Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Sisteme antiefractie pentru locuinte

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2651 răspunsuri în acest subiect

#1477
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.098
  • Înscris: 23.02.2014

 godaro, on 05 iunie 2016 - 00:31, said:

Ce inseamna sectiunea 397? Concret, imi poti spune te rog care sunt pasii?

@Petrecristi chiar asta a facut, ti-a spus concret care sunt pasii: Pentru schimbarea codului instal tastezi [Enter]+[codul instal existent], apoi tastezi
[397], apoi introduci noul cod instal dorit, apoi [Enter] + [Clear][Clear]. Pentru schimbarea codului master tastezi [Enter]+[codul instal existent], apoi
tastezi [399], apoi introduci noul cod master dorit, apoi [Enter] + [Clear][Clear].
Combinatia de taste [Enter]+ [Clear][Clear]. sunt pentru salvarea setarilor si iesirea din programare.

#1478
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.609
  • Înscris: 17.03.2014

 godaro, on 05 iunie 2016 - 00:31, said:

Ce inseamna sectiunea 397? Concret, imi poti spune te rog care sunt pasii?

Sfatul unui incepator: Uita-te un pic peste un ghid de programare ca altfel nu intelegi nimic. Pasii aia sunt, dar e tare aiurea sa apesi un sir de taste fara sa intelegi nimic. Nu stii daca a luat codurile sau nu, si nu vezi absolut nimic. Inchipuie-ti ca scrii la calculator legat la ochi. Eu am programat niste zone inainte sa ma bag la coduri, si tot nu am facut treaba cu placere. Pana una alta se pare ca a mers. Azi am armat sistemul pentru prima data, dar cand am ajuns acasa si a trebuit sa il dezarmez imi cam tremuau picioarele...

#1479
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.728
  • Înscris: 25.01.2007
Pai aici e pb., ca manualul nu este pt incepatori. Nu e descris nicaieri ce e aia o sectiune. Nu e scris nicaieri ca utilizatorul #1 este Masterul si ca daca vrei sa creezi un Utilizator trebuie sa incepi cu cifra 2, ca daca incepi cu 1 de fapt schimbi codul Master. Eu mi-am prins urechile in manualul ala. Dar intr-adevar, daca prinzi spilul de la cineva mai priceput pe urma capata sens.

#1480
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.098
  • Înscris: 23.02.2014
@godaro, cauta un manual de tip "Reference & Installation", citestel cu atentie in special de la Part 3: Programming Methods si iti va fi
mai usor sa intelegi care sunt pasii de instalare si programare, precum si modul in care se face asta. Daca nu ai sau nu gasesti iti trimit
eu unul.
Intra-devar manualul nu este conceput pentru incepatori pentru ca un sistem de alarma se instaleaza in mod normal de catre persoane
calificate si autorizate in acest domeniu, dar sa fim seriosi, nimeni nu se naste asa, trebuie sa ai cunostintele si abilitatile tehnice necesare
sa vrei sa faci asta, sa exersezi si apoi rezultatele apar.

Editat de mateus13, 06 iunie 2016 - 05:13.


#1481
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.609
  • Înscris: 17.03.2014
Foarte in mare, fiecare sectiune defineste un mod de actiune a sistemului. Fiecare sectiune are un numar din 3 cifre (ex: 001 -- 032 pentru zone, 397 - codul de instalator, 399 - codul master etc) si pentru fiecare sectiune exista un numar de optiuni care poate fi activat. De exemplu, pentru zone definesti tipul zonei (adica daca declanseaza alarma instant, sau cu intarziere etc), partitia careia ii este alocata zona respectiva si alte cateva optiuni.
Fiecare sectiune se programeaza asa cum s-a explicat mai sus adica [enter] + [cod instalator] + [numar sectiune] + [optiuni]. Trebuie sa te obisnuiesti un pic cu ideea si daca vrei sa programezi tot sistemul cam trebuie citit manualul de programare pana la capat ca sa vezi ce poate face sistemul tau si ce optiuni poti activa. Mie cu totul mi-a luat ceva pana sa pun sistemul pe picioare (inclusiv montare, cablare etc) insa nici nu m-a grabit ceva foarte tare ca sa ma mobilizez mai mult. Oricum ajutorul pe care l-am primit de aici de pe forum a fost esential si folosesc acest prilej sa le multumesc tuturor (si in special lui mateus) pentru sfaturi.

#1482
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.955
  • Înscris: 23.06.2009

 Petrecristi, on 02 iunie 2016 - 10:49, said:

.

SP6000 se poate reseta si cu sunt intre PGM si zona 1 ? Aceasta metoda nu este doar pentru centralele care nu au buton de reset (ex. SP4000) ?

resetarea se face doar cu ajutorul butonului de reset de pe placa de baza

se tine apasat pana incepe sa licare un led de pe langa dupa care se mai apasa inca o data scurt si se asteapta cateva secunde pana se reseteaza

resetarea sterge inclusiv codul de instalator ...... asta daca functia de reset nu a fost blocata din programare :)

Editat de hightech-sys, 08 iunie 2016 - 20:39.


#1483
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.367
  • Înscris: 19.12.2009

 hightech-sys, on 08 iunie 2016 - 20:37, said:

resetarea se face doar cu ajutorul butonului de reset de pe placa de baza

se tine apasat pana incepe sa licare un led de pe langa dupa care se mai apasa inca o data scurt si se asteapta cateva secunde pana se reseteaza

resetarea sterge inclusiv codul de instalator ...... asta daca functia de reset nu a fost blocata din programare Posted Image

Exact asta stiam si eu dar nu eram sigur. Am intrebat pentru ca ce scrie mai jos mi se pare total gresit. Sau poat gresec eu...

 spider_zero_sapte, on 31 mai 2016 - 20:47, said:

Butonul de reset de pe PCB nu reseteaza codurile de installer sau master ci doar resetul hardware care se face prin șuntarea....


#1484
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.098
  • Înscris: 23.02.2014
Se stie clar (si sigur) ca resetul hardware (din buton), cat si software (adresa 950) reseteaza totul la default, inclusiv installerul. Ce mai
ramane de verificat este daca functioneaza si resetul prin suntare (ca la SP 4000).. Am sa anunt cand reusesc sa verific.

#1485
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.728
  • Înscris: 25.01.2007
Salutare din nou,

De vreo 2 saptamani senzorul meu DG75 da alarme false zilnic intre orele 17-19 odata pe zi. Am un catelus mic de 6kg care de vreo luna umbla liber prin casa. In primele saptamani senzorul nu a dat dat alarme false, in ultimele 2 tipa zilnic. Senzorul e pozitionat sus, nu are acces la el. Geamul spre care bate senzorul este acoperit in permanenta cu draperie.

Singurul lucru diferit in acest timp este ca fix acum 2 saptamani am chemat pe cei care au montat sistemul sa rezolve o alta alarma falsa la un contact magnetic. A desfacut cutia si a refacut legaturile la CM ul respectiv (#7). Fix de atunci a inceput sa dea rateuri detectorul asta (#6). O fi tot o pb de legaturi in centrala sau chiar senzorul da rateuri?

#1486
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.239
  • Înscris: 01.12.2005
Am si eu o intrebare: am o centrala dsc cu senzori PIR. Cum e mereu cineva pe acasa, functioneaza destul de rar. Zilele trecute insa am armat, iar peste circa 3 ore all hell broke loose ! Tot suna unul din senzori (cel din bucatarie). Si se pare ca a sunat cam la intervale de juma de ora, pana am ajuns acasa. Dezarmat, eroare pe senzor. Am armat si circa 2 ore nimic.

Acum intrebarea e, cu alarma nearmata, pot desface capacul senzorului respectiv sa vad inauntrul lui? Sau se va activa automat tamperul?

#1487
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.367
  • Înscris: 19.12.2009
Tamperul, daca e legat si setat corect, este activat si cand sistemul este dezarmat. Cand desfaci capacula acelui senzor vei declansa alarma. Dar asta nu e o problema pentru ca poti sa tastezi codul si se va opri cu condittia sa nu apesi acel tamper din nou.

#1488
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.239
  • Înscris: 01.12.2005
Aha, multam. Ma uit diseara! Ziceau ca - cine stie- o fi intrat vreun gandac :) Ori fiind lasate usile deschise, s-a facut curent, senzorul e orientat spre hota...

#1489
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.728
  • Înscris: 25.01.2007
Legat de intrebarea mea de mai sus. Am desfacut senzorul (DG75) si am remarcat ca un fir statea fix in dreptul unei lentile. De asemenea am vazut ca toti jumper-ii erau montati. Un jumper montat inseamna ca respectiva setare este ON?

#1490
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.098
  • Înscris: 23.02.2014

 godaro, on 14 iunie 2016 - 12:40, said:

Legat de intrebarea mea de mai sus. Am desfacut senzorul (DG75) si am remarcat ca un fir statea fix in dreptul unei lentile. De asemenea am vazut ca toti jumper-ii erau montati. Un jumper montat inseamna ca respectiva setare este ON?

Da, jumperul montat inseamna ca setarea este ON, adica ptr. J1 inseamna ca tipul de procesare al semnalului este simplu, putand fi utilizat in medii normale cu surse minime
de interferenta. J2 ON inseamna sensibilitate normala pentru senzor, pus pe OFF acesta va avea o sensibilitate mai scazuta, evitundu-se alarmele false in locurile cu risc ridicat
de alarme false (curenti de aer, radiatoare, sobe etc.). J3 este pentru LED-ul indicator. Pe ON sunt setarile de fabrica ale senzorului.

#1491
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.609
  • Înscris: 17.03.2014
Eu am majoritatea senzorilor PIR montati "sa vada" geamurile, iar sub geamuri de regula am calorifere. Sa inteleg ca trebuie sa ii pun pe sensibilitate scazuta? Are vreo importanta temperatura caloriferelor, sau conteaza mai mult variatiile rapide de temperatura? Ale mele merg in general pe temperatura scazuta (45 de grade maxim). Pentru zonele cu incalzire in pardoseala exista restrictii?

#1492
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.728
  • Înscris: 25.01.2007
Multumesc pt raspuns. Eu am avut alarme false in ultimele 2 saptamani. Ieri am indepartat firul cu pricina din fatza uneia dintre lentile. Daca continua sa dea alarmel false atunci trec J2 pe off pt sensibilitate mai scazuta.

#1493
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.098
  • Înscris: 23.02.2014

 M_ierdnA, on 14 iunie 2016 - 16:42, said:

Eu am majoritatea senzorilor PIR montati "sa vada" geamurile, iar sub geamuri de regula am calorifere. Sa inteleg ca trebuie sa ii pun pe sensibilitate scazuta? Are vreo importanta temperatura caloriferelor, sau conteaza mai mult variatiile rapide de temperatura? Ale mele merg in general pe temperatura scazuta (45 de grade maxim). Pentru zonele cu incalzire in pardoseala exista restrictii?
Daca senzorii nu sunt direct deasupra caloriferelor nu este chiar asa grav, in caz contrar functionalitatea acestora ar fi mult afectata. Daca acestia sunt montati
in coltul incaperii si caloriferele sunt pe mijlocul peretelui, riscurile sunt mult mai mici, problemele apar la schimbari bruste de temperatura sau in cazul in care
perdelele/jaluzelele se misca din cauza caldurii degajate de calorifer.

#1494
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 455
  • Înscris: 05.03.2010
Buna seara...ce detector de gaz poate fi montat la un sistem de alarma? Adica detectorul sa-si faca treaba(in caz de alarma sa inchida electrovalva) dar sa trimita semnal si in alarma pentru a fi instiintat....multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate