Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

10 reguli ca sa nu iei teapa pe OLX.ro (ori alte site-uri cu anunturi)

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

Poll: Ati luat vreodata teapa pe site-urile cu anunturi (olx, lajumate, okazii samd)? (202 member(s) have cast votes)

Cu ce suma ati fost prejudiciat?

  1. Nu am fost "tepuit" niciodata. (Norocosule! :) ) (117 votes [57.92%])

    Percentage of vote: 57.92%

  2. <100 lei (24 votes [11.88%])

    Percentage of vote: 11.88%

  3. 101-500 lei (14 votes [6.93%])

    Percentage of vote: 6.93%

  4. 501-1000 lei (2 votes [0.99%])

    Percentage of vote: 0.99%

  5. >1000 lei (2 votes [0.99%])

    Percentage of vote: 0.99%

  6. Nu cumpar de pe astfel de site-uri (40 votes [19.80%])

    Percentage of vote: 19.80%

  7. Nu stiu/Nu raspund (3 votes [1.49%])

    Percentage of vote: 1.49%

Vote Guests cannot vote

#73
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Am intrat in discutie pentru un produs, vanzatorul amabil,  mi-a dat detalii, nu are probleme, mi-l trimite repede, poezia standard.
Cand i-am zis ca vin sa il ridic personal, a spus ca prefera posta pentru ca nu se poate deplasa cu el.
Atentie, nu vrea curier pentru ca e mai ieftin prin posta (mai ales ca prin posta nu poti sa desfaci coletul inainte de a plati).
I-am propus sa ma deplasez la el, la vecinu', nu trebuie sa faca un pas si cu ocazia asta pot sa fac si proba. Nu mai raspunde.

In alta situatie mi-am prezentat interesul pentru un produs si omul nu stia cum sa mi-l vanda mai repede. Efectiv ma pisa la cap cand cumpar cand cumpar. N-am mai luat nimic de la el.

De la un timp, devine destul de evidenta treaba. Cand cineva se comporta deplasat, mai bine cauti in alta parte.
Poate ca oamenii despre care am vorbit aici nu sunt pusi pe tepe, sunt doar fixisti / dificili, dar tot nu merita efortul sa te incurci cu ei.

#74
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015
Si eu care trebuia sa vand un produs ieri si l-am desfacut sa-l testez , am constatat ca are incarcatorul defect si nu l-am mai trimis... Posted Image

#75
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Am luat de mai multe ori tepe : pe olx si audioweb cu aparate audio defecte.

#76
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,568
  • Înscris: 16.03.2007

 beria81, on 12 iulie 2017 - 13:32, said:

In ultimul timp am cautat pe OLX sa imi cumpar o drona DJI...
Dar m-am lovit de f multe anunturi false.
Preturi f bune dar vanzatorii nu raspund la mesaje(desi le citesc),telefon...
Pur si simplu nu au acel produs...
Care este faza,ce au de castigat din asta ca nu inteleg...

Au niste produse tepe si unele fictive sa para cat mai realist profilul de vanzator, ca are multe produse la vanzare, ca e serios, bla bla.

#77
sir-gilles

sir-gilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.01.2008

 gumball3000, on 20 iunie 2016 - 23:54, said:


2) Nu plati nimic in avans indiferent de ce superoferta sau promisiuni iti face vanzatorul.


De acord, dar ce te faci cand trimiti un colet la cineva, platesti transportul si destinatarul iti refuza coletul, bineinteles din motive neintemeiate (persoana in cauza nu mai raspundea la telefon sau la mesaje - probabil s-a razgandit, o fi gasit mai ieftin in alta parte sau poate din plictiseala / amuzament isi omora timpul cu comenzi pe net).

Am vandut si am cumparat de pe Olx, prin intermediul Fan Curier, Urgent Cargus, Nemo, Posta Romana etc. si n-am avut probleme, pana la un moment dat (chiar ma intrebam cand o sa se intample).

Atunci cand voi mai vinde ceva, voi solicita cumparatorului sa-mi trimita bani in cont si apoi sa-i trimit produsul. Sau daca valoarea este mai mare, sa-mi trimita in cont echvalentul transportului si restul de bani sa-i plateasca ramburs la curier. Bineinteles ca sansele de a mai vinde vor scadea. Nasol, uite asa apare neincrederea si ne mai miram ca noi romanii suntem catalogati in fel si chip.

#78
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am cumparat si eu de pe okaziii o placuta cu mufele USB pt laptop (vanduta cu mentiunea "ca noua"), l-am intrebat daca este totul in regula, l-am rugat sa verifice ca este produsul ok si ce credeti ca mi-a trimis?
O janghina plina de rugina de n-am reusit sa o scot la lumina, m-am enervat si i-am facut retur (avea activa garantia de livrare), chit ca am dat apoi mai mult pe transport.
Unii oameni sunt de-a dreptul nesimtiti, din cauza asta nu merita sa-ti asumi nici cel mai mic risc, mai bine renunti sa mai cumperi SH decat sa platesti dublu pentru un cartof.

Apoi am luat-o de pe ebay de la un bulgar, chiar mai ieftina si mult mai rapid, a doua zi o aveam direct la usa.

Nu stiu daca am mai scris.
Fratilor, nu mai intrebati ca disperatii care e ultimul pret, lasati in pana corbului oferta daca vreti sa cumparati la pret de cartof.
Ce rost are sa intrebi la anunt pus de 2 minute care e ultimul pret? Eventual primesti si un raspuns cu un pret mai mic decat cel initial, bun, care e mai apoi logica sa spui ca poti sa oferi maxim jumatate din suma aceea, cand puteai spune de la bun inceput asta, fara sa ne mai irosim aiurea timpul?
Fa o oferta, "dau x lei", iti zice apoi vanzatorul daca o accepta, daca vrea putin mai mult sau daca nu negociaza.

Pe bune, cat de disperat trebuie sa fii ca sa intrebi asa ceva?

Edited by gumball3000, 30 March 2018 - 11:24.


#79
RadisRaul

RadisRaul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.07.2018
Un individ m-a abordat si pe mine pe whatsapp incercand sa-mi dea teapa. Mi-a zis ca vrea sa cumpere laptop-ul meu, sa il trimit in UK, iar eu i-am zis sa-mi trimita costul transportului in avans(200 lei). Cand m-am trezit astazi ca mi-a trimis avans toata plata.  Si mi-am dat seama ca e ceva ciudat, dupa e-mail si numarul de whatsapp.
[email protected]
Numarul de WhatsApp: +234817489271
Screenshots: https://imgur.com/a/XJhp5Xa

#80
Paulorossi

Paulorossi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2009
Aveti grija cand cumparati ceva.
Mi s-a intamplat si doua cazuri consecutive in ultima saptamana.Vroiam sa cumpar ceva scule de constructii.Era vorba de 2 baieti din Bucuresti care le vindeau.Le-am cerut ambilor sa le trimita prin fan curier sau urgent cargus dar prin intermediul site-ului OLX care pt ambii curieri are activata optiunea verificare colet si per total transportul este mai ieftin.
Ce s-a intamplat?Niciunul nu a trimis prin OLX,au mers direct la curier si au trimis produsele fara verificare colet desi ambii curieri au optiunea Verificare colet.Cand le-am cerut explicatii ambii s-au sustras,ca n-au avut timp,ca nu au asteptat pana vine curierul,ca nu stiu ei sa puna cu verificare,etc,etc,orice numai sa te induplece sa ridici coletul.
Dupa ce ai dat banutii fara verificare colet si constati apoi in prezenta curierului ca in colet sunt cateva caramizi,e cam tarziu si iti dai pumni in cap.
Unuia dintre ei i-am spus toata pledoaria la telefon,l-am rugat sa sune la curier sau sa le scrie un e-mail sa ceara activarea optiunii Verificare colet si apoi voi putea sa verific si sa cumpar in siguranta.Mi-a spus cu seninatate sa refuz coletul ca nu e nicio problema,m-am mirat ca nu e agitat desi urma sa plateasca el doua transporturi dus-intors ale coletului,mi-a spus ca nu e nicio problema si apoi mi-a zis senin ca nu se risca sa trimita cu verificare colet ca in trecut i-au disparut din colete anumite accesorii.
E toatal fals asta,cand se trimite un colet cu verificare se face packing list adica curierul noteaza pe nota de transport amanuntit tot ce contine cu cod si denumire si starea lor nou sau folosit,deci e imposibil la retur sa iti lipseasca ceva ca le faci reclamatie pe baza packing listului.
Dupa toata discutia cu acel binevoitor i-am zis cu seninatate ca nu s-a intalnit hotu cu prostu si ca nu o sa fac retur la colet ci mai intai fac o reclamatie la politie si in prezenta politiei deschid coletul si facem constatarea a ceea ce gasesc in colet si ce trebuia sa fie.A inceput sa se balbaie.I am zis sa stea linistit ca desi pe colet nu era numele lui adevarat si probabil avea o cartela prepay pe care o arunca dupa ce gasea un prost,curierul care ridicase de la el coletul cu siguranta il va recunoaste si il va identifica cand va fi strans cu usa.
Ma intreb daca totusi ai lua teapa cum poti dovedi ca ai fost inselat???In ideea ca nu ai mesaje scrise in mod explicit in care el se obliga sa-ti trimita exact acel produs si discutia se poarta numai telefonic?
PT precautie,nu ridicati coletele decat daca au optiunea verificare colet sau expeditiorul este o persoana juridica care ulterior,pe baza de factura/email poate fi legal tras la raspundere.
Si asa cu verificare colet risti sa-ti iei teapa,poti gasi in colet produsul chiar nou despre care ai vorbit cu expeditiorul,platesti la curier si constati ulterior cand il bagi in priza sau il folosesti ca e defect sau nu functioneaza corespunzator

#81
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Livrarea cu verificare este utilă doar atunci când nu cumperi produse electrice/electrocasnice/electronice, etc.

#82
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
mai sunt si care habar nu au sa faca comanda pe olx, de aia se duc la sediu la curier si fac cozi..
odata m-am trezit cu unul care imi cere sa ii fac eu comanda spre mine pt ca el nu stie..

am patit sa imi vina si mie colet fara optiunea de verificare desi m-am inteles inainte cu vanzatorul sa pot verifica produsul.
pana la urma am convenit cu curierul sa rupa putin din ambalaj ca sa vedem macar ce e inauntru. vizual parea ok si am zis ca il iau pe neverificate. pana la urma a fost ok.
in general nu le verific decat daca mi se pare ceva suspect inainte. pt mine e suficient sa stiu ca a fost trimis cu optiunea de verificare colet. ma bazez pe faptul ca un tepar nu ar fi de acord cu asta.

deocamdata am luat si am dat 0 tepe pe olx.
cred ca tepari gasesti la produsele cu preturi suspect de mici.
am si unul din asta "in asteptare". produs nou listat la 35% fata de pretul din magazin.
m-am inteles la tel cu vanzatorul sa il trimita, i-am lasat adresa, si.. nici un semn de cateva zile Posted Image

Edited by alx42, 24 October 2018 - 13:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate