Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Discutii despre studii, joburi, oportunitati in IT, inginerie si high-tech, Europa vs North America

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.09.2013

View Postlyanna, on 25 mai 2016 - 10:39, said:

@wizarfofoz
Ai dreptate ca HW e cam mort deocamdata. Dar e mort pentru ca nu prea mai apar "inovatii" majore.

Atat timp cat ai masini,avioane,elicoptere,nave marine,nave spatiale,computere,printere,roboti industriali,masini de spalat,televizoare,cuptoare cu microunde,(peste 1 ora) tablete,telefoane,procesoare de semnale,sisteme de masuratori,aparatura medicala etc noi,imbunatatite,HW nu e mort.Stai,ca de-abia am intrat in era masinilor electrice,a internet of things-ului,a roboticii inteligente...In ziua de astazi mai toti inginerii HW studiaza si un minor in programare,daca nu chiar un major (embedded systems).Mi se pare mult mai relevant sa ai cunostinte solide HW la angajarea ca programator intr-un domeniu de mai sus

Edited by syndrome13, 26 May 2016 - 08:25.


#56
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu tre' sa recunosc ca mi-e bine asa si mi-e lene sa impusc curcanul :lol:. Am si niste prieteni cu care as putea lejer sa incep ceva, am discutat de vreo 2 ori ipotetic la un pahar de... vin, da' de fiecare data ne-am dat seama ca tuturor ne e lene sa ne complicam. Cel putin deocamdata.

#57
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.09.2013

View PostRosebud09, on 26 mai 2016 - 02:16, said:

Cred ca ati gresit subiectul, trebuia sa discutati astea la alt capitol de Softpedia, parca toti ati fi super-hiper- ultra softisti plini de bani.
Asa e,trebuiau sa mute topicul la capitolul "praduitori neavizati".Discutiile intre cetateni din diferite tari,ai unor diferite tari despre viata profesionala in IT pe topicul "cafeneaua diasporei"->"it inginerie si high tech etc" nu-si au locul aici.

View PostDev, on 26 mai 2016 - 08:24, said:

Eu tre' sa recunosc ca mi-e bine asa si mi-e lene sa impusc curcanul Posted Image. Am si niste prieteni cu care as putea lejer sa incep ceva, am discutat de vreo 2 ori ipotetic la un pahar de... vin, da' de fiecare data ne-am dat seama ca tuturor ne e lene sa ne complicam. Cel putin deocamdata.
Discutam si eu cu prietenii despre treaba asta.Incercam sa le explic ca daca au atitudinea de mai sus nu vor face niciodata nimic.Antreprenorii de succes se arunca si iau riscuri de la 14-16 ani,muncesc 20 de ore pe zi,pierd,o iau de la capat,castiga,pierd,iar castiga...In opinia mea,daca pana la 18 ani n-ai dat dovada ca ai stofa de antreprenor si risk-taker,slabe sanse sa iasa ceva.

#58
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postsyndrome13, on 26 mai 2016 - 08:32, said:

Discutam si eu cu prietenii despre treaba asta.Incercam sa le explic ca daca au atitudinea de mai sus nu vor face niciodata nimic.Antreprenorii de succes se arunca si iau riscuri de la 14-16 ani,muncesc 20 de ore pe zi,pierd,o iau de la capat,castiga,pierd,iar castiga...In opinia mea,daca pana la 18 ani n-ai dat dovada ca ai stofa de antreprenor si risk-taker,slabe sanse sa iasa ceva.
Exagerezi. Pentru o minoritate e suficienta o idee buna la momentul potrivit si un pic de cunostinte si rabdare sa o puna in practica.
Iar faptul ca muncesti 20 pe ore pe zi nu e nicidecum o garantie a succesului.

#59
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postsyndrome13, on 26 mai 2016 - 08:24, said:

Atat timp cat ai masini,avioane,elicoptere,nave marine,nave spatiale,computere,printere,roboti industriali,masini de spalat,televizoare,cuptoare cu microunde,(peste 1 ora) tablete,telefoane,procesoare de semnale,sisteme de masuratori,aparatura medicala etc noi,imbunatatite,HW nu e mort.Stai,ca de-abia am intrat in era masinilor electrice,a internet of things-ului,a roboticii inteligente...In ziua de astazi mai toti inginerii HW studiaza si un minor in programare,daca nu chiar un major (embedded systems).Mi se pare mult mai relevant sa ai cunostinte solide HW la angajarea ca programator intr-un domeniu de mai sus

E vorba de citi oameni e nevoie si citi bani ies.
Asa lumea are nevoie si de caramizi ca se construieste la greu, dat cite fabrici de caramizi stii tu, cit platesc, cit angajeaza?
Orium ideea e sa te mentii flexibil, poate iti schimbi gindirea in 10 ani si sa poti trece puntea.

#60
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postsyndrome13, on 26 mai 2016 - 08:32, said:

Discutam si eu cu prietenii despre treaba asta.Incercam sa le explic ca daca au atitudinea de mai sus nu vor face niciodata nimic.Antreprenorii de succes se arunca si iau riscuri de la 14-16 ani,muncesc 20 de ore pe zi,pierd,o iau de la capat,castiga,pierd,iar castiga...In opinia mea,daca pana la 18 ani n-ai dat dovada ca ai stofa de antreprenor si risk-taker,slabe sanse sa iasa ceva.

Munca multa ajuta clar la dezvoltarea afacerii, dar eu nu prea sunt de acord cu ideea de stofa, ca trebuie sa fii risk-taker (asa cum sunt ei perceputi de oameni). Asta e o imagine creata de media pentru a creea o anumita aura in jurul antreprenorilor/managerilor de top, ca citeau paispe' carti intr-o luna, ca dorm 3h pe noapte si altele asemenea. Totul e sa fii mai eficient decat concurenta. Daca e un domeniu cu concurenta masiva si o piata mare de desfacere, atunci trebuie sa fii exceptional, sa ai finantare si sa ai noroc. Insa, daca te axezi pe o nisa, cu produse si servicii depasite moral si unde bariera de intrare e destul de ridicata, ai toate sansele sa castigi mai multi bani decat ai fi facut-o ca angajat. Si lucrand mai putin, pe deasupra!

Ideal ar fi sa iti folosesti timpul pentru a dezvolta ceva ce poate fi multiplicat, nu doar sa iti vinzi timpul. Ajuta sa te asociezi cu persoane din alte domenii, sa ii intrebi de problemele lor si sa vezi cum s-ar putea rezolva. E de preferat (dupa mine) sa ai sanse maricele sa faci 1 mil $ vanzand ceva intr-o nisa de care nu a auzit nimeni, decat sa iti bati creierii cu aceleasi probleme cu care se lupta toate companiile mari. Cu cateva luni de munca peste program, 2-3 prieteni care stiu si un pic de HW si SW, pot pune pe picioare un proof-of-concept cu care sa mearga mai departe. Cand ai produsul, deja totul devine mult mai usor. Toata treaba reducandu-se la mentenanta si a tine ochii deschisi dupa competitie.

#61
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.09.2013

View Postfigo1988, on 26 mai 2016 - 09:29, said:

Daca e un domeniu cu concurenta masiva si o piata mare de desfacere, atunci trebuie sa fii exceptional, sa ai finantare si sa ai noroc.

Bun venit in lumea dezvoltarii de aplicatii software :)

View Postfigo1988, on 26 mai 2016 - 09:29, said:

Insa, daca te axezi pe o nisa, cu produse si servicii depasite moral si unde bariera de intrare e destul de ridicata, ai toate sansele sa castigi mai multi bani decat ai fi facut-o ca angajat. Si lucrand mai putin, pe deasupra!
Stiu pe cineva care face efecte de chitara asa.Si eu m-am gandit sa vin cu un produs nou si util,cand e gata prototipul doar sa vand ideea cuiva care are resursele sa-l mass produca

#62
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postsyndrome13, on 26 mai 2016 - 09:36, said:

Bun venit in lumea dezvoltarii de aplicatii software Posted Image

Mersi, sunt de cativa ani deja. Reteta pe care am descris-o, am aplicat-o cu succes, mai putin partea cu milionul de $. :lol: Mai sunt niste ani de munca pana acolo.

View Postsyndrome13, on 26 mai 2016 - 09:36, said:

Stiu pe cineva care face efecte de chitara asa.Si eu m-am gandit sa vin cu un produs nou si util,cand e gata prototipul doar sa vand ideea cuiva care are resursele sa-l mass produca

Si eu credeam ca e nevoie de resurse multe, nu chiar. Daca nu e atat de important design-ul carcasei, se pot lua carcase direct de pe piata la preturi de nimic, iar productia HW se poate face in serii mai mici. Sunt si firme care, daca ajung sa aiba incredere in tine, iti construiesc "pe datorie". :) Cu termen de plata la 60-90 de zile. Se pot organiza si pre-comenzi, sunt multe mecanisme. Factorul decisiv e costul de productie vs pretul de vanzare (trebuie sa fie un multiplu sanatos aici, mai ales pentru o companie mica). De asemenea, cand stabilesti pretul, nu uita sa lasi o marja si pentru dealeri, sa existe si pentru ei o motivatie in a-ti vinde produsul.

#63
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006

View PostRosebud09, on 26 mai 2016 - 02:16, said:

Vreun cuvant despre cca 250-300.000 de joburi in IT care se vor pierde anul acesta in US?
Intel (a inchis si centrul din Bucuresti), Cisco, Symantec, Yahoo, HP, Microsoft, Oracle, IBM, fiecare concediaza mii sau zeci de mii.
HP a dat afara pt ca a fost sapat din interior. Deci coruptia a jucat un rol important. Acum sunt anchetati, la fel si Microsoft. Pot sa speculez ca ceilalti giganti au probleme similare sau, ca bancile, se influenteaza pt ca au relatii de afaceri si daca unele au probleme, le au impreuna. Mai nou Google e anchetat in Franta. Deci nu industria e problema ci oamenii. Ca mai mereu :)

#64
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postfigo1988, on 26 mai 2016 - 09:49, said:

Si eu credeam ca e nevoie de resurse multe, nu chiar. Daca nu e atat de important design-ul carcasei, se pot lua carcase direct de pe piata la preturi de nimic, iar productia HW se poate face in serii mai mici. Sunt si firme care, daca ajung sa aiba incredere in tine, iti construiesc "pe datorie". Posted Image Cu termen de plata la 60-90 de zile. Se pot organiza si pre-comenzi, sunt multe mecanisme. Factorul decisiv e costul de productie vs pretul de vanzare (trebuie sa fie un multiplu sanatos aici, mai ales pentru o companie mica).
In plus, spre deosebire de acum 10-20 de ani, este mult mai usor sa produci singur, daca vrei neaparat. Poate nu chiar tot, dar oricum nu mai este chiar un impediment. Mie viitorul imi "miroase" a microproductie personalizata, ceea ce nu ar fi chiar rau.

#65
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postdexterash, on 26 mai 2016 - 17:38, said:

In plus, spre deosebire de acum 10-20 de ani, este mult mai usor sa produci singur, daca vrei neaparat. Poate nu chiar tot, dar oricum nu mai este chiar un impediment. Mie viitorul imi "miroase" a microproductie personalizata, ceea ce nu ar fi chiar rau.

Foarte corect. Uitasem de posibilitatea de printa 3D carcasa, mai ales daca este vorba de serii mai mici si marje bunicele de profit.

#66
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009
Problemele din interiorul companiei au anumite motive sa apara. Nu vin asa, doar pentru ca ar fi unul mai mandru decat altul, invidie sau chestii din astea. Nu inseamna ca nu pot fi dar pana sa afectezi dramatic o companie mare e cale lunga si de obicei drumul se opreste mai devreme.

Sunt deci probleme pe care unii le vad rezolvate intr-un fel in timp ce altii altfel si fiecare cauta sa-si impuna punctul de vedere. Una din cauze (referitor si la companiile IT ): piata isi spune cuvantul prin cererea mai redusa intr-un domeniu sau altul (saturatie), plus concurenta tot mai acerba.
Ani si ani companiile de soft mai ales dar si HW au inventat si au impus, mai clar "bagat pe gat" clientilor tot felul de programe si programele, aparate diverse, toate cu mai mult sau mai putina utilitate. Vezi exemplul clasic de afacere tip Microsoft cu variante anuale la Office de care nici 0.01% din oameni nu au cu adevarat nevoie; fiecare imbunatatire (cum am spus in general inutila pentru marea masa de utilizatori) a presupus mai mult HW, resurse, etc si asa s-au miscat restul afacerilor. Si alte companii au urmat acelasi model dar se pare ca oamenii s-au saturat. Firmele de engineering care utillizeaza softuri performante si scumpe procedeaza la fel, adica restrang achizitionarea de noi programe la care mai difera doar culoarea interfetei, renunta la "abonamentul" de up-date periodic care costa zeci de mii de dolari pentru uneori zero folosire, etc. Jocurile trec si ele prin timpuri mai grele, tot mai multe organizatii protestreaza in legatura cu subiectul acestor jocuri (plus ca unii deja considera adultii impatimiti la jocuri de calculator ca putand avea probleme psihice, am citit mai demult despre asta, era un seminar cu firma de recruiting).

Revin, cererea de pe piata incepe sa fie considerata tot mai mult si atunci apar fie alte sisteme de vanzare (vezi ce face Microsoft cu al ei 360 de ex, sunt si altele) fie se dezvolta activitatea de aplicatii specifice unui anumit client.
Astea se reflecta in piata muncii, se renunta deci la angajatii "scumpi" sau considerati scumpi in raport cu rezultatul sau banii castigati de pe urma lor. Camp liber pentru "disponibilizati" sa incerce ei singuri.
Observ o dezvoltare formidabila in domeniul imprimatelor 3D, (Nord America) sunt deja mii de firme mici care au aparut in ultimii ani. Cu toate limitarile drastice privind materialele folosite, domeniul se dezvolta si ofera o alternativa interesanta in domeniul produselor de serie mica.

Edited by Rosebud09, 26 May 2016 - 18:46.


#67
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postfigo1988, on 26 mai 2016 - 17:55, said:

Foarte corect. Uitasem de posibilitatea de printa 3D carcasa, mai ales daca este vorba de serii mai mici si marje bunicele de profit.
Si nu numai carcase. Ca de exemplu:
http://forum.softped...artup-romanesc/

View PostRosebud09, on 26 mai 2016 - 18:45, said:

Vezi exemplul clasic de afacere tip Microsoft cu variante anuale la Office de care nici 0.01% din oameni nu au cu adevarat nevoie
Asa este, nu au nevoie. Dar este un raspuns la piraterie, la o alta fata a pietei. Ca nu convine... well, soarta.

View PostRosebud09, on 26 mai 2016 - 18:45, said:

Firmele de engineering care utillizeaza softuri performante si scumpe procedeaza la fel, adica restrang achizitionarea de noi programe la care mai difera doar culoarea interfetei, renunta la "abonamentul" de up-date periodic care costa zeci de mii de dolari pentru uneori zero folosire, etc.
In timp ce ei renunta si se expun, hackerii gasesc noi metode prin care sa "beneficieze" de pe urma "renuntatorilor". Nu-i bai, un "hack/breach/etc" ii va ustura la buzunar mai mult ca orice update (daca si cand se va intampla). Pentru ca orice bresa descoperita in orice software, daca nu este "carpita", este mana cereasca pentru altii. Si niste proiecte ale unor firme de dezvoltare au ceva valoare... Bine, probabil ca lor nu li se intampla.

Desigur, revenim iar la problema cu "ce nu pot atinge nu ma poate atinge". Sau ceva pe acolo...

Edited by dexterash, 26 May 2016 - 19:00.


#68
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009
Nu e vorba de hackeri ca nu sunt programe folosite on-line. Sunt pur tehnice, instalate pe console/statii, eventual pe LAN sunt doar baze de date. Up-databile atunci cand sunt modificari in legislatie sau coduri de fabricatie sau clientii cer completari.

Vorbeam de up-date de dragul de a avea obiectul muncii, de a da ceva de lucru programatorilor. Atunci se inventeaza lucruri care au putina relevanta sau utilitate dar cumva se forteaza clientii sa cumpere program nou. Mai popular si banal ca exemplu: daca primeai ceva in .docx si n-aveai ultimul program (.doc), nu puteai citi, trebuia sa treci la varianta mai noua. La fel a facut si Autodesk si alte.
Este desigur problema "spionajului", dar e altfel si se refera mai mult la partea de contracte. Acolo este in general securitate sporita, acces limitat.

Imprimantele 3D au problema cu materialele, ceea ce fac ele cu greu se pot folosi acolo unde sunt solicitari mai mari sau e necesara oarecare rezistenta in timp.
Cu timpul insa se vor stabili domenii mai clare de aplicabilitate, se vor inventa alte materiale si procedee, etc., deocamdata e doar o nisa ingusta.

#69
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostRosebud09, on 26 mai 2016 - 20:38, said:

Nu e vorba de hackeri ca nu sunt programe folosite on-line. Sunt pur tehnice, instalate pe console/statii, eventual pe LAN sunt doar baze de date. Up-databile atunci cand sunt modificari in legislatie sau coduri de fabricatie sau clientii cer completari.
Lunga povestea. Nu as dori sa deschidem aici o polemica pe tema asta.

View PostRosebud09, on 26 mai 2016 - 20:38, said:

Vorbeam de up-date de dragul de a avea obiectul muncii, de a da ceva de lucru programatorilor.
In anumite conditii s-ar putea sa fie cum spui tu. Dar... eu cred ca este atat de multa treaba in toate domeniile pe tema programarii, incat nu [prea] are sens. Poate o fi altceva la mijloc - de genul tine programatorul ocupat ca sa nu ii treaca prin cap altele.

View PostRosebud09, on 26 mai 2016 - 20:38, said:

Atunci se inventeaza lucruri care au putina relevanta sau utilitate dar cumva se forteaza clientii sa cumpere program nou. Mai popular si banal ca exemplu: daca primeai ceva in .docx si n-aveai ultimul program (.doc), nu puteai citi, trebuia sa treci la varianta mai noua.
Ai o cutie de scule de dimensiunea X. Cineva face niste scule de dimensiunea Y, mai performante, dar mai mari. Nu este normal sa trebuiasca sa iti schimbi si cutia?
Pe de alta parte, suportul pentru .docx in versiunile vechi de Office a fost introdus relativ repede (era un pachet de compatibilitate la Microsoft pe site). Poate dormea in papuci vreun Manager IT?

View PostRosebud09, on 26 mai 2016 - 20:38, said:

Imprimantele 3D au problema cu materialele, ceea ce fac ele cu greu se pot folosi acolo unde sunt solicitari mai mari sau e necesara oarecare rezistenta in timp.
Cu timpul insa se vor stabili domenii mai clare de aplicabilitate, se vor inventa alte materiale si procedee, etc., deocamdata e doar o nisa ingusta.
Ca e ingusta nisa - asta este clar. Dar este o nisa care nu exista acum 10 ani. Si care deschide tot felul de posibilitati - inclusiv de bomboane/ciocolate imprimate 3D. :)

#70
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009
EU vs NA:

Scoli: bune in general si acolo si dincolo, cele din “Ivy League” evident overrated dar inca “suna” bine la angajare. Depinde si de om, apoi de bani.
Scoala ieftina sau pe gratis nu e un stimulent pentru student si poate fi un handicap la angajare, depinde de om si unde vrea sa mearga.
Admitere usoara pentru europeni in EU, grea si limitata in AN, mai ales pentru localnici (strainii sunt avantajati, au locuri separate, beneficiaza mai usor de bursa, verificarea notelor/credentials din tara de origine e dificila si foarte relativa). In ambele zone geografice studentii la master si doctorat, odata admisi depind mult de pretentiile indrumatorului/profesorului.

In AN: practicarea “full” a profesiunii ingreunata/intarziata/restrictionata de necesitatea certificarii de asociatia profesionala, dezavantaj mai mare pentru cei cu studii si practica in afara tarii respective. Se intalneste la mai toate ocupatiile din stiinta, economie si medicina, exceptie (partiala) IT.
Alt dezavantaj in AN: conteaza activitatea/vechimea strict in domeniul sau specializarea in care exista scoala formala sau in domeniul in care este jobul, respectiv certificarea dorite. O intrerupere de cativa ani poate insemna practic “stergerea” scolii (trebuie actualizata sau facuta de la inceput). Obligativitatea cursurilor periodice (cel putin unul la max 2-3 ani interval).

Oportunitati: cu cat mai inalta calificarea cu atat se ingusteaza plaja de actiune, cu atat mai putine locuri de munca disponibile.
In general nu se angajeaza persoane considerate supracalificate pentru functia/pozitia respectiva. Deci daca cauti post de inginer si programator si ai un doctorat (recunoscut sau chiar master, in domeniu) sansele se se uite careva atent peste restul CV ului sunt mici; trebuie sa cauti in cercetare sau invatamant sau sa incerci sa le demonstrezi ca... etc (nu insemna ca nu exista cazuri de reusita).
Un avantaj: scoala zisa superioara este flexibila, adica ofera posibilitatea ca studiile sa se desfasoare in perioade de timp diferite de standardul “un an calendaristic= un an de scoala”. Se pot face 2-3 ani de scoala intr-un an calendaristic sau sau un an in 3 calendaristici. Se poate face partial (un an de studiu = sa zicem 10 cursuri/examene) pentru un Certificat, 2 ani de studiu echivalent pentru o Diploma sau 4 ani pentru un Bachelor. Poti sa te opresti la diploma, sa te angajezi si sa continui dupa aceea. Nu e diferenta semnificativa intre programele la zi sau seral. Plus numar enorm de cursuri de calificare, mai scurte.

In dom. tehnic sau medical: toata lumea (aici la mine) trebuie sa faca mai intai 3 ani de “Stiinte” dupa care abia se orienteaza spre inginerie (alti 2-3 ani), medicina, fizica, etc. Per total conteaza numarul de cursuri si examene, nr de ore de laborator si practica. Nota de "trecere" e  relativa, se poate pierde inscrierea in anul urmator si cu medie de 85% (nu mai vorbesc ca notele pleaca de la zero, daca ar fi asa in Ro, adica sa trebuiasca sa raspunzi corect la 25 intrebari din 50 ca sa speri ca treci examenul.... ) .

Am insistat putin pe astea pentru a arata unele din diferentele fata de sistemul european sau Bologna, de unde o explicatie pentru ce nu sunt usor recunoscute studiile superioare facute in afara AN.
In cazul liceului care e mai “slabut” in America, n-am auzit de mofturi, cu siguranta un absolvent “asa-si-asa” din EU este echivalent cu unul “bun” de dincolo (nu e regula, exista si pe aici copii foarte buni). Educatia e diferita, mai putin sau minimal accent pe acumularea de informatie, mai mult pe aspectul utilitar, ce faci cu ceea ce stii, de unde iei ce-ti trebuie, etc.

Acum in US e perioada buna, economia se invigoreaza dar nr. de locuri de munca bine platite scade ca procent din total. E mai rau cu slujbele in sectorul financiar, petrol si petrochimie. Slujbele de jos nu cred ca va intereseaza (in nici un caz sa va ganditi sa veniti in AN pentru o slujba oarecare sau mai de jos, la plezneala, ca nu merita).

In CAN este recesiune puternica, mai ales in provinciile din centru-vest si atlantice, numarul de slujbe bune disponibile scade constant. Acolo, cca 70-80% din absolventii din ultimii ani (inginerie, economice) sunt angajati pe temporare sau nu sunt angajati deloc.
Still no light at the end of the tunnel.

#71
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.09.2013

View Postdexterash, on 26 mai 2016 - 18:59, said:

Si nu numai carcase. Ca de exemplu:
http://forum.softped...artup-romanesc/

Howly shit,acum am citit si eu despre tip pe net.. e tare de tot.In alta ordine de idei,o idee faina de proiect :)

#72
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

View Postsyndrome13, on 26 mai 2016 - 09:36, said:

Stiu pe cineva care face efecte de chitara asa.

Si io ma ocup de asa ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate