Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

dumnezeu e un ucigas in serie de copii. e manjit cu sange. (conform bibliei a dat potopul si a ucis copiii nevinovati din acea perioada)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#19
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 Andrei3001, on 24 mai 2016 - 20:27, said:

zeul plin de iubire, dumnezeu, e un ucigas in serie de copii. e manjit cu sange. cand a dat potopul a ucis milioane de oameni inclusiv copiii nevinovati ce existau in acel moment. + oamenii in general sunt copiii lui dumnezeu (tot conform bibliei). deci si-a ucis in serie proprii lui copii.
despre asta ce aveti de spus?
(da, sunt ateu)
Că te contrazici singur.
Pe de o parte afirmi că ești ateu(adică nu crezi că există Dumnezeu),pe de altă parte afirmi că Dumnezeu a ucis "milioane de oameni"(sunt curios cine i-a numărat).
Deci cum este?
Există sau nu există?
Dacă nu există,cine i-a omorât pe acei oameni?

Edited by ASCENDED, 24 May 2016 - 21:05.


#20
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 anoniymus, on 24 mai 2016 - 21:00, said:

Si tu esti un orb aiurit, plin de ura, si ateu fara fundament.
Daca zicea ca a facut bine ca i-a omorat, ca el ar fi facut la fel, ba chiar omora mult mai multi, atunci era un teist adevarat cu fundament si cu multa iubire, o adevarata oaza de inocenta si gingasie.

Chiar asa, pentru tine exista atei cu fundament ?

Edited by _-AppleS-_, 24 May 2016 - 21:09.


#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 lex404, on 24 mai 2016 - 20:40, said:

[ https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/13266066_505731459636909_7492256844867583844_n.jpg?oh=a11052a881f3b4c87aef6c1649e54ebc&oe=57E7E84E - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Azi a dat POTOPUL la CLUJ!!!

Noroc ca avem asfalt nou pe Horea, sa nu se zgarie apa.

Mai lex , chiar am urmarit pe satelit formatiunea de deasupra Clujului . Foarte rar s-a intamplat asa ceva. Practic ati avut un singur cumulonimbus peste tot Clujul . Cred ca a fost o furtuna frumoasa .

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

 JurasikMan, on 24 mai 2016 - 21:15, said:


Mai lex , chiar am urmarit pe satelit formatiunea de deasupra Clujului . Foarte rar s-a intamplat asa ceva. Practic ati avut un singur cumulonimbus peste tot Clujul . Cred ca a fost o furtuna frumoasa .
Pai da, ca numa la Cluj ploua. Si ploua forte tare. Eu dorm cu geamurile deschise si la ora aia abia atipisem nitel. Dar m-am trezit ca sa filmez :lol:
Floresti, soare
Someseni, soare

#23
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 ASCENDED, on 24 mai 2016 - 21:04, said:

Dacă nu există,cine i-a omorât pe acei oameni?
Pai povestile teiste sunt foarte macabre, asta vrea sa puna in evidenta initiatorul, dar daca tot te intrebi cine a omorat milioane de oameni, pai tocmai aia care le-au placut asa de mult povestile teiste, recte Teistii. Cica au omorat milioane de oameni nevinovati, vinovatia a fost pusa pe baza unor povesti teiste, daca o sa ai norocul sa te gasesti fata in fata cu un terorist ai sa gusti din acea minunata senzatie si anume sa mori din cauza ca "Allahu Akbar" , era o filmare in care niste nazisti il pusese pe unul sa-si sape propria groapa iar acela a luat o privire foarte ciudata, ceva de genul: "Cred ca glumiti . In ce lume mi-a fost dat sa exist !?" , intr-o lume "buna" desigur, iar tu va trebui sa mori din cauza fantasmelor megalomane ale unora.

Edited by _-AppleS-_, 24 May 2016 - 21:21.


#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

 JurasikMan, on 24 mai 2016 - 21:15, said:


Mai lex , chiar am urmarit pe satelit


Apropo, da link sa ma uit si eu :D

#25
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 Andrei3001, on 24 mai 2016 - 20:27, said:

zeul plin de iubire, dumnezeu, e un ucigas in serie de copii. e manjit cu sange. cand a dat potopul a ucis milioane de oameni inclusiv copiii nevinovati ce existau in acel moment. + oamenii in general sunt copiii lui dumnezeu (tot conform bibliei). deci si-a ucis in serie proprii lui copii.
despre asta ce aveti de spus?
(da, sunt ateu)

ghinion pentru maimutele care n-au mai stiut incotro sa-si indrepte evolutia !

Edited by LORELYAN, 24 May 2016 - 21:28.


#26
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 LORELYAN, on 24 mai 2016 - 21:27, said:

ghinion pentru maimutele care n-au mai stiut incotro sa-si indrepte evolutia !
Iata deci un raspuns cliseu de la un teist comun care nu-si poate chestiona credintele din motive de comoditate si convenienta, cum sa-ti pui intrebari despre o poveste care iti spune ca esti atat de special?

#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 lex404, on 24 mai 2016 - 21:21, said:



Apropo, da link sa ma uit si eu Posted Image

Am vazut in timp real . Nu am salvat datele . Sorry ......Posted Image

#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

 LORELYAN, on 24 mai 2016 - 21:27, said:

ghinion pentru maimutele care n-au mai stiut incotro sa-si indrepte evolutia !
primate - nu - maimute
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bmWbgKzpew4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MarianG, 24 May 2016 - 21:56.


#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

 JurasikMan, on 24 mai 2016 - 21:38, said:


Am vazut in timp real . Nu am salvat datele . Sorry ......Posted Image

Pai si acum ploua, unde pot vedea?

#30
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 _-AppleS-_, on 24 mai 2016 - 21:20, said:

Pai povestile teiste sunt foarte macabre, asta vrea sa puna in evidenta initiatorul, dar daca tot te intrebi cine a omorat milioane de oameni, pai tocmai aia care le-au placut asa de mult povestile teiste, recte Teistii. Cica au omorat milioane de oameni nevinovati, vinovatia a fost pusa pe baza unor povesti teiste, daca o sa ai norocul sa te gasesti fata in fata cu un terorist ai sa gusti din acea minunata senzatie si anume sa mori din cauza ca "Allahu Akbar" , era o filmare in care niste nazisti il pusese pe unul sa-si sape propria groapa iar acela a luat o privire foarte ciudata, ceva de genul: "Cred ca glumiti . In ce lume mi-a fost dat sa exist !?" , intr-o lume "buna" desigur, iar tu va trebui sa mori din cauza fantasmelor megalomane ale unora.
Da,poveștile teiste sunt macabre,și ele au fost inventate pentru a descrie un Dumnezeu neiertător și crud(fals) și atotputernic(asta este corect).Pentru că religiile au fost pervertite pentru a manipula masele.Plus că multe religii au ca ființă supremă un Dumnezeu,Allah,etc. ce este descris de cei din acele timpuri după cum le-a convenit lor(sau mai bine zis,cum să le servească lor mai bine conceptul de "zeitate supremă").Adică:
"-Buey,Dumnezeu(sau Allah) a zis să faci asta,chiar dacă tu nu ești de acord.Ai tupeul să-l superi pe El?Păi ești nebun?Dacă El a făcut cutare sau cutare,ție ce crezi că ți-ar face?"
Plus că a fost introdus conceptul de răsplată de după moarte,care concept,la rândul lui,reflectă nevoile din societățile respective:la musulmani multe feciore(pentru că acum ei își cumpără femei,iar cei care au bani mulți cumpără câte vor,și automat rămân mulți fără pereche).
La mai multe religii care-l au pe Dumnezeu,s-a mers pe direcția hranei:Pe lumea ailaltă mănânci fără număr(după cum este descris în Apocalipsă).
Poate că au murit mulți copii(în același timp) în Egipt acum mii de ani,dar putea să fie foarte bine o pandemie.Acum copii sunt vaccinați contra diferite de foarte mici.Pe atunci nu exista așa ceva.
Dar pentru a întări descrierea unui Dumnezeu nemilos,s-a pus acel event pe seama lui Dumnezeu(oricum nu ar fi știu să-l explice corect).
Ce nu am înțeles eu(ca și creștin-așa mă consider),de ce au ales creștinii să bage niște chestii preluate din iudaism în religia creștină.
Probabil tot pentru manipulare prin inocularea unui descrierii unui Dumnezeu crud,crunt,răzbunător,etc.

Edited by ASCENDED, 24 May 2016 - 21:51.


#31
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 Andrei3001, on 24 mai 2016 - 20:27, said:

zeul plin de iubire, dumnezeu, e un ucigas in serie de copii. e manjit cu sange. cand a dat potopul a ucis milioane de oameni inclusiv copiii nevinovati ce existau in acel moment. + oamenii in general sunt copiii lui dumnezeu (tot conform bibliei). deci si-a ucis in serie proprii lui copii.
despre asta ce aveti de spus?
(da, sunt ateu)
"Asa a vrut Dumnezeu."

#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Andrei3001, on 24 mai 2016 - 20:27, said:

zeul plin de iubire, dumnezeu, e un ucigas in serie de copii. e manjit cu sange. cand a dat potopul a ucis milioane de oameni inclusiv copiii nevinovati ce existau in acel moment. + oamenii in general sunt copiii lui dumnezeu (tot conform bibliei). deci si-a ucis in serie proprii lui copii.
despre asta ce aveti de spus?

Sa vezi ce ti-o iei in barba la judecata de apoi.

#33
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
Tinere i-ati pastilele...

#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

 Ion_de_la_Raion, on 24 mai 2016 - 21:56, said:


Sa vezi ce ti-o iei in barba la judecata de apoi.

apropo, daca Barbosul este ucias in serie, exista un ospiciu pentru El ?

#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

 MarianG, on 24 mai 2016 - 22:02, said:

apropo, daca Barbosul este ucias in serie, exista un ospiciu pentru El ?

Am citit @Barboso si ma gandeam cum dracu bre ca ala-i om de treaba :lol:

#36
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 Andrei3001, on 24 mai 2016 - 20:27, said:

zeul plin de iubire, dumnezeu, e un ucigas in serie de copii. e manjit cu sange. cand a dat potopul a ucis milioane de oameni inclusiv copiii nevinovati ce existau in acel moment. + oamenii in general sunt copiii lui dumnezeu (tot conform bibliei). deci si-a ucis in serie proprii lui copii.
despre asta ce aveti de spus?
(da, sunt ateu)
sunt doar dovezi circumstantiale. Nimic concret si in plus, nici un martor Posted Image

 lex404, on 24 mai 2016 - 20:40, said:

[ https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/13266066_505731459636909_7492256844867583844_n.jpg?oh=a11052a881f3b4c87aef6c1649e54ebc&oe=57E7E84E - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Azi a dat POTOPUL la CLUJ!!!

Noroc ca avem asfalt nou pe Horea, sa nu se zgarie apa.
cred ca v-ar fi prins mai bine canalele nu asfalt nou peste ele Posted Image

Edited by pierre_de_timp, 24 May 2016 - 22:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate