Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Locuințe cuplate în Cluj-Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#73
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Am si eu o intrebare: planul a ajuns si la structurist, sau momentan este numai la arhitect?

#74
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Momentan a fost doar desenat de arhitect. L-am rugat să ia legătura cu structuristul și să îmi spună ce au discutat (sunt în concediu acum).

Brawnie, nu am uitat de masa aia promisă. În toamnă? :)

#75
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

 brawnie, on 07 august 2016 - 23:40, said:

Ai omorat omul ala cu pereti de subsol de 30 cm grosime...vorba ta betonul e mai destept decat structuristul...in fine hai ca nu vrea sa mai insist pe pozele alea...voi insista totusi pe o solutie in cazul de fata....
Eu unul nu sunt impacat cu structura asta mixta de care spui tu si as dori sa imi spui concret unde crezi ca vor fi cadre si unde crezi ca va fi zidarie portanta....am eu asa o presimtire ca o sa o dea de gard arhitectul :)
Am pus pereți de beton de 30 cm doar pe exterior. În interior a rămas compartimentări cu zidărie.

#76
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Eu zic ca nu ar tuși  asa!

Attached File  uploadfromtaptalk1470660277974.jpg   359.02K   43 downloads

Eu acuma am vazut: ala cu casa albastra are la intrare geamul de la baia galbena? :D

#77
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
sebi...iti dai seama ca ai pus un stalp in mijlocul scarii nu? :) si alti 2 stalpi de-alungul scarii albastre care nu exista pe plan... Oare cum dumnezeu se va comporta casa asta la un seism stau eu si ma intreb...ba mai mult cum naiba o va calcula structuristul in varianta asta de struto-camila sau se merge pe coeficient B2? Oare nu e mult mai elegant cu o structura pe cadre?
Eu sunt tare curios cum va arata partiul dupa ce trece pe la structurist...

#78
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
La scara am considerat ambii pereti portanti si cu stalpi la capete. Si acolo unde zici de stalp in mijlocul scarii am considerat o rezemare grinda pe grinda. Acuma sa o zic pe aia dreapta aici cel maielegant ii sa lasi pe exterior peretii (si peretele care compartimeaza cele doua case) si planseu dala!

Edited by sebip_sebip, 08 August 2016 - 15:54.


#79
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@sebi...eu mai am o varianta care tot pe acolo e ...planseu bubble-deck...Am proiectat un hotel P+8 cu astfel de plansee fara nici o grinda... :)

#80
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Dala direct...numai strici bani pe mingiutze! :D

#81
Oroles77

Oroles77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.01.2015
Buna .Cat a costat mp teren in Cluj? Multumesc .

#82
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Salutare. Terenul l-am luat acum 3 ani, a costat ceva peste 100 de euro m2.

#83
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Așa cum ați văzut, ne-am întors din vacanță.

Duminică mă întâlnesc cu arhitectul, și, la sfatul lui brawnie, o să îi cer să reproiecteze structura pe cadre. Dacă mai aveți alte sfaturi, sunt doar urechi :)

#84
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Tu lasa-l sa proiecteze structura cum vrea...numai sa fie in conformitate cu normativele in vigoare....si sa incerce sa nu faca un ghiveci din structura respectiva pentru ca nu mai are nici un control in calcul.
Eu doar am sugerat ca s-ar preta cel mai bine pentru o structura in cadre.

Poti sa ii spui ca duci tu proiectul la un verificator independent care este exigent....asta poate il pune pe ganduri si il aduce cu picioarele pe pamant.

#85
Oroles77

Oroles77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.01.2015

 nicuurs, on 31 august 2016 - 14:20, said:

Salutare. Terenul l-am luat acum 3 ani, a costat ceva peste 100 de euro m2.
Multumesc .
Spor la treaba va doresc .

#86
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Am și o nouă variantă a planurilor Posted Image

Attached Files



#87
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Am acum și câteva randări ale imobilului, dacă interesează pe cineva. De asemenea, am depus dosarele pentru autorizații. Încet, încet, ne mișcăm.

Attached Files



#88
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
ceva nu se leaga in volumetrie vs planuri... ai in volum niste console pe care eu nu le regasesc si pe plan. e posibil sa ma insel, n-am stat sa analizez in detaliu, dar la "un ochi din avion" sunt niste lucruri care nu se leaga...

#89
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Casa asta nu o sa aiba jgheaburi si/sau burlane?!

#90
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006

 un_arhitect, on 05 octombrie 2016 - 21:32, said:

ceva nu se leaga in volumetrie vs planuri... ai in volum niste console pe care eu nu le regasesc si pe plan. e posibil sa ma insel, n-am stat sa analizez in detaliu, dar la "un ochi din avion" sunt niste lucruri care nu se leaga...

Hmmm. Unde nu pare în reglă?

Va avea și jgheaburi, și burlane. Am primit prima variantă (de fapt câteva variații, am atașat-o pe cea care ne place mai mult), să vedem ce ne place și ce nu; ulterior va fi completată.

Edited by nicuurs, 06 October 2016 - 12:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate