Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Discutii despre studii, joburi, oportunitati in IT, inginerie si high-tech, Europa vs North America

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Digital design e cel mai usor de outsource dintre toate. Poti sa-l faci de oriunde, citeste India sau China, pe cost foarte mic.

View PostTsunnnami, on 16 mai 2016 - 19:32, said:


Nu lucrez in IT dar nu vreau sa te cred
Cel putin dpdv economic e greu de crezut

Nici eu nu lucrez in IT din pacate :D
Ce rost avea sa ma laud ca ailalti au salarii mai mari ca mine... pot insa sa-ti spun ca toti care au putut au fugit de la hardware la software. Am prieteni care au facut miscarea asta si sint multi. Pentru ca acolo sint platiti (mult) mai bine. Suficient ca sa merite o reprofilare, adica un an de studiu puternic pe linga job, interviuri etc
Citeste articolul ala pe care l-am pus: in Palo Alto la 250k primesti ajutoare ca esti considerat sarantoc :D. Cunosc doi insi care stau in Palo Alto, au casa lor, amindoi in software, nici unul mai sus de manager mic... spune-mi si mie cit crezi tu ca e salariul pentru cineva care are casa de 2-3 milioane. Numai rata la credit e 10-15k$ pe luna, numai impozitul de proprietate e 20-30k pe an...deci vorbim de minim 500k pe an.

PS: am descoperit niste greseli in postul meu initial, in realitate si la hardware sint niste bonusri, actiuni etc, pe care nu le-am numarat. In cel mai rau caz sa zicem ca venitul nu e dublu ci cu vreo 70% peste, dar diferenta creste o data cu inaintarea in functie.

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwizardofoz, on 17 mai 2016 - 23:30, said:

Digital design e cel mai usor de outsource dintre toate. Poti sa-l faci de oriunde, citeste India sau China, pe cost foarte mic.


Nici eu nu lucrez in IT din pacate Posted Image
Ce rost avea sa ma laud ca ailalti au salarii mai mari ca mine... pot insa sa-ti spun ca toti care au putut au fugit de la hardware la software. Am prieteni care au facut miscarea asta si sint multi. Pentru ca acolo sint platiti (mult) mai bine. Suficient ca sa merite o reprofilare, adica un an de studiu puternic pe linga job, interviuri etc
Citeste articolul ala pe care l-am pus: in Palo Alto la 250k primesti ajutoare ca esti considerat sarantoc Posted Image. Cunosc doi insi care stau in Palo Alto, au casa lor, amindoi in software, nici unul mai sus de manager mic... spune-mi si mie cit crezi tu ca e salariul pentru cineva care are casa de 2-3 milioane. Numai rata la credit e 10-15k$ pe luna, numai impozitul de proprietate e 20-30k pe an...deci vorbim de minim 500k pe an.

PS: am descoperit niste greseli in postul meu initial, in realitate si la hardware sint niste bonusri, actiuni etc, pe care nu le-am numarat. In cel mai rau caz sa zicem ca venitul nu e dublu ci cu vreo 70% peste, dar diferenta creste o data cu inaintarea in functie.

Nu-mi da mai vrajitorule.
Ma uit la fluturasul de salariu si-mi place ce vad.
Ma uit la casa, una decenta, cu 3 dormitoare, garaj 2 jumate, curte, 3 bai jumate, $250k-$350k

Ma uit pe strada, in afara de calitatea drumului, nu ma pot plange, dar, "mititica" e endura, sare pentru gropi..

Ma uit in vest.
Caut un curs de matematica, nu pot intelege cfrele aslea

Caut un post pentru mine.
Aceasi magnitudine de salariu ca aici... + multe minusuri la calitatea vietii

Asa ca mai bine scriu ca nu vreau sa te cred, pentru ca nu vreau sa cercetez.

#21
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Da mai da tu nu stai unde s-au umflat preturile de la baietii care fac bani Posted Image
Aici dai dublu pe orice. Daca nu de 4 ori. Impozite mai mari, scoli mai proste etc.. Adica calitatea vietii e tot pe acolo, in afara de cazul in care esti daca esti la virful piramidei.
Dar daca reusesti sa pui un ban deoparte 10% dintr-o suma mare sint mai mult decit 10% dintr-o suma mica.
D-asta il sfatuiam pe om sa se duca unde e salariul mare si oportunitatea, nu in vreo industrie d-asta cu un picior in groapa. Poate pentru un mos camine inca merge inca niste ani dar sa fiu de 20 de ani as fugi de hardware ca de ciuma.
Spunea mai sus ca vrea digital design... adica fix ce e usor de trimis in alte tari, unde scolesti un ins in 2 ani. Daca faci analog & RF macar aia e o chestie grea care se invata in mult timp si e mai greu sa o muti pina n-ai o masa critica de ingineri buni cu experienta. Dar sa faci embedded software, digital design, alea azi sint aici, miine in India.
Evident daca esti foarte bun, ai totdeauna o nisa. Dar pentru majoritatea e un risc.

Edited by wizardofoz, 18 May 2016 - 04:06.


#22
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 27.09.2013

View Postwizardofoz, on 18 mai 2016 - 04:05, said:

Da mai da tu nu stai unde s-au umflat preturile de la baietii care fac bani Posted Image
Aici dai dublu pe orice. Daca nu de 4 ori. Impozite mai mari, scoli mai proste etc.. Adica calitatea vietii e tot pe acolo, in afara de cazul in care esti daca esti la virful piramidei.
Dar daca reusesti sa pui un ban deoparte 10% dintr-o suma mare sint mai mult decit 10% dintr-o suma mica.
D-asta il sfatuiam pe om sa se duca unde e salariul mare si oportunitatea, nu in vreo industrie d-asta cu un picior in groapa. Poate pentru un mos camine inca merge inca niste ani dar sa fiu de 20 de ani as fugi de hardware ca de ciuma.
Spunea mai sus ca vrea digital design... adica fix ce e usor de trimis in alte tari, unde scolesti un ins in 2 ani. Daca faci analog & RF macar aia e o chestie grea care se invata in mult timp si e mai greu sa o muti pina n-ai o masa critica de ingineri buni cu experienta. Dar sa faci embedded software, digital design, alea azi sint aici, miine in India.
Evident daca esti foarte bun, ai totdeauna o nisa. Dar pentru majoritatea e un risc.
Analog si RF nu am cum sa fac,pentru ca sunt IT.La ce te referi cand spui "software",pentru ca OOP,Java/C++ Js Ruby Php Css Html etc se invata in max 2 luni,insa ceva HDL ia mult mai mult timp.Vrei sa spui ca asa ceva se invata in 2 ani,proiectat de niste baieti din India ? Nush..numai pentru algoritmii aia de procesarea semnalelor cu FPGA se fac niste mastere frumusele...De control engineer ce zici ?Baietii care fac design-ul la sistemele de control pentru masini,avioane,fabrici,etc,etc tot din India vor veni,scoliti in 2 ani Posted Image) ?Cred ca stii ca daca vrei sa faci software serios in primul rand trebuie sa faci facultatea de computer science+master,algoritmii,structurile de date,arhitectura sistemelor de operare,principiile ingineriei software etcetc nu se invata intr-un an intre job-uri.
A,inca ceva:peste tot acum tineretul se duce la software.Softisti gasesti peste tot,concurenta este enorma si tot timpul vor fi baieti mai buni decat tine care sa se angajeze inaintea ta.Toata lumea gandeste ca tine,fuge de hardware/embedded/low lvl soft,generand o nevoie acuta de astfel de ingineri,mai ales pe termen lung.Parerea mea.

Edit:baietii de la firmele auto din De,de exemplu,oare pun indinei sa le faca test setup-uri,hardware requirements,pcb design-uri,sa le valideze modulele,sa le imbunatateasca,etcetc ?Sutele de milioane de linii de cod dintr-o masina oare sunt generate din India,la comanda ?

Edited by syndrome13, 18 May 2016 - 09:13.


#23
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 27.09.2013
Mai adaug o chestie:intram cu viteza in era IoT si a robotilor.Cata mai hardware-ul acoloPosted Image)

Edited by syndrome13, 18 May 2016 - 11:20.


#24
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Da da e ieftin, nu se fac bani.

View Postsyndrome13, on 18 mai 2016 - 09:00, said:

Analog si RF nu am cum sa fac,pentru ca sunt IT.La ce te referi cand spui "software",pentru ca OOP,Java/C++ Js Ruby Php Css Html etc se invata in max 2 luni,insa ceva HDL ia mult mai mult timp.Vrei sa spui ca asa ceva se invata in 2 ani,proiectat de niste baieti din India ? Nush..numai pentru algoritmii aia de procesarea semnalelor cu FPGA se fac niste mastere frumusele...De control engineer ce zici ?Baietii care fac design-ul la sistemele de control pentru masini,avioane,fabrici,etc,etc tot din India vor veni,scoliti in 2 ani Posted Image) ?Cred ca stii ca daca vrei sa faci software serios in primul rand trebuie sa faci facultatea de computer science+master,algoritmii,structurile de date,arhitectura sistemelor de operare,principiile ingineriei software etcetc nu se invata intr-un an intre job-uri.

N-am stiut ca esti IT (computer engineering?)
Du-te tu la un master sau doctorat sa vezi ca toti colegii tai sint indieni si chinezi... nu mai fac europenii si americanii d-astea, e prea grele si nu iese banul.
Nu trebuie confundate limbajul cu algoritmul, de exemplu acum e hot treaba cu AI, big data, chestii d-astea.. nu limbaje. Limbajele se invata daca stii algoritmii si daca stii si alte lucruri sa faci singur un algoritm.
Si da, toate companiile mari fac outsourcing la greu. Nu la tot dar la foarte multe.

Quote


A,inca ceva:peste tot acum tineretul se duce la software.Softisti gasesti peste tot,concurenta este enorma si tot timpul vor fi baieti mai buni decat tine care sa se angajeze inaintea ta.Toata lumea gandeste ca tine,fuge de hardware/embedded/low lvl soft,generand o nevoie acuta de astfel de ingineri,mai ales pe termen lung.Parerea mea.

Ai foarte mare dreptate ca toti se duc in software pentru ca E USOR la nivele de jos. Un code monkey nu se compara cu ingineria adevarata. Dar eu nu la aia ma refeream. Aia sint marea masa ca de aia ies salariile medii joase la statistica lui Karhu, ca le trag aia care fac treburi de 2 parale in jos.
Eu am zis ca DACA aplici acelasi efort si creier ca la inginerie si tratezi programarea ca o unealta nu ca un scop in sine ajungi undeva. Ca sa stii voice recognition treuie sa stii toata matematica si fizica din spate, si nu e putina si nici placuta. Ca sa stii big data trebuie sa stii matematica si algoritmii. Ca sa faci un algoritm de search ca aia de la google trebuie sa stii cum in primul rind. Face recognition, la fel. Image processing. Samd.
Nu poti sa faci chestii d-astea numai ca stii java si html. E ca si cum ai vrea sa proiectezi un avion numai ca ai un creion. Nu te ajuta cu nimic.
Masele alea de psuedo ITsti nu sint concurenta adevarata. Aia de fapt nu stiu ce e cu ei in cea mai mare parte.
Daca insa te duci pe hardware o sa ai surpriza neplacuta ca-s doi-trei angajatori, din care unul nu angajeaza si alalalt nu prea da salariu bun. Dupa aia unul da faliment si a mai ramas numai unul care concediaza 5000 de oameni ca sa taie costuri. Varinatele putine sint un lucru rau. O sa ai surpriza ca nu stiu ce chestie foarte promitatoare de fapt nu o face nimeni ca e scump si nu suficienta piata. Sau nu-i concurenta si atunci de ce sa o faca? Si alte chestii d-astea.

Edited by wizardofoz, 21 May 2016 - 10:31.


#25
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 27.09.2013

View Postwizardofoz, on 21 mai 2016 - 10:28, said:

N-am stiut ca esti IT (computer engineering?)
Sort of..specializarea se numeste embedded systems,se bazeaza mai mult pe programarea microcontrollerelor si proiectarea sistemelor cu uC-uri si digital design.

View Postwizardofoz, on 21 mai 2016 - 10:28, said:

Nu trebuie confundate limbajul cu algoritmul, de exemplu acum e hot treaba cu AI, big data, chestii d-astea.. nu limbaje. Limbajele se invata daca stii algoritmii si daca stii si alte lucruri sa faci singur un algoritm.
La noi se poate alege si specializarea pe "software engineering",dar ghici ce :in Fi in politehnici la software nu se preda algoritmica.Adica nu tu structuri de date,nu tu algoritmi :stive,cozi,sortare,arbori,grafuri nici nu se mentioneaza. Sw in fucklanda inseamna web development,java,c#,sql si cam atat.
Hmm am un profesor (foarte mediocru de altfel,ca prof si "cercetator") care se lauda ca studentii care si-au facut teza de licenta cu el in "inteligenta artificiala" au ajuns la universitati gen Carnegie Mellon,Stanford,Eindhoven,etc.Ba zicea ca are si studenti care-au lucrat la Google,mie mi-e greu sa cred asta.Eu am vazut vreo 2 prezentari de teza cu robotul Nao,studentii lui il programau folosind librarii gen OpenCv si Choreographe,nimic original sau macar implementat de ei..asta e nivelul.
Sa inveti algoritmica la stadiul necesar unui master in AI este foarte greu,sa zicem totusi ca as reusi,n-am nicio garantie ca imi vor accepta studiile de-acasa facute cu carti de la librarie, fara cursurile de baza necesare acreditate,deci s-ar putea sa invat degeaba.Cursuri de algoritmica in engleza care sa-mi completeze curricula nu prea am de unde gasi in toata Fi.
La Eth Zurich de exemplu nici macar nu as fi eligibil de admitere,pt ca nu vin dintr-un mediu academic.Dupa cum vad eu treaba,singura optiune fezabila ar fi sa raman la un master tot aici (sau sa aplic si in State dc nu,dar nu am mari sperante) intr-un domeniu gen procesarea semnalelor sau ingineria controlului sau tot embedded systems si electronica.
De ce ?Pentru ca mi se pare mult mai usor de invatat pe cont propriu,e in mare matematica pura,pe cand cacaturile alea la algoritmica mi se par foarte time-consuming si greoaie de invatat,necesita genul ala de logica abstracta pe care nu-l prea posed(nimeni nu cred ca-l poseda fara antrenament specializat: nici macar n-am studiat matematica discreta vre-odata decat in liceu,un pic...)Am un amic care este printre cei mai buni 5 din toata politehnica la Asachi si mi-a zis ca pe multi dintre algoritmii studiati la scoala nu i-a inteles.Astea nu-s chestii care se fac dupa ureche Posted Image

Edit :voice,face recognition=procesarea semnalelor,nu neaparat AI

Edited by syndrome13, 22 May 2016 - 12:36.


#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwizardofoz, on 21 mai 2016 - 10:28, said:

Daca insa te duci pe hardware o sa ai surpriza neplacuta ca-s doi-trei angajatori, din care unul nu angajeaza si alalalt nu prea da salariu bun. Dupa aia unul da faliment si a mai ramas numai unul care concediaza 5000 de oameni ca sa taie costuri. Varinatele putine sint un lucru rau. O sa ai surpriza ca nu stiu ce chestie foarte promitatoare de fapt nu o face nimeni ca e scump si nu suficienta piata. Sau nu-i concurenta si atunci de ce sa o faca? Si alte chestii d-astea.
Eu sunt pe hardware (din ala hard-core - proiectare la nivel de tranzistor in noduri avansate - gen 16nm) si lucrez atat in digital cat si in analog (si mixed-signal cateodata). Nu am avut probleme in a-mi gasi de munca, totul fiind la nivel de dorinta (m-am dus unde am vrut). De salarizare nu ma pot plange (fiind de top, dar, evident, se poate si mai bine, mereu Posted Image ) ...
Deci si partea asta cu hardware-ul nu e chiar de aruncat, totul e sa intelegi ce faci, ca daca dai cu stangul in dreptul si cand iti apare problema in fata nu stii sa faci diferenta intre un buffer, un isolation cell si un level shifer, adios amigos.


Oricum ... mi se pare mie sau ceea ce discutam acum nu mai are de mult legatura cu titlul topicului?

Edited by ro_explorer, 23 May 2016 - 10:39.


#27
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postsyndrome13, on 22 mai 2016 - 12:20, said:

La noi se poate alege si specializarea pe "software engineering",dar ghici ce :in Fi in politehnici la software nu se preda algoritmica
Software engineering nu prea are o definitie clara deci poate in Fi e mai mult partea de arhitectura si design si mai putin de algoritmica (desi daca ma intrebi pe mine nu poti fi arhitect bun fara sa stii substratul dar asta e altceva).
Da' la ce fel de bachelor se fac algoritmi? La Computer Science presupun?
Oricum nu pot sa cred ca toata scoala e doar invatat web programming, ala ar trebui sa fie un curs de 5 credite nu 3 ani.

Embedded systems e un program super tare si cautat dar tre' sa stii sa faci ceva la sfarsit nu doar sa ai diploma. Si inca o data sustin, (contrar a ce spune wizardofoz) fara Master e destul de nasol, cel putin in Europa. Poate o fi in US altfel (desi ma indoiesc).

View Postro_explorer, on 23 mai 2016 - 10:36, said:

Deci si partea asta cu hardware-ul nu e chiar de aruncat, totul e sa intelegi ce faci, ca daca dai cu stangul in dreptul si cand iti apare problema in fata nu stii sa faci diferenta intre un buffer, un isolation cell si un level shifer, adios amigos.

Oricum ... mi se pare mie sau ceea ce discutam acum nu mai are de mult legatura cu titlul topicului?
Da, cam discutam pe alaturi. -_-

Nici eu nu cred ca HW e de lepadat dar tot asa, ceva de nisa.

#28
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 27.09.2013

View Postro_explorer, on 23 mai 2016 - 10:36, said:

Oricum ... mi se pare mie sau ceea ce discutam acum nu mai are de mult legatura cu titlul topicului?
Sa deschidem un topic pe tematica asta si sa mutam discutiile off acolo ?

#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Pana muta Karhu discuția, uite ca tocmai am primit o oferta (generica) pe mail, în hardware, din care citez:

Quote

Currently open roles are: 

Analog Design Engineer and Analog Team leader rolesDigital Designers and ManagersMixed Signal DesingersLayout EngineersProduct Engineers and ManagersRF Designers and RF Architects RF Testers, DFT Engineers and SW TestersValidation Engineers, both HW and SWVerification Engineers 
 
Rates for contract roles go up to 85 EUR per hour depending on the position and experience.  Permanent roles up to 85k EUR basic annual salary excluding benefits, again depending on the position and experience. 


#30
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostDev, on 23 mai 2016 - 11:40, said:


Si inca o data sustin, (contrar a ce spune wizardofoz) fara Master e destul de nasol, cel putin in Europa. Poate o fi in US altfel (desi ma indoiesc).



N-am sustinut deloc asa ceva. Din contra, sint de acord in general dar depinde si de la caz la caz.
S-o fi inteles gresit pe undeva.
BTW americanilor nu prea le pasa de degree-uri, iar desi alea din europa cu citeva exceptii (Delft, Leuven, ETH) sint privite cu neincredere in specialitatile astea dupa citiva ani d emunca conteaza strict ce stii sa faci. Ca student proaspat iesit din scoala unde si ce ai terminat e singura indicatie ca sa stie daca sa te aduca la interviu sau nu dar dupa citiva ani devine irelevant ce si unde ai terminat si ce titlu ai.

@Ro_explorer: salariul este brut sau net? Ce tara? cum se munceste dupa experienta ta, 40h sau 80h pe saptamina. In fiecare saptamina sau numai la deadlines?

View Postsyndrome13, on 23 mai 2016 - 14:23, said:

Sa deschidem un topic pe tematica asta si sa mutam discutiile off acolo ?


Ironia este ca si asta a lastarit din alt topic :)

#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009


View Postwizardofoz, on 23 mai 2016 - 23:21, said:

@Ro_explorer: salariul este brut sau net? Ce tara? cum se munceste dupa experienta ta, 40h sau 80h pe saptamina. In fiecare saptamina sau numai la deadlines?

Salariul e brut. Beneficiile pot depăși lejer 20-25k EUR pe an.
Numarul de ore depinde de la companie la companie. În general, în Europa de vest se respecta programul de 40 de ore. Eu atât muncesc și am și 1h pauza de masa, inclusa în 9-17. Bineînțeles ca sunt și hei-rup-uri din când în când dar rar și presupune eventual sa sacrifici cate un weekend în care sa mai muncești de acasă. Totul e sa iasa proiectul, nu interesează pe nimeni cat pontezi.

#32
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,976
  • Înscris: 04.03.2014
Asta inseamna un 6,7k eur pe luna net,nu?

#33
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Bănuiesc ca depinde de taxarea și deducerile locale.

#34
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postwizardofoz, on 23 mai 2016 - 23:21, said:

BTW americanilor nu prea le pasa de degree-uri,
Evident ca nimanui nu prea ii mai pasa de degree-uri de la 3-5 ani de experienta relevanta in sus. Dar pana atunci scoala si eventualele mici joburi pe langa sunt singurele carti de vizita.

View Postro_explorer, on 23 mai 2016 - 17:15, said:

Pana muta Karhu discuția, uite ca tocmai am primit o oferta (generica) pe mail, în hardware, din care citez:

85k permanent...
Cred ca pe la 10-15 ani experienta ajungi la salariul ala de "pana la"?

#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009

View PostDev, on 24 mai 2016 - 09:18, said:

Cred ca pe la 10-15 ani experienta ajungi la salariul ala de "pana la"?
Undeva intre 5 si 10 ani cred ca poti ajunge acolo, daca ai performante notabile (mai spre 10, asa :) ). Nu iti da nimeni atatia bani pentru ca ai terminat o facultate. Salariile "entry level" in domeniu sunt pe la jumatate.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDev, on 24 mai 2016 - 09:18, said:

Evident ca nimanui nu prea ii mai pasa de degree-uri de la 3-5 ani de experienta relevanta in sus.

S-a mai schimbat treaba sa stii

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate