Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

doar un hambar

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#253
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

View Postkolfleading, on 20 octombrie 2017 - 10:16, said:

Aia e gresie in poza?
da, gresie rectificata tip stejar, nu e cine stie ce  , este de la dedeman, atat ne-am permis...

#254
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Exact asta vreau si eu. Posted Image
N-ai avut probleme cu placi curbate? Ma gandesc ca fiind rectificata, ar fi mult mai vizibil...

Edited by kolfleading, 25 October 2017 - 09:30.


#255
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

View Postkolfleading, on 25 octombrie 2017 - 09:29, said:

Exact asta vreau si eu. Posted Image
N-ai avut probleme cu placi curbate? Ma gandesc ca fiind rectificata, ar fi mult mai vizibil...
asta spun, nu e tocmai perfecta, faiantarii (am avut doi-unul pt etaj si unul a montat la parter) mi-au facut capul mare, ba gresia, ba sapa-ce mi se parea perfecta- nu e dreapta...
dar per total imi place cum se vede, acum nu stiu cat de perfectionist esti tu

uite care este, noi am pus in dormitoare, iar la noi  dressing-ul si podeaua din baie, pe perete am pus o gresie gri pe post de faianta

Attached Files



#256
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
Ia bucati din mai multe pachete si pune-le fata spre fata sau spate spre spate doua cate doua. Se va vedea usor daca ai barcute printre perechi.
La sapa pur si simplu intinde o ata lunga intre doua caramizi/bucati de orice nu prea inalt si se va vedea clar daca variaza distanta de la ata la fata sapei.

edit: Tot la gresie multi producatori trec pe cutie un procentaj maxim de suprapunere care e mai mic de jumatate, de multe ori.

Edited by sebulbus, 25 October 2017 - 16:11.


#257
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
M-am uitat in magazin la cateva mostre, sunt "barcute".
Dar, pe de alta parte, am vazut la cineva o gresie de 150 RON / mp, rectificata, tip parchet, placi tot asa dreptunghiulare, si chiar si alea erau "barcute".

Omul cu care sper eu sa-mi pun gresia mi-a spus ca el recomanda placile sa fie toate aliniate, sau, daca vreau neaparat decalate si intretesute, sa fie decalate maxim 10 cm. Mi-a spus ca el asa recomanda, tot din motiv ca placile nu sunt plane.

Tot el mi-a spus ca la gresia rectificata, "barcutele" se vad mai tare, la cea ne-rectificata se pot "pierde" mai usor.

Edited by kolfleading, 25 October 2017 - 20:10.


#258
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postbleumarin10, on 25 octombrie 2017 - 12:57, said:

[...]uite care este, noi am pus in dormitoare[...]

Ai pus gresie in dormitoare? Am inteles eu bine?
Multam.

#259
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Asa are vecinul meu gresie in: living, holuri, bucatarie, bai, scari, podest, dormitoare, baie etaj, terasa, scari exterior. Mai are podul si curtea...

#260
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

View PostDIY, on 03 noiembrie 2017 - 18:58, said:

Ai pus gresie in dormitoare? Am inteles eu bine?
Multam.
da, am pus in toata casa, asa am gandit pt ca am incalzire in pardoseala, arata a parchet dar e gresie

View Postbobitzaaa, on 03 noiembrie 2017 - 22:10, said:

Asa are vecinul meu gresie in: living, holuri, bucatarie, bai, scari, podest, dormitoare, baie etaj, terasa, scari exterior. Mai are podul si curtea...
ai dreptate, dar pe scari pun lemn, in pod am osb, pe tesasa ma mai gandesc ce pun, in curte nu o sa pun, dar te anunt daca m-a razgandescPosted Image

#261
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postbleumarin10, on 06 noiembrie 2017 - 11:17, said:

da, am pus in toata casa, asa am gandit pt ca am incalzire in pardoseala, arata a parchet dar e gresie

Eu am avut totul foarte clar, in cap: ardezie. Peste tot. Tot asa, din motive de incalzire in pardoseala plus masa termica in pardosela ... Acum, ca a venit momentul deciziei ... simt ca-mi vine tare, tare greu sa renunt la lemn. Stiu, e chestie de gusturi personale dar ... ma gandeam sa te intreb daca esti fericita cu alegerea facuta. Gresia ta e mata?
Multam!

View Postbobitzaaa, on 03 noiembrie 2017 - 22:10, said:

Asa are vecinul meu gresie in: living, holuri, bucatarie, bai, scari, podest, dormitoare, baie etaj, terasa, scari exterior. Mai are podul si curtea...

Nu-l cunosc pe vecinul tau Posted Image.

#262
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostDIY, on 06 noiembrie 2017 - 19:43, said:

Eu am avut totul foarte clar, in cap: ardezie. Peste tot. Tot asa, din motive de incalzire in pardoseala plus masa termica in pardosela ... Acum, ca a venit momentul deciziei ... simt ca-mi vine tare, tare greu sa renunt la lemn.
Ioi, cum sa renunti la lemn ? Nu ca nu ar fi frumoasa ardezia, dar lemnul ..Posted Image

#263
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Dupa cum spuneam, e chestie de pardosela radianta Posted Image Pardoseala asta este luata in calcul ca sursa de caldura, deci nu-mi permit sa fac greseli in privinta asta. Numai ca ... fara lemn nu ma vad traind. Initial am crezut ca-mi este suficient sa am lemn in mansarda necompartimentata dar ... nu este Posted Image
Asa ca, acum, caut cel mai subtire tip de pardoseala, din lemn  stratificat, pe care s-o pot monta cu adeziv. Ceva idei pe tema?
Multam!

#264
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostDIY, on 06 noiembrie 2017 - 20:52, said:

Asa ca, acum, caut cel mai subtire tip de pardoseala, din lemn  stratificat, pe care s-o pot monta cu adeziv. Ceva idei pe tema?
Eu dublustratificat vreau, 10 mm in total, 4 mm stratul de stejar. Aproximativ 0.06 - 0.07 m2k/w, in functie de lungimea si latimea placii. La cel tip dusumea ma refer, eu caut aproximativ lamele de 120-150 cm lungme si 13-14-15 cm latime. Pentru moment sunt decisa pe Vicla, pentru ca pot sa il iau nevopsit, doar finisat si sa il vopsesc cum vreau eu.

#265
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdana84, on 06 noiembrie 2017 - 21:11, said:

Pentru moment sunt decisa pe Vicla, pentru ca pot sa il iau nevopsit, doar finisat si sa il vopsesc cum vreau eu.

Posted Image

View Postdana84, on 06 noiembrie 2017 - 21:11, said:

[...]Aproximativ 0.06 - 0.07 m2k/w, in functie de lungimea si latimea placii. [...]

Cred ca aici e o incurcatura ...

Edited by DIY, 06 November 2017 - 21:15.


#266
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Si daca te uiti la Woka sau Loba au niste lacuri pe baza de apa sau uleiuri ... incat poti obtine tot ce vrei (zic eu).

Mmm, de ce e o incurcatura?
Nu am acum fisa tehnica de la Vicla, doar de la Holver, dar si la ei dublustratificatul - stejar - tot cam pe acolo e.
Attached File  INCALZIRE PARDOSEALA 1.jpg   163.31K   17 downloads

Edited by dana84, 06 November 2017 - 21:25.


#267
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdana84, on 06 noiembrie 2017 - 21:25, said:

Si daca te uiti la Woka sau Loba au niste lacuri pe baza de apa sau uleiuri ... incat poti obtine tot ce vrei (zic eu).

Ce ma bucur ca esti mult inaintea mea! Notat.

View Postdana84, on 06 noiembrie 2017 - 21:25, said:

Mmm, de ce e o incurcatura?

Ops ... m-am referit la faptul ca, daca e pe m2, nu depinde de dimensiunile placii ...
Pe cele de la Holver le ochisem si eu dar c... e-mi place e mie e si mai gros decat ce-mi trebuie, si mai ... sofisticat ($$$) Posted Image  decat mi-ar folosi.

#268
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostDIY, on 06 noiembrie 2017 - 20:52, said:

Dupa cum spuneam, e chestie de pardosela radianta Posted Image Pardoseala asta este luata in calcul ca sursa de caldura, deci nu-mi permit sa fac greseli in privinta asta. Numai ca ... fara lemn nu ma vad traind. Initial am crezut ca-mi este suficient sa am lemn in mansarda necompartimentata dar ... nu este Posted Image
Asa ca, acum, caut cel mai subtire tip de pardoseala, din lemn  stratificat, pe care s-o pot monta cu adeziv. Ceva idei pe tema?
Multam!
  

Un triplu stratificat de 14 mm este perfect pt IPAT.
Eu am Triplu stratificat de 10  in 2 camere si sunt super mutumit.
Insa in celelalte 2 camere vreau sa pun de triplu stratificat de 14....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate