Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

doar un hambar

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#1
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
buna seara la toata lumea, incerc sa deschid si eu un jurnal...

#2
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Deschide-l! Numai ca ar suna "Jurnal constructie hambar".

#3
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
vad ca am reusit, ok, incerc sa pun si planurile si doua vederi, din pacate nu mai pot modifica nimic pentru ca deja am inceput constructia (de fapt trasarea ca a venit ploaia si acum stam...), dar puteti sa criticati, sa dati cu pietre ....ca si constructor cineva stie.... dintre colegii de forum
locatia e com. berceni, pe langa lalea, un pic mai inapoi daca imi aduc bine aminte de pe forumul ei, casa  e cum o vedeti mai mult un hambar, fara streasina

Attached Files



#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Inceputul e greu, dar ce urmeaza pare imposibil.

#5
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Am si eu rugamintea sa puna cineva tiff-ul ala in alt format, ca nu pot sa il deschid si nici sa fac altceva cu el. Si chiar as vrea sa il vad, ca mi se pare interesanta casa.

Bine ai venit Bleumarin si sa va mearga din plin! Na ca am facut o rima.Posted Image

Edited by cumparator, 07 June 2016 - 20:36.


#6
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
merci, stai ca incerc sa il pun din nou, ca am facut aceleasi comenzi dar nu stiu de ce a iesit asa

sa vedem

sorry, a iesit de doua ori , asa e mai la batranete, mai greu cu tehnica noroc cu aia miciPosted Image

Attached Files



#7
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
am pus eu planul parter in format jpegAttached File  plan parter hambar.jpg   259.41K   117 downloads
Interesanta casa...dar eu nu inteleg structura....
Am inteles ca stalpii din ax 1 cu ax A si 4 cu E care apar doar la etaj sunt de "rigidizare" a coltului si nu de rezistenta...dar ce s-a intamplat cu stalpii din ax 2 cu C si D care apar doar pe parter...la etaj i-a papat lupul? Ai proiectul de rezistenta sau ai doar proiectul de autorizare....?

#8
mariana_1981

mariana_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 06.04.2015
Ii place photoshop-ul lui Andrei

#9
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
am si proiect de structura, vedem cand ajungem acolo, cum zice si dirigintele  (e adevarat ca nu am fost prea multumita de arhitect pana la final, asta e o sa vedem)

care Andrei, arhitectul?

#10
mariana_1981

mariana_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 06.04.2015
Da, el are viziune dar sa ii vedem și colaboratorii cum sunt.

Edited by mariana_1981, 07 June 2016 - 21:53.


#11
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postbleumarin10, on 07 iunie 2016 - 21:37, said:

am si proiect de structura, vedem cand ajungem acolo, cum zice si dirigintele  (e adevarat ca nu am fost prea multumita de arhitect pana la final, asta e o sa vedem)
pune si proiectul de structura ca sunt curios cum a rezolvat structuristul structura...asta daca esti si tu curios sa afli daca ai o casa "in standarde"...

View Postbleumarin10, on 07 iunie 2016 - 21:37, said:

care Andrei, arhitectul?
care Andrei? care arhitect?

#12
mariana_1981

mariana_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 06.04.2015
Pentru cunoscători...

#13
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
noi am vrut o casa noua, ei cred ca lucreaza mai mult pe proiecte tip, el e un dragut cand discuti cu el, la noi a iesit cam cum am vrut, dar ai grija ca se piede informatia pana ajunge la ceilalti, trebuie batuti la cap sa iasa cum vrei (cum ai discutat), iar la partea de structura/instalatii tot la fel
niste poze de luni inainte de torentialele ce au lasat niste balti....aseara m-am dus sa masor un pic ca mi se parea ca e mai aproape de gard in fata si inca mi se afunda adidasul, ma enerveaza ploile astea si de luni vin altelePosted Image

Attached Files



#14
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Fumul ala din poza a doua e incendiul din Jilava?
Dupa ce scoti casa din pamant nu mai ai de ce sa iti faci griji cu ploile.

Si la mine dispar la mansarda 2 stalpi de beton armat, in schimb am unii de metal care mi-au facut numai probleme. Din cauza lor a trebuit sa fac peretii de rigips si a fost mai mare complicatia.

Edited by cumparator, 08 June 2016 - 10:05.


#15
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
s-ar putea sa fie ala fumul, oricum am trecut pe centura si vedea destul de mare si batea spre bucuresti
da, parca nu avansam deloc, nici nu am inceput ca ne-am si oprit, maine totusi ma apuc de put

#16
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
tot dau exemplu topicul meu in care gasesti informatii bune zic eu referitoare la put
vezi aici partea de automatizare
PS: nu uita de aerisiri...eu "am uitat" si acum am probleme cu condensul ....va trebuie sa sparg sa bag 2 tevi pentru ventilare...

Edited by brawnie, 08 June 2016 - 10:55.


#17
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
deocamdata la noi o sa luam o pompa ieftina din aleea castanilor (bercenarii stiu ce spun), putul o sa fie la a doua panza adica 20 si ceva de metri
cu teava albastra, la ce aerisiri te referi? stiu ca tevile or sa fie cu niste fante taiate pe ele, poate ma insel (eu sunt o ea, mai paralela cu instalatiile)

#18
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Doar o teava va avea fante, cea care vine in dreptul apei. Sa puneti margaritar si putarul sa aiba pompa sa traga apa la greu dupa ce tubeaza.
E bine sa izolati panzele cu ciment, dar presupun ca stie omul.

Aerisirea este pentru caminul de put, probabil ca nu il faceti acum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate