Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

10 reguli ca sa nu iei teapa pe OLX.ro (ori alte site-uri cu anunturi)

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

Poll: Ati luat vreodata teapa pe site-urile cu anunturi (olx, lajumate, okazii samd)? (202 member(s) have cast votes)

Cu ce suma ati fost prejudiciat?

  1. Nu am fost "tepuit" niciodata. (Norocosule! :) ) (117 votes [57.92%])

    Percentage of vote: 57.92%

  2. <100 lei (24 votes [11.88%])

    Percentage of vote: 11.88%

  3. 101-500 lei (14 votes [6.93%])

    Percentage of vote: 6.93%

  4. 501-1000 lei (2 votes [0.99%])

    Percentage of vote: 0.99%

  5. >1000 lei (2 votes [0.99%])

    Percentage of vote: 0.99%

  6. Nu cumpar de pe astfel de site-uri (40 votes [19.80%])

    Percentage of vote: 19.80%

  7. Nu stiu/Nu raspund (3 votes [1.49%])

    Percentage of vote: 1.49%

Vote Guests cannot vote

#37
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La produse de cativa zeci de lei, sa zicem ca mai poti face cate o exceptie, altfel nu.

Edited by gumball3000, 21 June 2016 - 10:30.


#38
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Eu nu (mai) fac nicio exceptie. Daca vrea prin curier, da banii inainte. Altfel e tepar. De pe amazon, ebay sau china tot asa e, daca va ganditi. Nu trimite nimeni inainte sa platesti.

#39
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

 bladhaund, on 21 iunie 2016 - 10:36, said:

Eu nu (mai) fac nicio exceptie. Daca vrea prin curier, da banii inainte. Altfel e tepar. De pe amazon, ebay sau china tot asa e, daca va ganditi. Nu trimite nimeni inainte sa platesti.
Asa si eu pot zice ca daca vanzatorul cere banii inainte e tepar. Putina obiectivitate? Altfel s-ar inchide siteurile astea si nu ma vinde/cumpara nimeni nimic.

#40
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 bladhaund, on 21 iunie 2016 - 10:36, said:

Eu nu (mai) fac nicio exceptie. Daca vrea prin curier, da banii inainte. Altfel e tepar. De pe amazon, ebay sau china tot asa e, daca va ganditi. Nu trimite nimeni inainte sa platesti.
Acolo ai paypal sau sectiune pt disputa, unde in cazul unei tepe ai 99.99% sanse sa-ti primesti banii inapoi.

#41
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
am fost taxat de 2 ori, odata anul trecut, odata anul asta si gata, adio shopping oleicsizat, fac eforturi si iau nou doar din magazin ce trebuie. Chiar si cu precautii, sunt unii bine versati. De ex la o teapa mi-aduc aminte ca luasem niste rami, parca 2x8 gb. Cand am ajuns acasa erau bagati in radiatoarele alea 2x1 gb, si nici aia nu mergeau, erau modulele arse. Totusi, okazii era sigur 90% inainte, cand am avut probleme am facut si retur si omul a rezolvat problema. Aici pe olx esti victima la orice ora.

Edited by xkos, 21 June 2016 - 11:27.


#42
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
O varianta buna mai e sa cauti produse care mai au factura/garantie.

Asta e regula de aur mai ales la telefoane.

#43
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu reprezinta nici o valoare factura/garantia, o printeaza orice tepar in mai putin de 1 minut...
E o hartie pe care individul care a vandut ram de 1GB impachetat in radiator de ram de 8GB nu va avea nici o problema sa printeze si o factura falsa si o garantie falsa.

Sau crezi ca sunt atat de morali incat la printat nu "se baga" Posted Image

Am vandut si eu telefoane luate la fidelizare, dar intotdeauna fara garantie (doar daca il vindeam catre cineva din familie sau prieten ofeream factura/garantie). Din simplu motiv ca nu vreau sa stie individul cine sunt eu, unde locuiesc, ce CNP am, ce numar de telefon la abonament am... prea multe informatii confidentiale care nu simt nevoia sa le impartasesc cu cineva pe care nu il cunosc. In plus acele acte se vor plimba in cascada prin alte maini cand individul va vinde telefonul cumparat de la mine.
Si spun asta ca s-a intamplat ca la scurt timp de cand am vandut un telefon de genul asta am gasit absolut intamplator anunt cu el... deci intr-un an poate schimba 5 maini lejer, si cine stie la ce idiot ajunge care se gandeste sa il caute pe proprietar la adresa/numarul din factura, presupunand ca cel care l-a vandut era cel de pe factura, fara sa se gandeasca prea mult ca a trecut prin 5 maini pana la el si nu e vinovat cel care apare in factura ca ultimul a dat o teapa Posted Image

Edited by vubiv, 21 June 2016 - 11:34.


#44
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Factura de obicei e insotita de stampila.
Pe langa factura mai exista si chitanta, sa te vad pe aia cum o mai falsifici.

#45
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Telefon sh am luat de la mine din oras, cu testare 30 min, i-am zis omului ca il voi freca si a fost de acord. Era un p8 lite care l-am si luat ptr prietena. In rest nu as lua de pe olx, poate sa mearga azi si maine sa fie bulit, aluia i-am zis ca-l caut acasa daca e problema desi avea garantie+factura aferenta. S-a dovedit intelegator omul. Daca ar fi sa iau un telefon scump nu as lua in nici un caz de pe site de genul, din magazin direct. Dar ala cu ramii m-a facut rau, versat omul. Am avut si din aia de nu ridicau coletele, of ce dureros a mai fost cand a trebuit sa dau tur retur 80-90 lei ptr niste idioti. Asa ca mai bn imi pun fizicu in masina si il chem pe vanzator sau cumparator la jumatate de distanta si o rezolvam face to face. In primavara am dat o camera video profesionala, m-am vazut cu ala la pitesti. Am avut un soc cand am vazut ca din masina au coborat 3 negrii colorati si ce m-a amuzat a fost faptul ca au zis sa mergem sa ne vada camera de supraveghere si sa facem contract de mana ca eu ii vand lui camera. Memorabil, mai ales din partea unor tigani.

Edited by xkos, 21 June 2016 - 11:37.


#46
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015
Daca ne este permis sa alaturam la cele enumerate de Dumneavoastra mai sus o mini regula sau atentionare...indiferent de unde si ce cumperi Daca doresti sa faci produsul,obiectul cumparat cadou : Verifica si Ras/verifica.Probabil e de bun simt atunci cand faci un cadou sa te pregatesti din timp  - sa pui banut langa banut si sa cumperi ceva,cumva nou din magazin cu garantie ! etc.Te poti afla si in situatia in care gasesti ceva de cumparat pe un sait de cumparaturi( produs nou sau SH...).Te duci si il probezi - vezi ca merge  apoi pui banul jos si il aduci acasa.Acasa insa lasa-l sa mearga , functioneze cel putin o zi ( daca este ceva electronic , mecanic etc.) si pe urma ofera-l  cadou.Am cumparat.L-am incercat acasa la vanzator si pa urma l-am dat .A functionat  exact 30 secunde la persoana la care l-am oferit.M-am facut de cacao....Apoi au  trecut trei zile si am cumparat altul nou din magazin dar am ramas cu rusinea ...

Edited by ptsct, 21 June 2016 - 11:36.


#47
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

 gumball3000, on 21 iunie 2016 - 11:32, said:

Factura de obicei e insotita de stampila.
Pe langa factura mai exista si chitanta, sa te vad pe aia cum o mai falsifici.
Serios? Ia cumpara tu online/telefonic la fidelizare sa vedem cat de stampilate sunt? Sau cumpara de la eMAG sa ne spui cum ai primit tu stampila pe ceva.
In plus majoritatea ofera copii de pe facturi, nu original, deci chiar presupunand ca a fost stampilat, nu vei sti exact, ca in copie nu iti dai seama daca e sau nu e.
Ce naiba, sunt extrem de usor de facut... vointa sa ai.

#48
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La emag e si mai simplu, ii spui omului ca vrei sa vezi factura si garantia in contul lui de pe emag.

#49
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
In fine... de la mine nu vede nimeni nimic din motivele de mai sus. Pana acum nu am intampinat probleme in vanzare.
Aia saracii cer facturi/garantii si "negociaza" pretul chiar daca e cel mai mic pret pus in anunturi.
Cele mai bune tranzactii le-am facut cu cei care din start au acceptat pretul sau au negociat un procent mic fata de pret, gen 5%... asta se intampla la produsele de top, gen telefoane flagship.
Am vandut si produse luate de pe emag la super pret... cu acelasi pret la care le luasem... am pus anunt, daca nu il vindeam pana se faceau 30 zile ii faceam retur... aici ma refer la produse noi, tipla pe ele, doar ca nu m-au satisfacut in real life din momentul in care am desfacut cutia. Pana la urma am gasit cui sa vand, ca sunt destui care nu apuca promotiile, sau pur si simplu nu au banii cand sunt promotiile. Si ar fi pacat sa ii faci retur si sa nu il dai cuiva care nu a apucat.

#50
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Apropo de schimburi, cel mai distractiv mi se pare in domeniul auto. In primul rand, acolo schimbul se numeste "variante". Nu "varianta". Dracu stie de unde a venit termenul, dar neaparat la plural.

Anuntul e de tipul: pret X, pentru variante pretul e X+Y. Logica aceasta nu o inteleg. La celalalt care face "variante" cu tine, pretul nu e tot Z+T? Adica toti pun in plus la "variante", deci?

Cea mai tare "variante" am vazut-o la un BMW seria 6 (e o masina scumpa): "Accept variante numai cu teren in Bucuresti si imprejurimi sau apartament in Mamaia". O fi cineva care da un apartament pe o masina la "variante"?

#51
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Logica o fi ca omul nu e interesat de schimb decat daca iese cu un profit.
Adica tu care vinzi BMW cu 8000 accepti Loganul omului de 4000 si mai vrei inca 5000 pe langa, asta pt ca oricum il scutesti pe loganist de inca o bataie de cap ca sa stea sa-i mai cuate si cumparator.
Apoi samsarul cu BMW vinde loganul mai departe cu 5000.

#52
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 gumball3000, on 21 iunie 2016 - 13:31, said:

Logica o fi ca omul nu e interesat de schimb decat daca iese cu un profit.
Ambele parti judeca la fel, deci logica nu exista.

Bine, probabil cel care da anuntul se crede smecher, mare negociator si considera ca numai el pune in plus la "variante", iar ceilalti, prosti, nu pun.

#53
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Vand (mai mult) si cumpar (mai putin) pe/de pe olx produse de cateva zeci de lei valoare, de regula. Pana maxim 150 lei.

Ca vanzator nu am dat inca teapa. Am avut insa parte de cumparatori destul de tampi care nu stiau cum se utilizeaza produsul si credeau ca e defect, si pana sa-i setez distinsului client prin teamviewer toate cele deja eram amenintat cu Politie si alte alea. Ma rog, neinteresant, a fost doar unul. Tot ca vanzator mi-am luat o teapa in sensul in care clientul nu a ridicat pachetul. Si am pierdut, cred, vreo 17 lei in total.

Ca si cumparator inca nu mi-am luat teapa. Inca. Am dat, in schimb peste vanzatori foarte de treaba, unii chiar trimitandu-mi diverse piese pe care le-am platit dupa montare (dupa ce au sosit si le-am pus in opera).

De regula pe OLX doar vindeam, si cumparam de pe Okazii - dar nu mai e cazul, Okazii e mort de-a binelea.
Daca nu sunt urgente achizitiile cumpar cu incredere de pe unele siteuri de la fratii chineji, insa depinde de produs/pret/site.

#54
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Nu prea folosesc/am folosit site-urile de genul.. Am vandut cateva chestii mai demult, si de cumparat, am preferat ori din magazin, ori de pe la cunoscuti.
Am fost ferit de tepe pana acum, iar trendul sper sa continue.

Experiente nasoale am avut cu milogii, insa. Si acum tin minte cum ma combinasem cu un amic sa facem un PC din ce componente mai aveam fiecare pe acasa si, dupa ce a fost pus la vanzare, ma suna un tip pentru un ultim pret. Fac greseala (deh, eram si eu mai mic) de-ai oferi un ultim pret la telefon, doar ca live mai vine cu inca un ultim pret. Eu n-am mai vrut sa-i vand nimic, insa amicul avea nevoie de bani si a insistat sa da. Pacat, nu i-as fi lasat nici un leu sub pretul stabilit initial.
De atunci, n-am mai purtat negocieri la telefon..am spus ca doar live, in limita bunului simt. N-am chef de 10 ultime preturi per minut.

Okazii inca nu l-am folosit, insa mi se pare ca au preturi foarte piperate si nu merita. De ex, kit-uri de core2quad si 4 gb ddr2 pe la 400-500 de lei like, for real? De banii astia poti prinde kit-uri cu celeron haswell care matura pe jos cu core 2 quad la orice ora din zi si din noapte. Uneori, pe CG forum erau si i3-uri pe la 550, cu rami si placa de baza.

De curand, am tot vizionat OLX-ul pentru ceva componente pc (mi s-a cam bulit placa video si cautam o ieftinatura buna pentru filme 720), dar n-am vazut pana acum multe oferte care sa merite.
Sau la PC-uri, unii sunt absolut tampiti, ca de ex asta. De amuzament, i-am pus anuntul la favorite, de vreo 2 saptamani s-a prins el ca nu i-l ia nimeni, si cauta sa-l vanda cu un leu.
http://olx.ro/oferta...html#adb495dcdb

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate