Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

10 reguli ca sa nu iei teapa pe OLX.ro (ori alte site-uri cu anunturi)

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

Poll: Ati luat vreodata teapa pe site-urile cu anunturi (olx, lajumate, okazii samd)? (202 member(s) have cast votes)

Cu ce suma ati fost prejudiciat?

  1. Nu am fost "tepuit" niciodata. (Norocosule! :) ) (117 votes [57.92%])

    Percentage of vote: 57.92%

  2. <100 lei (24 votes [11.88%])

    Percentage of vote: 11.88%

  3. 101-500 lei (14 votes [6.93%])

    Percentage of vote: 6.93%

  4. 501-1000 lei (2 votes [0.99%])

    Percentage of vote: 0.99%

  5. >1000 lei (2 votes [0.99%])

    Percentage of vote: 0.99%

  6. Nu cumpar de pe astfel de site-uri (40 votes [19.80%])

    Percentage of vote: 19.80%

  7. Nu stiu/Nu raspund (3 votes [1.49%])

    Percentage of vote: 1.49%

Vote Guests cannot vote

#19
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
10 moduri in care poti sa dai teapa pe olx cand apare? :lol:

#20
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postramurel, on 21 iunie 2016 - 07:11, said:

Pe mine cumpărătorii "internaționali" mă amuză ! N-ai ce le face, sunt lesne de recunoscut, nu te pui cu ei, le răspunzi politicos [ cât poți ], tot în OLX .
CUm vedeți, lasă mailul si dispar, asa că nu stiu dacă are rost să le răspunzi, poate nici nu citesc...
A avansat cineva la conversații pe adresele de email date de ei ? Mie mi-ar fi teamă, nush ce abilități au, nu mă pricep, poate îți intră naibii în comp cumva...
[email protected] si alte mailuri asemanatoare cred ca e cel mai mare spammer de pe olx. Nu face altceva decat colectare de mailuri de la fraieri. Alte astfel de spam mailuri:
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
etc

Asadar cand primiti un mesaj pe mesageria olx intr-o romana Google Translate si/sau cu un mail atasat ignorati, nu e interest de nimic ce vindeti voi, ci de ce vinde el pentru spam (datele voastre)

#21
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Eu nu cumpar de pe OLX. Pe OLX doar vand ce nu mai am nevoie. Asa ca nu am de ce sa ma plang ca am luat teapa. Nu am luat decat de la magazine care isi vand Marfa pe OLX ( si sunt destule). De la particulari nu am obiceiul sa iau.

#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
OLX e bun cand mai cauti piese de schimb pt vechituri, produse pe care nu le mai gasesti in general prin magazine sau daca te pui sa cumperi ceva insotit de factura+garantie.

#23
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Puteau fi 100, nu 10 ! Oricum nu tine nimeni cont de ele, fiecare face dupa cum il duce capul.Asa a fost si cu metoda "Accidentul" !
A fost pe net, a fost la știri, a fost pe net iar, a fost la știri de 2-3-10 ori, a venit politia si a pus afise pe la blocuri și totuși oamenii pun botul in continuare la teapa asta.
Pe de alta parte foarte putini intra pe-aici sa citeasca reguli, majoritatea o ard pe FB.Acolo e grosul !

Un alt topic inutil din punctul meu de vedere.

#24
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Ca si metoda cu accidentul, ii taxeaza pe cei care vor sa fenteze sistemul... eu le-as da medalii alora care ii fac pe aia de bani cu metoda accidentul... practic ii taxeaza pe cei care vor sa faca infractiuni si ii taxeaza mai eficient decat Politia si Justitia, ca ii atinge unde ii doare, la buzunar Posted Image

Edited by vubiv, 21 June 2016 - 09:18.


#25
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am avut o baba in bloc de si-a luat teapa asta, oamenii au venit la pont, stiau cum o cheama pe fi-sa, au venit seara pe la ora 22.00 direct la usa.

Eu am deschis topicul ca sa nu o mai lalaim data viitoare cand vine Gigel si deschide topic mare "Am luat teapa pe olx", felicitari, iata ce trebuie/trebuia sa faci.
M-as fi asteptat sa aflu si ce tepe sau cum si le-au luat cei care au bifat cu "Da" in chestionar.

#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Mie imi vine cate o lucrare de pe OLX. Avand in vedere ca eu nu iau avans de lucrare daca valoarea materialelor nu depaseste 1000 de lei sunt pasibil de Teapa. Inca nu am luat, toti clientii de pe OLX mi-au platit la finalizarea lucrarii si au fost vreo 5-6 dar citind mai sus se pare ca trebuie sa ma astept la una . De cumparat nu cumpar de pe OLX iar ce am vandut s-a nimerit sa vand tot in Cluj si am propus cumparatorului sa ne intalnim.

Edited by PoeOvidiu, 21 June 2016 - 09:33.


#27
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Punctul 10) Daca oferta pare prea buna ca sa fie adevarata, atunci probabil e teapa. e valabil si pentru Revolutia preturilor la Emag !

Edited by primuministru, 21 June 2016 - 09:41.


#28
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Eu o singură dată am cumpărat ceva de pe OLX, un radiator de laptop, mi l-a trimis în Austria :) şi nu a fost nicio problemă. E drept că am plătit cu PayPal, puteam depune plângere dacă era ceva problemă şi îmi recuperam banii.
Şi de pe Okazii am luat cu 7 ani în urmă un Dreambox şi merge şi în ziua de azi. Vânzător ardelean, ultraserios.

#29
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Eu la vanzare ofer adevarata livrare cu verificare... in persoana, de obicei intr-un mediu neutru aproape de mine, sau chiar si acasa la client atata timp cat asigura transportul... produsul jos banii jos. Daca tu ii gasesti defect dau banii inapoi sau schimb produsul.
Am patit o data ca la un produs sigilat sa il desfaca si sa observe un defect de fabricatie, intamplarea era sa am mai multe bucati si evident ca am oferit altul in schimb.
Cumparatorul era unul serios, imi platise inainte de a desface produsul sigilat fara ca eu sa cer asta, s-a oferit singur...
Apropo de asta, daca vinzi produse sigilate e bine sa iei banii intotdeauna anterior predarii produsului si desigilarii, ca risti ca dupa desigilare sa incerce sa negocieze pretul pe motiv ca... nu mai e sigilat si daca nu il ia el acum oricum nu il mai dai cu banii aia ca e desigilat Posted Image .

Oamenii seriosi se simt si din voce cand te suna Posted Image , daca ii mai vezi si personal e aproape imposibil sa dai gres :D

#30
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Pana acum singura teapa pe care am luat-o pe olx a fost ca vanzatorul nu mi-a mai trimis pachetul ( nu platisem nimic in avans). Ce-i drept nu am luat de acolo chestii mai scumpe de 30 de lei(CD-uri/carti). Mi s-a mai intamplat sa iau legatura cu un vanzator pentru un CD. Tipul mi-a zis ca toata saptamana este plecat din localitate si ca vom vorbi saptamana urmatoare. L-am contactat ulterior sa-l intreb daca mai facem afacerea si m-a luat la 11 metri ca el e plecat si sa iau CD-ul din alta parte.
Am mai vandut un laptop insa si aici a fost cu cantec. Initial era la 600 lei, cand m-a sunat vazatorul i l-am lasat la 550. In ziua intalniri dupa ce ca a intarziat aproape o ora inca incerca sa se targuiasca. Am impachetat laptopul frumos si am plecat, el dupa mine sa il ia cu 550.
In general prefer okazii.ro, acolo nu am avut niciodata probleme, insa pentru chestii scumpe prefer sa le cumpar noi.

#31
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
okazii.ro e in moarte clinica

#32
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postflorinel, on 21 iunie 2016 - 06:47, said:

Eu as adauga ca e bine sa purtati corespondenta importanta in scris. Adica faceti vanzatorul sa dea in scris ce vinde, in ce stare, cu ce pret, numele adresa si nr de telefon. Asta ca o baza de plecare in caz de probleme.
De ce oare as da in scris numele si adresa unui strain oarecare?

Cat despre telefon, nu scrie in anunt? Dai altul, cel de acasa?

#33
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
De nume si adresa faci rost doar la livrarea prin curier/posta, si  nici atunci nu ai garantia ca sunt reale
Asa mai bine ii ceri direct copie de pe buletin.

Bineinteles ca nu-ti va oferi nimeni.

Apoi si daca le ai, nu faci mare lucru cu ele, am inteles ca pentru mizilicuri de genul asta, trebuie sa-l chemi in instanta, politia nu poate face mare lucru.

Edited by gumball3000, 21 June 2016 - 10:24.


#34
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008
Eu am luat o țeapă de sub 100 lei, prin Olx ( pt ca ați amintit de livrarea cu verificare), cu un aparat electronic, un preamplificator de chitară . Sunt categorii de produse pe care nu le poți verifica corespunzător în alea 5, 10 minute. Poti să-i vezi carcasa, îl bagi in priză, vezi ledul dacă se aprinde, dar defectele ascunse n-ai cum !

Nu putem decât să arătăm cu degetul, ca Stan Pățitu, spre metode uzuale de țepuire sau "noutățile" din domeniu !

Apropo, ce e cu "Accidentul" ? Chiar nu stiu, acum aud.

#35
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
http://www.gandul.in...clusiv-10516712

Edited by gumball3000, 21 June 2016 - 10:25.


#36
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Mai ales cand am de vandut cine stie ce vechitura de prin casa, ma grabesc cu copia de buletin la toti dubiosii care suna.

Eu nu folosesc olx in mod profesionist, ci doar pentru a scapa de diverse vechituri. Odata am trimis prin posta ceva ieftin si teparul nu s-a dus sa le ridice. M-a costat returul cat ceream pe vechituri. De atunci vand numai cu predare personala. Sau plata in avans, pentru cine insista la curier (apropo de cele 10 reguli). Are si plata in avans rolul sau.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate