Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ce sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
296 replies to this topic

#19
marrrius

marrrius

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.06.2016
la 37 de ani nici baba oarba nu te mai ia divortat
eu zic sa tii de ea cat mai poti
e buna macar? are sani mari?

#20
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Se cheamă RUTINĂ! Devine aproape de nesuportat.
Soluția pe care o aplic și eu... Flori, scos în oraș, un concediu fain, gătit împreună sau surprize culinare.
Și vorbit... Foarte mult vorbit!
Acum cum vine problema, gata, divortam? Dintre toți prietenii mei care au divorțat, majoritatea au ajuns mai rău.
Fie s-au recăsătorit cu cineva de mai proasta calitate, fie umbla,, din floare în floare ",fie au ajuns într-un hal de nu îi mai ia nici naiba.
Dialog, răbdare și ieșit din rutina!

#21
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
interesul ascuns al femeii, poate ca ea nici nu l-a placut, a avut doar interes. Doar vedem moda asta la vedete

#22
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostTLGTLC, on 30 iunie 2016 - 00:49, said:

Se cheamă RUTINĂ! Devine aproape de nesuportat.
Soluția pe care o aplic și eu... Flori, scos în oraș, un concediu fain, gătit împreună sau surprize culinare.
Și vorbit... Foarte mult vorbit!

Banuiesc ca eforturile vin si din partea cealalta.. ca altfel...

Ce sa faci? Sa o lasi in pace, sa aiba ce mofturi are chef. Daca o sa-si revina, bine, daca nu, si mai bine !

Un barbat la 37 de ani are acces si la fete de 20, daca vrea. Sigur, poate sa fie si burlac, daca vrea sa traiasca linistit Posted Image



Tre' sa pricepi si tu, copilul e cel mai important pentru ea. Si ar trebui sa fie si pentru tine, ca doar e copilul tau. Ea e doar o femeie, dar copilul ala e unic, e sangele tau.

Edited by Damascus77, 30 June 2016 - 07:10.


#23
voodoo1

voodoo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 08.04.2009
Bine ar fi daca femeia ar avea un ghid,.mergi la sectiunea intrebari frecvente si afli raspunsul...oricum situatia nu e prea buna si trebuie avut grija ce decizii se iau,ce vorbe se spun ca....e vorba de o familie care s-ar destrama dupa cat...10 ani,nu e un 1 an sau 3 e vorba de 10 ani. Daca e un inceput de "criza", poate o trece dar important e sa fie vointa din ambele parti ca daca e numai din partea unuia (sa numai zica ca tinem cu barbatii)...atunci nu vad prea bine relatia in viitor plus ca daca ea nu comunica si nu zice uite asta si asta...el nu are cum sa isi dea seama ce vrea ea,de ce e asa,cauza....supozitii se pot face dar trebuie ceva concret.

Edited by voodoo1, 30 June 2016 - 07:49.


#24
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Se pare că omul a rezolvat problema între timp, căci n-a mai intrat.

#25
timisoreanul1979

timisoreanul1979

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.06.2016

View Postcobi1, on 29 iunie 2016 - 22:55, said:

Sau macar o separare pe o perioada determinata ( desi asta duce de regula la una definitiva ) .

Acum intrebarile :
1. Daca unu incepe cearta celalat e " cocos " si nu reuseste sa lase de la el ?
2. Cum impartiti sarcinile in casa ?
3. Ati stat jos, cu copilul dus la parinti , doar voi 2 sa aveti o discutie serioasa despre viitor sau mergeti din inertie mai departe ?
4 . Cine aduce primul vorba divortului cand va certati ?

1. Cam asa e (amandoi) dar per total mai mult ea
2. Egal, mai putin ce tine de copil (aici se ocupa ea)
3. inca nu
4. mai nou ea (in parc vede o gramada de mamici singure carora vezi-doamne le este bine asa)

View PostBursul, on 29 iunie 2016 - 22:57, said:

Raspunde-ti sincer: ce s-a schimbat la tine fata de primul an in care ati fost impreuna?


Sunt mai nervos.

View PostNero-d, on 29 iunie 2016 - 23:18, said:

initiator
e foarte grav si fara rezolvare

cauza e ca petreceti prea mult timp impreuna... problema este ca copilul necesita foarte multa atentie si afectiune din partea amandorora!
deci e o contradictie!

daca o singura data... chiar si in gluma, e pronuntat cuvantul divort... e grav... trebuie sa te puna serios pe ganduri!!!
daca nu luptati pentru caznicia voastra... daca va e indiferenta... pa!

Petrecem tot timpul impreuna de 10 ani. Serviciul nostru este acasa (avem o pensiune) de care ne ocupam impreuna. Nu am avut momente in care sa fim separati.

View PostRavilobErcus, on 30 iunie 2016 - 00:06, said:

detectiv, vezi daca are amant , daca are il neutralizezi, pe el dupa care ... pe ea , daca lucrurile se rezolva ii ok, daca nu divort


Nu e cazul. Suntem mereu impreua de 10 ani.
Ambii avem 37 ani.

View PostTLGTLC, on 30 iunie 2016 - 00:49, said:

Se cheamă RUTINĂ! Devine aproape de nesuportat.
Soluția pe care o aplic și eu... Flori, scos în oraș, un concediu fain, gătit împreună sau surprize culinare.
Și vorbit... Foarte mult vorbit!
Acum cum vine problema, gata, divortam? Dintre toți prietenii mei care au divorțat, majoritatea au ajuns mai rău.
Fie s-au recăsătorit cu cineva de mai proasta calitate, fie umbla,, din floare în floare ",fie au ajuns într-un hal de nu îi mai ia nici naiba.
Dialog, răbdare și ieșit din rutina!


Posibil sa fie asa. Dar efectul nu tine decat 2-3 zile.

View Postpisoiu22, on 30 iunie 2016 - 01:37, said:

interesul ascuns al femeii, poate ca ea nici nu l-a placut, a avut doar interes. Doar vedem moda asta la vedete


Nu e cazul.

View PostDamascus77, on 30 iunie 2016 - 07:09, said:

Banuiesc ca eforturile vin si din partea cealalta.. ca altfel...

Ce sa faci? Sa o lasi in pace, sa aiba ce mofturi are chef. Daca o sa-si revina, bine, daca nu, si mai bine !

Un barbat la 37 de ani are acces si la fete de 20, daca vrea. Sigur, poate sa fie si burlac, daca vrea sa traiasca linistit Posted Image



Tre' sa pricepi si tu, copilul e cel mai important pentru ea. Si ar trebui sa fie si pentru tine, ca doar e copilul tau. Ea e doar o femeie, dar copilul ala e unic, e sangele tau.


Stiu. De asta nu ma grabesc sa i-au o hotarare.

#26
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

Quote

4. mai nou ea (in parc vede o gramada de mamici singure carora vezi-doamne le este bine asa)
normal, s-a saturat de tine. dar crede ca alea singure au facut copilul tot singure? sau n-au pe nimeni sunt divortate toate?
Prea mult stat impreuna e extrem de daunator lafel cum e si cand stau extrem de putin impreuna. Oricum e satula de sarcini in casa fie si egale (n-aveti nici service cu program), vrea si ea o croaziera, o excursie in america sa aiba cu ce se lauda pe feisbuc. Poate ca tu nu esti de acest fel. Ai intrebat-o ce va face daca va divorta? isi ia altul? sta singura? ce-i place la alea din parc singure? trebuie comunicare, insa stiu ca sunt perioade cand e greu, si mai ales daca ea are un motiv ascuns e foarte greu

#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Timisorene ...asculta la mine ca eu sunt templul seriozitatii de pe Softpedica .
Deci lucrurile stau asa :
- sunteti casatoriti de mult
- a aparut uzura
- au aparut si nemultumirile
- Orice barbat casatorit este un barbat care a are ocazia unica de a dezamagi o femeie ....asta ai facut si tu ( si crede-ma , orice ai fi facut ai fi dezamagit-o ...e o chestiune de masochism ...toate femeile vor sa fie dezamagite intr-un moment al existentei lor )
- va apropiati de jumatatea vietii ...adica incepeti coborasul. E nasol sa intelegi ca mai ai mai putin in fata decat ai lasat in spate ...la toti ne e greu cu asta .
- tu ai reusit in 10 an isa o dezamagesti si de unul singur , acum i-ai turnat si un plod ca sa aiba de ce avea grija.
- sarcina a afectat-o , atat fizic cat si psihic .( pe tine nu )
- tot tie iti reproseaza si asta de mai sus ....cum naiba ...tu esti identificat ca fiind sursa tuturor nemultumirilor si nerealizarilor ei ( cine stie ..poate chiar asa si este )
- nu exista solutie minune
- ai rabdare si o perioada calca-ti pe mandria de mascul feroce ..las-o pe ea sa aiba gura mai mare , atata timp cat nu exagereaza in public ...care exagerare , daca are loc , trebuie taiata dur si din fasa , altfel poate avea impresia ca asa va fi tot restul vietii ei ...alfa si omega .
- o femeie de calitate este ca o iapa de rasa . Este frumoasa , pretentioasa si nu lasa orice prost sa o calareasca ....dar totusi , vrea sa fie calarita ... insa de un claret de care sa nu ii fie rusine. Depinde de tine daca esti calaretul ala sau esti doar un carutas betiv care bate calul din orice motiv .

Dupa cum vezi , copilul este neglijabil in ecuatia aceasta ...pentru ca el chiar este neglijabil. Copilul este de cele mai multe ori motivul exprimat al unor nemultumiri de cuplu . De obicei , oamenii slabi isi proiecteaza tot restul vietii peste imaginea copilului , pentru ca sunt prea prosti ca sa realizeze ceva remarcabil in viata . De aceea au privirea aia tampa cand spun : de acum avem copilul ..pentru el traim ...bla-bla-bla . ei bine , nu este asa. Traiti pentru placerea voastra si copilul este important dar este doar unul dintre aspectele importante din viata voastra , pe langa relatia voastra , statutul social , realizarile personale si profesionale , relatiile cu prieteni , cu restul familiei .
Capisci ?

#28
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

Quote

Depinde de tine daca esti calaretul ala sau esti doar un carutas betiv care bate calul din orice motiv .
pai l-a luat de barbat ce naiba, daca era prost in viziunea ei nu-l lua. cat de mare sa fie itneresul?
Foarte corect spus aia cu copilul. Chiar tampiti sunt aia care spun ca au facut tot in viata daca au un copil si nu mai au nimic de facut, asteapta sa moara.

Am imresia ca ei desi au 10 ani in spate nu au fost foarte deschisi, se intampla de multe ori

Oricum e plictis, ei au o viata cam ca si pensionarii

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,432
  • Înscris: 16.03.2004
Copilul uneste, nu desparte!

#30
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Problema ce-o văd eu este de fapt rutina. Problema numărul doi este că nici unul dintre voi nu face nimic pentru a sparge rutina.

#31
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Daca ea are 37 o poti lasa, poti gasi una mai tanara cu pana la 10 ani. O mai ti o perioada pe aia. Macar esti scutit de certuri si nervii ulteriori.
Ea sa-si ia unul cu 7 ani mai mare divortat sau vaduv sau burlac daca o accepta si cu copil, sau sa stea singura sau sa se duca la celelalte cu copii poate gaseste vreo lesbianca.
Cred ca prea mult suflat in coor la femei, parca ar fi niste dumnezei. Sa-i cumperi masina cu cutie automata s-o tina-n curte si sa dai impozit pe ea. Vezi gandeste, cum ar fi cu departajarea bunurilor in caz de divort.

View PostTLGTLC, on 30 iunie 2016 - 00:49, said:

Acum cum vine problema, gata, divortam? Dintre toți prietenii mei care au divorțat, majoritatea au ajuns mai rău.
Fie s-au recăsătorit cu cineva de mai proasta calitate, fie umbla,, din floare în floare ",fie au ajuns într-un hal de nu îi mai ia nici naiba.
ce daca umbla din floare in floare, abea mai schimba, mai variaza, asa e de fapt cel mai bine, de ce crezi ca vedetele n-au familii si relatii indelungate? Ptr ca-si permit, nu oricine isi permite sa umble "din floare in floare".

Depinde ce intelegi prin proasta calitate la femei, toate divortatele ar putea fi de proasta calitate, calitatea a fost proasta si daca nu divortau, poate si la aia a lui e lafel.

Prietenii tai divortati or fi fost niste betivi deaia au ajuns mai rau, nu cred ca e cazul initiatorului care vad ca e un tip rafinat si linistit, imi e si mila de el ptr anii urmatori daca ramane cu scorpia aia in caz ca nu se poate schimba scorpia. Si nu stiu exact la ce e referire cu au ajuns mai rau, probabil si din prisma faptului ca nu are cine sa le gateasca calce si spala, insa asta era acum 30 de ani, acum femeile nu mai fac astea, asa ca se pot lipsi linistiti de scorpia care-ti toaca nervii
Sunt care au divortat si dupa 13 ani si 3 copii, asa ca se poate.

Edited by pisoiu22, 30 June 2016 - 11:14.


#32
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ok , te mai intreb ceva :
1. Inainte de copil , aveati amandoi servici ?

Aplica punctul 3 din prima postare a mea , stabiliti impreuna o zi in care sa stati la povesti ca doi prieteni vechi , cu bune si cu rele ; sfat = ar fi bine sa nu o faceti acasa ci undeva pe teren neutru cat mai departe de casa si de posibilitatea de a se incuia intr-o camera refuzand orice ..

Banuiesc ca ti drag de copilul tau ca altfel plecai imediat , daca simti ca relatia merita salvata , lupta-te pt ea si tine minte un lucru f f f important femeia are intotdeauna dreptate , daca esti capabil sa lasi dupa ea la micile chestiuni de familie si ai suficienta rabdare sa suporti toanele femeii care dupa ce a nascut devin mai accentuate si imprevizibile , ai o sansa .
Trebuie sa lasi de la tine chiar si cand ai dreptate dar e si mai bine sa nu ajungi in situatia de a lasa de la tine => inabusa din fasa orice discutie in contradictoriu

Eu vb din experienta , prima casnicie cu rezultat un copil extraordinar care inseamna cam totul pt mine , s-a dizolvat si apoi , cum zice un nene mai sus am zburat din floare in floare la greu , am testat peste 100 de femei in 6 ani si intr-un final iaca s-a aratat si minunea , is casatorit a doua oara cu o fata extraordinara care m-a acceptat divortat si cu un copil , culmea e ca nevasta mea ( suntem de multi ani deja ) castiga de vreo 3 ori mai mult ca mine si totul e ca in prima zi in care ne-am cunoscut => ca fiecare are dreptul la fericire si daca nu se lasa , o gaseste !

Edited by cobi1, 30 June 2016 - 12:06.


#33
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Intre voi ...de fapt problema principala este viata...insasi ! Gresit este modul in care o percepeti amandoi si asteptarile voastre . Lumea uita de obicei ca fiecare varsta are bucuriile ei...dar diferite ! Cel mai ciudat lucru in viata :
Cand esti copil , esti nemultumit de viata ta si astepti sa-ti iei buletinul Posted Image...ca asa ai auzit tu ca e foarte cool ! Cand iti iei buletinul , iti dai seama ca nu e cine stie ce realizare si astepti primul act sexual cu frenezie...ca asa ai auzit tu ca e foarte coolPosted Image ! Dupa ce se intampla ...iti dai seama ca ai asteptat disperat....o senzatie de pipi mai intens....si astepti sa faci 18 ani ...ca asa ai auzit tu ca e foarte cool ! Faci 18 ani ...te bucuri tare...si iti dai seama ca nu e mare lucru ! Apoi astepti terminarea facultatii....si sa fii pe picioarele tale...ca asa ai auzit tu ca e foarte cool ! Dupa ce termini facultatea iti dai seama ca ...nu e o mare realizare ...fara o cariera si incepi sa astepti un job/afacere ...ca asa ai auzit tu ca e foarte cool ! Dupa ce te angajezi...realizezi ce grea e viata si ce greu se castiga banii si incepi sa astepti sa te casatoresti...ca asa ai auzit tu ca e foarte cool ! Dupa casatorie iti dai seama ca "imparti la doi grijile de care....habar nu aveai...inaintePosted Image" ! Atunci speri ca un copil va linisti problema...si astepti copilul...ca asa ai auzit tu ca e foarte cool ! Dupa nastere , realizezi ca de fapt acum exista griji pentru 3 persoane....care se impart la doi si iar...Posted Image  !

In principiu cea mai periculoasa varsta pentru persoane si bineinteles in cupluri este 36 - 40 de ani ! La barbati apar burta si durerile reumatice , la femei fundul , burta si ridurile , apar firele de par alb pe cap si bineinteles intrebarile existentiale...bazate pe ....imbatranesc....am facut bine sau rau in viata....am facut alegeri bune sau proaste ! Toate astea coroborate cu grijile si obligatiile de zi cu zi , se transforma in ceva toxic !

Aici apare acel "ceva" care diferentiaza oamenii ! Cel mai usor e sa gasesti imediat un vinovat de problemele tale si sa nu iti asumi nimic ! Si bineinteles te razbuni/descarci pe cel de langa tine ! Daca si celalalt face acelasi lucru ...iese razboi si ura !

Am trecut si eu prin aceleasi lucruri ! La 36 de ani am inceput sa traiesc cu teama ca voi implini 40 de ani si ...asta e "de naspa" din motive multiple relativ inexplicabile ! Insa am avut un partener de viata inteligent (sotia) care m-a trezit brusc din bull shit ! "Alooooo.....ai de toate facute/construite/muncite de tine , nu ai datorii financiare , nu datorezi nimanui nimic , ai o cariera de invidiat de marea majoritate , arati mult mai bine decat multi de 25 de ani...de ce nu te bucuri de realizari ??? " . Dusul rece mi-a prins foarte bine !
Apoi a inceput ea sa se apropie de 40 de ani ! Desi la femei e mai complicat.....cu cearcanele , ridurile , "primul fir alb de par"Posted Image  , etc. , am facut acelasi lucru pentru ea si a fost bine !
Ulterior am avut cateva discutii despre ce am visat sa facem fiecare in viata si nu s-a materializat inca ! In prima faza eu am spus ca vreau sa mergem la pescuit , iar ea pe munte ! Acum mergem la pescuit si pe munte ! Apoi ca isi doreste un CG...iar aici ...culmea si eu vroiam ! Acum avem 2Posted Image !!! Eu am vrut multe scule sa-mi fac treburile pe langa casa...singur , fara meseriasi ! Ei urmeaza sa-i iau chitara ! Everybody happy !
Copilul pe care il aveti nu reprezinta doar o obligatie , spalat , hranit , sters la fund , etc.  ......ci o incununare a vietii prin ACTIVITATILE PE CARE LE FACETI CU EL ! Spune-i ca e frumoasa , ofera-i flori spune-i ca o iubesti ca la inceput sau mai mult pentru ca ti-a oferit un copil si lasati certurile si jignirile !
Show must go on !!!

Edited by FAP, 30 June 2016 - 12:46.


#34
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ce-i ala CG ?

#35
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postcobi1, on 30 iunie 2016 - 12:42, said:

Ce-i ala CG ?
Ciobanesc german ! Asta e singura intrebarePosted Image ???

#36
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostFAP, on 30 iunie 2016 - 12:54, said:

Ciobanesc german ! Asta e singura intrebarePosted Image ???
Da , in rest iti doresc sanatate !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate