Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#685
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Bravo, mai ai putin si ii pui palaria. Maine poimaine ajung si eu in faza asta....   Posted Image, eram sarcastic....
Ce dimensiune ai lasat golul la chepeng ?

#686
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am luat un chepeng de la Fakro 70x120, tocmai ca sa faca golul dupa el, sa nu ma trezesc apoi cu scuze de genul n-am stiut, n-am vazut.... (golul l-au lasat cu 1cm mai mare in ambele directii)

In retrospectiva (sa nu zic cu ghinion acum inainte sa termin cu totul) treaba a mers ok si chiar nu stiu cand a trecut timpul. De fiecare data cand ma duc am dificultati in a constientiza ca acolo de fapt e casa mea, nu mai e doar un teren aproape gol. Totul s-a petrecut foarte rapid (stiu ca de-acum nu va mai fi asa, stiu la ce sa ma astept), daca ai o echipa ok merge treaba.

Stiu pataniile tale, urmaresc toate jurnalele indeaproape si imi pare foarte rau cand vad neseriozitate, sper sa te ajute Domnul si pe tine sa iesi la liman. Nu iti pierde speranta, oameni buni exista, trebuie doar sa cauti.

Edited by Bylly00, 25 August 2017 - 13:31.


#687
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am primit o oferta pentru usile duble dintre living si bucatarie (gol 2m x 2,4m inaltime) pe eclisse si foi de sticla. 1900 € fara tva ( doar tocul care imbraca golul este 300). Destul de mult in afara bugetului de 8000 pe care il stabilisem cu alt dealer de eclisse din Bucuresti. Pe langa asta am primit oferta si pt sistem de glisare pentru un gol standard de 80 cm latime care mi-a zburat sosetele cu adevarat - 3950 lei ajunge cu tot cu montaj toc si toate cele. PESTE TREI SALARII MINIME? Sunt destul de sigur ca vazusem sisteme glisante pe la brico in jur de 800 lei cu tot cu foaia de stia, am zis sa pun 2000 buget, daaaar..... Cautarea continua!


Edited by Bylly00, 25 August 2017 - 21:44.


#688
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Azi am mai fost sa ud si cu gandul la tamplaria pe care o voi monta si la usile de exterior am venit cu telemetrul sa masor chestii. La usa de la intrare o sa pun o bucata de caramida de inaltimea sapei astfel incat sa am cum monta usa de intrare. Tot s-a vehiculat grosimea de 15-17cm din partea proiectantilor si am zis sa vad ce abateri sunt. Nu stiu daca am procedat corect dar daca daca da - rezultatul e dezastruos.

Constructorul a dat un nivel cu furtunul si a tras pe pereti o linie albastra. Eu m-am dus cu telemetrul si am masurat distanta de la acea linie la podea in vreo cateva locuri... Rezultatul:

1.567
1.613
1.581
1.569
1.583
1.6
1.571
1.544
1.568
1.548
1.558
1.558
1.58
1.546
1.553

Media este 1.569 . Abaterile fata de medie ajung si la +4 cm. Acum nu stiu cat de corect e ce am facut, imi e greu sa cred ca sunt diferente si de 5cm intre diferite zone ale placii, cred ca s-ar simti si la pas, mai ales ca vorbim de distante de 4-5m.

S-ar putea sa fie diferentele astea? Daca da, ce-as putea sa fac (in afara de a turna o sapa de 10cm peste stratul de 10cm de izolatie pe care il voi pune)?

#689
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Telemetrul nu este foarte precis. Mi-e greu sa cred ca ai diferenta 4 cm si n-ai observat-o pana acum.
Incearca cu o nivela cu laser cu autonivelare. O pui undeva central, o reglezi la o anumita inaltime, si apoi te misti cu ruleta prin casa si vezi unde pica linia laserului pe ruleta.

Sub usile de intrare eu am pus o bucata de BCA, de grosime 10 cm, taiata la fix la inaltimea la care am vrut sa stea usa.
Bucata de BCA am fixat-o in placa de beton cu niste suruburi de beton si am pus-o in boloboc. Cand au venit cu usa, doar au asezat-o pe BCA si au fixat-o pe laterale si sus.

Edited by kolfleading, 26 August 2017 - 20:47.


#690
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Mie la usile de exterior mi-au montat termopanistii profile de adaos (160mm). Ele sunt multiplu de 20mm pe inaltime asadar poti ajunge oriunde ai nevoie. Ce este drept eu am ales usi de exterior din tamplarie PVC cu fete de aluminiu, dar sunt convins ca exista profilele acestea de adaos pentru orice fel de tamplarie. Avantajul este ca au si rolul de a termoizola si a rupe puntile termice la sape.

#691
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Sfat in functie de cat are sa fie sapa+gol tehnologic+finisaj( iei in calcul ca finisajul sa nu depaseasca tocul de jos al viitoarei usi deci tre sa iti cam alegi tipul de usa)  toarna niste praguri de beton cu ceva hidroizolant in el in zonale ptr usi si ferestre hp=0.Vb cu cineva care are nivela laser si trage nivelul peste tot in camere apoi in functie de el poti sa iti dimensionezi toti parametrii, Iti spun ptr am patit-o eu, i-am lasat pe baieti singuri 3 zile si le am zis sa traga nivelul si apoi in functie de el sa calc grosime sapa termoizolatie ptr ca mai apoi sa faca pragurile betonate cand m-am intors toate bune si frumoase pana au facut masuratorile ptr usi geamuri apoi au venit geamurile si m-am apucat de sapa si dat nivelul profi nu cu furtunele p...astfel incat  sapa mea depasea cu 1-1,5 cm pragul de beton, nevoit sa fac o carpeala cu autonivelanta pe portiunea de prag.Mai grav este cand lasi mai jos tocaria ,nu dai nivelul de sapa inainte si nu calc termoizolatia+finisaj ajungi sa nu mai poti deschide usile caz real vazut personal...

#692
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Multam de sfaturi, am facut cum a zis kolf si se pare ca intr-adevar e o "vale" de 4 cm dar doar in bucatarie, pe o suprafata de 6-7 mp, in restul camerelor se mentine +-2 cm; deci in final sper sa se poata rezolva conform prevederilor intiale.

Gratie lui conu stiu despre acele profile inaltatoare, dar tot el mi-a oferit solutia cu o caramida de inaltime potrivita, solutie mult mai ieftina.

#693
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Nu retin daca ai de gand sa faci incalzire in pardoseala sau nu... daca da, vei fi nevoit sa tragi o sapa de egalizare inainte de a monta placa cu nuturi/polistirenul.

#694
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Asa am si eu la placa de la cota 0 , diferente de 2-3 cm in mijlocul placii fata de restul, intersectia holului cu livingul si spatiu tehnic, pe o suprafata de aproximativ 5-6 m2

Probabil din cauza ca au pus cofrajul lateral al placii exact la nivel , pe margine si in apropiere, 1-2 metri s-au ghidat la turnare si nivelare dupa cofraj dar in mijlocul placii au dat chix doreii. Acesta problema am vazut ca o au si altii la cota 0, la placa de la etaj nu va mai exista problema caci pe interior au si cofrajul scarii dupa care se ghideaza.

Sapa de egalizare o poate face doar local pe suprafata denivelata din bucatarie, nu pe toata suprafata camerei, cel putin eu asa intentionez sa fac inainte de IPAT.

Edited by Mirel_85, 30 August 2017 - 16:25.


#695
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Da, idei bune, va multumesc. In continuare: Dorel strikes again! O sa prezint 2 opere artistice: prima se numeste "noi am invatat ca se pune popul in colt,nu conteaza ce e acolo" (un gol tehnic in care se afla doar xps si dedesubt aer); a doua se cheama "mi-a dat de m-a julit"

Intre timp m-am ocupat de altele, respectiv solutia pentru acoperirea golului living-bucatarie. Pretul de 10 000 de lei pentru Eclisse Estensione dublu mi s-a parut cam mare, asa ca am mai cautat si m-am sucit pe sistemul de usi glisante (din acelea care se strang armonica intr-o parte) fara rame de la Valedo. E mult mai ieftin (nici 4000 de lei pentru golul meu de 4.8mp, incluzand transport din Bucuresti si montaj) si mai ramane sa imbrac toata treaba cu un toc, aici trebuie sa gasesc un tamplar serios, dar cred ca mai mult de 1000-1200 lei nu are cum sa coste lucrarea, deci ies aproape la jumatate fata de solutia Eclisse. Dezavantaj - are un prag de 2cm, rotunjit. Avantaj - foile de sticla vin echipate cu o bagheta magnetica ce imbunatateste etansarea (si pretul, evident).

Bonus - am dat peste panourile decorative de lemn de la floor4you si mi se par niste elemente superbe pentru accente, pe pereti (opus la piatra decorativa care vad ca a prins ceva avant in ultima vreme).

In rest - udam placa, am luat un sac de Mapegrout Rapid si 2 baxuri de extrudat de 2cm pentru placarea golurilor de ferestre si asteptam venirea constructorului cel putin inca vreo 10 zile.

Attached Files



#696
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
La turnari se mai folosesc anumite 'workaround-uri' ca sa verifici nivelul betonului, o 'scula' facuta rapid dintr-un PC/OB. Cred ca nici popirea nu e 'strasa' bine inainte de turnare si, normal, betonul tinde sa apese mai cu forta pe centrul camerelor.

Cred ca mai la toate casele au aparut 'problemele' astea..Cel mai usor se remarca ca prima ploaie cand balteste apa pe centrul anumitor camere Posted Image

#697
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
"mi-a dat de m-a julit" - teava aia de la ce e?

#698
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pictura in ulei pe panza din baia parter reprezinta locul in care scurgerea trece prin placa si se duce afara. Este ciocnirea metaforica intre stradania beneficiarului de a pozitiona cat mai bine teava respectiva si furia creatoare a Dorelului care se grabea sa cofreze placa.

Gurile rele spun ca ar fi un plagiat dupa o lucrare asemanatoare, pe jurnalul lui kolfleading.

Edited by Bylly00, 31 August 2017 - 10:22.


#699
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu am avut urmatoarele:
  • Doreii au batut un tarus de lemn in teava care iese din casa prin fundatie, in momentul cand s-a cofrat elevatia.
  • Doreii au scapat o grinda Doka si s-a spart mufa tevii la iesirea din pardoseala, cand s-a decofrat planseul dintre etaj si parter
  • Tencuitorii au spart un cot de 50 cand au manevrat schela intr-o baie pentru tencuit tavanul
  • Subsemnatul, am spart un cot de 50 cand am facut curatenie pe langa pereti dupa tencuiala

1 - va trebui lipit un manson cu ceva silicon, pentru ca teava este prinsa in fundatie.
2, 3 si 4 s-au reparat cu spart betonul / tencuiala imprejur si inlocuit piesa sparta

#700
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai nu se face asa.....
Trebuia lasta gaira in placa, si p eurmabagai teava de scurgere si eventual turnai pe langa ea beton
Acum va trebui sa o scoti afara si sa o schimbi

Si am mai vazut ceva aici parca..... iesirile de 50 din teava de 110 sunt la 90”, .... de ce nu ai cumparat T cu iesiri la 45”???

#701
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
pai sub placa e izolatie, pietris, pamant compactat.... cum mai lasi gol ca sa pui tevile pe urma? si sa le mai si imbini , sa faci coturi, sa iesi in afara fundatiei ?
Prin toate jurmalele pe aici am vazut tevile de scurgere incastrate in placa la turnare

Edited by wizake, 10 September 2017 - 15:36.


#702
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Coturile sunt 2 * 45 peste tot. Nu imi fac mari griji cu teaga sparta pentru ca ii pun sa o repare cu un manson ceva, o sa intreb la firma cu care fac instalatiile ce solutie recomanda.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate