Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

10 reguli ca sa nu iei teapa pe OLX.ro (ori alte site-uri cu anunturi)

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

Poll: Ati luat vreodata teapa pe site-urile cu anunturi (olx, lajumate, okazii samd)? (202 member(s) have cast votes)

Cu ce suma ati fost prejudiciat?

  1. Nu am fost "tepuit" niciodata. (Norocosule! :) ) (117 votes [57.92%])

    Percentage of vote: 57.92%

  2. <100 lei (24 votes [11.88%])

    Percentage of vote: 11.88%

  3. 101-500 lei (14 votes [6.93%])

    Percentage of vote: 6.93%

  4. 501-1000 lei (2 votes [0.99%])

    Percentage of vote: 0.99%

  5. >1000 lei (2 votes [0.99%])

    Percentage of vote: 0.99%

  6. Nu cumpar de pe astfel de site-uri (40 votes [19.80%])

    Percentage of vote: 19.80%

  7. Nu stiu/Nu raspund (3 votes [1.49%])

    Percentage of vote: 1.49%

Vote Guests cannot vote

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Observ ca pe fiecare saptamana tot apare cate un topic cu cate o teapa primita pe OLX.ro, asadar, m-am gandit sa lasam aici o lista de recomandari, relatari din propriile experiente avute pe site-urile de anunturi.
Desi de-a lungul timpului am mai cumparat cate una alta de acolo, fiind destul de meticulos in fire, tot mi s-a intamplat si mie sa imi mai iau cate o teapa, ce-i drept nu de tipul cartof in colet, ori la nivelul unor sume care sa ma faca sa urlu sub dus.

Am sa enumar in continuare cateva din regulile de baza pentru a fi sigur ca nu faceti o investitie costisitoare:


1) Pleaca intotdeauna de la prezumtia ca vanzatorul este tepar.
2) Nu plati nimic in avans indiferent de ce superoferta sau promisiuni iti face vanzatorul.
3) Pune cat mai multe intrebari despre starea produsului (daca a fost reparat sau umblat in el, daca are vreo problema, in ce stare vizuala este, cat a fost folosit, de cand il are, samd).
O parte din intrebari pot parea stupide, insa te ajuta sa-ti dai seama daca vanzatorul se fastaceste sau raspunde cu fermitate.
Cu riscul de a parea cretin, intreaba chiar daca a mentionat acele aspecte si in descriere, de multe ori se intampla ca vanzatorul sa omita unele detalii.
Daca ofera raspunsuri precum: "Nu stiu, asa este modelul", "E al unui prieten, m-a rugat sa i-l vand", luati-o din loc.
Pentru rezultate maxime intrebarile despre produs se pun la telefon sau fata in fata.
4) Daca vanzatorul iti prezinta un produs care nu corespunde cu descrierea facuta sau observi chiar si detalii minore care iti pun semne de intrebare, atunci cauta in alta parte.
5) Nu cumpara fara sa vezi produsul.
EX: Anunturi fara poze, cu poze facute cu lumina stinsa, poze facute cu ciobul, ori dintr-un singur unghi samd.
De multe ori pana si teparului ii e rusine sa-i faca poze jegului pe care il vinde, te scuteste si de niste timp pierdut.
6) Testeaza produsul de fata cu vanzatorul, cu rabdare si atentie, nu ai motive sa te grabesti, daca vanzatorul te repede, ureaza-i o zi buna si ia-o din loc.
Daca nu este posibil sa-l testezi, atunci mai bine il cumperi din magazin.
(Verificati cu atentie suruburile/sigiliile (acolo unde este cazul), daca aveti dubii, mai bine refuzati tranzactia.)
7) In cazul in care vanzatorul este din alt oras, cumpara doar cu livrare prin curier cu optiunea de verificare colet.
Iar aici neaparat examinati amanuntit produsul, chiar daca aveti senzatia ca sunteti presat de curier sa va grabiti (maxim 5 minute). De doua ori mi-am luat teapa, pentru ca m-am uitat doar sa fiu sigur ca nu am primit un cartof, nu m-am uitat si la cum arata produsul.
8) Nu accepta sa-ti trimita cumparatorul curierul la usa, in ultimele luni au fost raportate multe cazuri de asa-zisi falsi curieri, care iti luau produsul din mana si nu mai vedeai nimic in schimb.
9) Uitati-va cu atentie si la restul anunturilor pe care le are vanzatorul, de multe ori e posibil sa va faceti si de acolo o idee cu cine aveti de-a face.
Exemplu: vanzator cu peste 3 smartphone-uri de vanzare ce vinde si piese de telefoane=> mari sanse sa cumparati un telefon reparat si vandut ca "neumblat" in el.
10) Daca oferta pare prea buna ca sa fie adevarata, atunci probabil e teapa.

Acum eu va provoc sa incalcati minim una dintre regulile de mai sus, iar riscurile de a arunca banii de fereastra vor creste considerabil.
Pentru ca forumul nu este instanta de judecata, va rog sa evitati sa transformati topicul intr-o lista cu utilizatori/date de contact de la care ati luat teapa, risca sa fie sters de moderatori.
Limitati-va strict la recomandari sau intamplari personale.

O mica paranteaza:
Spoiler

Edited by gumball3000, 21 June 2016 - 00:17.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai uitat ca si curierii pot sa te tepuiasca.

NU RIDICATI NICIODATA UN COLET CARE SE VEDE CA A FOST DESCHIS !

#3
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 22.03.2009
L-ai mermelit bine pe titlu, zici ca-i din revistele pentru dame: "zece retete de bauturi racoritoare pentru vara asta", "sase moduri de a scapa rapid de grasimea de pe burta". Posted Image

Edited by M0D3, 21 June 2016 - 00:02.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
pfff, trebuia sa pun mai bine "10 moduri de a scapa rapid de tepari vara asta" Posted Image



 TruculMagic, on 21 iunie 2016 - 00:00, said:

Ai uitat ca si curierii pot sa te tepuiasca.
NU RIDICATI NICIODATA UN COLET CARE SE VEDE CA A FOST DESCHIS !
Pe asta nu am experimentat-o Posted Image
Ce-i drept, nu de putine ori, mie mi s-a intamplat sa reambalez produsele prin cutii ramase de la pcgarage sau te miri ce mai aveam prin casa, se vedea clar ca produsul din cutie era reimpachetat.
E bine de notat totusi.

Edited by gumball3000, 21 June 2016 - 00:08.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,178
  • Înscris: 13.01.2011
Mai adauga si: ,,am fost tepuit, dar nu am tepuit niciodata ".

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 TruculMagic, on 21 iunie 2016 - 00:00, said:

Ai uitat ca si curierii pot sa te tepuiasca.

NU RIDICATI NICIODATA UN COLET CARE SE VEDE CA A FOST DESCHIS !
A fost unul pe SP daca-mi aduc bine aminte cu Iphone 6S trimis la cineva si cand s-a intors in colet era ceva replica =))
Io mi-am luat pe jumatate o teapa de la unu , pret colet 70 lei ( suspect de ieftin produsul si am zis ca merita sa incerc ) , am luat de pe olx o furca de scuter de fapt imi trebuia doar un telescop si am primit o furca cu un telescop blocat si unul bun . De atunci m-am lecuit sa merg pe incredere la PF-uri .

#7
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Apropo despre "schimbi cu tuica" , acum vreo 2-3 ani am vrut sa imi dau batranul si bunul meu laptop asus x51L care pe langa ca era deja batran si supravietuise unei beri si vreo 2 pahare de cola, suferea de o boala crunta, era single core, asa ca il pun pe olx. Cer 400 pe el, un pret curajos, nu se impingeau la el pana primesc o oferta de la un cumparator din judet: "Salut! Schimbi cu iepuri?" :)
La un moment dat chiar ma gandeam sa accept oferta, dar apoi un amic a zis ca mi-l ia daca il dau in 2 rate fara dobanda :)

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
olx e cumva un magazin pentru sarantoci?

#9
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Nu neaparat, olx e ca softpedia, gasesti tot felul.

#10
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015

 OriginalCopy, on 21 iunie 2016 - 01:31, said:

olx e cumva un magazin pentru sarantoci?


wtf?

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
Ai uitat ca tepe se iau si ca vanzator.

#12
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Cea mai buna regula, pe care eu o respect, este sa cumperi in raza de 15-20 Km, sa vezi inainte marfa si sa o probezi.
OLX nu garanteaza nimic, nici macar nu raspunde la mesaje, asa ca urli singur la luna daca iei teapa.

#13
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

 TruculMagic, on 20 iunie 2016 - 23:52, said:

Pe olx componentele toti le supraevalueaza. Am cautat si eu recent o placa de baza si orice kkt cu socket lga 775 cu ddr2, folosite cel putin 7-8ani + fara garantie, costa 100-200lei, in conditiile in care era la promotie cu 180lei placa de baza pentru procesoare skylake cu ddr3 sau ddr4 parca si e NOUA + GARANTIE.
Unul din motivele pentru care componentele vechi sunt scumpe e pentru ca sunt vechi si nu se mai gasesc in comert, iar daca vrei sa inlocuiesti acea componenta la PC-ul stricat trebuie sa cumperi componente vechi care nu se mai gasesc in comert...
Asadar degeaba e placa pentru skylake 200 lei daca tu nu ai skylake si pentru ce ai tu nu se mai gaseste in comert vei da tot 200 Posted Image

Edited by vubiv, 21 June 2016 - 06:58.


#14
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Eu as adauga ca e bine sa purtati corespondenta importanta in scris. Adica faceti vanzatorul sa dea in scris ce vinde, in ce stare, cu ce pret, numele adresa si nr de telefon. Asta ca o baza de plecare in caz de probleme.
Verificati numarul de telefon/adresa de e-mail pe google ca sa vedeti daca sunt raportate incidente si/sau sa aflati amanunte suplimentare.
Cereti poza cu seria produsului (daca e cazul) si verificati-o cu google - puteti afla daca a fost furat, daca a mai fost pus la vanzare, de cine si cand


Inca ceva - daca livrarea se face prin curier, si produsul este scump/fragil - cereti vanzatorului sa puna coletul cu asigurare.

Edited by florinel, 21 June 2016 - 06:50.


#15
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

 gumball3000, on 20 iunie 2016 - 23:54, said:

Intrebari pe care va recomand sa le evitati sa le trimiteti prin SMS/mesaj text pe site daca anuntul nu precizeaza altfel:
1) Mai este valabil anuntul?  (Mai bine spui unde si cand vrei sa va intalniti)
2) Care este ultimul pret? (Fa o oferta)
3) Schimbi cu tuica? (Sunt cancer utilizatorii astia...)
4) Scump domn'le scump, dincolo era mai ieftin, accepti 50% din pret? (Intrebare pe care personal o interpretez asa: "Boss, sunt sarman, hai, nu facem cumva sa-ti donez niste bistari si sa-mi pui un cartof in cutie?")
Confirm... e si mai fun cand ai mai mult de un anunt care ruleaza... si daca sunt si din categorii diferite e dublu fun.
Ce dracu o fi in mintea lor nu stiu... chiar se asteapta sa raspunda cineva la intrebarile lor?
Si cel mai enervant e ca intreaba degeaba, chiar daca raspunzi (de multe ori cu o intrebare Posted Image), exact cum zici tu ei nu mai raspund inapoi.

Daca esti interesat de un produs, dar simti nevoia sa negociezi pretul din anunt (desi scrie ca e non negociabil, ca daca era atunci bifa negociabil sau macar scria in anunt ca e negociabil) trimiti un mesaj clar cu oferta ta si produsul exact pentru care faci oferta si un nr de telefon de contact si eventual sa suni vanzatorul dupa 1 ora de la SMS. Daca faci asta si pe mesageria siteului (ca nu te doare mana sa faci un copy-paste) de anunturi si pe SMS sansele sa primesti un raspuns prin una din metode sunt maxime.

Iar aia cu schimburile sunt si nesimtiti... supraevalueaza produsul lor si subevalueaza produsul tau... un fel de s-a intalnit hotul cu prostul.
In plus chiar daca specifici la inceputul anuntului ca nu accepti schimburi (ca daca acceptai alegeai optiunea Schimb cand puneai anuntul) ei tot te contacteaza cu "ofertele" lor, si cand le spui ca nu esti interesat de schimburi si ca scrie si in anunt ori spun ca nu stiau asta (semn ca sunt niste analfabeti tepari) ori ca au vazut ca scrie, dar au zis sa incerce poate prinde fraierul... Posted Image

Edited by vubiv, 21 June 2016 - 07:00.


#16
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 31.05.2006
Putin probabil sa nu iei teapa de pe OLX.
Multe dintre produse se incadreaza lejer in categoria "deseuri".

#17
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Pe mine cumpărătorii "internaționali" mă amuză ! N-ai ce le face, sunt lesne de recunoscut, nu te pui cu ei, le răspunzi politicos [ cât poți ], tot în OLX .

[ https://scontent.ftsr1-1.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/13487739_1037507266340711_1010247118_n.jpg?oh=00614e72a2f4a77fae54affc353130e2&oe=576A85C8 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://scontent.ftsr1-1.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/13510594_1037507263007378_1405666975_n.jpg?oh=60c9b1080d86311f7a38fd6f05c73b60&oe=576ABD37 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://scontent.ftsr1-1.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/13487843_1037507259674045_2065523567_n.jpg?oh=efc6350e88596683252bad2e1983daca&oe=576B24B6 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://scontent.ftsr1-1.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/13487843_1037507269674044_1849081432_n.jpg?oh=233b76a7dc435b0896710613c4cf4b5f&oe=576ABD0E - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



CUm vedeți, lasă mailul si dispar, asa că nu stiu dacă are rost să le răspunzi, poate nici nu citesc...
A avansat cineva la conversații pe adresele de email date de ei ? Mie mi-ar fi teamă, nush ce abilități au, nu mă pricep, poate îți intră naibii în comp cumva...


Attached File  olx mess2.jpg   101.24K   279 downloads
Attached File  olx mess4.jpg   54.53K   255 downloads

Edited by ramurel, 21 June 2016 - 07:14.


#18
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

 danutzu22, on 21 iunie 2016 - 07:09, said:

Putin probabil sa nu iei teapa de pe OLX.
Mai sunt, dar daca tu alegi sortare dupa Ieftin (pret crescator) atunci iti meriti si teapa... nu te poti astepta sincer sa vanda cineva produse bune la jumatate de pret.
Eu in fiecare an vand cate ceva sigilat (sau deschis pentru verificare) si mai mult de 25% din pretul din magazine nu las (cel mai des vand cu pretul fara TVA, din moment ce nu colectez TVA ca PF)... vrei mai mic fugi si cumpara de la cel cu pret mai mic, ca asteapta fraierul sa ii ofere o teapa Posted Image

Edited by vubiv, 21 June 2016 - 07:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate