Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

doar un hambar

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#217
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Mie imi place mult casa voastra, imi pare rau ca nu mai pui poze.

#218
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 bleumarin10, on 13 aprilie 2017 - 14:06, said:

uite aici arata ca se si poate , trebuie sa mai studies problema sa vad daca se poate sau renunt la ea:
http://www.corkline....terior--f3.html

Corect. Tencuita pe vata bazaltica sau pe orice alt tip de suport rigid. Numai ca termenul de "lipita" m-a dus cu gandul la acele vestite mamaligi cu care se fixeaza placile de polistiren Posted Image
Spor!

#219
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
ultimele noutati: ne-am mutat de la intai
casa e jumate gata, dar nu mai suportam chiria in doua camere si drumurile intre casa si apartament
suntem cu catel si purcel mutati... adica - poze mai jos pisica danuta si cateaua aris
cautam sa ii facem un tarc ceva lui aris ca ne termina hainele (nu o tinem legata ca nu vrea sotul)
e relativ finisat numai etajul, ma simt ca la munte cu cortul dar e ok, tot am senzatia ca trebuie sa plec undeva




am si eu o intrebare: dintre voi v-ati mutat si ati stat o iarna fara termoizolatie exterioara?
am numai caramida tencuita, ce ziceti?

Attached Files



#220
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am petrecut asa iarna trecuta, precum si cea care va veni :)

#221
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
si ceva probleme cu condensul? numai de asta mie frica...parca si tu ai incalzire in pardoseala?

#222
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
oare cate sute de mii de blocuri in care traiesc milioane de oameni petrec asa iarna de iarna (cu apartamentele neizolate).... desigur ca nu este recomandat (poate sa apara mucegai prin unele zone) dar pana la urma daca nu se poate altfel....pregateste-te psihic pentru cand va veni factura la gaz...

#223
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Baga caldura si aerisire.
Pune termometre - higrometre in mai multe incaperi si urmareste umiditatea. Daca trece de 60%, trebuie aerisit.
Incalzeste toate incaperile. Altfel, unde nu incalzesti, o sa apara mucegai.

Factura la gaz o sa vina de ordinul a 15 mc pe mp util, pe sezon.

#224
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
de asta nu mie frica, am incalzire in pardoseala, si semineu cu trei guri de aer cald la etaj, sper sa ma descurc
o sa incerc sa reglez umiditarea cu umidificatorul, cam asta...ar trebui sa fie ok

#225
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

 bleumarin10, on 14 iunie 2017 - 14:23, said:

si ceva probleme cu condensul? numai de asta mie frica...parca si tu ai incalzire in pardoseala?
Deloc probleme cu condensul. Nu am IPAT, am IPEL ca secundar. In rest radiatoare. Dar am monitorizat umiditatea si am aerisit.
Temperatura interioara 22*. Factura gaze octombie -> mai = 3850 lei. Am mai folosit si 2mc de lemne in semineu. IPEL folosit ocazional, rar.

Edited by bobitzaaa, 14 June 2017 - 14:42.


#226
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 bobitzaaa, on 14 iunie 2017 - 14:35, said:

Factura gaze octombie -> mai = 3850 lei.
Adica aproximativ 2500 mc.
Pentru ce suprafata utila?

#227
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Conform proiect, 138mp utili.

#228
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
2500 mc total din care scadem 25 mc / luna pentru apa calda * 8 luni = 200 mc.
Ramane 2300 mc / 138 mp =  16.66 mc / mp util pe sezon.

#229
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ai fost foarte aproape cu estimarea initiala @kolfleading :)

#230
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
A iesit mai mult pentru ca:
1. e o chestiune la semineu, se tranforma in "frigider" cand nu e foc, si
2. usi exterioare fara prag jos, cu perie, fara garnitura, intra frig pe acolo

1. o rezolv, dar 2... 1800eur au costat 2 usi salamander pe sub care "bate vantul"

Deviem de la subiect. Bleumarin ce mai doresti sa stii?

#231
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Cum adica: "1. e o chestiune la semineu, se tranforma in "frigider" cand nu e foc " ? Ce nu e bine? Ca vreau semineu și sa știu la ce sa mă aștept.

#232
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am cosul de fum in casa, in coltul camerei, langa semineu. Unde cosul are aerisirea lui, este spart peretele catre exterior. Acolo este un loc intre perete si hota semineului (jos) pe unde intra aer de afara, racin astfel hota semineului si, implicit focarul. Focarul fiind din metal, se raceste tot. Am masurat pe el 8-10 grade cand era frig tare afara si vant. Pe langa asta, focarul meu are admisie de aer din exterior care se imparte in 2: 1. aer pt. ardere directa, controlabila, se poate inchide de tot si 2. aer pt. curatare geam, care nu se poate inchide niciodata. Mai trebuie pusa afara o clapeta care sa inchida tot cand nu e foc.

Iti recomand un focar cu dubla combustie si cu aer de afara care se poate inchide complet. :)

#233
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

 bobitzaaa, on 15 iunie 2017 - 08:08, said:

Eu am cosul de fum in casa, in coltul camerei, langa semineu. Unde cosul are aerisirea lui, este spart peretele catre exterior. Acolo este un loc intre perete si hota semineului (jos) pe unde intra aer de afara, racin astfel hota semineului si, implicit focarul. Focarul fiind din metal, se raceste tot. Am masurat pe el 8-10 grade cand era frig tare afara si vant. Pe langa asta, focarul meu are admisie de aer din exterior care se imparte in 2: 1. aer pt. ardere directa, controlabila, se poate inchide de tot si 2. aer pt. curatare geam, care nu se poate inchide niciodata. Mai trebuie pusa afara o clapeta care sa inchida tot cand nu e foc.

Iti recomand un focar cu dubla combustie si cu aer de afara care se poate inchide complet. Posted Image
asa cred ca e , am conducta de aer de afara are vreo 3m, nu am incercat inca semineul ca nu am mufate conductele de aer cald la grille sus la etaj
si eu am cosul in casa in mijloc chiar, o sa vedem

Attached Files



#234
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Banui ca ai cos profesional. Din cate stiu eu, vata din interior trebuie sa se aeriseasca. Pentru asta trebuie sa fie deschis si sus si in partea de jos. La tine cum se aeriseste in partea de jos?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate