Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

doar un hambar

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#235
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View Postbobitzaaa, on 14 iunie 2017 - 21:13, said:

1. o rezolv, dar 2... 1800eur au costat 2 usi salamander pe sub care "bate vantul"
Mie mi-a zis montatorul / ofertantul de Salamander...ca daca aleg usi fara prag jos..o sa-mi fluture vantul sosetele..cand trec pe langa ea..asa ca am ales cu prag jos..sa fie etansarea mai buna.

View Postbleumarin10, on 15 iunie 2017 - 09:40, said:

asa cred ca e , am conducta de aer de afara are vreo 3m, nu am incercat inca semineul ca nu am mufate conductele de aer cald la grille sus la etaj
Eu am ales sa aduc aerul pt aductiune prin demisol...Il plimb un pic prin tevi pe acolo..si poate se mai incalzeste un pic...sa nu mi-l aduca congelat direct de afara..Cat priveste grilele de aer de la etaj..ai ceva poze..de la montaj?..Si eu vreau sa fac ceva similar (ce tevi ai folosit / coturi / grile..cum is prinse in hota semineului...etc)?

Edited by manghels, 15 June 2017 - 10:28.


#236
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

View Postmanghels, on 15 iunie 2017 - 10:27, said:

Mie mi-a zis montatorul / ofertantul de Salamander...
Mie nu mi-a zis Posted Image

#237
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

View Postbobitzaaa, on 15 iunie 2017 - 10:24, said:

Banui ca ai cos profesional. Din cate stiu eu, vata din interior trebuie sa se aeriseasca. Pentru asta trebuie sa fie deschis si sus si in partea de jos. La tine cum se aeriseste in partea de jos?
pai am usita e in lateral , nu se vede in poza

#238
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Usita e pentru curatare in interiorul cosului, unde se face funinginea. Mai trebuie sa aibe o grila pentru aerisire si scurgere condens. Astea nu sunt?

Attached Files


Edited by bobitzaaa, 15 June 2017 - 11:58.


#239
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

View Postbobitzaaa, on 15 iunie 2017 - 11:55, said:

Usita e pentru curatare in interiorul cosului, unde se face funinginea. Mai trebuie sa aibe o grila pentru aerisire si scurgere condens. Astea nu sunt?
ba da, cosul e un vulkan are...

#240
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
OK, si cum asigura scurgerea condensului (daca apare) si ventilarea?

#241
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Nici al meu nu are grila pentru aerisire. Are gura de viziatare pentru curatare si teava pentru evacuarea condensului, atat.
Nici nu am vazut grila din aia. Nu se uda izolatia asa?

#242
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
De unde sa se ude?

#243
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Nu ziceai ca e o grila? Ma gandeam ca pe acolo.Posted Image

#244
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Este, ca in poza pusa de mine. S-ar putea daca bate vant tare, ai cosul afara...
Bottom line: grila aia comunica direct cu partea de sus a cosului, sunt canale de aer. Daca e cosul in casa, in mijocul casei, cum mi se pare ca e la Bleumarin, atunci va avea circuit deschis de aer in casa (ceea ce nu e de dorit).

Edited by bobitzaaa, 15 June 2017 - 14:24.


#245
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Nu prea m-am prins nici eu cum se face aerisirea intre tubul de samota  / vata si elementele de manta exterioare cosului..Stiu ca placa de capat e lipita..la fel si conul ala metalic (in varful cosului)..deci aerul care ar intra in cos..ar avea acces doar prin interiorul tuburilor de samota (care-s lipite intre ele)..si ar iesi/intra si prin teava de eliminare condens..care de obicei iese tot afara..prin vreun circuit de tevi (sau poate direct in canalizare).

Deci..cum se face aerisirea vatei de la mijloc? Intra aer doar prin grilajul ala de jos? Sau mai are vreo 'portita' ascunsa si in varful cosului?

PS: din ce-am vazut la mine..la Schiedel..singura cale sa intre aer rece in casa..e prin interiorul tuburilor de samota..apoi..daca nu e inchisa calea..prin soba / semineu..

PS2: Astia de la Schiedel zic ca pe langa placa de capat de sus (placa izolatoare) trebuie lasati 8 cm pana la ultimul tub de samota..si pe acolo s-ar face ventilarea...desi..tot nu vad cum..pt ca piesa aia da capat vine etans peste manta..Cel putin din ce-am vazut pana acu..

Attached Files


Edited by manghels, 15 June 2017 - 14:34.


#246
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Pun poze de la mine.

Attached Files



#247
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
aha...las ca  o sa ma urc si eu in curand..pe casa..sa-l plachez cu ceva klinker..si o sa ma uit mai atent..la aerisire..

#248
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
uite un model Posted Image
Cum ai facut hidro intre cos si tigla?

View Postmanghels, on 15 iunie 2017 - 10:27, said:

Cat priveste grilele de aer de la etaj..ai ceva poze..de la montaj?..Si eu vreau sa fac ceva similar (ce tevi ai folosit / coturi / grile..cum is prinse in hota semineului...etc)?
Iti raspund eu: canale din Skamotek

Attached Files



#249
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Cu niste benzi de hidroizolare..apoi niste tabla peste..si finisat cu un mastic..

Procesul efectiv nu l-am vazut..ca n-am fost acolo..insa nu scapa nici o picatura de apa in pod.

Bine..Cosul l-am hidroizolat cu manuta mea..inainte....cu ceva de la Mapei parca..sa nu se infiltreze apa prin manta..in jos..etc.

#250
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
ultimele noutati: e cald si la mine de o saptamana si ceva... bine ca s-a incalzit si afara intre timp, e o senzatie ciudata ca nu bate cald de nici unde dar e placut

Attached Files



#251
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Aia e gresie in poza?

#252
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
si ceea ce ma face sa uit de aglomeratie , de nesimtitii de la ratb ce sunt mana in mana cu cel de la maxi (si de greva nesimtitilor...Posted Image )

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate