Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ce sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
296 replies to this topic

#55
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu pot jigni , insa iubitul flooder o da de copac naspet de tot . Nu se pot da sfaturi ca la motoare aici . Fiecare cuplu e  prin excelenta diferit .Nimic nu e interschimbabil aici , ce mere la tine nu mere la mine si invers . Nu e o ecuatie cu aceeasi rezolvare .Atunci poti supravietui cel mai putin  lipsit de griji cand realizezi ca nu trebuie sa ai asteptari prea mari de la cel de langa tine niciodata . Casnicia roade relatia an cu an , pas cu pas . La un moment dat o sa ajungi la singura concluzie viabila : sa nu-ti pese . Sa nu te consumi .Ia viata asa cum e si gandeste-te ca nimic nu poate opri erodarea asta , orice ai face .Ea se intampla pur si simplu .Iubirea moare . Iubirea in moarte e o dezolanta Sahara . Trebuie mereu sa va ganditi la asta .

#56
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Ce se omite de parca ar fi tabu, conteaza dimensiunile in 99% din situatii

Si timpul mai conteaza.

#57
bankrupt

bankrupt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 05.10.2015
Mai conteaza si faptul ca doi oameni stau zi de zi nas in nas si nu stiu sa gestioneze momente tensionate sau sa-si recunoasca greselile.

In rest, numai de bine, ce intrebare e aia ce sa fac la un om de 37 ani... Folosesti capatana, aia faci. Doar nu sa incepem fiecare sa aberam cand avem cele mai diverse varste si experiente.

#58
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 pisoiu22, on 30 iunie 2016 - 17:58, said:

Ce se omite de parca ar fi tabu, conteaza dimensiunile in 99% din situatii

Si timpul mai conteaza.

Niciodata nu conteaza . Doar  idei de tip nou . Nu de dimensiune , fie maxima fie minima se duce  o casnicie . Niciodata . Eroziunea vine din lucrurile si intamplarile mici , dar care au o frecventa  ce se dovedeste insurmontabila la un moment dat . Gesturile mici dar nepotrivite se aduna pe un raboj pe care tu nu-l simti ,sau nu vrei sau nu poti sa-l constientizezi . Dar totalul vine la un moment dat . Stiti cand e cel mai dureros in relatie ?
Are cineva idee ?  Atunci cand ajungi sa te rogi nu sa poata merge relatia mai departe , desi e toxica , asta se intampla , ci atunci cand te rogi la Dumnezeu sa te ajute sa nu mai iubesti . Cand nu mai iubesti ,despartirea e usoara .In relatia in care inca iubesti , desi suferi , e cel mai urat de trait si te consumi ca o lumanare la ambele capete ! Acolo e suferinta majora , cand inca iubesti dar nici sa ramai nu mai poti ! Trust me , my friends ! Brrrr, nu doresc nici la dusmani asta !

Edited by gingisKHAN2015, 30 June 2016 - 18:09.


#59
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 gingisKHAN2015, on 30 iunie 2016 - 17:53, said:

Nu pot jigni , insa iubitul flooder o da de copac naspet de tot . Nu se pot da sfaturi ca la motoare aici . Fiecare cuplu e  prin excelenta diferit .Nimic nu e interschimbabil aici , ce mere la tine nu mere la mine si invers . Nu e o ecuatie cu aceeasi rezolvare .Atunci poti supravietui cel mai putin  lipsit de griji cand realizezi ca nu trebuie sa ai asteptari prea mari de la cel de langa tine niciodata . Casnicia roade relatia an cu an , pas cu pas . La un moment dat o sa ajungi la singura concluzie viabila : sa nu-ti pese . Sa nu te consumi .Ia viata asa cum e si gandeste-te ca nimic nu poate opri erodarea asta , orice ai face .Ea se intampla pur si simplu .Iubirea moare . Iubirea in moarte e o dezolanta Sahara . Trebuie mereu sa va ganditi la asta .
Iubirea moare doar dacă nu-i întreținută. Multă lume are impresia, falsă desigur, că nu mai trebuie să facă nimic pentru persoana de lăngă el/ea odată ce au „certificatul de căsătorie”.
Eu sunt căsătorit 9 ani, suntem împreună de 11 ani, dar de-aia tot îi mai duc flori, ieșim în oraș, chestii d-astea de îndrăgostiți. Plodu'-l expediez la bunici. Și crede-mă că ne iubim ca-n prima zi. Am convenit de la începutul relației să nu ne delăsăm nici fizic, nici mental. Facem amândoi sport, ea se-ntreține așa cum trebuie, deci totul merge brici. Când apar probleme, trimitem plodu' la rude, ne așezăm la masă și discutăm. De foarte multe ori am aplicat metoda spusă de FAP: am lăsat după ea, dar în cele din urmă tot la concluziile mele a ajuns și venea să-și ceară scuze.
Eu prefer să-i dau ei impresia că-i șefă, iar ei îi place asta, dar tot așa face cum vreau eu. Posted Image

 pisoiu22, on 30 iunie 2016 - 17:58, said:

Ce se omite de parca ar fi tabu, conteaza dimensiunile in 99% din situatii

Si timpul mai conteaza.

Când îi oferi femeii ce-i trebuie (afecțiune, siguranță financiară și sex) crede-mă că timpul nu contează.
Dimensiunile contează, dar de-asta s-au inventat sălile de forță, aerobic șamd, nu să stea pe canapea ca vaca/porcu' și doar să se plângă ce nasoală e viața.

Edited by SOCRATE_MMXII, 30 June 2016 - 18:14.


#60
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ai dreptate Socrate . As dori sa ai . Mi-o doresc . Sa fie pana la capat atunci , e tot ce va doresc . Insa e putin , Deocamdata . Nu toate sunt intamplari similare si nu se poate generaliza , tocmai ce am spus . La cazul meu mierea  s-a terminat dupa 23 de ani . A tinut al naibii de mult . Dar tot s-a terminat din pacate . Nu disperam , nu inseamna ca e general valabila experienta . Insa statul  in relatie toxica e moartea propriei personalitati , se ucide eul din tine .Eu nu am putut  .Pana la urma nu am mai putut . Iubiti-va mult  . Va ordon ! Posted Image

#61
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Ba da, reteta e aceiasi e universala la toti, daca ai valorile pe care le-am zis merge la toti bine.
In orice relatie trebe intelegere, respect, comunicare, ceva pasiuni comune, independenta in cuplu, nu exista ca la unu da sau la unu nu.
De ce erodeze casatoria treaba ?! Ca daca sunt cele de mai sus, nu se roade nimic.
Faceti si impreuna ce aveti de facut, dupa aia si fiecare face ce doreste, o relatie lejera si relaxata care tine la infinit asa cum esti cu un prieten f bun.
Mergem sa vedem un film impreuna, ok, vrem sa jucam carti, iar ok, dar daca eu vreau sa joc table cu prietenu si tu sa te duci cu prietena la film sau sa stati acasa sa barfiti sau sa va uitati la o telenovele, e iar ok ! Asa ca nu apare niciodata frustrarea si plictiseala.
Deci cine respecta asta e bine, cine nu, suporta consecintele.

#62
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

 SOCRATE_MMXII, on 30 iunie 2016 - 18:10, said:

Când îi oferi femeii ce-i trebuie (afecțiune, siguranță financiară și sex) crede-mă că timpul nu contează.
dar timpul cat dureaza ultima chestie din paranteza e important?

#63
Reghecampf

Reghecampf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.06.2016
Timisoreanule, plateste-i o vizita la raton Posted Image  si sa vezi cum te va aprecia!

#64
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
sau la balaton, budapestea, si asa ziceau unii ca sa iasa in oras, ca probabil stau la tara la pensiune. Sa mearga la club

Acolo isi gaseste altul si-l lasa, macar stie o treaba.

Edited by pisoiu22, 30 June 2016 - 19:16.


#65
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 gingisKHAN2015, on 30 iunie 2016 - 18:16, said:

Ai dreptate Socrate . As dori sa ai . Mi-o doresc . Sa fie pana la capat atunci , e tot ce va doresc . Insa e putin , Deocamdata . Nu toate sunt intamplari similare si nu se poate generaliza , tocmai ce am spus . La cazul meu mierea  s-a terminat dupa 23 de ani . A tinut al naibii de mult . Dar tot s-a terminat din pacate . Nu disperam , nu inseamna ca e general valabila experienta . Insa statul  in relatie toxica e moartea propriei personalitati , se ucide eul din tine .Eu nu am putut  .Pana la urma nu am mai putut . Iubiti-va mult  . Va ordon ! Posted Image
Io tot cred că mai erau șanse de-a îndrepta relația dacă avea loc o discuție „cu toate cărțile pe masă”.
Vestea rea este că nimic nu e veșnic. Vestea bună e că nimic nu e veșnic.

 pisoiu22, on 30 iunie 2016 - 19:04, said:

dar timpul cat dureaza ultima chestie din paranteza e important?
Binențeles. Oamenii pot face sex și la 80 ani. O vizită la un endocrinolog bun rezolvă o HRT (terapie hormonală atât pentru el, cât și pentru ea) și femeia e femeie și la 80 ani.
Din păcate puțini oameni sunt interesați să traiască cu adevărat, așa că îmbrățisează șabloanele stafidite ale societății (de căcat) în care se învârt.
Dacă nu mă credeți, vedeți cum arată Raquel Welch la 75 ani:
[ https://nyppagesix.files.wordpress.com/2015/12/raquel.jpg?quality=90&strip=all&w=664 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#66
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

 SOCRATE_MMXII, on 30 iunie 2016 - 19:52, said:

Binențeles.
si aia, dar si cat dureaza, adica 20 minutes, 3 ore, 7 ore. Cam toate sunt satule de porcarii gen 5 minute, vor si ele 40 minute, 2 ore, 4 ore, asa cum zicea si fernando d ela caransebes "o ora la viteza". Doar vedem si pe net reclame multe cu diverse "tepe" care promit asa ceva

Edited by pisoiu22, 30 June 2016 - 20:06.


#67
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre , toate relatiile sunt la fel din acest punct de vedere. Nu exista relatie fara probleme . Nici in filme sau cartile Sandrei Brown nu exista relatii fara probleme. Conteaza sa gasesti parghi care sa restabileasca echilibrul dupa cate o cearta mai furtunoasa. Chestiile acestea cu iubiri si respecte sunt povesti de Babi Adormitu' . Oricine se nenerveaza , da pe gusa prostii ( pe care uneori le regreta ...alteori nu ) . Daca exista entitati care nu se cearta niciodata in familie , alea sunt plante sau amibe ...nu sunt oameni reali . Eu nu dau doua parale pe placiditati si dulcegarii de roman , cu respecte si candori ireale. Sa tineti voi femeia numai in dulcegarii sa vedeti ce va ia de prost si ce va lustruieste coarnele . Tentatii exista si de o parte si de cealalta , intotdeauna . Proiectele comune tin relatia. Frica de a incepe iarasi ...frica de a pierde partial valorile in care s-a investit in comun ( daca exista ) astea tin familia mai mult decat tampeniile alea cu respectele si pupatul in dos sau mangaiatul cu petala de trandafir. Cateodata ii mai stergi si cate o palma serioasa peste cur daca i se urca la cap democratia . Si sa stiti ceva despre femei . Nu ii respecta pe aia pe care ii pot duce de nas. Se simt bine cand fraieresc mangafaua , dar nu dau doi bani pe el. Uneori raman cu fraierul daca au avantaje , alteori pleaca cu un fraier mai mare ...sau cu un mascul alfa care le aplica corecta dorita si odata cu ea si o oarecare schimbare in ceea ce priveste satisfacerea nevoilor lor.
Nu merg bre, chestiile astea dulcegi.
Cand intervine uzura , o relatie este ca o pereche de papuci de casa , calzi , moi si urat mirositori . Put ca dracu dar nu i-ai arunca , ca-s comozi . Posted Image

Edited by JurasikMan, 30 June 2016 - 20:10.


#68
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@pisoiu22: Aia e de la sine înțeles.

@JurasikMan: trebuie să știi pe ce „butoane să apeși” și când să apeși.

Edited by SOCRATE_MMXII, 30 June 2016 - 20:13.


#69
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Masculul alfa de regula e foarte potent? adica dureaza mult, multe ore? sau ce are? Sunt si de fapt "baietii rai"
Fraierii aia mai mici si mai mari sunt de fapt pampalaii?? "aia cu iubeste-o asa cum e"

Edited by pisoiu22, 30 June 2016 - 20:35.


#70
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@pisoiu22: un adevărat mascul alfa știe să-și satisfacă femeia pe toate planurile. Posted Image
„fraierii ăia mai mici și mai mari” sunt așa din cauză că în loc să fie ei înșiși pretind sau încearcă să fie altcineva, iar asta se va întoarce împotriva lor, deoarece asta arată că repectivii bărbați n-au încredere în ei înșiși.

Edited by SOCRATE_MMXII, 30 June 2016 - 20:43.


#71
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Si pampalaii cine sunt?

baietii rai cine sunt? bad boy?

#72
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 pisoiu22, on 30 iunie 2016 - 17:58, said:

Ce se omite de parca ar fi tabu, conteaza dimensiunile in 99% din situatii

Si timpul mai conteaza.
" Dimensiunea " e irelevanta atata timp cat stii ce sa faci cu " ea " .

 TheFlooder, on 30 iunie 2016 - 19:00, said:

Ba da, reteta e aceiasi e universala la toti, daca ai valorile pe care le-am zis merge la toti bine.
In orice relatie trebe intelegere, respect, comunicare, ceva pasiuni comune, independenta in cuplu, nu exista ca la unu da sau la unu nu.
De ce erodeze casatoria treaba ?! Ca daca sunt cele de mai sus, nu se roade nimic.
Faceti si impreuna ce aveti de facut, dupa aia si fiecare face ce doreste, o relatie lejera si relaxata care tine la infinit asa cum esti cu un prieten f bun.
Mergem sa vedem un film impreuna, ok, vrem sa jucam carti, iar ok, dar daca eu vreau sa joc table cu prietenu si tu sa te duci cu prietena la film sau sa stati acasa sa barfiti sau sa va uitati la o telenovele, e iar ok ! Asa ca nu apare niciodata frustrarea si plictiseala.
Deci cine respecta asta e bine, cine nu, suporta consecintele.
La cum scrii. eu sunt convins ca nu ai stat cu vreo femeie impreuna , pana acuma , poate ma insel ( nu sunt expert ); sa stii ca relatia " de duminica " adica fiecare cu casa lui si ne vedem sa ne-o tragem sau sa mergem la film si apoi fiecare pe drumul lui , nu este o relatie .

Sa va zic asa pe cinstite : desi sunt subiecte tabu dar intr-o relatie sanatoasa nu cred ca un partz ar fi ceva de neconceput , avem nevoi fiziologice , cateodata duse la extrem mai in gluma mai in serios dar o femeie care se roseste dupa 1 saptamana de un partz nevinovat , bleah din partea mea duca-se ! Inevitabil ajungi la multe chestii delicate dar una e sa privesti lucrurile asa cum sunt fara exagerare si alta e sa faci din tantar armasar .Asta asa ca o paranteza ca vad ca nimeni nu zice nimic . Si cate si mai cate , obiceiuri si metehne care la o varsta nu le poti reeduca .
Intr-adevar comunicarea face jumatate din drumul de impacare , atitudinea inca un sfert si adaptarea, restul .
Pt initiator : nu stiu care este implicatia ta in procesul de crestere/ ingrijire a minorului si cat de atent poti sa fi dupa ce vi de la servici , cum iti gestionezi " nervi " cu care vi de la servici si " nervii " care se produc acasa vis a vis de situatia in care te gasesti . Foarte greu sa-ti dea cineva o solutie viabila in cazul tau unic si particular dar asa cum am zis trebuie sa discutati impreuna fara amanare ce si cum vedeti fiecare relatia in viitor .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate