeste, sa o ia in brate, si ea sa faca la fel, si poate va fi bine asa cum am zis aseara sa incerce sa fie bine, daca nu si nu, atunci e altceva.
Nu are lagatura cu plecatul la mama dracului, ca pana la urma viata omului de rand de zi cu zi e alta, pleci odata pe an 2-3 sapt si atata, nu aia face relatia, ci valorile pe care le-am zis mai sus o face, insa tu nu pari sa le validezi din pacate.
Sigur ca proba eliminatorie este cum arati fizic, insa dupa aia urmeaza ce am spus ca sa fie ceva de calitate.

Nu am scris si pe topicul cu "de cate ori se face sex" ca am uitat dar zic aici, aia de 44 ani are un prieten (dupa ce eu am evitat-o diplomat) de 46 ani care e insurat si are copii, ii face sex cum vrea el desi ea nu se excita cu el ca e inhibata de la medicatie, insa a zis ca ii face tot ptr ca el se poarte frumos cu ea, si a zis ca conteaza enorm sa fi iubit.
Tu daca scoti astea, inseamna ca nici prietenie normala nu stii ce este, nu stiu ce sa zic.

Socrate, femeia nu e deloc complicata, e f simplu, vrea si ea comportament frumos, sa tii la ea, sa-ti pese de ea, sa fi atent cu ea, sa simta ca o vrei, exact cum sincer vreau si eu si pana la urma orice om fie barbat fie femeie, daca astea lipsesc, de multe ori e o mare problema si nici nu mai conteaza banii sau altele, si multi sar peste valorile astea foarte importante.
Daca Timisoreanu nu i-a oferit asta, atunci e clar, a suportat cat a suporat si a rabufnit.
Timisorene, ai oferit asta ei ?! Simte ca esti aproape de ea ?! Sau...nu ?
Daca nu, fa ceva si ofera-i ! Discuta cu ea si vezi, bine ca si ea trebuie sa-ti ofere tie la fel.

Cobi, eu zic ca zic destul de bine ce zic, nu vad cu ce gresesc.

Edited by TheFlooder, 01 July 2016 - 16:16.


#94
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Aia de 43 e grasa tare? ia-o tu. Ti-a zis careva ca asa incepi.

Edited by pisoiu22, 01 July 2016 - 16:23.


#95
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostTheFlooder, on 01 iulie 2016 - 16:11, said:

Socrate, femeia nu e deloc complicata, e f simplu, vrea si ea comportament frumos, sa tii la ea, sa-ti pese de ea, sa fi atent cu ea, sa simta ca o vrei, exact cum sincer vreau si eu si pana la urma orice om fie barbat fie femeie, daca astea lipsesc, de multe ori e o mare problema si nici nu mai conteaza banii sau altele, si multi sar peste valorile astea foarte importante.
Daca Timisoreanu nu i-a oferit asta, atunci e clar, a suportat cat a suporat si a rabufnit.
Timisorene, ai oferit asta ei ?! Simte ca esti aproape de ea ?! Sau...nu ?
Daca nu, fa ceva si ofera-i ! Discuta cu ea si vezi, bine ca si ea trebuie sa-ti ofere tie la fel.

Cobi, eu zic ca zic destul de bine ce zic, nu vad cu ce gresesc.
Corect, contează. Dar asta e valabil pentru orice om. Depinde și de ceea ce vor cei doi.
Mie, de exemplu, îmi place ca nevastă-mea să fie dichisită, aranjată și îngrijită tot timpul (și-i place și ei) așa că ședințele de masaj, coafor, manichiură și pedichiură sunt ceva normal pentru ea. Niciodată nu i-am reproșat de ce și-a cumpărat o poșetă, pantofi sau haine care i-au plăcut, că știu că și pentru mine face asta.

#96
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Pai ai dreptate, nici eu nu m-as supara ca se face frumoasa, ca sa o plac mereu, ca si asa in viitor se stafideste de la varsta, macar la tinerete sa ne pastram cat putem, eu asa gandesc.

#97
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Femeia se iubește pe de-a-ntregul: trups și suflet, nu doar trupul. Stafidirea are leac, după cum am spus mai sus.
Oamenii cu bani, pot adăuga HGH (hormon de creștere) în doze mici (2 UI/zi) și îmbătrânirea e încetinită. La urma urmei contează cum știi să adaugi viață anilor și nu ani vieții, că sunt mulți morți la 25-30 ani, iar alții au viață-n ei și la 70.

#98
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@pisoiu22: asta trebuia tu să înțelegi:

Quote

Femeia se iubește pe de-a-ntregul: trup și suflet, nu doar trupul.
La urma urmei contează cum știi să adaugi viață anilor și nu ani vieții, că sunt mulți morți la 25-30 ani, iar alții au viață-n ei și la 70.


#99
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Asa, si cum e cu iubitul asta? da o definitie realista, tehnica medicinala, etc

Nu cred ca vorbim aceeasi limba

Refa propozitia aia si in loc de "iubeste" baga un sinonim, sau un cuvant realist din tehnica, stiinta exacta, medicina, biologie. ca asa multi "iubesc " si cainele, masina, etc

Totusi nu suntem pe aria de eminescologie sa vorbim cu metafore si sa facem versuri care trebuie apoi interpretate, adica traduse ca "ce dorea sa zica dar a zis cu alte cuvinte".
Ca asta inseamna poezie si metafora, sa exprimi ceva cu cuvinte false nereale sau gresite

Spune-i initiatorului cheastia "ca femeia se iubeste cu trupescu si sufletescu" si vezi daca-l ajuta la ceva. Cu siguranta, nu, ca asta stie si el, ca daca nu stia nu statea cu aia atata

#100
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@pisoiu22: citește posturile mele mai din urmă și vei înțelege. Definiție realistă?
Iubirea se trăiește, nu se definește, că dacă te iei după definiții ș-alte bazaconii ajungi la spitalul de nebuni și nici n-ai iubit și nici n-ai trăit. Atunci, ce folos?

#101
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Sunt curios ce-a rezolvat și cum a făcut-o, inițiatorul acestui topic.

#102
timisoreanul1979

timisoreanul1979

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.06.2016
Am trimis copilul la bunici, am discutat deschis, am iesit la plimbare prin oras, am petrecut timp placut impreuna si pt. moment se pare ca ne-am regasit. Sa vedem daca va tine. Voi incerca sa fiu mai calm, mai putin exigent (deh, defect profesional-se pare ca l-am transpus si in familie).

#103
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Nu uita buchetul de flori adus aleator...nu doar la zilele importante. Și câte-un mic cadou, tot aleator.
Și discuția de seară...aia-i de musai, doar că nu trebuie să pară o rutină!
Lasă dreacu' exigența când vine vorba de nevastă, că doar nu-i subordonat.
Vorba lu' Creangă: vorba dulce mult aduce.
Un ”te iubesc” „aruncat” din când în când cuplat cu o îmbrățișare și un sărut fugar, fac minuni.
Cel puțin nevastă-mea-i topită după d-astea. Nu știam de ce dracu' se uitau colegele ei la mine cu ochi galeși, apoi mi-a spus că „s-a scăpat” și a povestit cum îi duc flori și cadouri, așa...fără să fie vreo zi specială.

P.S. Obișnuiesc să-i spun zilnic „te iubesc”, iar într-o zi am vrut s-o testez și n-am mai zis „te iubesc” toată ziua. Seara, în pat m-a luat și m-a întrebat îngrijorată dacă-s bine, dacă n-am pățit ceva. Când am zis că-s ok ș-am întrebat-o de ce crede că am pățit ceva mi-a zis pe-un ton ușor bosumflat că nu i-am zis deloc c-o iubesc. Evident că io râdeam în mine ca prostu', dar apoi am corectat situația.

Edited by SOCRATE_MMXII, 01 July 2016 - 20:43.


#104
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
TImisorene, te-am intrebat ce a zis ? Daca ati discutat, ce a raspuns cand ati fost in parc dupa discutie ?
Sau tu erai de vina de fapt si nu te purtai bine cu ea ?! Ca eu banui ca asta e.
Tu nu ne-ai zis noua ce ai facut si tu pe acolo....ne-ai cam zis doar ce te avantaja pe tine si nu e corect, precis te-ai purtat nasol cu ea cumva.

Socrate, iubirea se poate explica, cum nu ? Dorinta sa-i fie si celuilalt bine, te simti foarte bine in compania aluia, simti sa fi cu el, sa-l iei in brate, sa-l pupi, sa-l mangai, te porti frumos, il accepti asa cum este si nu incerci sa-l schimbi ca doar stiai la inceput cum e, si daca ti-a placut atunci, e normal sa-ti placa si acuma, cam asa in mare.
Se explica pentru ca stii sa spui ce simti, si asa declara multi ca ar fi.

#105
timisoreanul1979

timisoreanul1979

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.06.2016

View PostTheFlooder, on 01 iulie 2016 - 21:20, said:

TImisorene, te-am intrebat ce a zis ? Daca ati discutat, ce a raspuns cand ati fost in parc dupa discutie ?
Sau tu erai de vina de fapt si nu te purtai bine cu ea ?! Ca eu banui ca asta e.
Tu nu ne-ai zis noua ce ai facut si tu pe acolo....ne-ai cam zis doar ce te avantaja pe tine si nu e corect, precis te-ai purtat nasol cu ea cumva.


Da, mi-a zis ca am devenit tiranic, intransigent, nu mai ascultam doar dictam.
Cred ca are dreptate, inclusiv maica-mea mi-a confirmat atitudinea ostila.
Se pare ca am muncit prea mult si am pierdut controlul.
Noi am muncit prea mult.
In urma cu 15 ani, dupa terminarea facultatii, cu greu am reusit sa ne angajam amandoi pe un salariu de mizerie dupa ce am stat si in somaj. Apoi postul ei s-a desfiintat iar eu nu am suportat sistemul bugetar in care trebuie doar sa treaca timpul pt o leafa minima, nu conta competenta, profesionalismul. Am demisionat. Si in timp am inteles ca ni s-a facutun mare favor. Am putut profita de spiritul intreprinzator dar cu mari sacrificii, aproape inumane, la dispozitia clientilor zi si noapte. Apoi vazand ca da roade (clientii revin mereu calitatea fiind f buna raportata la pret) am devenit deosebit de sever cu serviciile oferite, ajungand la paroxism (sa nu existe nici macar o amprenta nicaieri).
Banii castigati i-am reinvestit mereu in diferite alte imobile ce sunt inchiriate.

DAR AM UITAT SA TRAIESC, SA FIU OM CU FAMILIA, NU DOAR CU CLIENTII !

Sper ca patania mea sa ajute si pe altii!

Edited by timisoreanul1979, 01 July 2016 - 22:32.


#106
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

View PostSOCRATE_MMXII, on 01 iulie 2016 - 19:59, said:

@pisoiu22: citește posturile mele mai din urmă și vei înțelege. Definiție realistă?
Iubirea se trăiește, nu se definește, că dacă te iei după definiții ș-alte bazaconii ajungi la spitalul de nebuni și nici n-ai iubit și nici n-ai trăit. Atunci, ce folos?
am citit toate posturile la toti.
Orice se defineste.
Ca pe idei de genul" nu se defineste se traieste", "unul e o tragedie mai multi e o statistica" s-au facut crime in masa, s-au facut multe rele.
Daca sunteti slabi si va place sa pupati in coor femeia sa nu va lase, adica sa va joace cum vrea, asta e, aia se numesc pampalai si sunt multi, si aia nu-s barbati puternici apropo de un alt topic. Adica ii faci toate placerile, n-o modifica ca nu poti, si te multumesti cu firimituri. Asa ea poate foarte bine sa aiba si amanti si sa faca orice vrea, tu esti doar boul ei si esti multumit ca ai pe una ca daca-o pierzi alta nu mai gasesti

#107
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postpisoiu22, on 01 iulie 2016 - 22:49, said:

Orice se defineste.
Iubirea este opusul urii!
Îți este îndeajuns?
Nu?
Când vei iubi,să găsești tu definiția și să ne-o spui și nouă,căci noi nu știm(în opinia ta).
Da?
Așteptăm!

#108
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Si apropo de topicul celalat, barbatul puternic, sau barbatul alfa, este doritt de femei neconditionat, nu el face treaba ca sa aiba femei.
Pampalaii, care sunt beta sau gama (ca n-au cum sa fie alba) nu-s doriti, ei fac favoruri imense femeilor ca sa aibe si ei pe una. Sunt acei disperati, care sufera mult, care fac orice ptr femei, sunt evident vazuti ca prosti de care s epoate profita mult.

View PostASCENDED, on 01 iulie 2016 - 22:55, said:

Iubirea este opusul urii!
Îți este îndeajuns?
Nu?
Când vei iubi,să găsești tu definiția și să ne-o spui și nouă,căci noi nu știm(în opinia ta).

corect cu opusul urii. Am dat parca eu definitia intr-o paranteza mai sus undeva intr-un mesaj. (idealizarea pana la obsesie parca am scris, am scris mai corect acolo). Si evident ca ce idealizezi iti pare perfect si-ti place, ce urasti nu-ti place, te feresti, vrei sa nu vezi

Astia 2 poate nu se mai plac, daca s emai cearta mult se vor ura. Asa ca de unde iubire la ei

Omul daca e exact va trebui s-o minta spunad c-o iubeste.
Dupa 10 ani e clar c anu se mai iubesc, ei sunt doar prieteni sau parteneri de viata, asa e si normal.
Sunt studii care atesta ca aia care zic ca sunt indragostiti si dupa 40 de ani ca-n prima zi sunt bolnavi pshihic, au o boala practic
Se demonstreaza si chimic astea, e vorba de substante si hormoni din creier organism, care daca au alte concentratii inseamna boala

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate